Реферат Курсовая Конспект
Використання текстових, табличних та графічних процесорів для введення, обробки і представлення Медико-біологічних даних - раздел Философия, Зміст ...
|
Зміст
ВСТУП....................................................................................................................4
Практична робота №1. Використання текстових, табличних та графічних процесорів для введення, обробки і представлення медико - біологічних даних..................................................................................................5
Практична робота №2. Представлення результатів аналізу даних в наукових публікаціях .........................................................................................12
Практична робота №3. Робота з найпростішими базами даних................24
Практична робота №4. Статистичні методи медико - біологічних досліджень. Служби медичної статистики, статистичні показники в медицині................................................................................................................32
Практична робота №5. Основні поняття математичної статистики і числові характеристики випадкових величин.............................................43
Практична робота №6. Виявлення взаємозв'язків між вибірками. Кореляційний та регресійний аналіз...............................................................53
Практична робота №7. Моделювання медичних та біологічних об’єктів і явищ.......................................................................................................................59
Практична робота №8 Використання глобальної комп’ютерної мережі INTERNET в практиці лікаря...........................................................................71
Вступ
Інформаційні процеси присутні у всіх областях медицини і охорони здоров'я. Від їх впорядкованості залежить чіткість функціонування галузі в цілому і ефективність керування нею. Інформаційні процеси в медицині розглядає медична інформатика
У загальній системі підготовки лікарів медична інформатика відноситься до циклу природничо-наукової підготовки. Головне завдання дисципліни "Медична інформатика" полягає у забезпечені широкого впровадження в практику роботи лікарів методів отримання обробки, передачі і збережені медико - біологічної інформації за допомогою персональних комп’ютерів.
Основна мета дисципліни- підготувати студентів до ефективного використання персональних комп’ютері в навчальному процесі, науковій роботі і подальшому набутті необхідних знань, оволодінні основними методами структурування медичної інформації, основними функціями, принципами роботи експертних систем та систем управління базами даних, статистичними методами обробки результатів медико-біологічних досліджень, методами математичного моделювання в стоматології.
Проблема наукового аналізу медичних даних з кожним днем стає все більш актуальною, оскільки питання , що виникають у лікарів при прийняті правильного рішення , стають все складнішими. Знайти ці рішення можна лише після обробки і аналізу великих інформаційних масивів. Тому в даних методичних вказівках до лабораторних практичних робіт суттєва увага звернута на вирішення студентами завдання: ознайомлення з основними статистичними методами , що використовуються при аналізі медичних даних, освоєння відповідних пакетів програм, та набуття навиків проведення аналізу даних та вміння правильно інтерпретувати отримані результати.
Практична робота №1
Використання текстових, табличних та графічних процесорів для введення, обробки і представлення
Медико-біологічних даних
Мета роботи: ознайомлення з видами, типами та характеристиками медико-біологічних даних. Оволодіння навиками роботи з програмним забезпеченням комп’ютера для введення, аналізу та представлення медичних даних.
Теоретична частина
Типи комп’ютерних та медичних даних
Типи комп’ютерних даних та їх характеристики
Зрозуміло, що інформація може бути подана у різних формах, на тому чи іншому носії. З'ясуємо типи даних, з якими має справу лікар в своїй професійній діяльності. Виділяють чотири типи комп’ютерних даних:
· цілі числа: деяке дискретне число (напр., число лейкоцитів у зразку крові, які спостерігають під мікроскопом);
· дійсні числа: деяка вимірювана змінна (напр., температура або тиск крові);
· код: умовне позначення деякої змінної (напр., біль);
· текст: розмовна мова (напр., текст історії хвороби або документація подій під час моніторингу)
Підготовка даних до аналізу
Сучасна технологія обробки даних, як і раніше, починається з етапу підготовки даних до аналізу, метою якого є приведення даних до вигляду, що дозволяє провести подальшу їх обробку, і попереднє формування уявлень про тип (структуру) аналізованих даних.
Зазвичай при проведенні медичного дослідження прагнуть врахувати максимальну кількість характеристик, які істотні при аналізі досліджуваного питання. При цьому дослідження складається з декількох серій спостережень, в яких в ідентичних умовах реєструються параметри окремих об'єктів (наприклад, хворих яким-небудь захворюванням). Маючи справу з серією спостережень, слід прагнути виразити їх в простій формі, яка дозволила б безпосередньо або шляхом подальших обчислень зробити з них висновки. Всі дані доцільно звести в єдину таблицю, в якій по рядках розташовані різні об'єкти спостереження (наприклад, хворі), а по стовпцях параметри (наприклад, температура, частота серцевих скорочень, артеріальний тиск і т. п.). Усередині цієї таблиці об'єкти можуть бути об'єднані в декілька груп відповідно до загальної ознаки (за віком, по патології і т. д.).
Відзначимо, що дані введені один раз можуть бути надалі оброблені різними методами.
Важливим етапом підготовки даних до аналізу є візуалізація, або перегляд даних. Щоб вирішувати, які методи аналізу треба застосовувати до наявних даних і наскільки задовільні отримані результати статистичних процедур, потрібно мати можливість наочно уявляти собі ці дані і результати, оскільки вивчення таблиць менш зручно, ніж представлення у вигляді графіків і діаграм. Графічні образи передають ідеї швидше і наочніше, ніж текст або комп'ютерні роздруківки. У медичних наукових розробках графічне представлення допомагає спостерігати за тенденціями зміни, виявляти складні взаємодіючі чинники і спрощує зіставлення даних.
Таким чином, використання графіки полегшує попередній аналіз інформації. Тому доцільно побудувати різні графіки для кращого розуміння отриманого експериментального матеріалу. Все це допомагає краще представити оброблювані дані, отримати загальне уявлення про їх особливості і закономірності. Результати застосування статистичних процедур, як правило, представляються в наочному графічному вигляді завжди, коли це можливо.
Як показує практика, якщо закономірність не є видимою візуально вже на етапі підготовки даних до аналізу, то найчастіше подальше застосування методів обробки не дає скільки-небудь переконливих результатів.
Практична частина
Практична робота №2
Опис програмного забезпечення, необхідного для виконання практичного завдання
Текстовий редактор Microsoft Word є однією з найбільш поширених програм для роботи з текстом. З його допомогою можна створювати документи різного рівня складності, починаючи від простих листів до документів, що містять малюнки, формули, таблиці і інші об’єкти.
Вставка зносок
Зноска– це текст, що друкується в кінці абзацу або сторінки, для опису або пояснення елементу позначеного в тексті відповідним номером. Для задання зноски потрібно встановити курсор біля відповідного елементу тексту та обрати команду Ссылка потім Сноска, яка міститься в меню Вставка.Після чого зявиться вікно зноски де можна обрати розташування та формат номера зноски.
Выступ – перший рядок виступає, відстань вказується в полі на.
У полях переді после –відступи відповідно перед першим та після останнього рядка абзацу.
У полі междустрочный –інтервал поміж рядками в середині абзацу:
Одинарный –інтервал, стандартний для даного типу шрифту;
Полуторный – інтервал у 1,5 разу більше стандартного;
Двойной – інтервал у 2 рази більше стандартного;
Минимум – інтервал не менше, ніж у полі значение;
Точно –інтервал, рівний значенню в полі значение;
Множитель –інтервал, рівний стандартному, помноженому на значення в полі значение;
Також параметри абзацу можна змінювати за допомогою горизонтальної координатної лінійки (Рис.2.5) на якій знаходяться: маркер першого рядку (1), маркер лівої (2) і правої (3) меж абзацу.
Практична робота №3
Класифікація баз даних
За технологією обробки даних бази даних класифікують на:
Централізовану базу даних, що зберігається в пам'яті однієї обчислювальної системи, якщо ця обчислювальна система є компонентом мережі комп'ютерів і можливий розподілений доступ до такої бази. Такий спосіб використання баз даних часто застосовують у локальних мережах ПК.
Розподілену базу даних, що складається з декількох, можливо пересічних або навіть дублюючих один одного частин, які зберігаються в пам'яті різних комп'ютерів обчислювальної мережі. Робота з такою базою здійснюється за допомогою системи керування розподіленою базою даних (СУРБД).
Практична робота №4
Статистичні методи медико - біологічних досліджень.
Служби медичної статистики, статистичні показники в медицині
Мета роботи: Вміти визначати та порівнювати статистичні показники в медицині, засвоїти методи визначення діагностичної чутливості, специфічності, ефективності, значущості позитивних і негативних результатів медичних тестів.
Забезпечення: персональний комп’ютер , операційна оболонка Windows XP, текстовий процесор Word, електронні таблиці Microsoft Excel.
Теоретична частина
Статистичні показники в медицині і їх порівняння
Одержувані в результаті статистичного зведення показники виражені звичайно абсолютними величинами. Однак для розкриття певних закономірностей необхідно обчислювати відносні та середні величини. Відносні показники, у свою чергу, можуть бути інтенсивними та екстенсивними.
Інтенсивні показники застосовуються для характеристики частоти явища в середовищі, з яким вони безпосередньо пов'язані. Для їх розрахунку необхідно знати абсолютну чисельність середовища і досліджуваного явища, що зустрічається в даному середовищі.
У роботі практичного лікаря, лікаря поліклініки і особливо організатора охорони здоров'я доводиться мати справу з обчисленням різних показників, що характеризують здоров'я населення, захворюваність, смертність, різні показники роботи медичних кадрів і т. д.
Наведемо найбільш часто використовувані в медицині показники:
Таблиця 4.2. Результати проведення тестів у хворих з лихоманкою невідомого походження і у людей, що страждаючих іншими хворобами з одним із симптомів лихоманки
Дослідження | Досліджувані | Результати досліджень | |
Позитивні | Негативні | ||
Антиядерні антитіла | Хворі | ||
Нехворі | |||
Антинейтрофільне цитоплазматичне антитіло | Хворі | ||
Нехворі | |||
Антитіло до двоспіральної ДНК | Хворі | ||
Нехворі | |||
Шкіряний тест на виробниче очищення білка | Хворі | ||
Нехворі | |||
Ревматоїдні фактори | Хворі | ||
Нехворі | |||
Кріоглобулін | Хворі | ||
Нехворі |
1.3. Заповнити електронну таблицю і провести розрахунки діагностичної чутливості, специфічності, ефективності імунологічних і мікробіологічних серологічних тестів, передбачуваної (прогностичної), значущості позитивних і негативних результатів, у хворих з лихоманкою невідомого походження і зробити висновки. Примітка: результати досліджень по кожному типу занести в стовпчики C,D,E,F. Показники, що характеризують ефективність лабораторних досліджень привести в стовпчики H,I,J,K,L. Формули для розрахунків ввести послідовно в комірки Н4,I4,J4,K4, L4.
1.4. Зробити відповідні висновки.
Практична робота №5
Основні поняття математичної статистики і числові характеристики випадкових величин
Мета роботи: Ознайомитися із різними типами шкал та даних вимірювань , ї основними характеристиками статистичного ряду
Забезпечення: персональний комп’ютер IBM PC AT, операційна оболонка Windows XP, текстовий процесор Word, електронні таблиці Microsoft Excel.
Теоретична частина
Числові (кількісні) дані
Припускають, що змінна має деяку числову величину (значення) можна підрозділити числові дані на два типи.
• Дискретні дані - ті, при яких змінна може приймати лише певні числові значення. Часто це результат підрахунку подій, таких як кількість відвідувань лікаря на рік або число захворювань у людини за останні 5 років.
• Неперервні дані - ті, які не мають ніяких обмежень, змінна може приймати будь-які значення, наприклад маса тіла або зростання.
Різниця між типами даних
Використання різних статистичних методів залежить від того, є дані категоріальними або числовими. Цілком певна відмінність між категоріальними і числовими даними в деяких випадках стає не зовсім зрозумілим. Наприклад, змінну з безліччю встановлених категорій (наприклад біль може мати 7 категорій) важко відрізнити від дискретної числової змінної. Різниця між дискретними і безперервними числовими даними може бути ще менш зрозумілою.
Практичні завдання
Практична робота №6
Виявлення взаємозв'язків між вибірками. Кореляційний та регресійний аналіз
Мета роботи: Навчитися знаходити взаємозв’язки між вибірками, здійснювати кореляційний і регересійний аналізи за результатами медико- біологічних досліджень.
Забезпечення: персональний комп’ютер IBM PC AT, операційна оболонка Windows XP, текстовий процесор Word, електронні таблиці Microsoft Excel.
Теоретична частина
Таблиця 6.2. Приклад кореляційної матриці
SAR | HR | Вага | Вік | ЧССНАВ | |
SAR | r | r | r | r | |
HR | r | r | r | r | |
Вага | r | r | r | r | |
Вік | r | r | r | r | |
ЧССНАВ | r | r | r | r |
Практична робота №7
Моделювання медичних та біологічних об’єктів і явищ
Мета роботи:ознайомлення з теоретичними основами фізичного, математичного та комп’ютерного моделювання біологічних і медичних явищ та процесів. Засвоєння навиків використання та роботи зі спеціалізованими пакетами прикладних програм для комп’ютерного моделювання фізіологічних реакцій організму.
Короткі теоретичні відомості
Медичні та біологічні моделі
Статичні моделі серцево-судинної системи
Існує метод визначення робочого діаметра аорти при використанні математичної моделі, де в якості вхідних параметрів використовують значення ударного об’єму серця (УОС) і пульсового артеріального тиску (ПАТ):
. (14)
Ця модель працює у строгій відповідності з фундаментальними законами фізики, математики і медицини. Її точність залежить тільки від точності визначення ударного об’єму серця і пульсового артеріального тиску, вимірювання величини яких не потребує високої кваліфікації.
Практична частина
Завдання №1. Використовуючи модель росту популяції клітин з надлишком поживних речовин (рівняння 9), за даними таблиці 1 визначити число клітин через 10 год. від початку відліку часу.
Таблиця 1
№ | Число клітин у початковий момент часу N0 | Константа швидкості розмноження k1 , год-1 | Константа швидкості загибелі k2 , год-1 | Кількість клітин через 10 год N |
0,1 0,08 0,2 0,2 0,15 0,1 0,02 0,1 0,1 0,1 | 0,05 0,07 0,05 0,07 0,05 0,2 0,25 0,28 0,12 0,1 |
Завдання №2. Використовуючи модель росту популяції клітин з обмеженою кількістю поживних речовин (рівняння 11), за даними таблиці 2 визначити найменший час, протягом якого популяція клітин буде відрізнятися не більш, ніж на 5% від максимально досяжного рівня популяції.
Таблиця 2
№ | Число клітин у початковий момент часу N0 | Константа швидкості зміни k , год-1 | Максимально досяжний рівень Nmax | Час зміни t, год |
0,1 0,08 0,2 0,3 0,25 0,4 0,2 0,3 0,2 0,1 |
Завдання №3. Використовуючи модель відкритої системи (рівняння 12) та дані таблиці 3 визначити рівноважні концентрації речовині та форму перехідних кривих.
Таблиця 3
№ | A, мг/см3 | B, мг/см3 | kA , хв-1 | kab , хв-1 | kba , хв-1 | kB , хв-1 | a0, мг/см3 | b0, мг/см3 | a, мг/см3 | b, мг/см3 | Форма |
0,1 0,08 0,2 0,2 0,2 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 | 0,03 0,07 0,05 0,07 0,1 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2 | 0,5 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 | 0.2 0.2 0.2 0.2 0.2 0.2 0.2 0.2 0.2 0.2 | 0.05 0.05 0.05 0.05 0.05 0.05 0.05 0.05 0.05 0.05 |
Додаток
Приклад розв’язку диференційних рівнянь у середовищі MAPLE
> with(DEtools):
> k1:=0.1; k2:=0.05; N0:=500;
> ODE:=diff(x(t),t)=(k1-k2)*x(t);
>DEplot(ODE,x(t),t=0..15,[[x(0)=N0]],x=0..1000,stepsize=.05,
arrows=NONE,linecolour=BLACK);
Практична робота №8
Використання глобальної комп’ютерної мережі INTERNET в практиці лікаря.
Мета заняття: ознайомлення з комп’ютерними інформаційними мережами. Вивчити принципи побудови та можливості глобальної компютерної мережі INTERNETдля практичної діяльності медиків.
Практичне завдання
1.Використовуючи пошукові системи Інтернету, знайти інформацію на теми: «Наукові досягнення в стоматології (медицині)» або «Новини стоматології (медицини)». Результати представити в текстовому форматі (Microsoft Word, 10-20 ст. з рисунками; шрифт 14п, Times New Roman). В списку літератури вказати посилання на сайти, інформація з яких була використана.
2.Підготувати презентацію доповіді на 5 хв. по вибраній темі з використанням програми PowerPoint.
– Конец работы –
Используемые теги: використання, текстових, табличних, графічних, процесорів, Введення, обробки, Представлення, Медико-біологічних, даних0.126
Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Використання текстових, табличних та графічних процесорів для введення, обробки і представлення Медико-біологічних даних
Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:
Твитнуть |
Новости и инфо для студентов