рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Модель Р. Солоу

Модель Р. Солоу - раздел Образование, КУРС ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ   Існує Безліч Моделей Економічного Зростання. Одна З Найпошире...

 

Існує безліч моделей економічного зростання. Одна з найпоширеніших - модель, розроблена Нобелівським лауреатом Робертом Солоу. В ній широко використовуються положення мікроекономічного аналізу, незважаючи на те, що проблема носить макроекономічний характер. Однією з переваг цієї моделі - широке використання принципу «за інших рівних умов». В даній моделі міститься ряд початкових припущень і передумов, урахування яких значно полегшує аналіз, хоча спочатку і спрощує модель, бо припущення, що містяться в ній, ігнорують деякі реальні процеси. Такими початковими припущеннями є, по-перше, відсутність зростання населення і по-друге, відсутність технічного прогресу. Пізніше, після розгляду спрощеного варіанту моделі, до неї послідовно вводяться ускладнюючі моменти, що відображають процес безперервного зростання населення і технічний прогрес.

Розгляд зростання в моделі ведеться на мікрорівні. В якості факторів виробництва продукту розглядаються тільки праця і капітал, причому взяті як питомі величини. При такому підході вимірювачем зростання виступає питомий продукт, тобто продукт, що виробляється одиницею праці, тому величина продукту є функцією питомого капіталу, тобто капіталу, що припадає на одиницю праці: чим вища капіталоозброєність одиниці праці, тим вищий, за інших рівних умов (в тому числі при відсутності технічного прогресу), продукт. Внаслідок незмінності кількості праці (на мікрорівні це 1 одиниця), зростання розмірів капіталу, що припадає на цю одиницю праці, супроводжується зменшенням приросту кількості продукту, підкоряючись дії закону спадної граничної продуктивності.

Вироблений продукт розпадається на споживану частину і частину, що заощаджується, а заощадження перетворюються в інвестиції. Прийнявши ще одне припущення, що середня і гранична схильність до заощаджень залишається незмінною, вважаємо, що норма заощаджень є величиною даною і незмінною. Якщо це так, то по мірі зростання розмірів продукту і зменшення абсолютної величини його приросту, темпи приросту валових інвестицій будуть також сповільнюватися. Однак потрібно врахувати і те, що валові інвестиції включають дві частини – амортизацію та чисті інвестиції. За припущення, що норма амортизації (вибуття капіталу) є постійною, отримуємо, що по мірі зростання капіталу (капіталоозброєності праці) амортизація збільшується постійним темпом, тобто лінійно, а валові інвестиції – темпом, що сповільнюється. Отже, чисті інвестиції також збільшуються з постійним сповільненням, сходячи в перспективі на нуль. Це означає не що інше, як настання в майбутньому стану, коли при досягненні якоїсь певної величини, капітал припиняє своє зростання. Наступає деякий стаціонарний (стійкий) стан.

Для того, щоб продовжити економічне зростання після досягнення стаціонарного стану, суспільство, у відповідності зі зробленими припущеннями, має тільки одну можливість – збільшити норму заощадження. Ця стратегія також в певний момент часу приведе до досягнення стаціонарного стану, тільки на більш високому рівні капіталоозброєності, якому відповідає і більш високий рівень виробництва продукту. Такі дії, в принципі, можна здійснювати до того моменту, коли норма заощаджень дійде до рівня 100 %, після чого застосовувати алгоритм стане неможливо, оскільки потенціал збереження «інших рівних умов» незмінними вичерпається: суспільство без споживання не може існувати.

Виникає питання: яка норма заощаджень, при існуючих припущеннях, є оптимальною? В точках стаціонарного стану вибуття капіталу дорівнює валовим інвестиціям, які, в свою чергу, дорівнюють заощадженням. Очевидно, що оптимальною потрібно визнати таку норму заощаджень і, відповідно, такі розміри капіталоозброєності і обсягів виробництва, при яких розмір споживання максимізується. Що відбувається з економікою, коли вона рухається до точки оптимуму, і коли вона її проходить? Поступове нарощування норми заощаджень, супроводжуючись зростанням капіталоозброєності, приводить одночасно з економічним зростанням і до зростання споживання. Це відбувається тому, збільшення обсягу виробництва залишається більшим, ніж збільшення розмірів капіталу, що, в свою чергу, є наслідком того, що гранична продуктивність капіталу ще перевищує розміру його вибуття (амортизації). По мірі наближення до точки максимуму споживання величина перевищення граничної продуктивності капіталу над його вибуттям поступово меншає і в самій точці стаціонарного стану дорівнює нулю.

Проходження економікою точки оптимуму приводить до того, що в кожній наступній стаціонарній точці приріст обсягів виробництва виявляється меншим, ніж приріст розмірів капіталу, через те, що гранична продуктивність капіталу стає меншою розмірів його вибуття. Це означає скорочення розмірів споживання. Фактично економіка в точках, які лежать праворуч від точки оптимуму, характеризується надмірним нагромадженням. Економічне зростання супроводжується в ній падінням життєвого рівня. Прикладом може служити економіка колишнього СРСР у період форсованої індустріалізації.

Отже, критерій досягнення економікою точки максимуму споживання - рівність граничної продуктивності капіталу розмірам його вибуття (нормі амортизації). Це і є «золоте правило» накопичення. Якщо визначити норму амортизації через g, то«золоте правило» накопичення буде виглядати таким чином: МРК = g або
МРК – g =0

Якщо гранична продуктивність капіталу (МРК) вища, ніж норма амортизації, то норму заощаджень може бути збільшено, якщо нижча, то зменшено (за умови, що ставиться задача збільшення споживання). При цьому наслідки для економіки будуть в кожному з випадків різними.

Наступний рівень аналізу моделі Солоу –введення в неї параметрів, що змінюються - зростання населення і технічного прогресу.

Почнемо із зростання населення. Збільшення чисельності населення, за інших рівних умов, зменшує питому капіталоозброєність. Норма заощаджень повинна бути збільшена так, щоб рівень валових інвестицій, що зріс, належним чином компенсував би не тільки вибуття капіталу внаслідок амортизації, але й падіння питомої капіталоозброєності внаслідок зростання населення. Якщо цього не робити, то зростання населення в чистому вигляді, супроводжуючись падінням питомої капіталоозброєності, приведе, зрештою, і до падіння життєвого рівня. Тому умова максимізації споживання, що враховує зростання населення, виглядає тепер так:

 

С* = F(K*) - (γ + φ) K*

 

де С* –оптимальне споживання; F (К*) – ВНП; K* – оптимальна капіталоозброєність; γ – норма амортизації; φ – темп зростання населення. Внаслідок цих обставин умова рівності норми амортизації і граничної продуктивності капіталу модифікується:

 

МРК – γ = φ

 

Це означає на практиці, що гранична продуктивність капіталу повинна бути достатньою для того, щоб не тільки забезпечити відшкодування вибуття капіталу, але й компенсувати зростання населення. Тільки в такому випадку економіка зможе утриматися в точці максимуму споживання (за умови, що цього максимуму економіка досягла до того моменту, як населення почало зростати).

Технічний прогрес приводить до зростання ефективності праці, тобто до збільшення виробництва ВНП без збільшення чисельності зайнятих. Тому в моделі Солоу в якості одиниці праці розглядається одиниця з постійним рівнем ефективності. Питома капіталоозброєність такої одиниці із зростанням технічного прогресу не змінюється, питомий обсяг виробництва на ту ж стандартну одиницю також, але фактично обсяг ВНП на одного працівника, тобто на мікрорівні, росте темпами, які дорівнюють темпам технічного прогресу. На макрорівні загальний обсяг виробництва ВНП в результаті росте сукупним темпом, який дорівнює сумі темпів зростання населення і темпів технічного прогресу.

На відміну від норми заощаджень, збільшення якої супроводжується зростанням питомого випуску лише до відомих меж, підвищення ефективності праці внаслідок технічного прогресу може забезпечити постійне зростання питомого випуску продукту. Тепер стає очевидним, що економічне зростання може бути забезпечене як за рахунок простого збільшення кількості ресурсів), що використовуються (це екстенсивний шлях економічного зростання), так і за рахунок більш ефективного використання наявних чинників (це інтенсивний шлях). З урахуванням ролі технічного прогресу умова максимізації споживання перетворюється наступним чином:

 

МРК – γ = φ + λ, де λ – темп технічного прогресу.

 

Звідси витікає, що, якщо чиста гранична продуктивність капіталу (гранична продуктивність капіталу за вирахуванням вибуття) перевищує сумарні темпи зростання населення і технічного прогресу, то в економіці здійснюється зростання в напрямі нового стійкого стану з більш високим рівнем споживання. В такій ситуації збільшення норми заощаджень цілком виправдано. І навпаки, якщо чиста продуктивність капіталу менша, ніж сумарні темпи зростання населення і технічного прогресу, то рівень споживання не є оптимальним, норма заощаджень надмірна і її потрібно знизити. На практиці для визначення оптимальності рівня заощаджень необхідно порівняти щорічні темпи зростання ВНП з чистою граничною продуктивністю капіталу. Так, в економіці США середні щорічні темпи зростання реального ВНП становлять 3%. Це є показник економічного зростання, що відображає як збільшення населення, так і технічний прогрес в американській економіці. Чиста гранична продуктивність капіталу дорівнює 8% в рік. Отже, в США норма заощаджень недостатньо висока і рівень споживання не досяг свого максимуму.

Отже, ми з'ясували основні параметри моделі економічного зростання Солоу. Слід помітити, що вона при всій своїй привабливості не є ідеальною і не пояснює вичерпним чином всіх закономірностей економічного зростання. Так, норма заощаджень в ній передбачається величиною даною, в той час як на неї впливають багато чинників та її важко прогнозувати. За межами розгляду в даній моделі залишається питання про чинники зростання ефективності труда і закономірності технічного прогресу. Справа в тому, що в 80–90 рр. ХХ ст. темпи економічного зростання мали тенденцію до уповільнення, яка ще не отримала свого задовільного пояснення. Важливу роль відіграє та обставина, що економічний прогрес супроводжується надмірним збільшенням техногенних навантажень на навколишнє середовище, в зв'язку з чим велику актуальність набуває проблема розумного самообмеження потреб і стабілізації економічного зростання. Однак, всі ці моменти свідчать швидше про важливість і актуальність проблеми економічного зростання, ніж про недоліки моделі Солоу.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КУРС ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Харківський політехнічний інститут... КУРС ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Модель Р. Солоу

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Харків 2007
ББК 65.01 К-93 УДК 330.1     Р е ц е н з е н т и: Є.М. Воробйов, доктор економічних наук, професор, Харківський національний

Харків 2007
ББК 65.01 К-93 УДК 330.1     Р е ц е н з е н т и: Є.М. Воробйов, доктор економічних наук, професор, Харківський національний

Основні економічні проблеми. Крива виробничих можливостей
  Зміст економічної діяльності полягає в тім, що наявні в розпорядженні суспільства ресурси в процесі виробництва перетворюються в продукти (економічні блага), що повинні задовольняти

Предмет і метод економічної теорії
Проблема обмеженості ресурсів і необхідності вибору якої-небудь альтернативи вивчається в економічній теорії остільки, оскільки обумовлює економічне поводження людей. Таким чином, предметом

Еволюція економічної науки
Економічна думка виникла в далекій давнині як відображення у свідомості людини економічних явищ. Перші сліди економічної думки можна знайти в християнській «Біблії», древньоіндійських «Ведах», трак

Вправа 1. Знайдіть правильні відповіді
1. Мотивом трудової діяльності людей є: а) зростання потреб; в) бажання самореалізації в праці; б) зміна потреб; г) стимули до одержання прибутку. 2. Предметом економічно

Вправа 2. Виконайте завдання
1. Охарактеризуйте поняття економічних ресурсів. 2. Дайте характеристику підприємницькій здібності? 3. Проаналізуйте зв'язок між виробництвом, розподілом, обміном і споживанням бл

Фактори суспільного виробництва
Процес суспільного виробництва передбачає наявність двох факторів: особистого й речового. Особистий фактор виробництва –це робоча сила. Робоча сила– це здатність

Економічна ефективність виробництва та її показники
Результатом окремого процесу виробництва виступає одиничний продукт: хліб, автомобіль, токарний верстат і таке інше. А результат суспільного виробництва являє собою сукупний суспільний продукт.

Вправа 1. Знайдіть правильні відповіді
1. Виробництво – це процес: а) руху економічних благ; б) створення економічних благ; в) використання економічних благ; г) визначення частки кожного економічного

Типи, види та форми власності
Дослідження відносин власності дає можливість виявити, що власність не є застиглою категорією. Форми її прояву в історичній перспективі постійно змінюються й вдосконалюються відповідно до змін, що

Основі тенденції розвитку відносин власності на сучасному етапі
  В розвинених країнах реальне усуспільнення привело до глибоких змін форм власності, передусім на основі взаємопроникнення приватної та суспільної форм власності, до різноманітності

Реформування відносин власності в Україні
  Українська економіка будувалася практично цілком на державній формі власності. Тому її корінне реформування вимагало формування різноманітних форм власності і господарювання.

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. Яке з визначень точніше передає сутність власності в економічному розумінні: а) загальна умова виробництва, вияв волі певного класу і правове оформлення цієї волі; б) відносини

Сутність і структура економічної системи
Економічну систему визначають по-різному. Кожне з визначень відбиває якусь одну із сторін категорії, бо складність об’єкта не дає можливість дати його вичерпну характеристику якимось одним визначен

Класифікація економічних систем
Важливим питанням є класифікація економічних систем. В економічній літературі виділяють різні моделі, типи економічних систем, класифікація яких залежить від різних критеріїв.

Типи економічних систем
Традиційна економіка характерна для країн, що з позиції технократичної цивілізації визначаються як нерозвинені; у дійсності це первинний тип економічної системи, він існує в різних

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. Основними типами економічних систем прийнято вважати: а) традиційну, ринкову, адміністративно-командну економіку; б) натуральне господарство, товарне господарство, планову екон

Вправа 2. Виконайте завдання
1. Проаналізуйте експертні оцінки рангів порівняльної конкурентоспроможності різних національних моделей змішаної економіки на початок ХХІ ст. та поясність їх. Кр

Сутність ринку
  У будь-якому суспільстві, якому притаманне товарне виробництво та грошовий обіг, люди здійснюють обмін виготовленими товарами за допомогою ринку. Історично ринок формувався поступов

Закони функціонування ринку
  Будь-який ринок функціонує і розвивається за допомогою властивого йому механізму. Останній представляє собою спосіб взаємодії господарюючих суб’єктів з приводу розподілу ресурсів, в

Види ринків
  На сучасному етапі розвитку ринок країни (національний ринок) є складною системою, яку утворюють різного роду підсистеми та самостійно функціонуючі ринки. Для їх характеристики вико

Інфраструктура ринку
  Сучасний ринок є неможливим за відсутності розвинутої інфраструктури, тобто допоміжних галузей та організацій. Ринкова інфраструктура є надзвичайно важливим і склад

Вправа 1. Знайдіть правильні відповіді
1. Ринок – це: а) місце, де люди обмінюються товарами; б) форма господарських зв’язків, що функціонує на принципах справедливого розподілу доходів; в) сфера взаємодії ї п

Попит і пропозиція. Детермінанти попиту і пропозиції
Головними елементами в розумінні механізму дії ринкової економічної системи є попит і пропозиція. Взаємодія головних суб'єктів ринку – виробника і споживача – здійснюється саме по каналах попиту і

Цінова еластичність попиту і пропозиції
Еластичність попиту – це поняття, яке характеризує чутливість (реакцію) попиту для різних споживчих благ на зміну цін. Реакція споживачів на зміну ціни на товар може бути сильною,

Ринкова рівновага попиту та пропозиції
В будь-якому випадку в ринковій економіці між попитом та пропозицією встановлюється визначене співвідношення, яке називають ринковою рівновагою. Ринкова рівновага – встановлення на

Теорія поведінки споживача
При виробництві будь-якого товару необхідно знати поведінку споживача. Тому важливою умовою вивчення ринку є аналіз його поведінки. Теорія поведінки споживача заснована на положенні, що людина веде

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. Графічне представлення залежності між ціною товару та його кількістю, яку бажають придбати покупці на ринку - це: а) крива попиту; в) крива філліпса; б) крива пропозиції; г) не

Вправа 2. Знайдить правильні відповіді
1. Які з наведених факторів призведуть до падіння попиту на товар А: а) зменшення доходів споживачів; б) збільшення кількості покупців на ринку; в) падіння цін на товари-

Вправа 3. Виконайте завдання
1. Функція попиту на товар має вигляд D = 30 – 5P, а функція пропозиції S = – 5 + 2P. Визначте: а) ціну рівноваги і рівноважний обсяг продажу; б) яким чином зміняться

Основні типи фірм
  Основними типами фірм у ринковій економіці є приватні комерційні (прибуткові) підприємства, державні (суспільні) підприємства і приватні некомерційні (неприбуткові) організації.

Малі, середні та великі фірми
Незважаючи на те, що кожна фірма є унікальною й досить неповторною, мають місце критерії, за якими фірми можна класифікувати по групам. Найбільш поширений підхід до класифікації фірм – це поділ їх

Вправа 1. Знайдіть правильні відповіді
1. Фірма – це: а) „торгове ім’я” комерсанта; б) майновий комплекс; в) суб’єкт підприємницької діяльності, що має економічну і юридичну самостійність; г) суб’єкт

Виробництво та виробнича функція
Виробництво – це процес використання праці, капіталу, природних ресурсів і матеріалів для створення необхідних продуктів та надання послуг. Виробничі послуги праці, капіталу, землі та підприємницьк

Ізокванта
  Розглянемо варіант, коли змінними є два фактори виробництва (наприклад, праця і капітал), що при визначеному співвідношенні дають у результаті один обсяг виробленого продукту. Напри

Зміна масштабу виробництва
Важливою задачею для підприємств в довгостроковому періоді є вибір необхідного масштабу обсягу виробництва фірми. Для рішення цієї задачі необхідно знати залежність приросту обсягу випуску продукці

Основні поняття
  Закон спадної граничної продуктивності law of diminishing returns Сукупний, граничний, середній продукт t

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. Закон спадної граничної продуктивності діє: а) при пропорційному зростанні всіх ресурсів; б) за умов, що запас усіх ресурсів виробника необмежено в короткостроковому періоді;

Вправа 3. Виконайте завдання
1. Заповніть пропуски в наступній таблиці: Кількість одиниць праці L Сукупний продукт ТР Граничний продукт МР Середній пр

Використовуючи наступні дані, доведіть, що закон спадної граничної продуктивності діє в даному випадку. (Інші фактори передбачаються незмінними).
Витрати робочого часу Сукупний прод

Витрати виробництва
Кожне виробництво пов’язане з витратами сировини, робочої сили, устаткування, землі, електроенергії і т. ін. Нові блага неможливо створити без необхідних ресурсів. Усі ресурси мають обмежений харак

Доходи виробництва
Мета кожного підприємства – дістати максимальний прибуток. У мікроекономіці розглядаються поняття доходу і прибутків, досліджуються умови їх максимізації. Сукупний дохід(TR)

Функція витрат і рівновага виробника
Кожен виробник, купуючи фактори для організації виробництва, має обмеження в засобах. Нехай фактор "праця" (L – вісь X) і фактор "капітал" (K – вісь Y) є змінними. Вони мають ви

Витрати в короткостроковому періоді
У короткостроковому періоді виділяють сукупні, постійні, змінні, середні і граничні витрати. Постійні витрати(FC) – це витрати, що не залежать від обсягу виробництва п

Витрати фірми в довгостроковому періоді
У довгостроковому періоді фірма може змінити масштаби своїх виробничих потужностей. Галузь у цілому може змінювати свої масштаби (нові фірми можуть вступити в галузь, а вже існуючі – залишити її).

Трансакційні витрати
Аналіз фактичного стану справ показує, що у більшості галузей виробництва реальні масштаби діяльності фірм більше їх ефективного масштабу, обумовленого виробничими витратами. Виявляється, що реальн

Основні поняття
  Економічні (альтернативні) витрати economic (opportunity) cost Явні и неявні витрати explicit and implici

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Ізокоста – це: а) бухгалтерські витрати підприємства; в) витрати втрачених можливостей; б) економічні витрати підприємства; г) лінія рівних витрат підприємства. 2. Пос

Вправа 3. Виконайте завдання.
1. Вкажіть до якого періоду належать дані. Заповніть наступну таблицю. Кількість робітників Об’єм виробництва APL

Ринок досконалої конкуренції
  Сучасний ринок характеризується різноманіттям галузей. Є галузі, які схожі між собою, є галузі, які істотно відрізняються. Звичайно економісти виділяють чотири типи ринкових

Ринок чистої монополії
  Протилежним полюсом ринку досконалої конкуренції є ринок чистої монополії.Чиста монополія існує тоді, коли одна фірма є єдиним виробником продукту, в якого немає бл

Ринок олігополії
  Ринки чистої монополії, олігополії й монополістичної конкуренції відносять до ринків недосконалої конкуренції. Недосконала конкуренція – це конкуренція, за якої не

Ринок монополістичної конкуренції
Ринку монополістичної конкуренціївластиві риси як монополії, так і досконалої конкуренції. Основні характерні риси даного ринку наступні: 1) відносно велика кількість фірм, що проп

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. Ринки досконалої й монополістичної конкуренції мають таку загальну рису: а) випускаються диференційовані товари; б) на ринку оперує безліч покупців і продавців; в) вип

Вправа 2. Знайдіть правильні відповіді
1. Конкурентна фірма одержує максимальний прибуток за умови, що: а) середні загальні витрати дорівнюють граничному доходу; б) загальний дохід приймає максимальне значення;

Теоретичні концепції джерел і розподілу доходів
  В економічній літературі найбільш поширені два підходи до проблеми джерел і розподілу доходів. Перший – пов’язаний з теорією доданої вартості К.Маркса, розвиненою на основі трудової

Функціональний та вертикальний розподіл доходів
  Те, що вироблено, підлягає розподілу. Розподіл – це встановлення часток різних учасників процесу виробництва у виробленому продукті. При цьому частина продукту пове

Основні види доходів
  Зарплата складає більшу частину доходів споживачів. Вона визначається в широкому та вузькому розумінні слова. У широкому розумінні цей термін включає оплату праці найрізноманітніших

Крива Лоренца” та проблеми соціальної справедливості
  Найбільш загальною причиною диференціації доходів населення у розвинутій ринковій економіці являється відчуження осіб найманої праці від засобів виробництва і праці. У випадку соціа

Основні поняття
Дохід income Номінальний дохід nominal income Реальний дохід real income

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. Згідно поглядів Маркса суть економічних відносин між працею та капіталом – це: а) експлуатація праці капіталом; в) взаємна експлуатація; б) відсутність експлуатації; г) експлуа

Вправа 2. Виконайте завдання
1. Уважно проаналізувавши графік, дайте відповідь на такі запитання: а) як можна визначати рівень заробітної плати, користуючись теорією граничної продуктивності факторів виробництва;

Процес кругообігу продуктів і доходів
Макроекономіка – це розділ економічної теорії, покликаний з'ясувати, як функціонує економічна система в цілому. Тому варто уявити народне господарство не просто як сукупність підприємств, домашніх

Система національних рахунків
Системи національних рахунків почали розвиватися в другій половині ХХ сторіччя, коли задача комплексного макроекономічного аналізу і прогнозування, яку можна вирішити з їх допомогою, стала однією з

Основні показники систем національних рахунків
  Національні рахунки є балансовими побудовами чи системою взаємозалежних показників, що характеризують виробництво, розподіл, перерозподіл і використання кінцевого продукту і націона

Дохід, яким розпоряджуються
  Знання цих взаємозв'язків допоможе краще зрозуміти фінансову систему і соціальну політику держави в «змішаній економіці», де через податки перерозподіляється значна частина націонал

Вправа 2. Знайдить правильну відповідь
1. Під поняттям «інституціональна одиниця» розуміється: а) юридична особа; б) економічна одиниця, що веде бухгалтерську звітність; в) економічна одиниця, що самостійно пр

Економічні функції держави
Протягом всієї історії людської цивілізації держава розглядалася як важлива складова економіки й один з основних економічних суб'єктів. Державні інститути споконвічно були покликані забезпечувати с

Форми і методи ДРЕ
ДРЕ в широкому змісті включає прогнозування, планування, фінансування, оподатковування, кредитування, адміністрування, облік (фіксація стану економічних процесів і об'єктів, їхніх параметрів, збір,

Держава і ринок: досвід взаємодії в розвинутих країнах
Соціально орієнтована ринкова економіка, проголошена як ціль перетворень, що відбуваються в Україні, характеризується не тільки високим рівнем добробуту людей. Її відмінна риса – наявність набору с

Особливості ДРЕ у вітчизняній економіці на сучасному етапі
Раціональна економічна політика не може бути універсальною, оскільки повинна відповідати рівню економічного і соціального розвитку країни. Міри, ефективні в розвинутих країнах, не обов'язково виявл

Вправа 1. Знайдіть правильні відповіді
1. Термін «змішана економіка» означає: а) сполучення різних секторів економіки (приватного і державного); б) різноманіття форм власності; в) сполучення ринкового механізм

Сукупний попит
Проблеми досягнення рівноважного стану як у соціумі, так і в економіці знаходилися в центрі уваги вчених, філософів, державних діячів протягом всієї історії цивілізації. Вже в моделі "ідеально

Сукупна пропозиція
Сукупна пропозиція – це модель, що показує яку величину реального обсягу виробництва підприємницький і державний сектори готові виробляти при кожному можливому рівні цін.

Сукупна пропозиція
Сукупна пропозиція – це модель, що показує яку величину реального обсягу виробництва підприємницький і державний сектори готові виробляти при кожному можливому рівні цін.

Споживання, заощадження, інвестиції та стан рівноваги
Окремо варто розглянути процедуру встановлення рівноваги на ринку капіталу. Відповідно до погляду представників класичної економічної науки, ситуація, при якій не досягається рівень витрат, необхід

Взаємозв’язок витрат і доходу. «Хрест» Кейнса
  Теорія Дж.-М. Кейнса представляє зовсім іншій погляд на поняття сукупного попиту, його сутність і принципи зміни. Сукупний попит (сукупні витрати) розглядається як сума різних катег

Вправа 1. Знайдіть правильні відповіді
1. Сукупний попит визначається: а) споживанням населення; б) ефектом процентної ставки; в) сукупним попитом підприємств на товари виробничого призначення; г) дер

Безробіття: його суть, причини і основні види
Основними проявами макроекономічної нестабільності є безробіття і інфляція. Безумовно, кожна країна намагається досягти повної зайнятості всіх наявних ресурсів, в тому числі і трудових. До

Рівень безробіття та його соціально-економічні наслідки
Рівень безробіття вимірюється шляхом співставлення кількості безробітних з наявною робочою силою і позначається буквою u:   u

Антиінфляційної політики
  Ще одним надзвичайно складним, багатофакторним проявом макроекономічної нестабільності є інфляція. Інфляція(від лат. Inflation – надування) – знецінення гр

Вправа 1.Знайдіть правильну відповідь
1. Якщо за незмінної чисельності безробітних кількість зайнятих зменшиться, то рівень безробіття: а) зменшиться; в) не зміниться; б) збільшиться; г) визначити неможливо, бо недост

Вправа 2. Виконайте завдання
1. У складі робочої сили регіону, яка становить 183 тис. чол., 12 тис. чол. не мають постійного місця роботи. Визначте рівень зайнятості в регіоні. 2. Робоча сила області становить 946 тис

Виникнення грошей
Одним з найважливіших елементів ринкової економіки є гроші. Це один з найбільш великих винаходів людської цивілізації. Серед численних наукових концепцій виникнення і сутності грошей найбільш ґрунт

Суть, функції та види грошей
  Аналіз розвитку форм вартості показує, що гроші мають товарне походження. Гроші – це особливий товар, який виконує роль загального еквіваленту, тобто абсолютно лікв

Грошова маса і рівновага на ринку грошей
Рух грошей у процесі розширеного відтворення утворює грошовий обіг, який здійснюється як в готівковій, так і в безготівковій формі. В цілому сукупність наявних готівкових і безготівкових засобів пл

Сутність, принципи та форми кредиту
  Гроші повинні постійно знаходитися в обігу, задовольняючи потреби народного господарства, бо лише рух забезпечує їх зростання, робить їх капіталом. Та в реальному житті досить часто

Створення грошей банківською системою
  Сучасна кредитна система держави складається з банківської системи і сукупності спеціалізованих небанківських кредитно-фінансових інститутів, які акумулюють тимчасово вільні кошти і

Грошово-кредитна політика
Одним з важливих напрямків державного регулювання, при чому ефективним і оперативним, є грошово-кредитна політика. Грошово-кредитнаабо монетарна політика – це суку

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. Грошово-кредитна політика здійснюється: а) урядом країни; в) Національним банком України; б) Міністерством фінансів; г) комерційними банками. 2. Стимулюючою монетарною

Вправа 2. Виконайте завдання
1. В таблиці наведено головні інструменти монетарної політики, за допомогою яких держава може вплинути на найважливіші макроекономічні показники. Заповніть наведену нижче таблицю, поставивши ↑

Сутність та функції фінансів
Економіка будь-якого суспільства не може функціонувати без нормально організованого потоку грошових засобів поміж державою, виробничими структурами, різними верствами населення, між регіонами та ок

Фінансова система, структура і принципи її побудови
Фінансові зв’язки реалізуються через фінансову систему. Фінансова система – це сукупність фінансових відносин та інститутів, які їх реалізують. Відомі два основних принцип

Бюджетна система
  Основою централізованих фінансів будь-якої країни є бюджетна система. Структура бюджетної системи визначається державним устроєм. В країнах, які мають унітарний устрій, вон

Податки
Потужний вплив на економічну динаміку здійснюють доходи бюджету. Основну частину цих доходів складають податки. Тому стає зрозумілою пріоритетна увага будь-якої держави до формування податкової сис

Фіскальна політика
Бюджет і податки є головними засобами перерозподілу доходів і найбільш важливими знаряддями державного регулювання економіки. На стабілізацію економіки націлена реалізація фіскальної політики (від

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. Крива Лаффера описує співвідношення між: а) дефіцитом бюджету і безробіттям; б) рівнем цін і податковими надходженнями до держбюджету; в) податковими ставками і дохода

Вправа 2. Виконайте завдання
1. Потенційний ВВП країни становить 534 млрд. грош. од., а фактичний – 489 млрд. грош. од. За умови відсутності інших джерел надходження коштів сума податкових надходжень до бюджету складає 38 % ві

Поняття, показники та типи економічного зростання
Проблема економічного зростання є центральною в економічній теорії. Саме стабільне економічне зростання є основою процвітання будь-якої країни. Узагальнюючим показником економічного зростання є дин

Основні чинники економічного зростання
    Як здійснюється економічне зростання? Крива

Циклічність економічного зростання
Економічне зростання, що є довготривалою тенденцією економічного розвитку, здійснюється нерівномірно. Економічна активність зазнає періодів спадів та підйомів, тобто розвивається циклічно. Про це с

Завдання 1. Виберіть правильну відповідь.
1. У довгостроковому періоді найбільш суттєвим чинником економічного зростання є: а) зміни у пропозиції грошей; в) зміни у ставках податків; б) технологічні зміни; г) збільшення о

Вправа 2. Виконайте завдання.
1. За даними офіційної статистики побудуйте стовпчикову діаграму динаміки обсягу ВВП у % до 1990 р. в Україні. З’ясуйте фактори цієї динаміки. 2. За даними офіційної статистики побудуйте г

Світове господарство: його суть та структура
Для сучасного періоду міжнародного економічного розвитку характерне широке залучення країн у міжнародні взаємозв’язки, посилення їх взаємозалежності, що стало основою формування світового господарс

Міжнародний поділ праці і спеціалізація. Міжнародні економічні відносини
Основу світового господарства складає міжнародний поділ праці – вища ступінь розвитку суспільного поділу праці між країнами, що передбачає стійку концентрацію виробництва в окремих

Міжнародна економічна інтеграції. Головні інтеграційні угрупування
Закономірним результатом розвитку міжнародного руху товарів і факторів виробництва стала економічна інтеграція -процес господарського, організаційного і політичного об'єднання краї

Проблеми інтеграції України у світове господарство
Раціональне використання переваг міжнародних економічних відносин сприяє інтеграції України у світове господарство. Цей процес обумовлений об'єктивними і суб'єктивними факторами. По-перше

Основні поняття
Світове господарство global economy Індустріальні країни the industrial countries Перехіднаа екон

Практикум
Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь. 1. Практично будь-яка національна економіка є: а) частиною світової економіки, а тому залежить від неї; б)

Вправа 2. Виконайте завдання
1. Китай добре забезпечений робочою силою, а Україна – землею. До якого типу факторів виробництва відноситься китайська робоча сила і українська земля? Чи можуть вони сприяти довгостроковим

Міжнародна торгівля і принцип порівняльних переваг
  Однією з основних форм міжнародних економічних відносин є міжнародна торгівля, що представляє собою переміщення товарів і послуг між усіма країнами світу і базується на міжнародному

Свобода торгівлі і протекціонізм
Як уже відзначалося, міжнародна торгівля піддається державному регулюванню. У залежності від масштабів втручання держави в міжнародну торгівлю розрізняють протекціоністську торгову політику і політ

Переміщення факторів виробництва
Для сучасного світового господарства характерним є не тільки переміщення товарів і послуг між країнами, але й переміщення факторів виробництва – капіталу, робочої сили, технологій. Термін«м

Міжнародні валютні відносини і валютні системи
Міжнародна валютно–фінансова система – закріплена в міжнародних угодах форма організації валютно-фінансових відносин, що функціонують самостійно чи обслуговують міжнародний рух тов

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. Яке з перелічених нижче співвідношень витрат під час відсутності зовнішньої торгівлі є визначальним для налагодження взаємовигідних зовнішньоторговельних відносин: а) співвідношення вит

Вправа 2. Виконайте завдання.
1. Що собою представляє міжнародна торгівля? В чому її причини і особливості? Розкрийте значення зовнішньої торгівлі для України. 2. В чому полягає теорія порівняльних переваг? Розкрийте ї

Наслідки та прояви глобалізації
Глобалізація зачіпає всі області суспільного життя, включаючи економіку, політику, міжнародні відносини, соціальну сферу, культуру, екологію, безпеку і вносить значні корективи до подальших перспек

Україна в системі глобалізації економіки
Реалії глобалізації, з якими зіштовхується будь-яка національна економіка, змушують кожну з них шукати своє "природне" місце в системі міжнародних відносин. Росія займає 44, а Україна – 4

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь
1. Глобалізація – це: а) поглинання менш розвинутих країн більш розвинутими; б) загальнопланетарний процес інтернаціоналізації національних систем; в) процес лібералізаці

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги