Реферат Курсовая Конспект
Запитання до 3-4 лекції. - раздел Философия, ЛЕКЦІЇ III-lV НАЙВАЖЛИВІШІ ПРОСТІ СКУПЧЕННЯ 1. Які Групи Звемо Біологічними? 2. Що Таке Раса? 3. Як Кла...
|
1. Які групи звемо біологічними?
2. Що таке раса?
3. Як класифікував раси Блюменбах, яка кількість кожної раси?
4. Які причинн і форми расових суперечок?
5. Опишіть коротко статеві скупчення.
6. Що вважаємо віковим скупченням?
7. Яке значення має родина у суспільному житті?
8. Чим характерний тип патріархальної, індивідуалістичної та нестійкої родини?
9. Як треба розрізняти скупчеиия, що звуться: держава, батьківщина та нація?
10. Як постала і розвииулася держава?
11. Які існують форми держави?
12. Чи є підстава думати, що держави занепадають?
13. Що Вам у цих лекціях було незрозуміле чи не докладно з'ясоване?
УВАГИ ДЛЯ СТУДЕНТІВ У. Р. У.^1
І.
При вивченні наук про суспільство в чужих мовах вироблено багато різних назв і термінів, з яких дещо мусить бути перенесено до української мови. Коли у нас почнуть розробляти соціологію, тоді виробляться й терміни, а тепер ми маємо їх ще небагато, та й значення їх ще не усталені, хиткі, іноді просто різнозначні. Слід занотувати такі слова, що загально відомі, і які можуть бути пристосовані до соціологічної науки.
1. Гурт- означає скупчення неорганізоване, людське і тваринне («гурт людей», «гурт худоби»). Щодо тварин, то є ще такі означення: ч_е_р_е_д_а (худоби), т_а_б_у_н (коней і птахів), о_т_а_р_а (овець), т_і_ч_к_а (собак, вовків).
1:: УРУ - Український Робітничий університет при Українському lнституті громадознавства у Празі, для студентів (слухачів) якого у першу чергу призначався цей підручник.
61---------------------------------------------------------------------------
2. Скупчення або скупина- проста група.
3. Громада- вживається для означення агрегатів - ceлa і міста, але українська інтелігенція в ХІХ ст. почала безкритично прикладати термін «громада» до студентських товариств, до товариств клубного та просвітного характеру або колоній, напр., «українські громади» по містах, партійні громади («вільні громади Рев. Укр. Партії») і т. п. За останніх часів уживається «громадський» в розумінні «суспільний», навіть зроблено юридичний термін «громадянство», що означає належність до держави. Треба повернути слову «громада» його первісний зміст - назву сільського чи міського агрегату.
4. Товариство- організована група з підкресленням характеру професійно-корпоративної солідарності. Напр., Товариство Низове Запорізьке, товариство-кооператив, товариство наукове, театральне, мистецьке. Характерна риса товариства - рівність прав і обов'язків членства та культурна і соціальна рівновартність членів.
5. Спілка- організована група з певною матеріальною та професійною метою.
6. Верства- складна, кумулятнвна група.
7. Шари- частини скупчення або верстви, розміщені одна над іншою у сенсі підпорядкування.
8. Земляцтво- територіальна або крайова група.
9. Парубоцтво, дівоцтво- вікові групи.
10. Братство, сестринство- організовані солідаристичні групи на грунті релігійному, але з метою добродійною чи просвітною. (Кирило-Мефодіївське Братство - перша політично-ідеологічна група українського відродження).
11. Стовпище, юрба, маса- означення неорганізованих груп.
12. Підпанок- службовець у пана, напівінтелігент.
13. Полупанок- дрібний буржуа, дрібннй поміщик.
14. Пан- поміщик, буржуа, урядовець, інтелігент. (Термін мало означений. Українська інтелігенція явно зловживає, силкуючись прищепити його. як форму конвенціональну^1, практиковану у поляків і чехів, але цим вступає в суперечність, не називаючи селян і робітників «панами», а лише інтелігентів, буржуазію, поміщиків і взагалі осіб, що стоять поза групами фізичної праці. Це гидке слово, яким наше селянство і робітництво називає
1:: Конвенціональний - належний до угоди, ухвалений за згодою певних об'єктів. Тут - у значенні «загальноприйнятий», такий, що стосується всих.
62---------------------------------------------------------------------------
суспільних паразитів, рішучо треба викорінити. Для ввічливості є добре слово «добродій», а для означення солідарності «товариш» і «побратим», що за козацьких часів дуже поширені («товариш» навіть було офіційним терміном для означення становища козака: «військовий товариш» - рядовий козак, а потім різні ранги).
Парафія- прищепилася ця назва для означення товариства віруючих біля однієї церкви.
Рада- вищий розпорядчий орган у товариствах, громадах, державі, іноді - контрольний. Цей термін вимагає усталення, бо вживають його у різних розуміннях.
Нарада- правильніше «порада» - засідання, збори групи чи її органів.
Збирання українських соціологічних виразів і слів - чергове завдання, якого вирішення потрібне, щоб усталити і розвинути добру українську політичну і взагалі суспільницьку, термінологію.
ІІ.
Взагалі науки мають назви, які походять із грецької або латинської мови, а також багато наукових назв (чи термінів), наприклад:
Біологія- від грецького «біос» (життя) і «логос» - спово, наука.
Зоологія- від «зоос» (тварина) і «логос».
Ботаніка- від «ботані» (трава).
Анатомія- від «анатомі» (розсікати, патрати).
Фізіологія- від «фізіс» (природа), відсіль же і наука «фізика».
Екологія- від грецького «ойкос» чи «ейкос» (дім, господарство), відсіль же й назва «економія».
Антропологія- від грецького «антропос» (людина) .
Психологія- від грецького «псіхе» (душа).
Гістологlя- від «гістіон» (тканина).
Динаміка- від «динамос» (сила).
Політика- від «поліс» (місто-держава), відсіль же і політичний «політікон») у розумінні «суспільний».
Societas - лат., значить суспільство.
Socius - союзник чи товариш.
Sосіаlis - соціальний чи суспільний, відсіль же слово «соціалізм».
Соціологія- з двох коренів - латинського і грецького - означає науку про суспільство.
Генетика- від лат. «генус» (рід), відсіль же і «генеза» (походження), і «геніальний» (що ніби сам зроджує щось цілком нове).
Аналіз- грецьке - значнть розкладання цілого на складові частини.
Синтез- грецьке - з'єднання частин у ціле і встановлення зв'язку між ними.
63-----------------------------------------------------------------------------------
Функція- лат., значить чинність, виконування чинності.
Медицина- від лат. «медікарі» (призначати ліки).
Диференціація- лат.,- значить, розклад цілості на частини; диференціювати - зрізничкувати, розкласти.
زîىَ, ùî êîëèٌü يàَêà â ھâًîï³ ّèًèëàٌے ³ç أًهِ³؟ ³ ذèىَ, ٍî â ٌَ³ُ ىîâàُ îٌ³ëî لàمàِüêî مًهِüêèُ ³ ëàٍèيٌüêèُ يàçâ, ٍàê ٌàىî ³ â َêًà؟يٌüê³é ىîâ³, لî â ىèيَëèُ â³êàُ يà سêًà؟ي³ َ âèùèُ ّêîëàُучено було і по-латині, і грецькому. Назва горілки «оковитою». пішла від лат. «аква віте» (жива вода чи вода життя). Грецькі слова прищепилися в цілому культурному світі, мають міжнародне значення. Тому годиться й нам ці слова вивчати і знати, щоб легше засвоювати наукове знання всесвітнє. Селяни і робітники тому і не можуть легко приступати до науки, що натикаються на ціле море незрозумілих наукових виразів. Немае іншої ради, як вивчати такі слова, а вже як вивчити, то тоді легко йде засвоєння науки. В наших викладах будемо вживати чужих загальновживаних слів, пояснюючи їх по-українському, а студенти повинні собі виписувати на окремих листках чужі слова із поясненнями і вивчати напам'ять.
– Конец работы –
Эта тема принадлежит разделу:
РОДИНА... Родиною називаємо легальну спілку що складається з подружньої пари і дітей Характерною прикметою родини є кревний...
Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Запитання до 3-4 лекції.
Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:
Твитнуть |
Новости и инфо для студентов