рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Теорія впливу технічного прогресу на міжнародну торгівлю

Теорія впливу технічного прогресу на міжнародну торгівлю - раздел Образование, МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ В Рамках Міжнародної Економіки Залежно Від Того, Що Розуміємо Під Технологією...

В рамках міжнародної економіки залежно від того, що розуміємо під технологією, її міжнародне переміщення можна розглядати і як торгівлю товаром і як рух фактора виробництва.

Технологія (technology) – наукові методи досягнення практичних цілей. До поняття технології переважно включаються три групи технологій: технологія продуктів, технологія процесів і технологій управління.

Нова технологія дозволяє, якщо вона дозволяє скоротити витрати виробництва, може розглядатися як еквівалент збільшення виробничого потенціалу. У тій мірі, в якій впровадження нової технології дозволяє збільшити продуктивність праці, її можна розглядати як спосіб збільшення пропозиції інших факторів виробництва або як самостійний фактор виробництва.

Якщо технологія розглядається як спосіб збільшення продуктивності інших факторів виробництва, то аналіз її впливу цілком вписується у модель співвідношення факторів виробництва Хекшера-Оліна. Впровадження нової технології просто еквівалентно зростанню пропозиції того фактора виробництва, ефективність якого підвищується за допомогою цієї технології.

Якщо технологія розглядається як самостійний фактор виробництва, вона з одного боку впливає на зміну умов торгівлі товарами, виготовленими з її допомогою, а з іншого боку – сама може бути предметом міжнародної торгівлі.

Міжнародна передача технології (international technology transfer) – міждержавне переміщення науково-технічних досягнень на комерційній або безкоштовній основі.

У міжнародній економіці носіями технології можуть виступати товари та інші фактори виробництва. Як і у випадку інших факторів виробництва в основі міжнародного переміщення технології лежить її міжнародний поділ, який є результатом відмінностей у рівні розвитку науково-технічного прогресу, який своєю чергою є наслідком різної забезпеченості капіталом та трудовими ресурсами.

Існує багато моделей та методів аналізу технічного прогресу. Найпопулярнішою є модель Джона Хікса. Нехай існує два фактори виробництва (праця L та капітал К), за допомогою яких виготовляються всі товари. Відносна ціна факторів виробництва (w/r) залишається постійною. Згідної цієї моделі технічний прогрес (ТП) ділиться на нейтральний, працезберігаючий та капіталозберігаючий.

Нейтральний ТП(neutral technical progress) – прогрес, оснований на одночасному збільшенні продуктивності обох факторів виробництва – і праці, і капіталу.

Працезберігаючий ТП(labor-saving technical progress) – прогрес, оснований на технології, яка забезпечує збільшення продуктивності капіталу у відносно більшому ступеню, ніж праці. Капітал стає дешевшим і тому заміщає працю.

Капіталозберігаючий ТП(capital-saving technical progress) - прогрес, оснований на технології, яка забезпечує збільшення продуктивності праці у відносно більшому ступеню, ніж капіталу. Праця стає дешевшою і тому заміщає капітал.

На рис. 10.1. у всіх трьох випадках співвідношення ціни факторів виробництва залишається незмінним (w/r=8/8=4/4=1), однак при працезберігаючому ТП відносна кількість капіталу, виражена через кількість праці K/L=3/1=3, а при капіталозберігаючому ТП навпаки K/L=1/3.

В умовах відсутності торгівлі будь-який ТП приводить до зростання добробуту країни.

 

 

 


Рис. 10.1. Типи технічного прогресу

 

Зростання виробництва в результаті ТП може по-різному впливати на міжнародну торгівлю. Нейтральний вплив спостерігається, коли торгівля зростає тими ж темпами, якими зростає виробництво. Якщо торгівля зростає швидше від виробництва, то ТП впливає на міжнародну торгівлю позитивно. Якщо ж виробництво зростає швидше від торгівлі, то вплив ТП є негативним, оскільки вироблений товар і без того не знаходитиме збуту за кордоном.

Аналогічно зростання споживання в результаті ТП може по-різному впливати на міжнародну торгівлю. Якщо торгівля зростає тими ж темпами, що й споживання – вплив ТП нейтральний. Якщо зростання торгівлі випереджає зростання обсягів споживання, то вплив ТП позитивний. Якщо ж ТП призводить до відставання темпів зростання торгівлі від темпів зростання споживання, то вплив ТП негативний.

Відповідь на питання про те, як зміна технології протягом часу впиває на міжнародну торгівлю дають моделі динамічних технологічних відмінностей між країнами.

У 1961 році американський економіст Майкл Позер розробив модель технологічного розриву, який є причиною міжнародної торгівлі[1]. Згідно з цією моделлю розробка нової технології чи технологічного процесу дає країнам тимчасову монополію у виробництві та експорті основного на цій технології товару. Країна – розробник технології стає експортером відповідного товару навіть за відсутності відносних переваг по інших факторах виробництва. У міру того, як відповідний товар розповсюджується по світу, країна-розробник втрачає свою монополію, оскільки технічний прогрес в інших країнах теж не стоїть на місці.

Цю модель розвинув інший американський економіст Раймонд Вернер у 1966 році[2]. Його теорія виходить з того, що деякі країни спеціалізуються на виробництві та експорті технологічно нових товарів, а інші – на виробництві вже відомих стандартизованих товарів. Розвинені країни, які володіють значним капіталом та кваліфікованою робочою силою, можуть собі дозволити значні інвестиції у розробку нової продукції, що дає їм динамічну перевагу перед іншими країнами. Згідно з теорією Вернона товар проходить п’ять стадій життя у міжнародній торгівлі (рис. 10.2).

1. Стадія нового продукту. Новий продукт виготовляється і споживається у зростаючих масштабах винятково у країні, яка його розробила. Поступово зростає якість і радають ціни.

2. Стадія зростання продукту. Товар вдосконалюється, зростають внутрішні продажі і починається експорт за кордон. Іноземної конкуренції поки що немає і країна-розробник має тимчасову монополію.

3. Стадія зрілості товару. Технологія товару відпрацьована настільки, що висококваліфікованої робочої сили вже не потрібно. Тому частина виробництва переноситься у країни з дешевшою робочою силою, які починають виготовляти товар за ліцензією.

4. Стадія падіння виробництва товару. Використовуючи дешеву робочу силу імітуючи країна починає поставляти товар не тільки на свій ринок, а й у країну роз0робника. Конкуренція технологій переходить у цінову конкуренцію.

5. Стадія припинення внутрішнього виробництва товару. Країна-розробник припиняє виробництво товару, оскільки стає неконкурентоспроможною за витратами. Починається впровадження нового товару, технологія виробництва якого поки що не відома іншим країнам.

 
 

 


Рис. 10.2. Цикл життя товару у міжнародній торгівлі

Наприклад, калькулятори (1961 США, 1000 дол. 1970-і – 400 дол. США і Японія, 80-і – все виробництво у Сінгапур і Тайвань, ціна 20 дол., а далі і 2-4 дол.)

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

Національний університет Львівська політехніка... Інститут економіки і менеджменту... Інститут дистанційної освіти...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Теорія впливу технічного прогресу на міжнародну торгівлю

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Львів 2009
Босак А.О., Григор’єв О.Ю., Скибінський О.С., Чернобай Л.І. Міжнародна економіка: Конспект лекцій для студентів Інституту економіки і менеджменту. – Львів: Видавництво Націона

ПЕРЕДМОВА
Зростаюче значення міжнародних економічних відносин в період глобалізації зумовило виникнення потреби підготовки фахівців, здатних розв’язувати завдання економічної діяльності окремих підприємств,

Попит і пропозиція в міжнародній економіці
Міжнародна економіка є невід’ємною частиною загальної теорії ринкової економіки, яка досі не змогла дати універсального методу аналізу фундаментальних проблем та способу вирішення прикладних економ

Міжнародний розподіл факторів виробництва
Фактори виробництва (ФВ, factor of production) – ресурси, які необхідно затратити для виробництва товару. Праця(labor) – фізична та розумова діяльність лю

Світовий ринок та міжнародний рух товарів
Хтось бавився у “Цивілізацію”? Спочатку сам, потім треба обмінюватися, торгувати. Виникла певна еволюція форм ринку. Ринок внутрішній (ВР, domestic market) – форм

Світове господарство та структура міжнародної економіки
Є рух товарів, послуг, є рух факторів виробництва, які як виявилося можуть бути мобільними. Таким чином категорія світового господарства торкається вже не тільки сфери обігу, а й а сфери виробництв

Основні міжнародні організації
ВТО – Всесвітня торгова організація ВМО - Всесвітня митна організація ЮНКТАД – Конференція ООН з торгівлі і розвитку ГАТС - Генеральна угода з торгівлі послугами

Контрольні запитання
1. Дайте визначення товару в міжнародній економіці. У чому полягає двоїстість товару? 2. Які основні відмінності між торговими і неторговими товарами? 3. Сформулюйте поняття факто

Структура економіки
Будь-яка національна, а також міжнародна економіка розділяється на чотири сектори: 1. Реальний сектор(real sector) – називається також приватним нефінансовим сектором і вк

Види макроекономічних рахунків
Рахунки в СНР можуть відображати: · потоки (flows) – діяльність інституційної одиниці за період часу. “Хто робить що?” · запаси (stocks) – залишк

Міжнародні економічні операції
Міжнародна економічна операція (economic transaction) – це угода між інституційними одиницями, яка передбачає передачу права власності на матеріальні або фінансові активи або надан

Зв’язок між реальним та зовнішнім секторами
Виявляється у тому, що будь-який дисбаланс внутрішніх доходів та витрат, заощаджень та інвестицій всередині країни відображається на стані поточного платіжного балансу з зарубіжними країнами.

Зв’язок між грошовим та зовнішнім секторами
Виявляється у тому, що, оскільки джерелами міжнародного фінансування дефіциту поточного платіжного балансу є приплив капіталу з-за кордону і/або використання міжнародних державних резервів; кожна о

Потоки руху грошових коштів
Рівень заощаджень будь-якої країни дорівнює різниці між ВНД, використовуваним на нагромадження й споживання, і обсягом споживання, тобто це та частина ВНД, що не була спожита. Різницю між рівнем за

Групи країн в міжнародній економіці
Поділ макроекономіки на сектори економічної діяльності й визначення основних економічних взаємозв'язків між ними дозволяють не тільки аналізувати тенденції розвитку окремих країн, але й порівнювати

Стандартна класифікація
Найбільш повне уявлення про групи країн у міжнародній економіці дають дані універсальних міжнародних організацій, членами яких є більшість країн світу, - Організації Об'єднаних Націй, Міжнародного

Класифікація за рівнем доходів
Найважливішим методом класифікації країн у міжнародній економіці є їхній розподіл за рівнем економічного розвитку. Це пов'язане з тим, що віднесення тієї або іншої країни до тієї або іншої групи на

Роль окремих країн
Визначити роль окремих країн у міжнародній економіці можна тільки на основі декількох ключових показників їхнього економічного розвитку, об'єднаних деякою взаємозалежністю. Зрозуміло, неминуча проб

Контрольні запитання
1. Назвіть основні сектори економічної діяльності. Яка роль зовнішнього сектору? 2. За допомогою якої системи описується причинно - наслідкові зв’язки в макроекономіці в цілому і в міжнаро

Тема 3. Теорії міжнародної торгівлі товарами та послугами
Зовнішньоторгова політика будь-якої держави зосереджується на таких питаннях: які товари слід експортувати та які імпортувати, з якими країнами торгувати та у якому обсягу, чи слід державі втручати

Меркантилістська теорія
Перша теорія міжнародної торгівлі (ТМТ) - теорія меркантилізму (mercantilism) - була розроблена європейськими вченими Томасом Маном (Tomas Mun) (1571-1641), Чарльзом Дейвіантом (Сharles Davenant) (

Модель “ціни-золото-потоки” Д.Х’юма
Англійський економіст Дейвід Х’юм (David Hume) (1711-1776) був одним з перших, хто кинув виклик меркантилізму, розробивши механізм взаємодії "цін - золота - потоків" ("price - specie

Теорія неомеркантилізму
Останнім часом застосовується термін неомеркантилізм (neomercantilism). Його використовують стосовно тих країн, які намагаються мати активне сальдо торгового балансу для досягнення якої-небу

Теорія абсолютних переваг
Адам Сміт (Adam Smith, 1723-1790) у своїй книзі "Дослідження про природу та причини багатства народів" (Aninquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations), що вийшла у 1776 р.

Приклад 1.
Розглянемо положення теорії А.Сміта на умовному прикладі взаємної торгівлі двох країн - України та Індії та двох видів товарів - цукру та чаю. Виробничі можливості України та Індії при абсолютній п

Теорія порівняльних переваг
Давід Рікардо (David Ricardo, 1772-1823 рр.), довів, що абсолютні переваги є лише частковим випадком загального правила. Він показав, що торгівля вигідна кожній з двох країн, навіть якщо одна з них

Приклад 2.
Припустимо, що світова економіка складається з Японії та України; кожна з країн здатна виробляти кольорові телевізори та цукор. Виробничі можливості Японії та України з урахуванням зроблених припущ

Теорія розміру країни
Теорія абсолютних переваг не враховує відмінностей країн за їх виробничою спеціалізацією. Сучасні дослідження, які враховують фактор розміру країн, допомагають пояснити, у якому обсягу та якого тип

Теорія співвідношення факторів виробництва
У середині 20-х років шведські економісти-неокласики Елі Хекшер (Eli F. Hecksher, 1879-1952) та Бертіл Олін (Bertil Ohlin, 1899-1979) розробили теорію співвідношення факторів виробництва, яка пізні

Теорія вирівнювання цін на фактори виробництва
У 1948 році американський економіст Пол Самуельсон довів теорему вирівнювання цін на фактори виробництва (Factor Price Equalization Theorem), яка отримала назву теореми Хекшера-Оліна-Самуельсона -

Парадокс Леонтьєва” та його пояснення
У 1953 році американський вчений, майбутній лауреат Нобелівської премії В.Леонтьєв (Wassily Leontief) опублікував результати своїх досліджень, присвячених практичній перевірці положень та концепції

Теорія життєвого циклу товару
У наш час науково-технічний прогрес все більше впливає на міжнародну торгівлю. У розподілі національного продукту промислово розвинених країн зростає частка тих, хто розробляє усе складніші нововве

Теорія подібності країн або теорія попиту, що перетинається
Значна частка міжнародної торгівлі має місце між країнами з подібними характеристиками - між промислово розвиненими країнами, які мають населення з високим рівнем освіти та розміщені у поміркованом

Теорія конкурентних переваг
Для того, щоб з‘ясувати, чому країни добиваються конкурентної переваги у тих чи інших галузях, а також зрозуміти вихідні точки для політики фірм та національної економіки, професор Гарвардської шко

Альтернативні теорії міжнародної торгівлі
Пол Самуельсон і Рональд Джонс у 1971 році сформували поняття специфічних і мобільних факторів виробництва. Специфічний фактор (specific factor) – фактор виробництва, характерний тільки для даної г

Теорія внутрішньогалузевої міжнародної торгівлі Белла Балласа
З точки зору ступеня диференціації номенклатури товарів міжнародна торгівля складається з двох потоків – внутрішньогалузевої торгівлі і міжгалузевої торгівлі. Внутрішньогалузева то

Контрольні запитання
1. У чому полягає зміст і в чому обмеженість меркантилістської теорії зовнішньої торгівлі? 2. Дайте визначення закону абсолютних переваг. За яких умов він виконується? 3. Що таке

Свобода торгівлі і протекціонізм
Для регулювання своєї зовнішньої торгівлі кожна держава встановлює певні правила, які у своїй сукупності утворюють зовнішньоторговельну політику. Політика вільної торгівлі

Тарифні методи регулювання міжнародної торгівлі
Тарифними методами є мита і тарифні квоти Мито (customs duty) – обов’язковий внесок, який стягується митними органами при імпорті або експорті товару і який є умовою імпор

Нетарифні методи регулювання міжнародної торгівлі
4.3.1. Кількісні (квотування, ліцензування, добровільні обмеження експорту) Кількісні обмеження (quantative restrictions) – адміністративна форма нетарифн

Приховані
Вимога про вміст місцевих компонентів (local content requirement) – прихований метод торгової політики держав, яким законодавчо встановлює частку кінцевого продукту, котра повинна

Фінансові
Субсидії (subsidy) – грошова виплата, направлена на підтримку національних виробників і непряму дискримінацію імпорту. - внутрішні (domestic subsidy) – на

Контрольні запитання
1. Які форми державного регулювання міжнародної торгівлі Вам відомі? 2. В чому відмінність політики лібералізації зовнішньої торгівлі і протекціонізму? 3. Перерахуйте основні інст

Стадія 3. Після введення тарифу.
Вводиться тариф на імпорт у розмірі 12,5%. Оскільки країна мала – введення тарифу не впливає на світову ціну Pw, а внутрішня ціна збільшиться на розмір мита і складе: Pw

Стадія 3. Після введення тарифу.
Вводиться тариф на імпорт у розмірі 10%. Оскільки країна велика, це призводить до падіння світової ціни до рівня P’w=7,8, але внутрішня ціна імпортного товару росте на розмір мита, тобто

Оптимальний тариф
Тільки велика країна введенням імпортного тарифу може вплинути на рівень світових цін і забезпечити собі певний економічний ефект. Але ставку тарифу до нескінченості не збільшити, бо імпорту не ста

Тарифна квота
Імпортний тариф приводить до певної суперечності: виробники захищені, але споживачі за це розплачуються. Тарифна квота передбачає імпорт встановленої кількості товару за базовою ставкою ми

Експортний тариф
Застосовується переважно СРК та країнами з перехідною економікою (фіскальна та балансуюча функції). Переважно це адвалерний тариф.   &n

Переваги та недоліки тарифного регулювання зовнішньої торгівлі
Аргументи проти тарифів: 1. Тарифи сповільнюють економічне зростання, оскільки покращення умов торгівлі однієї країни веде до погіршення для інших. 2. Односторонн

Вимірювання нетарифних методів
Для вимірювання нетарифних методів переважно використовують один з таких індексів: Індекс частотності (frequency index) – індекс, який показує частку тарифних позицій, пок

Імпортна квота
Припустимо, що внутрішня пропозиція товару в країні складає Sd, а попит – Dd. Пропозиція цього ж товару з-за кордону необмежена і складає Sw за ціною Pw.

Добровільні” обмеження експорту
«Добровільне» обмеження експорту вводиться урядом переважно під політичним тиском крупного імпортера, який загрожує застосуванням односторонніх обмежувальних дій на імпорт у випадку відмови «добров

Вимога про вміст місцевих компонентів
Переважно вимога про вміст місцевих компонентів використовується країнами, які розвиваються в межах політики імпортозаміщення, яка передбачає створення і нарощування національної бази виробництва і

Субсидії
Для ілюстрації впливу внутрішніх субсидій на економіку малої країни припустимо, що внутрішня пропозиція товару Sd, внутрішній попит Dd (рис. 6.5). пропозиція того самого товар

Демпінг
В основі демпінгу переважно лежить ринкова ситуація, при якій еластичність попиту по ціні на внутрішньому ринку нижча, ніж на зовнішньому. Це дозволяє фірмам, які мають відносно монопольне становищ

Міжнародні послуги та їх види
Послуги можна розглядати як невидимий товар. Хтось сказав: “Це все те, що можна продати, але не можна скинути на ногу”. Послуги (services) – зміна у становищі інституційно

Відмінності товарів і послуг
Товари Послуги Винятки Відчутні Невідчутні Роздрукований звіт консультанта або комп’ютерна прог

Класифікація торгованих послуг
Вид Підвид Означають платежі між резидентами і нерезидентами за: 1. Транспорт Пасажирський Міжн

Класифікація міжнародних транспортних послуг
Операція Включає Виключає Пасажиро перевезення (passanger services) Послуги, пов’язані з перевезенням нерези

Державне регулювання міжнародної торгівлі послугами
Інструменти торгової політики щодо обмеження доступу іноземних послуг подібні до тих, що використовуються при торгівлі товарами Заходи регулювання доступу на ринок (market

Міжнародні інвестиції
Правило Вальраса (Walras’ Law) – вартість імпорту країни дорівнює сумі вартості експорту і чистих зарубіжних продаж активів і відсотків за ними.   ІМ = Х + N

Прямі закордонні інвестиції
Прямі закордонні інвестиції(foreign direct investments) – придбання тривалого інтересу резидентом однієї країни (прямим інвестором) у підприємстві – резиденті іншої країни (підприє

Міжнародні корпорації
Основною ознакою міжнародної корпорації є здійснення нею прямих міжнародних інвестицій з країни базування до приймаючих країн. Країна базування (home country) – країна, в

Портфельні закордонні інвестиції
Портфельні інвестиції (portfolio investments) – вкладення капіталу в іноземні цінні папери, які не надають інвестору права реального контролю над об’єктом інвестування;

Міжнародне позичання та кредитування
Міжнародне позичання та кредитування (international borrowing and lending) – видача та отримання коштів в борг на термін, який передбачає виплату відсотка за їх використання.

Контрольні запитання
1. Чи може міжнародна торгівля і міжнародний рух факторів виробництва заміщати одне одного? 2. Як співвідноситься торгівля товарами і рух капіталу за правилом Вальраса? 3. Назвіть

Теорія міжнародної трудової міграції
Розрізняють внутрішню міграцію робочої сили, яка відбувається між регіонами одної держави та зовнішню міграцію, яка торкається кількох країн. Основними поняттями, які використовуються для

Економічні ефекти міграції
Економічні ефекти міграції продемонструємо на прикладі. Нехай Україна має 20 млн. працездатного населення з середньою заробітною платою 2400

Масштаби і напрями міграції робочої сили
Основними кількісними показниками міграції, які відображаються у платіжному балансі за поточними операціями є: 1.Трудовий дохід (labor income) - заробітна плата та інші ви

Державне регулювання міграції
Механізми контролю міграції: - боротьба з нелегалами; - візовий режим; - стимулювання рееміграції. Регулювання імміграції переважно селе

Контрольні запитання
1. Дайте визначення понять міграції робочої сили, еміграції, імміграції, рееміграції, міграційного сальдо, "відпливу інтелекту". 2. В чому полягають економічні наслідки міграції

Механізми міжнародної передачі технологій
Основні форми захисту технологій: 1. Патент (patent) – свідоцтво, яке видається компетентним урядовим органом винахіднику і яке засвідчує його моно

Міжнародне технічне сприяння
Міжнародне технічне сприяння є різновидом міжнародної передачі технологій. Воно здійснюється на основі відповідних міжнародних програм, які здійснюються міжнародними організаціями або на двосторонн

Державне регулювання передачі технології
Причини обмеження передачі технології: 1. Намагання втримати технологічне лідерство. Це виправдано лише для розвинутих країн, оскільки технологічне

Становлення інтеграційних процесів
З другої половини ХХ століття внаслідок швидкого економічного зростання провідних індустріальних країн та вдосконалення засобів міжнародного транспорту та комунікацій різко зростали обсяги міжнарод

Типи інтеграційних об’єднань
Етапи інтеграції: 1. Преференційні торгові угоди (preferential trade agreement). На основі дво- або багатосторонніх домовленостей відбувається зниж

Основні інтеграційні об’єднання світу
Рівень інтеграції (поставлені цілі) Назва, рік створення Держави-учасники та організації Угода про економічну та торгову

Статичні та динамічні ефекти інтеграції
Теорія митного союзу канадського економіста Джейкоба Вайнера (Jacob Viner) стверджує, що внаслідок створення митного союзу виникають два типи ефектів: 1. Статичні ефекти(s

Західноєвропейська інтеграція
1. На початку 50-х років створено Європейське об’єднання вугілля та сталі, Європейське співтовариство з атомної енергії та Європейське економічне співтовариство. 2. Етап зони вільної торгі

Контрольні запитання
1. Що таке економічна інтеграція? Які її передумови і цілі? 2. Які основні етапи інтеграційного процесу, що в них спільного і чим вони відрізняються? 3. Наведіть приклади інтеграц

Валютні і фінансові елементи системи
В основі функціонування міжнародної макроекономіки лежить існуюча міжнародна валютно-фінансові система, яка опосередковано відображає зв’язки між окремими суб’єктами у міжнародній економіці.

Види валюти.
1. За приналежністю: національна валюта (national currency) – законний платіжний засіб на території країни, що її випускає; іноземна валюта(forei

Конвертованість валюти: види та передумови
Конвертованість валюти (currency convertibility) – здатність резидентів і нерезидентів вільно, без жодних обмежень, обмінювати національну валюту на іноземну та використовувати іно

Еволюція валютної системи
Класифікація валютних систем засновується на тому, який актив визнавався резервним, тобто за допомогою якого активу можна врегулювати дисбаланси в міжнародних платежах. За цією ознакою стандарти ва

Європейська валютна система
Ця система еволюціонувала від координації валютної політики країн ЄС через створення спільної розрахункової одиниці ЕКЮ (ECU – European currency unit) та спільне встановлення валютний курсів до єди

Контрольні запитання
1. Що таке міжнародна валютна-фінансова система і які її ключові моменти? 2. Дайте визначення валюти і її різновидів з точки зору її належності. 3. Що робить валюту резервною. В я

Валютний курс та його різновиди
Основним елементом валютної системи кожної країни є її національна валюта. Валюта є специфічним товаром, вона має ціну, але цю ціну не можна виразити у тій же валюті. Валютний (обм

Валютний ринок та його рівновага
Валютний курс є основною зв’язуючою ланкою між економікою кожної країни та рештою кран. На зміну валютних курсів впливають різні чинники. Загальна закономірність може бути виражена так:

Еластичність попиту та пропозиції іноземної валюти
Зниження вартості національної валюти приводить до таких економічних ефектів: - збільшує обсяги національного експорту; - знижує фізичні обсяги імпорту; - збільшує валютн

Контрольні запитання
1. Що таке валютний (обмінний) курс, спот-курс, форвард-курс? 2. Які види валютних котировок вам відомі? В чому їх відмінності? 3. Чим відрізняються номінальний і реальний валютни

Макроекономічний баланс
Теорія макроекономічного балансу як основи рівноважного валютного курсу бере свій початок з досліджень 60-х років. Він визначається як курс, що виникає в результаті досягнення економікою внутрішньо

Підхід платіжного балансу
Випливаюча з моделі загальної рівноваги більш спрощена теорія валютного курсу виходить із того, що він виникає на перетині сукупного попиту і сукупної пропозиції на валюту, фактично збігаючись із в

Закон однієї ціни
Теорія виходила з ідеї, що валютні курси обов'язково повинні бути якось пов'язані з рівнями внутрішніх цін. При цьому чітко фіксувався лише факт існування такого співвідношення, із якого могло випл

Абсолютний ПКС
Купівельна спроможність національної валюти кожної країни залежить від рівня її внутрішніх цін. Виходячи з ідей Д. Рікардо про порівняльні переваги, можна з певним ступенем умовності стверджувати,

Відносний ПКС
Для більшої надійності зміни валютного курсу співставлятись повинні не абсолютні рівні цін у двох країнах, а їхні відносні розміри - зміна з часом. Теорія відносного ПКС(r

Баланс процентних ставок
Якщо теорії макроекономічного балансу і ПКС визначають довгострокові перспективи розвитку валютного курсу, то його короткострокові коливання краще піддаються поясненню за допомогою грошових і пов'я

Паритет процентних ставок
Описана вище ситуація, коли з врахуванням змін валютного курсу вкладення грошей в активи в різних країнах приносять різні доходи, означає, що ринок не знаходиться в стані рівноваги: гроші будуть пе

Рівноважний валютний курс
Виходячи з концепції паритету процентних ставок, можливо визначити рівноважний валютний курс. Припустимо, що нам відома процентна ставка всередині країни (rd), процентна ставка за кордон

Ефект Фішера
Теорія паритету процентних ставок як основи визначення валютного курсу в майбутньому була б неповною, якщо не врахувати вплив інфляції. З загальної економічної теорії відомо, що номінальна процентн

Гіперреакція валютного курсу
Теорії гіперреакції валютного курсу розвиваються із середини 1970-х рр., коли традиційні моделі не змогли пояснити його різкі стрибки, що не відповідали фундаментальним економічним закономірностям.

Контрольні запитання
1. У чому полягає теорія загальної рівноваги як основи валютного курсу, і чому її використання утруднене? 2. Як визначаються внутрішній і зовнішній баланси та рівноважний валютний курс?

Основні параметри платіжного балансу
Платіжний баланс є ключовим поняттям міжнародної економіки, оскільки він систематизує і тому дозволяє аналізувати взаємини країни з зовнішнім світом. Платіжний баланс (bal

Принципи класифікації операцій платіжного балансу
Стандартний платіжний баланс складається з двох розділів: 1. Рахунок поточних операцій відображає міжнародний рух реальних матеріальних цінностей (насамперед товарів і послуг). 2.

Рахунок поточних операцій
Рахунок поточних операцій(current account balance) – ключове поняття міжнародної економіки, що показує, з одного боку, результат взаємодії країни з рештою світу за певний проміжок

Рахунок операцій з капіталом та фінансових операцій
Рахунок операцій з капіталом і фінансових операцій(capital and financial account balance) – група статей платіжного балансу, що фіксує міжнародний рух капіталу, за допомогою якого

Фінансування платіжного балансу
Резервні активи (reserve assets) – міжнародні високоліквідні активи країни, котрі знаходяться під контролем її грошової влади або уряду і в будь-який момент можуть бути використані

Контрольні запитання
1. Що таке платіжний баланс і для чого він складається? 2. В чому полягає сенс системи подвійного запису? Які операції реєструються по кредиту і які по дебету? 3. Дайте визначення

В.Фінансовий рахунок
1.Прямі інвестиції 1.1.За кордон 1.1.1.В акціонерний капітал 1.1.2.Реінвестовані доходи 1.1.3.Інший капітал 1.1.3.1.Вимоги до закордонних філій

Ключові поняття
Акції (equіtes, stocks, shares) – цінні папери, які підтверджують право їх власника на частку в капіталі компанії і які дають йому право голосувати на щорічних зборах акціонерів, в

Контрольні запитання
1. Які форми міжнародної торгівлі валютою Вам відомі? 2. Яка структура міжнародного валютного ринку і які його обсяги? 3. Торгівля якими валютами відіграє основну роль на міжнарод

Ключові поняття
Автономні організації ООН (UN autonіmous organіzatіons) – Міжнародна агенція з атомної енергії (ІAEA), Міжнародна туристична організація (WTO). Багатостороння аген

Контрольні запитання
1. Назвіть основні міжнародні економічні організації. 2. Які групи організацій входять в систему ООН? 3. Назвіть основні функціональні групи міжнародних організацій. 4. Д

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
для студентів Інституту економіки і менеджменту напряму 6.0501 "Економіка і підприємництво"     Редактор:  

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги