Структура персоналу - це співвідношення між окремими категоріями та групами працівників.
Структура персоналу - це співвідношення між окремими категоріями та групами працівників. - раздел Философия, ПЛАНУВАННЯ І КОНТРОЛЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ Планування Персоналу Покликано Забезпечувати Оптимальне Співвідношення Між Ни...
Планування персоналу покликано забезпечувати оптимальне співвідношення між ними, тобто належну структуру.
При плануванні потреби в кадрах розрізняють:
· Загальну (повну) потребу під якою розуміють весь склад кадрів кожної категорії працівників, потрібних підприємству в поточному або перспективному періоді для виконання запланованих завдань з найвищою ефективністю та якістю.
· Додаткова потребипередбачає кількість працівників, потрібних для розвитку підприємства, покриття вибуття кадрів згідно з чинним законодавством.
Планування та управління трудовими ресурсами передбачає виокремлювати такі види чисельності:
· Явочна чисельність - загальна чисельність усіх працівників підприємства, що з’явилися на роботу для заміщення наявних робочих місць.
· Облікова чисельність охоплює загальну кількість усіх працівників підприємства (постійних, сезонних, тимчасових), котрих прийнято на роботу терміном на один і більше днів незалежно від того, перебувають вони на роботі, знаходяться у відрядженні, у відпусках, хворіють, виконують державні обов’язки, відсутні на роботі з дозволу адміністрації тощо.
Різниця між обліковою та явочною чисельністю характеризує резерв (переважно робітників), що має використовуватись для заміни тих, хто не виходить на роботу з поважних причин.
· Середньооблікову чисельність працівників підприємств розраховують діленням облікової чисельності за всі календарні дні періоду на кількість календарних днів у періоді.
Чсо = Чя * Кос , (8.1)
де Чсо - середньооблікова чисельність,
Чя - явочна чисельність,
Кос - коефіцієнт облікового складу, який розраховується за формулою:
, (8.2)
де Дн - номінальний фонд робочого часу в плановому періоді, дні;
Дп - кількість робочих днів 1-го робітника в періоді що планується, дні.
Для визначення поточної потреби в працівниках використовують два методичних підходи: метод корегування базової чисельності та метод прямого розрахунку.
Метод корегування базової чисельностівикористовується для визначення загальної чисельності промислово-виробничого персоналу на діючих підприємствах за формулою:
, (8.3)
, (8.4)
де Чбаз - базова середньооблікова чисельність працюючих, осіб;
Кпло - індекс зростання обсягу продукції у плановому періоді;
Кплпп. - індекс зростання продуктивності праці на одного середньооблікового працюючого у плановому періоді;
SЕплі - зміна чисельності працівників за по факторними розрахунками, осіб.
Точнішою є група методів прямого розрахунку, які використовуються при розрахунках потреби в робітниках для новостворених підприємств.До цієї групи належать такі методи.
1. Метод норм часу -це метод визначення планової потреби в основних робітниках, що ґрунтується на трудомісткості виробничої програми:
, (8.5)
де Чпл - планова чисельність основних робітників, осіб;
Тнор - плановий обсяг робіт, нормо-год.;
Квн - коефіцієнт виконання норм часу.
Фпл - реальний (ефективний) фонд робочого часу одного середньооблікового робітника, год.
При плануванні потреби в персоналі прийнято розрізняти:
· календарний фонд часу - це весь календарний час даного періоду (переважно року),
· номінальний фонд часу - це календарний час, зменшений на кількість вихідних та святкових днів,
· ефективний фонд робочого часу - це різниця між номінальним фондом і сумою втрат часу на протязі робочого дня.
2. Метод норм виробітку - це метод розрахунку чисельності окремих груп основних робітників, зайнятих на одних і тих же роботах:
, (8.6)
де ОВпл - плановий обсяг робіт у натуральних одиницях виміру;
Нв - планова норма виробітку в тих самих одиницях за 1 годину.
3. Метод норм обслуговування - це метод розрахунку потреби в робітниках основного виробництва, на апаратурних і агрегатних роботах які здійснюють функцію обслуговування обладнання (в хімічній, нафтопереробній, металургійній промисловості та ін.):
, (8.7)
де М - кількість одиниць устаткування;
З - кількість змін;
Коб - коефіцієнт приведення явочної чисельності до облікової (в перервних виробництвах визначається відношенням номінального часу до явочного, в безперервних — відношенням календарного до явочного);
Но - норма обслуговування, тобто кількість одиниць устаткування, яке має обслуговуватися одним робітником або бригадою робітників.
, (8.8)
де Ф - фонд робочого часу (за зміну, місяць);
Тно - норма часу обслуговування.
4. Метод норм чисельності - це метод розрахунку потреби в робітниках основного виробництва, коли для обслуговування агрегатів потрібна певна кількість робітників (виробнича бригада):
, (8.9)
де Нчис - норма чисельності, тобто кількість робітників, яка потрібна для обслуговування одиниці обладнання.
Метою планування чисельності допоміжних робітників є установлення найраціональніших співвідношень між основними і допоміжними робітниками, розроблення заходів щодо зниження чисельності допоміжних робітників.
Нормативи чисельності визначаються через норми обслуговування або норми часу обслуговування.
, (8.10, 8.11)
де Р - обсяг робіт;
Но - норма обслуговування, виражена в таких самих одиницях, що й обсяг роботи;
Ф - фонд робочого часу (за зміну, місяць);
Тно - норма часу обслуговування для відповідного періоду.
Чисельність допоміжних робітників, для яких не можна установити обсяг робіт, норму обслуговування, розраховується за робочими місцями. Сюди можна віднести: кранівників, комірників, комплектувальників та ін.
Розрахунок можна зробити за формулою:
, (8.12)
де О - кількість робочих місць;
З - число змін;
Коб - коефіцієнт приведення явочної чисельності до облікової.
Для розрахунку чисельності спеціалістів найчастіше використовують нормативний метод, який ґрунтується на застосуванні нормативів навантаження, обслуговування, керованості і чисельності спеціалістів.
Нормативи навантаження й обслуговування можуть застосовуватися в галузях невиробничої сфери (наприклад, в охороні здоров'я, освіті, побутовому обслуговуванні та ін.). Нормативи чисельності спеціалістів доцільно застосовувати на підприємствах галузей матеріального виробництва. Вони передбачають установлення залежності між кількісними і якісними показниками діяльності кадрів спеціалістів і основними техніко-економічними показниками діяльності підприємства, такими як номенклатура або асортимент продукції, продуктивність праці, вартість основних виробничих фондів та ін.
, (8.13)
де Нч - норматив чисельності спеціалістів з вищою або середньою спеціальною освітою;
Чс - чисельність спеціалістів;
І - значення вибраного техніко-економічного показника діяльності підприємства.
На підприємствах дедалі більшого поширення набуває використання штатно-номенклатурного методу, який ґрунтується на планових показниках розвитку виробництва, типових структурах і штатах, а також номенклатурі посад, що підлягають заміщенню спеціалістами з вищою і середньою спеціальною освітою. За допомогою цього методу можна визначити як кількісну потребу в спеціалістах на основі штатних розкладів, так і якісну - на основі типової номенклатури посад, що визначає рівень класифікації і профіль підготовки спеціалістів.
Типова номенклатура посад розробляється на всіх рівнях управління - від підприємства до міністерства і є вихідною базою нормативів насиченості спеціалістами і потреби в них у розрізі спеціальностей.
Нормативний коефіцієнт насиченості в кожному плановому періоді розраховується відношенням нормативної чисельності спеціалістів до середньооблікової чисельності працівників. Загальна потреба визначається множенням нормативного коефіцієнта насиченості спеціалістами (Кн) на планову чисельність працівників у даному році (Чпп):
. (8.14)
Після визначення планової чисельності та структури персоналу необхідно скласти баланс робочої сили і визначити додаткову потребу з кожної категорії персоналу, яка визначається у вигляді облікового складу за формулою:
, (8.15)
де Чд - додаткова потреба у персоналі, осіб;
Чк, Чп - облікова чисельність працівників на початок і кінець планового періоду, осіб;
Чпл - середньооблікова чисельність працівників у плановому періоді, осіб;
ПВ - планові втрати працівників, %.
Загальну потребу в спеціалістах(Чс) можна розрахувати як суму (або різницю) чисельності спеціалістів на підприємстві на початок планового періоду (Чс.п) і величини додаткової потреби (або зменшення) спеціалістів (Чс.д):
(8.16)
Важливим показником використання робочої сили є нормування робочого часу визначенням планового бюджету робочого часу одного середньооблікового працівника (робітника). Для його розрахунку:
· складають звітний бюджет,
· проводять його аналіз,
· розробляють заходи щодо скорочення втрат робочого часу,
· визначають плановий бюджет робочого часу 1-го працівника.
Бюджет розраховують у три етапи.
1. Обчислення середньої кількості робочих днів. Для цього розраховують:
· кількість календарних днів у плановому періоді (календарний фонд);
· кількість календарних робочих днів (номінальний фонд робочого часу);
· кількість робочих днів (різниця між календарним фондом і кількістю невиходів на роботу).
2. Визначення середньої тривалості робочого дня, яку обчислюють корегуванням номінальної тривалості робочого дня (встановлюється законодавством) на скорочення робочого дня в передсвяткові дні, для підлітків, жінок, які годують немовлят, для зайнятих у шкідливих умовах.
3. Розрахунок корисного (ефективного) фонду робочого часу, як добуток кількості робочих днів на середню тривалість робочого дня.
Методика розрахунку бюджету робочого часу буде розглядатися на конкретних вихідних даних розрахункової роботи.
Планування як функція управління підприємством
Планування можна розуміти як процес прийняття рішень, який передує майбутнім діям.
У процесі планування кожне підприємство повинно відповісти на такі запитання:
·
Принципи планування
Загальною основою планування є система об’єктивних економічних законів, і передусім закон попиту і пропозиції.
Крім того, у плануванні потрібно дотримуватись певних
Методологія планування та прогнозування
Планування діяльності підприємств здійснюється за допомогою різних методів та інструментарію розрахунків.
Термін «метод» походить від грецького «methodos», що
Методи формального планування
Класифікаційна ознака
Метод планування
Суть методу та його застосування
Вихідна позиція для розробки плану
Р
Організація планової роботи на підприємстві
Успішність, ефективність системи планування значною мірою визначається рівнем її організації, яка включає такі структурні елементи:
· плановий персо
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Зміст і призначення плану збуту.
2. Економічний план споживання як основа планування збуту продукції промислового призначення.
3. Формування плану збуту продукції з урахуван
Оптимізація виробничої програми
Виробнича програма повинна формуватися з урахуванням ресурсів підприємства й одержання найкращих результатів, тобто бути оптимальною. Критерієм оптимальності найчастіше вважають прибуток, або варті
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Які основні завдання виконує виробнича програма підприємства?
2. Що є основою для розробки плану виробництва продукції?
3. План виробництва продукції, його показники та зв’язок
Системи оперативно-календарного планування
У сучасному виробництві використовуються різні системи оперативного планування що залежать від типу виробництва на підприємстві, складу і характеру продукції тощо, а також від зовні
Планування потреби в матеріальних ресурсах
· При плануванні потреб в матеріально-технічних ресурсах для основного виробництва використовують різні методи розрахунку.
Методи визначення потреби
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Які основні завдання, показники використовуються для розробки плану матеріально-технічного забезпечення виробництва?
2. Який порядок розробки планів МТЗ на підприємстві?
3. Що
Методика розрахунку виробничої потужності
У загальному вигляді виробнича потужність (П) провідного цеху, дільниці або групи технологічного устаткування з виготовлення однорідної продукції може бути визначена за одні
Система показників використання виробничої потужності
При обґрунтуванні виробничої програми виробничою потужністю важливо мати інформацію про рівень її використання на підприємстві. Тому при розрахунках і складанні балансу значне місце
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Поняття, види виробничої потужності, чинники, що її визначають.
2. Методика розрахунку потужності в різних типах виробництва.
3. Обґрунтування виробничої програми потужні
Планування продуктивності праці
Потреба в персоналі визначається обсягом робіт і рівнем продуктивності праці. Планування продуктивності праці дає можливість встановити рівень, темпи й фактори її зростання, а також співвідношення
Планування фонду оплати праці персоналу
Ефективність функціонування та соціальний розвиток підприємств забезпечується формуванням індивідуальних і колективних матеріальних стимулів, основною формою реалізації яких є доходи. Вони являють
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Мета розроблення плану персоналу та оплати праці.
2. Структура плану персоналу та оплати праці.
3. Плановий бюджет робочого часу й методика його розрахунку.
4. Мето
Планування роботи інструментального господарства
Головне завдання інструментального виробництва полягає в безперебійному забезпеченні оснасткою та інструментом основних та допоміжних цехів та робочих мі
Планування роботи ремонтного цеху
Ремонтний цех створюється на підприємстві для забезпечення безперебійної експлуатації обладнання.
Для ефективної роботи підприємства цех виконує такі функції:
1. Проведення тех
Планування роботи енергетичної служби
Основними завданнями енергетичного господарства є:
· систематичне та безперебійне забезпечення виробництва різними видами енергії;
· впровадження нової технік
Планування роботи транспортного цеху
Транспортний цех підприємства здійснює внутрішнє та зовнішнє обслуговування автомобільним, залізничним, авіаційним та іншими видами транспорту. Його основними завданнями є:
Класифікація витрат підприємства
Класифікаційна ознаки
Характеристика витрат
За центром відповідальності (місцем виникнення витрат)
Методика калькулювання собівартості продукції
Складовою частиною витрат підприємства є собівартість продукції.
Собівартість продукції – це виражені в грошовій формі індивідуальні витрати підприємства на:
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Економічна сутність собівартості продукції.
2. Поняття витрат виробництва. Витрати в економічному та бухгалтерському розумінні.
3. Класифікація витрат на виробництво продукц
Планування потреби у фінансових ресурсах
У процесі фінансового планування визначаються майбутні фінансові потреби: коли і які саме кошти будуть потрібні підприємству у плановому періоді.
Необхідно розрізняти потре
Планування прибутку підприємства
Прибуток - це частина заново створеної вартості й водночас показник результату фінансово-господарської діяльності підприємства. Узагальнюючими фінансовими показниками діяльності під
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Значення фінансового планування для внутрішнього середовища підприємства.
2. Процес фінансового планування. Основні фінансові документи.
3. Основна мета і завдання фінансово
Склад та структура плану оновлення продукції
Потреби інтенсивного розвитку та оновлення всіх елементів сучасного виробництва вимагають використання таких методів та засобів праці, які давали б змогу одержувати високоякісні про
Методика оцінки рівня якості продукції та робіт
Важливим напрямом та резервом підвищення економічної ефективності на підприємствах є постійне підвищення технічного рівня та якості продукції.
До загальноприйнятих показників якості віднос
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Склад та структура плану організаційного-технічного розвитку підприємства.
2. Методика розрахунку показників технічного та організаційного розвитку.
3. М
Особливості складання бізнес-планів різних видів підприємництва
При розробці конкретного бізнес-плану виникає необхідність врахування специфічних факторів, тому на практиці існують певні відхилення від типового змісту, хоча порядок розробки та основні розділи з
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Сутність бізнес-планування та призначення бізнес-плану.
2. Склад бізнес-плану і технологія його розробки.
3. Види бізнес-планів та особливості його розробки.
4. Чим
Приклади розв’язку розрахункових завдань
Розрахункове завдання 1. Планування матеріально-технічного забезпечення на підприємстві
На підприємстві виробляються меблі для офісу: крісла для офісу,
Методика виконання завдання
Для виготовлення двох виробів А і В використовують три види сировини. На виробництво одиниці виробу А потрібно витратити сировини першого типу А1 = 9кг, другого А2 = 7кг, третього А
Завдання 2. Розробка фінансового плану підприємства.
Розробити фінансовий план підприємства, застосовуючи активний підхід в плануванні, за таких умов:
1. Баланс підприємства на 31 грудня звітного року (тис.грн)
Алгоритм виконання завдання
1. Застосувавши активний підхід в плануванні прибутку визначити обсяг реалізації в третьому та четвертому кварталах.
2. Розробити план реалізації продукції в плановому році в вартісному ви
Планування прибутку від реалізації продукції
Прибуток = Виручка від реалізації - Собівартість реалізованої продукції
Прибуток = 1955600 - 1161120 = 794480 грн.
Податок = 794480х0,3 = 238344 грн.
Розрахункове завдання 4. Планування прибутку підприємства
Підприємство виготовляє одне найменування продукції (послуг) Для планування своєї діяльності на відповідному ринку, підприємство замовило консалтинговій фірмі розробку прогнозу ситуації на ринку. І
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМСТВА, ЩО РЕАЛІЗУЄ ПРОЕКТ
Відкрите акціонерне товариство «Коблево» - підприємство виноробної галузі, що займається виробництвом та оптовою торгівлею натуральних вин.
ВАТ «Коблево» розташоване в Миколаївській обл.,
ОПИС ПРОДУКЦІЇ
В процесі реалізації даного бізнес-плану споживачу буде запропонований новий вид продукції, який принесе прибуток підприємству.
Продукція проекту – лінійка якісних натураль
СИТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ ГАЛУЗІ
Ринок виноробної галузі динамічно розвивається за останні роки. В 2009 році за даними Першого національного виноробного холдингу об’єм ринку виріс на 10% (рис. 7).
РИНОК ПРОЕКТУ
Даний продукт розрахований на індивідуального споживача. Кінцевим споживачем продукції є чоловіче та жіноче населення у віці 21 до 30 років з середнім рівнем доходу та високою культурою споживання
МАРКЕТИНГ - ПЛАН
Цільовий ринок проекту – внутрішній ринок України. Цільова ємність ринку 2355тис. чол.
Товарний асортимент вин від «ТМ Pleasure Wine» складається з наступних позицій: Каберне, чер., сухе;
ВИРОБНИЧИЙ ПЛАН
В основу концепції організації виробництва вина закладений принцип створення єдиного організаційно-технологічного циклу, який охоплює процеси вирощування винограду та виробництва вина в єдине ціле
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ПЛАН
Структура управління підприємством є лінійно-функціональною, тобто управління здійснюється за основними функціональними напрямками: постачання, виробництво, збут, кадри, фінанси тощо. Найвищим орга
ФІНАНСОВИЙ ПЛАН
Загальна сума інвестицій у проект необхідна для реалізації проекту складає 689 тис. грн.
Для цього керівництво підприємства бере інвестиційний кредит під 18% річних у сумі
ЕФЕКТИВНІСТЬ ІНВЕСТИЦІЙ
Основними показниками, що характеризують ефективність інвестицій є чиста теперішня вартість (ЧТВ), внутрішня норма доходності (ВНД), термін окупності інвестицій (ТО), індекс доходності (ІД).
ОЦІНКА РИЗИКІВ ПРОЕКТУ
Фактор ризику обов’язково присутній у будь-якій підприємницькій діяльності. Ризик – це ставлення інвестора до можливої невдачі, до передбачуваної небезпеки, до потенційної загрози в
Додаткова
Господарський Кодекс України від 16.01.2003.
Закон України “Про рекламу” від 03.07.1996
Закон України “Про зайнятість” від 01.03.1991
Закон України "Про оплату праці
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Новости и инфо для студентов