Об’єкт калькулювання - це продукція, роботи чи послуги, собівартість яких визначається.
Об’єкт калькулювання - це продукція, роботи чи послуги, собівартість яких визначається. - раздел Философия, ПЛАНУВАННЯ І КОНТРОЛЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ В Залежності Від Технології І Характеру Продукції Об’Єктами Калькулювання...
В залежності від технології і характеру продукції об’єктами калькулювання можуть бути:
· один продукт в цілому по виробництву;
· один продукт за окремими переділами, стадіями виробництва;
· виріб (група виробів) по підприємству;
· виріб (група виробів) в розрізі цехів, дільниць, бригад;
· вид робіт, послуг за структурними підрозділами підприємства;
· напівфабрикат;
· деталі, вузли.
З об’єктами калькулювання тісно пов’язані калькуляційні одиниці, які дають можливість розрахувати витрати на виробництво по кожній статті окремо і в цілому на одиницю випущеної продукції. Калькуляційні одиниці можна об’єднувати в такі основні групи:
· натуральні (штука, метр погонний, м2, м3, кг, т., л, кВт/год тощо);
· умовно-натуральні (1 умовна банка, 1т-км, 100 пар взуття певного артикула тощо);
· приведені (маса продукту в перерахунку на вміст корисних речовин, 100 умовних банок консервів, умовний ящик скла тощо);
· експлуатаційні (одиниця потужності машин, двигунів, корисна площа будинку, параметри приладів тощо);
· одиниці часу (нормо-години, машино-дні тощо).
Під час калькулювання витрати слід групувати за калькуляційними статтями, номенклатура яких залежить від особливостей виробництва. При цьому слід дотримуватись таких вимог:
· максимальну частку витрат, які включаються в собівартість, потрібно обчислювати прямо на окремі вироби;
· статті непрямих витрат потрібно формувати так, щоб їх можна було цілком обґрунтовано розподілити між виробами.
Згідно з Положенням бухгалтерського обліку (ПБО) 16 «Витрати» їх поділяють на три групи:
1. Прямі витрати до яких відносяться:
1.1 Прямі матеріальні витрати:
· сировина та матеріали;
· купівельні напівфабрикати та комплектуючи вироби;
· послуги виробничого характеру сторонніх підприємств;
· паливо та енергія на технологічні цілі;
· зворотні відходи (вираховуються).
1.2. Прямі витрати на оплату праці:
· основна заробітна плата безпосередніх робітників;
· відрахування на соціальні заходи безпосередніх робітників;
· втрати від браку;
· витрати на виправлення браку.
2. Група непрямих витрат охоплює всі загальновиробничі витрати, номенклатура яких передбачена п.15 ПБО 16. Загальновиробничі витрати поділяються на:
2.1 Змінні загальновиробничі витрати, до яких належать витрати на обслуговування та управління виробництва, що змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно до зміни обсягу діяльності. Наприклад, витрати електроенергії для роботи обладнання, заробітна плата з відрахуваннями наладчиків обладнання, втрати від технічно неминучого браку. Розподіляються змінні загальновиробничі витрати на кожний об’єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо) виходячи з фактичної потужності звітного періоду.
2.2 Постійні загальновиробничі витрати, до яких відносяться витрати на обслуговування та управління виробництва, що залишаються незмінними (або майже незмінними) при зміні обсягу діяльності. Постійні виробничі непрямі витрати в свою чергу поділяються на:
2.2.1 Розподілені загальновиробничі витрати, що включаються до виробничої собівартості, і які розподіляються на конкретний об’єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо) при нормальній потужності. При цьому під нормальною потужністю розуміють очікуваний середній обсяг діяльності, що може бути досягнутий за умов звичайної діяльності підприємства протягом кількох років або операційних циклів з урахуванням запланованого обслуговування виробництва.
2.2.2 Якщо фактична потужність нижче ніж нормальна з’являються нерозподілені постійні загальновиробничі витрати, якіне входять до виробничої собівартості, а включаються до складу собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг) у період їх виникнення.
Загальна сума розподілених та нерозподілених постійних загальновиробничих витрат не може перевищувати їх фактичну величину.
3. Третя група охоплює витрати, пов’язані з операційною діяльністю, які не включаються до собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та поділяються на адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати..
Типова номенклатура статей калькуляції для промислового підприємства представлена нижче.
1. Прямі матеріальні витрати:
· сировина і матеріали;
· купівельні комплектуючі вироби, напівфабрикати;
· роботи і послуги виробничого характеру сторонніх організацій та підприємств;
· паливо та енергія на технологічні потреби;
· зворотні відходи (віднімаються).
2. Прямі витрати на оплату праці.
3. Інші прямі витрати:
· відрахування на соціальні заходи;
· оплата за оренду земельних та майнових паїв;
· амортизація на об’єкти основних засобів, котрі безпосередньо задіяні у виробничому процесі;
Для формування витрат в господарський діяльності застосовують різні методи калькулювання, під якими розуміється сукупність прийомів розподілу витрат підприємства за калькуляційними статтями та віднесення їх до об’єкту калькулювання. Найбільш часто зустрічаються такі методи аналітичного формування витрат за калькуляційними об’єктами:
· метод калькулювання повних витрат, який передбачає включення до собівартості продукції всіх виробничих витрат, а також адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат підприємства. Це найбільш поширений метод не тільки в Україні, а в більшості компаній багатьох розвинутих країн;
· позамовний, при якому витрати збираються в розрізі конкретного замовлення з моменту його відкриття до моменту закінчення, собівартість замовлення визначається як сума всіх витрат по замовленню. Цей метод використовується в тих випадках, коли виготовляється складна продукція, яка дорого коштує з тривалим циклом виробництва (підводні човни, прокатні верстати, унікальне станкове обладнання);
· попередільний, його суть полягає в тому, що виробнича собівартість продукції визначається по кожному переділу окремо в міру виготовлення продукції, при цьому прямі витрати відносяться на конкретні вироби, а загальновиробничі збираються протягом місяця окремо і розподіляються між виробами пропорційно обраної бази. Переділ - це частина технологічного процесу, що завершується отриманням готового напівфабрикату, який може відправлятись в наступний переділ або реалізовуватись на сторону. В результаті проходження матеріалу через всі переділи на виході з останнього одержують завершений продукт. Цей метод широко використовують в хімічній промисловості;
· спрощеним різновидом по передільного методу є попроцесний метод, при якомусобівартість одиниці виробу визначається шляхом ділення загальної суми витрат на кількість (вагу) виготовленої продукції. Метод характерний для масового та дрібносерійного виробництва;
· нормативний метод калькулювання витрат ґрунтується на:
o нормуванні витрат і обов’язковому складанні нормативних калькуляцій по кожному виробу;
o щомісячному або щоквартальному обліку внесених змін у встановлені норми;
o систематичному виявленні відхилень фактичних витрат від поточних норм витрат матеріалів і заробітної плати;
o калькулюванні фактичної собівартості груп однорідної продукції, виходячи з їх нормативної собівартості та відхилень від норм;
o аналізі відхилень за причинами і винуватцями.
Особливу увагу при калькулюванні витрат слід звернути на положення п.11 ПБО, згідно з яким до собівартості реалізованої продукції входять:
Отже, виробничі витрати в межах норм, встановлених підприємством, списуються на виробничу собівартість продукції як прямі витрати, а все, що вище норм, - на собівартість реалізованої продукції. Таким чином, коли витрати за нормами і відхилення від норм враховуються окремо, керівництво підприємства своєчасно отримує інформацію про «перевитрати», а отже може оперативно проконтролювати процес виробництва.
Планування як функція управління підприємством
Планування можна розуміти як процес прийняття рішень, який передує майбутнім діям.
У процесі планування кожне підприємство повинно відповісти на такі запитання:
·
Принципи планування
Загальною основою планування є система об’єктивних економічних законів, і передусім закон попиту і пропозиції.
Крім того, у плануванні потрібно дотримуватись певних
Методологія планування та прогнозування
Планування діяльності підприємств здійснюється за допомогою різних методів та інструментарію розрахунків.
Термін «метод» походить від грецького «methodos», що
Методи формального планування
Класифікаційна ознака
Метод планування
Суть методу та його застосування
Вихідна позиція для розробки плану
Р
Організація планової роботи на підприємстві
Успішність, ефективність системи планування значною мірою визначається рівнем її організації, яка включає такі структурні елементи:
· плановий персо
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Зміст і призначення плану збуту.
2. Економічний план споживання як основа планування збуту продукції промислового призначення.
3. Формування плану збуту продукції з урахуван
Оптимізація виробничої програми
Виробнича програма повинна формуватися з урахуванням ресурсів підприємства й одержання найкращих результатів, тобто бути оптимальною. Критерієм оптимальності найчастіше вважають прибуток, або варті
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Які основні завдання виконує виробнича програма підприємства?
2. Що є основою для розробки плану виробництва продукції?
3. План виробництва продукції, його показники та зв’язок
Системи оперативно-календарного планування
У сучасному виробництві використовуються різні системи оперативного планування що залежать від типу виробництва на підприємстві, складу і характеру продукції тощо, а також від зовні
Планування потреби в матеріальних ресурсах
· При плануванні потреб в матеріально-технічних ресурсах для основного виробництва використовують різні методи розрахунку.
Методи визначення потреби
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Які основні завдання, показники використовуються для розробки плану матеріально-технічного забезпечення виробництва?
2. Який порядок розробки планів МТЗ на підприємстві?
3. Що
Методика розрахунку виробничої потужності
У загальному вигляді виробнича потужність (П) провідного цеху, дільниці або групи технологічного устаткування з виготовлення однорідної продукції може бути визначена за одні
Система показників використання виробничої потужності
При обґрунтуванні виробничої програми виробничою потужністю важливо мати інформацію про рівень її використання на підприємстві. Тому при розрахунках і складанні балансу значне місце
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Поняття, види виробничої потужності, чинники, що її визначають.
2. Методика розрахунку потужності в різних типах виробництва.
3. Обґрунтування виробничої програми потужні
Планування продуктивності праці
Потреба в персоналі визначається обсягом робіт і рівнем продуктивності праці. Планування продуктивності праці дає можливість встановити рівень, темпи й фактори її зростання, а також співвідношення
Планування фонду оплати праці персоналу
Ефективність функціонування та соціальний розвиток підприємств забезпечується формуванням індивідуальних і колективних матеріальних стимулів, основною формою реалізації яких є доходи. Вони являють
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Мета розроблення плану персоналу та оплати праці.
2. Структура плану персоналу та оплати праці.
3. Плановий бюджет робочого часу й методика його розрахунку.
4. Мето
Планування роботи інструментального господарства
Головне завдання інструментального виробництва полягає в безперебійному забезпеченні оснасткою та інструментом основних та допоміжних цехів та робочих мі
Планування роботи ремонтного цеху
Ремонтний цех створюється на підприємстві для забезпечення безперебійної експлуатації обладнання.
Для ефективної роботи підприємства цех виконує такі функції:
1. Проведення тех
Планування роботи енергетичної служби
Основними завданнями енергетичного господарства є:
· систематичне та безперебійне забезпечення виробництва різними видами енергії;
· впровадження нової технік
Планування роботи транспортного цеху
Транспортний цех підприємства здійснює внутрішнє та зовнішнє обслуговування автомобільним, залізничним, авіаційним та іншими видами транспорту. Його основними завданнями є:
Класифікація витрат підприємства
Класифікаційна ознаки
Характеристика витрат
За центром відповідальності (місцем виникнення витрат)
Методика калькулювання собівартості продукції
Складовою частиною витрат підприємства є собівартість продукції.
Собівартість продукції – це виражені в грошовій формі індивідуальні витрати підприємства на:
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Економічна сутність собівартості продукції.
2. Поняття витрат виробництва. Витрати в економічному та бухгалтерському розумінні.
3. Класифікація витрат на виробництво продукц
Планування потреби у фінансових ресурсах
У процесі фінансового планування визначаються майбутні фінансові потреби: коли і які саме кошти будуть потрібні підприємству у плановому періоді.
Необхідно розрізняти потре
Планування прибутку підприємства
Прибуток - це частина заново створеної вартості й водночас показник результату фінансово-господарської діяльності підприємства. Узагальнюючими фінансовими показниками діяльності під
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Значення фінансового планування для внутрішнього середовища підприємства.
2. Процес фінансового планування. Основні фінансові документи.
3. Основна мета і завдання фінансово
Склад та структура плану оновлення продукції
Потреби інтенсивного розвитку та оновлення всіх елементів сучасного виробництва вимагають використання таких методів та засобів праці, які давали б змогу одержувати високоякісні про
Методика оцінки рівня якості продукції та робіт
Важливим напрямом та резервом підвищення економічної ефективності на підприємствах є постійне підвищення технічного рівня та якості продукції.
До загальноприйнятих показників якості віднос
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Склад та структура плану організаційного-технічного розвитку підприємства.
2. Методика розрахунку показників технічного та організаційного розвитку.
3. М
Особливості складання бізнес-планів різних видів підприємництва
При розробці конкретного бізнес-плану виникає необхідність врахування специфічних факторів, тому на практиці існують певні відхилення від типового змісту, хоча порядок розробки та основні розділи з
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
1. Сутність бізнес-планування та призначення бізнес-плану.
2. Склад бізнес-плану і технологія його розробки.
3. Види бізнес-планів та особливості його розробки.
4. Чим
Приклади розв’язку розрахункових завдань
Розрахункове завдання 1. Планування матеріально-технічного забезпечення на підприємстві
На підприємстві виробляються меблі для офісу: крісла для офісу,
Методика виконання завдання
Для виготовлення двох виробів А і В використовують три види сировини. На виробництво одиниці виробу А потрібно витратити сировини першого типу А1 = 9кг, другого А2 = 7кг, третього А
Завдання 2. Розробка фінансового плану підприємства.
Розробити фінансовий план підприємства, застосовуючи активний підхід в плануванні, за таких умов:
1. Баланс підприємства на 31 грудня звітного року (тис.грн)
Алгоритм виконання завдання
1. Застосувавши активний підхід в плануванні прибутку визначити обсяг реалізації в третьому та четвертому кварталах.
2. Розробити план реалізації продукції в плановому році в вартісному ви
Планування прибутку від реалізації продукції
Прибуток = Виручка від реалізації - Собівартість реалізованої продукції
Прибуток = 1955600 - 1161120 = 794480 грн.
Податок = 794480х0,3 = 238344 грн.
Розрахункове завдання 4. Планування прибутку підприємства
Підприємство виготовляє одне найменування продукції (послуг) Для планування своєї діяльності на відповідному ринку, підприємство замовило консалтинговій фірмі розробку прогнозу ситуації на ринку. І
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМСТВА, ЩО РЕАЛІЗУЄ ПРОЕКТ
Відкрите акціонерне товариство «Коблево» - підприємство виноробної галузі, що займається виробництвом та оптовою торгівлею натуральних вин.
ВАТ «Коблево» розташоване в Миколаївській обл.,
ОПИС ПРОДУКЦІЇ
В процесі реалізації даного бізнес-плану споживачу буде запропонований новий вид продукції, який принесе прибуток підприємству.
Продукція проекту – лінійка якісних натураль
СИТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ ГАЛУЗІ
Ринок виноробної галузі динамічно розвивається за останні роки. В 2009 році за даними Першого національного виноробного холдингу об’єм ринку виріс на 10% (рис. 7).
РИНОК ПРОЕКТУ
Даний продукт розрахований на індивідуального споживача. Кінцевим споживачем продукції є чоловіче та жіноче населення у віці 21 до 30 років з середнім рівнем доходу та високою культурою споживання
МАРКЕТИНГ - ПЛАН
Цільовий ринок проекту – внутрішній ринок України. Цільова ємність ринку 2355тис. чол.
Товарний асортимент вин від «ТМ Pleasure Wine» складається з наступних позицій: Каберне, чер., сухе;
ВИРОБНИЧИЙ ПЛАН
В основу концепції організації виробництва вина закладений принцип створення єдиного організаційно-технологічного циклу, який охоплює процеси вирощування винограду та виробництва вина в єдине ціле
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ПЛАН
Структура управління підприємством є лінійно-функціональною, тобто управління здійснюється за основними функціональними напрямками: постачання, виробництво, збут, кадри, фінанси тощо. Найвищим орга
ФІНАНСОВИЙ ПЛАН
Загальна сума інвестицій у проект необхідна для реалізації проекту складає 689 тис. грн.
Для цього керівництво підприємства бере інвестиційний кредит під 18% річних у сумі
ЕФЕКТИВНІСТЬ ІНВЕСТИЦІЙ
Основними показниками, що характеризують ефективність інвестицій є чиста теперішня вартість (ЧТВ), внутрішня норма доходності (ВНД), термін окупності інвестицій (ТО), індекс доходності (ІД).
ОЦІНКА РИЗИКІВ ПРОЕКТУ
Фактор ризику обов’язково присутній у будь-якій підприємницькій діяльності. Ризик – це ставлення інвестора до можливої невдачі, до передбачуваної небезпеки, до потенційної загрози в
Додаткова
Господарський Кодекс України від 16.01.2003.
Закон України “Про рекламу” від 03.07.1996
Закон України “Про зайнятість” від 01.03.1991
Закон України "Про оплату праці
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Новости и инфо для студентов