рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Стадії законотворчого процесу в Україні

Стадії законотворчого процесу в Україні - раздел Право, Тема 22: Правотворчість Процес Видання Нормативно-Правових Актів Є Сукупністю Послідовних Організацій...

Процес видання нормативно-правових актів є сукупністю послідовних організаційних дій, які регулюються конституційними та іншими юридичними нормами. Правотворчість складається з двох основних етапів: 1) дозаконодавчого і 2) законодавчого, в середині яких слід вірізняти ряд стадій.

1. Прийняття рішення про підготовку проекту нормативного акту (нормотворча ініціатива).Ця стадія характеризується прийняттям відповідного рішення про необхідність підготовки проекту нормативного акта. Щодо законів, то право законодавчої ініціативи згідно зі ст. 93 Конституції України належить Президенту України, народним депутатам України, Кабінету Міністрів України і Національному банку України. Право законодавчої ініціативи може мати вияв у поданні на розгляд Верховної Ради законопроектів або у винесенні на розгляд парламенту будь-якого питання, що потребує законодавчого вирішення.

2. Підготовка тексту проекту нормативного акту.Ця стадія потребує відповідних підготовчих дій: визначення кола фахівців, що працюватимуть над проектом, створення робочої групи у його підготовці, з’яcування громадської думки відносно потреб і напрямків правового регулювання даного питання тощо. При підготовці тексту проекту можуть використовуватися галузевий і відомчий підходи, залучатися фахівці певного профілю. Підготовка проектів законів повинна здійснюватися на професійних засадах відповідними комітетами і комісіями представницького органу при належному фаховому рівні депутатів парламенту. Можливі економічні, політичні, соціальні та юридичні наслідки прийняття кожного законопроекту повинні прогнозуватися заздалегідь, необхідно також враховувати і майбутні фінансові витрати.

3. Обговорення, узгодження і доопрацювання законопроекту.Обговорення передбачає попереднє ознайомлення з текстом законопроекту, його змістом і структурою. Зазвичай це здійснюється з широким залученням зацікавлених осіб, а в окремих випадках і всього населення держави. Форми обговорення можуть бути різними, а саме: дорадчі збори, розширені засідання підготовчих комісій, обговорення проекту в пресі, на радіо, на телебаченні, експертне рецензування проекту відомими науково-дослідними та навчальними установами, отримання відгуків і висновків міжнародних незалежних експертів, неурядових громадських організацій тощо.

Для найповнішого врахування громадської думки найбільш важливі законопроекти бажано виносити на всенародне обговорення, особливо коли вони стосуються прав і свобод людини, законних інтересів громадян і їх об¢єднань. Для цього проекти слід опубліковувати в засобах масової інформації різних рівнів.

Після отримання зауважень і пропозицій від зацікавлених установ, які за напрямком своєї діяльності безпосередньо або опосередковано пов’язані з реалізацією конкретного закону, відбувається додаткове узгодження тексту проекту нормативного акту.

Остаточне доопрацювання проекту здійснюється відповідною робочою групою або підготовчою комісією, яка враховує пропозиції і зауваження, що надійшли внаслідок узгодження, забезпечує його редагування.

Суттєві особливості характерні дляобговорення законопроектів, де передбачається два і більше читань. В Україні на першому читанні заслуховується доповідь ініціатора законопроекту відповідно до Регламенту Верховної Ради України. Далі відбувається офіційне обговорення, в ході якого зауваження і пропозиції фіксуються для врахування їх відповідальними за підготовку законопроекту органами. За результатам обговорення законопроект відхиляється, ухвалюється або направляється на доопрацювання, після чого у встановлений термін відбувається його розгляд у другому, а якщо це необхідно, і в третьому читанні.

Після обговорення закони приймаються більшістю голосів від конституційного складу парламенту, крім випадків, передбачених Конституцією. Конституційні закони приймаються кваліфікованою більшістю голосів — 2/3 від конституційного складу Верховної Ради України.

Підписання законопроекту здійснює Голова Верховної Ради України і невідкладно направляє його Президентові України. Президент України протягом 15 днів після отримання закону повинен підписати й офіційно оприлюднити його або повернути зі своїми вмотивованими зауваженнями та пропозиціями до Верховної Ради на повторний розгляд(накласти вето).

4. Опублікування закону. Закон набирає чинності через 10 днів після його опублікування в офіційно встановлених джерелах: газеті “Голос України”, журналах “Офіційний вісник України”, “Відомості Верховної Ради України”. У Постанові про введення закону в дію можуть бути передбачені інші терміни набрання ним юридичної сили, але не раніше дня опублікування.

Нормативні акти місцевої адміністрації і місцевих органів влади оприлюднюються в місцевій пресі; відомчі нормативні акти публікуються у відповідних бюлетенях та джерелах, доступних для зацікавлених органів і осіб.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема 22: Правотворчість

План... Поняття правотворчості її співвідношення з процесом... Функції і принципи правотворчості...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Стадії законотворчого процесу в Україні

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Поняття правотворчості, її співвідношення з процесом правоутворення
Суспільні відносини різних видів складаються стихійно і мають об’єктивний характер. Частина з них належить до сфери правового регулювання, а частина (релігійні, моральні та інші) залишається поза ц

Функції і принципи правотворчості
Правотворча діяльність закріплює економічні, політичні, соціальні та інші суспільні відносини у вигляді формально визначених правил соціально-правового змісту, які мають переважно формально-визначе

Види правотворчості
У сучасних державах соціально-демократичної орієнтації за суб’єктами правотворчості виокремлюють такі її основні види: 1) безпосередню правотворчість народу (прийняття законів на референду

Юридична техніка: поняття і види
Юридична техніка — це сукупність юридичних засобів і правил розробки, оформлення, опублікування і систематизації правових актів, що має на меті забезпечити максимально повну й точну відповідність ф

Систематизація нормативно-правового матеріалу
Система діючих в Україні нормативно-правових актів є досить складною внаслідок значної кількості нормотворчих органів і швидких змін, які вносяться до нормативно-правових актів. Нові закони, укази

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги