рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Дії менеджера в кризовій ситуації

Дії менеджера в кризовій ситуації - раздел Философия, Розділ 1. Кризи і стійкість підприємств   При Збільшенні Масштабів Небезпеки Кризи І Придбанні Нею Зрим...

 

При збільшенні масштабів небезпеки кризи і придбанні нею зримих обрисів фірма розробляє і здійснює спеціальні плани, що містять шляхи і способи вирішення проблем. Інтенсивність роботи над ними багато в чому залежить від швидкості розвитку ситуації, насамперед, у зовнішнім середовищі.

Чим краще фірма підготовлена до початку настання кризової ситуації, тим менше часу їй необхідно для відповідної реакції. Але саме рішення приймається, виходячи з необхідних витрат на вироблення рішення і його забезпечення, а також можливих втрат, насамперед, прибутку.

Якщо аналіз вказує на наближення значної небезпеки, яка може наступити швидше, ніж фірма осмислить ситуацію і виробить відповідні кроки, задіється наявна напоготові надзвичайна антикризова програма. Вона передбачає, насамперед, встановлення безупинного спостереження за економічними, політичними, соціальними тенденціями і розвитком подій за межами фірми на предмет появи екстрених проблем, їхній безупинний аналіз й інформування керівництва про все, що заслуговує на увагу.

Швидке реагування забезпечується тим, що обов'язки оперативного управління бере на себе спеціальна група вищого керівництва фірми. Зрозуміло, що в таких умовах керівник повинен бути готовий до інтенсивної і дуже складної відповідальної роботи.

Кожна криза — це унікальна подія, і з неї потрібно виходити відповідно. Однак існують визначені стереотипи поведінки, застосовувані у всіх кризових ситуаціях, і деякі загальні принципи, якими можна користуватися при кризах. Крім того, є ряд прийомів управління в кризовій ситуації, що застосовні в цілому і, які можна видозмінювати і пристосовувати до кожного конкретного випадку.

На жаль, як показує досвід, часто люди, обрані владою, працюють абияк, діючи за підказкою інтуїції чи темпераменту, а не за планом чи керуючись логікою.

Це ясно показує найбільшу пастку, у яку можуть потрапити керівники будь-якого рангу і будь-якої галузі. Усі вони занадто спокійно відносяться до необхідності негайних і рішучих дій.

На початковій стадії управління кризою необхідно уникати непередбачених вчинків. Варто тримати руку на пульсі обстановки, щоб, як тільки вона почне загострюватися (при перших ознаках сповзання в кризу), керівник міг би відразу вжити попереджувальних заходів. На цій стадії ще є час подумати, скласти плани на випадок непередбачених обставин і втілити ці плани в життя.

Якщо холоднокровно використовувати прийоми управління до кризової ситуації — оцінити потенційно небезпечну ситуацію, вчасно звести разом різні групи фахівців, щоб вони обговорили можливе вирішення проблеми, тоді, як правило, завжди знаходиться вихід, перш ніж наступить критичний стан [2].

Гарний керівник у кризовій ситуації рішучий. Він повинен швидко й адекватно реагувати на розвиток подій, а його навички дозволяють йому прискорити процес прийняття рішень. Він не пропустить жодного кроку проблеми й ухвалення рішення, суть яких зводиться до наступного:

• визначити ситуацію;

• виконати аналіз;

• позначити мету;

• розробити гіпотезу;

• зібрати факти;

• проаналізувати факти;

• врахувати можливі способи дій;

• оцінити можливі способи дії;

• оцінити можливі наслідки передбачуваних дій;

• прийняти рішення і втілити його в життя;

• уважно стежити і координувати реалізацію рішення;

• підвести підсумки і дати оцінку виконаних дій.

Керівник, що ефективно працює в умовах кризи, пройде всі ці стадії якнайшвидше, використовуючи досвід й інтелект як свій власний, так і членів команди.

Управляючи кризовою ситуацією, керівник виграє час, відкладаючи деякі справи на потім, але, як усякий гарний керівник, він може, якщо захоче, змусити їх йти швидше. Такі керівники — гарні лідери — надихають свою команду, заохочують її зусилля і вселяють у неї впевненість в успішному розв'язанні кризової ситуації.

У кінцевому рахунку (і це важливіше всього) гарні керівники, як правило, не втрачають холоднокровності, не впадають в паніку, не реагують занадто бурхливо на будь-які події і не "втрачають голову". Фактично вони ніби сповільнюють крок у кризових ситуаціях, роблячи враження на навколишніх і підлеглих, що все йде нормально, за планом і ситуація знаходиться під їхнім повним контролем.

Однак, якщо, незважаючи на всі зусилля, криза все-таки відбулася, необхідно зробити наступне*:

1. Заспокоїтися. Оцінити обстановку. Навіть якщо аналітичні і розумові здібності керівника в цьому випадку працюють у п'ять разів швидше, ніж звичайно, необхідно подумати. Варто з'ясувати:

• Що в точності відбувається (ситуація)?

• Чому це відбувається (причини)?

• Що ймовірніше всього відбудеться, якщо пустити справу на самоплив (прогноз, сценарій)?

• Кого ще це може зацікавити (партнерів, конкурентів)?

• Що є в запасі (люди, устаткування, гроші, підтримка інших організацій, зв'язок із впливовими персонами)?

• Наскільки швидко необхідно діяти, щоб запобігти подальше руйнування (негайно, через годину, добу, місяць)?

Як діяти (логіка, план)?

• 3 ким діяти (об'єднання зусиль, відсікання частини цілого, інші варіанти)?

• Яка ефективність дій (витрати, результативність)?

• Можливі наслідки дій (організаційно-технологічні, економічні, екологічні, правові, соціальні і т.п.).

• Чи є необхідність дій (непоправність кризи, ціна дій і результатів)?

*3а основу взято рекомендації Майкла Армстронга [3]. які в певній мірі удосконалені автором.

2. Скласти попередній план дій (самостійно, із залученням заступників, інших осіб) і підготувати кілька запасних варіантів на випадок непередбачених обставин.

3. Підібрати команду для роботи в кризовій ситуації. Розподілити обов'язки, завдання, права (самостійність рішення в екстремальних умовах) і принципи мотивації.

4. Розмістити центр управління ситуацією (офіс керівника, місце кризової ситуації).

5. Організувати безперебійну і надійну систему передачі і переробки, збереження (для наступного глибокого аналізу) інформації про те, що відбувається і дії, що починаються.

6. Виключити (зменшити) потік і канали надходження інформації, що не має прямого відношення до сформованої ситуації.

7. Звільнитися від усіх менш значимих проблем, вирішення яких делегувати іншим особам.

8. Відкласти інші, навіть дуже важливі проблеми і завдання на потім, якщо їх можна вирішити пізніше і забути до кінця ситуаційного конфлікту.

9. Скласти докладний план, що включає:

• розклад — що потрібно зробити зараз чи пізніше (найкраще сітковий графік за допомогою комп'ютера, якщо дозволяє час);

• забезпечення ресурсами намічених дій;

• відповідальність конкретних осіб з кожного виду дій;

• границі часу, у межах яких можна не квапитися з кожної дії, що починається, (найкраще резерви часу за мережними графіками);

• довгострокові рішення, які потрібно підготувати і втілити в життя у свій час;,

• плани роботи в непередбачених обставинах, при можливому новому повороті подій чи у виняткових екстремальних ситуаціях;

• надійність забезпечення дій, що починаються, і передбачуваних їхніх результатів.

10.Постійно стежити за розвитком подій. Перевірити надійність і своєчасність одержання необхідної інформації і порядку провідних вказівок.

11. Оцінювати дії і спокійно (але вчасно й адекватно) реагувати на події шляхом регулювання і координацією прийнятих заходів.

12. Розглядати розвиток антикризових подій з погляду можливості і доцільності зміни існуючого плану чи попереджувальних дій.

Підводячи деякі підсумки, можна сказати, що управління в кризовій ситуації — це не більше, ніж гарне управління в напружених умовах. Адреналін може виділятися швидше, але завдяки цьому прекрасно концентруються розумові здібності. Гарні менеджери процвітають, працюючи в напруженому режимі, демонструючи прекрасні якості менеджерів криз [3].

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Розділ 1. Кризи і стійкість підприємств

Господарському керівнику менеджеру необхідно вміти пе редбачати причини і джерела виникнення проблемних ситуацій і мати про запас заздалегідь... Головне завдання при реалізації комплексного системного підходу полягає в... Прогнозування проблемних ситуацій що виникають в орга нізаціях на всіх етапах їхнього функціонування дозволяє...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Дії менеджера в кризовій ситуації

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Загальні поняття про кризу і кризові явища
Стабільний стан і криза виступають постійними антагонізмами в розвитку будь-якої системи. Це дві сторони однієї медалі, одне не може існувати без іншого, це свого роду закон єдності і боро

Причини виникнення кризи
Кризи відбивають не тільки протиріччя функціонування і розвитку, але можуть виникати й у самих процесах функціонування. Це можуть бути, наприклад, протиріччя між рівнем техніки і кваліфікацією перс

Види криз
Практика показує, що кризи неоднакові і за самою своєю суттю. Існують загальні і локальні кризи. Загальні кризи охоплюють соціально-економічну систему, локальні — тільки частину її. Це поділ криз з

Симптоми і розпізнавання криз
Небезпека кризи існує завжди, навіть коли її немає. Тому дуже важливо знати ознаки настання кризових ситуацій і оцінювати можливості їхнього розв'язання. Подолання криз — керований процес.

Мета і завдання антикризового управління
Виробничі системи володіють рядом особливостей, знаючи і володіючи якими, можна ефективно управляти ними. До них відносяться: нестаціонарність (мінливість) окремих параметрів системи і сто

Розвиток організаційної структури підприємства
Аналіз організаційної структури з позицій процесу реалізації прийнятих планів (стандартів) спрямований на одержання відповіді на два наступних питання. Перше: якою мірою існуюча організаційн

Циклічність розвитку організацій
В даний час у літературі існують різні підходи до виділення етапів і циклів розвитку соціально-економічних систем. У розвитку соціально-економічної системи (організації) існує безліч циклів. Вони п

Поняття стійкості і її види
При безупинному управлінні передбачається необхідність постійного відстеження стану об'єкта управління шляхом безупинного збору інформації для забезпечення можливості оперативної корекції об

Стійкість підприємства і кризи
Треба враховувати, що будь-яке нововведення веде до дестабілізації системи (у більшій чи меншій мірі), хвилювання, занепокоєння і є свого роду кризою. Виникнення потенціалу нової фірми, як

Можливість криз і антикризове управління
Можливість антикризового управління визначається в першу чергу людським фактором. Усвідомлена діяльність людини дозволяє шукати і знаходити шляхи виходу з критичних ситуацій, концентрувати зусилля

Основні функції управління і якість їхньої реалізації
Менеджмент як особлива економічна категорія являє собою набір дій, їхню сукупність, з керівництва людьми і виробництвом з метою досягнення запланованих результатів організації. Ці дії, точніше кажу

Функціональний менеджмент і необхідність антикризового управління
Виникаючі в практиці управління завдання, за своєю суттю, є або функціональними, або ситуаційними (антикризовими). Функціональні (стабільні) завдання визначаються сформованим поділом праці у

Основні ознаки антикризового управління
Однією з характеристик усякого управління є його предмет. В узагальненому уявленні предметом менеджменту завжди виступає діяльність людини. Управління організацією — це управління спільною діяльніс

Стратегічний потенціал як аспект економічної безпеки фірми
Основним принципом стратегічного управління є оцінка можливостей досягнення стратегічних цілей фірми наявними ресурсами. Граничні можливості фірми з розв'язання завдання в тих чи інших умова

Конкурентоспроможність, адаптація і гнучкість виробництва
У сформованій ситуації одне з природних і найбільш ефективних і швидкореалізованих напрямків подальшого розвитку вітчизняної промисловості — підвищення ступеня адаптації і гнучкості підприємств до

Гнучкість виробничого потенціалу фірми
Гнучкість потенціалу підприємства — властивість підприємства переходити з одного працездатного функціонального стану в інший з мінімальними втратами і витратами при виконанні чергового завдання чи

Гнучкість системи управління персоналом
Для всіх організацій, управління людьми має першорядне значення. Без професійно підготовлених і раціонально розставлених фахівців жодна організація не зможе вижити і досягти своїх цілей. Це положен

Мета і місце маркетингу в антикризовому управлінні
Головний принцип маркетингу — орієнтація на споживача і його потреби, їхнє формування і максимальне задоволення. Реалізація цього принципу у всіх сферах виробничо-господарської діяльності здійснюєт

Ключові маркетингові стратегії антикризового управління
Стратегія підприємства, як відомо, — це комплексний план досягнення місії організації, а стратегія управління являє собою господарську політику, розроблену на основі передбачення майбутнього розвит

Внутрішні перемінні і зовнішнє середовищев антикризовому маркетингу
У ході проведених маркетингових досліджень підприємство намагається оцінити значення зовнішніх і внутрішніх перемінних для підготовки найважливіших рішень з визначення своєї ринково-продуктової (пр

Моделювання процесу ухвалення рішення при виході на ринок нових товарів
З позицій цільової ринкової діяльності фірми впровадження нових товарів являє собою складний, багатоаспектний і послідовний процес [4]. Цей процес багаторазово ускладнюється в умовах нестійкості ро

Система інноваційного управління підприємством
Система інноваційного управління підприємством повинна бути спрямована на формування ефективної політики нововведень, що дозволяє йому функціонувати, уникаючи кризових ситуацій і займати лідируючі

Інноваційний потенціал і стратегія підприємства
Стрижневим блоком економічної політики всіх розвинених держав є інноваційна політика, сприяння діяльності підприємців-інноваторів, які визначають здатність національної економіки до інноваційного р

Організаційно-економічний механізм управління інноваційним процесом
Інноваційний менеджмент — одне із направлень стратегічного управління, що здійснюється на вищому рівні організації. Ціллю його є визначення основних направлень науково-технічної та виробничої діяль

Інноваційне проектування
Поняття "інноваційний проект" може розглядатися як: • форма цільового управління інноваційною діяльністю; • процес здійснення інновацій; • комплект документів.

Мета і завдання інвестиційного процесу
Споконвічно інвестиції можна розділити на інвестиції в "зовнішні умови", тобто найбільш вигідні вкладення своїх вільних грошей у сторонні виробничі й інші структури, і інвестиції у власну

Джерела фінансування інвестиційних програм
Дискусії про важливість прямих іноземних інвестицій в економіку України в перехідний період залишилися в минулому. Поряд з прибутком резидентів вони залишаються єдиним джерелом трансформації економ

Оцінка інвестиційної привабливості фірми
Кожний інвестиційний проект має свою конкретну спрямованість і може з найбільшою ефективністю бути реалізований у тих регіонах України, де для цього є найкращі умови. До того ж оцінка і прогнозуван

Оцінка інвестиційних проектів
Основу прийняття управлінських рішень з інвестицій становить порівняння обсягу інвестицій із щорічними надходженнями коштів, коли проект запрацює після пуску його в експлуатацію. Для того, щоб зіст

Фінансовий лізинг
Останнім часом досить велике поширення одержує фінансовий лізинг як одна з форм інвестицій інноваційної діяльності. Цейвид фінансових операцій знаходить застосування, насамп

Організаційно-економічні передумови антикризового управління
Кризова ситуація — переломний момент у функціонуванні будь-якої системи, у процесі якого вона піддається впливу ззовні чи зсередини, що вимагає якісно нового реагування з боку цієї системи [1].

Взаємодія керуючої і керованої підсистем
  Якщо організація прагне до розширення можливостей досягнення успіху, вона повинна ясно уявляти напрямки свого розвитку, керуватися чіткими завданнями і пріоритетами [5]. Тр

Неузгодженість систем і проблеми стійкості
  Різноманіття природи, характеристик і особливостей керованих систем, умов їхнього функціонування, поряд з різноманіттям структур систем управління, визначає при обраних структурах і

Особливості прогнозування і планування в антикризовому управлінні
  Прогнозування, як відомо, є однією з функцій управління, що дозволяє передбачати можливість появи несприятливих виробничих ситуацій [14]. Особливістю появи проблемної ситуації є та

Концептуальна модель безупинного стратегічного планування
  Зміна економічної системи неминуче вимагає перегляду основ господарювання в регіоні й управління на самім підприємстві, тому що центр ваги ринкових перетворень сьогодні зміщається з

Планування як особливий тип прийняття управлінських рішень
  Планування — одна з найважливіших функцій управління, що являє собою процес визначення дій, які повинні бути виконані в майбутньому для використання ресурсів і одержання доходів.

Бюджетне планування (бюджетування) діяльності підприємства
Бюджетування — це розподілена система погодженого управління діяльністю підрозділів підприємства. Ключовими моментами бюджетування є координація, адресність і оцінка витрат. Бюджетування

Статичне і гнучке бюджетування
  Статичний бюджет — це бюджет, розрахований на один визначений рівень очікуваних (планових) продажів і виробництва. Головний бюджет, що включає всі періодичні бюджети (рік,

Вибір найкращого плану й еластичність рішень
  З метою підвищення ефективності антикризового управління планування діяльності підприємства і його бюджетування повинно здійснюватися при різноманітному проробленні поставлених ціле

Оперативне управління виробництвом за допомогою оперограм
  Відомо, що навіть самий прекрасний план рівно нічого не вартий, якщо він не буде реалізований і не будуть досягнуті поставлені цілі. У досягненні кінцевих економічних резул

Фактори і принципи антикризового управління
  Антикризове управління так само, як і будь-яке інше, може бути малоефективним чи більш ефективним. Ефективність антикризового управління характеризується ступенем досягнення цілей п

Процеси антикризового управління
  Будь-яке управління являє собою процес, тобто послідовність операцій, прийомів, методів формування і здійснення впливу на керований об'єкт. Цей процес має природний закономірний змі

Резервування і управління запасами з урахуванням ризику
  Різновиди завдань управління запасами та їх складність призвели до створення великої кількості математичних моделей, ефективне використання котрих неможливе без застосування економі

Технологія антикризового управління
  Антикризове управління, як усяке управління взагалі, характеризується певними технологічними схемами управління. Але специфіка антикризового управління відображає і специфіку його т

Етапи і методи діагностики кризи
  Слово "діагностика" від слова "діагноз" у перекладі з грецького означає розпізнавання, визначення. У повсякденному житті, вживаючи слово "діагноз", ми

Питання для самоперевірки
1.Що є передумовами антикризового управління? 2. У чому полягає взаємодія керуючої і керованої підсистем? 3. Що таке неузгодженість систем? 4. Які основн

Ситуаційний підхід до управління в кризовій ситуації
  Важливою особливістю управлінських навчань є те, що вони всі в більшій чи меншій мірі виходять з наявності так званого системного ефекту, що виражається в тім, що ціле завжди якісно

Створення антикризової команди (робочої групи) і вироблення дій
  При збільшенні масштабів небезпеки і придбанні нею зримих обрисів фірма розробляє і здійснює спеціальні плани, що містять шляхи і способи вирішення проблем, і різні цільові програми

Аналіз і прогнозування розвитку кризової ситуації
  Важливою є система контролю і раннього виявлення ознак майбутньої кризової ситуації. Вкажемо тут лише основні її моменти. 1. Серйозним попередженням прийдешнього неблагопол

Система прийняття рішень в умовах кризи
  Найбільш відповідальний етап при виході організації з кризової ситуації — розробка управлінських рішень [5]. Якість управлінських рішень, прийнятих в умовах кризи, залежить

Основні напрямки діяльності антикризової команди
  Найважливішим моментом у правильно організованій діяльності з виходу підприємства з кризової ситуації є збір інформації про ситуацію в ньому і первинний аналіз його діяльності. Таки

Стимулювання і мотивація ефективності праці працівників
  Найважливішою умовою досягнення значного кадрового потенціалу організації є зацікавленість усіх категорій працівників у високій якості (ефективності) праці учасників. У зв'язку з ци

Аналіз структури персоналу підприємства
  Для будь-яких організацій, підприємств управління людьми має першорядне значення. Без ретельно відібраних, розставлених і професійно підготовлених працівників-фахівців жодна організ

Система антикризового управління персоналом
  Система антикризового управління персоналом частково була розглянута нами при висвітленні необхідності гнучкого управління працівниками організації в антикризовому управлінні (розді

Галузь діяльності менеджера в антикризовому управлінні
  Проектуючи систему професійних знань, умінь, характеристик фахівця з антикризового управління, варто позначити два основних напрямки, у яких може здійснюватися його діяльність. Це а

Модель менеджера антикризового управління
  Менеджер з АКУ — це тип особистості, що визначається спеціальною підготовкою (зміст і структура знань), умовами роботи (передкризовий стан, кризова ситуація, посткризова ситуація —

Рольова поведінка менеджера
  У процесі своєї діяльності антикризовий керівник зіштовхується з великим різноманіттям ситуацій, у яких йому приходиться виступати в конкретних ролях. Усі ці ролі нерозривно пов'яза

Питання для самоперевірки
1.У чому полягає суть ситуаційного (кейсового) підходу до управління? 2. Яка мета створення єдиної антикризової команди (групи)? 3. Які повноваження має антикризо

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги