Схарактеризуйте господарське життя Київської Русі та Галицько-волинської держави. - раздел Культура, Визначте місце Трипільської археологічної культури в утвердженні підтворювальної о господарства на землях України Орне Землеробство Складало Основу Господарства Київської Русі Та Галицько-Вол...
Орне землеробство складало основу господарства Київської Русі та Галицько-Волинського князівства. Родючі ґрунти й теплий клімат сприяли його активному розвитку.
При обробітку землі селяни використовували різноманітні знаряддя праці - соху, мотику, рало, плуг, борону тощо.
Новим етапом у розвитку землеробства став винахід сохи, яку виготовляли з дерева, на загострений кінець надягали сошник — металевий наконечник. Пізніше стали застосовуватися сохи із двома роздвоєними наконечниками.
У Київській Русі та Галицько-Волинському князівстві існували дві системи землеробства — вирубно-вогнева й перелогова. При вирубно-вогневій системі землеробства ліс вирубували й спалювали, звільняючи територію, попіл був за добриво для грунту. Протягом трьох-чотирьох років ці ділянки активно використовувалися, а потім вони знаходилися під паром, тобто їх не засівали. У такий спосіб відновлювалася родючість земель.
Селяни Київської Русі та Галицько-Волинського князівства займалися вирощуванням жита, пшениці, вівса, ячменю, проса, бобів, гороху, ріпи, часнику, цибулі, льону, коноплі.
Велику частину врожаю у вигляді податків забирали феодали.
Нерідко були неврожаї. На півдні Київської Русі орди кочівників витолочували врожай.
Поряд із землеробством розвивалося і скотарство. Розводили биків, корів, коней, овець, кіз. свиней, птицю.
Улітку худобу випасали на зручних пасовищах, а взимку тримали в стійлах і годували в основному сіном.
Полювання відігравало важливу роль у господарстві й сприяло розвитку зовнішньої торгівлі — Русь активно торгувала хутром.
У численних річках та озерах ловили рибу.
Займалися бортництвом — збиранням меду диких
бджіл, який вживали в(їжу. Із бджолиного воску робили свічки. Медом і воском торгували з іншими країнами.
Активно розвивалися ремесла. В IX ст була винайдена домниця — прообраз доменної печі. З'явилися залізні знаряддя праці, що сприяло підвищенню врожайності в сільському господарстві.
Виплавка сталі стала «революцією у виробництві заліза».
Необхідне в господарстві начиння виготовлялося з дерева чи глини. Значного поширення набуло гончарство. Галицько-Волинське князівство славилося майстрами-каменотеоами.
Жінки вдома займалися ткацтвом, прядінням, вишиванням, шиттям тощо.
Наші предки були митецькими ювелірами. Крім того, вони дійшли досконалості в мистецтві емалі й черні. Вироби ремісників Київської Русі та Галицько-волинського князівства користувалися великим попитом і за їх межами
Київська Русь вела активну торгівлю з іншими країнами, тому що знаходилася на перетині головних торгових шляхів. Головний з них — «шлях з варяг у греки».
Із Русі везли хутро, хліб, мед, сіль, віск, вироби ремісників, а ввозили посуд, шовкові тканини, вино, прянощі (із Візантії); зброю, прикраси, тканини (із Персії); вироби із заліза, сукно (з північних країн). Галицько-Волинське князівство вело торгівлю з Болгарією, Візантією. Польщею, Чехією, Німеччиною.
Як гроші спочатку використовувалися худоба, хутро й ін. В обігу були й монети інших країн. Наприкінці X ст. князь Володимир став карбувати монети із золота — злат-ники та із срібла — срібники. Ярослав Мудрий карбував срібники, Володимир Мономах — золоту гривню. Слово «гривня» у той час позначало голову (гриву) тварини.
Була і дрібна монета — гривня кун, маса якої 200 г. вона поділялася і на більш дрібні монети.
Для повідомлення користувалися морськими й сухопутними шляхами, серед яких найбільш відомі Грецький, Солоний, Василівський. Бєлгородський, Путивльський, Переяславський.
Зростання міст було характерним явищем Київської Русі, на території якої налічувалося близько 240 міст. Найважливішими політичними й культурними центрами були Київ, Чернігів, Галич, Переяслав, Львів. УГалицько-Волинському князівстві кінця XIIIст. існувало понад 80 міст.
Висновок.Господарське життя Київської Русі та Галицько-Волинського князівства досягло високого рівня розвитку й відрізнялося розмаїтістю. Географічне положення і кліматичні умови визначили високий рівень розвитку господарства. Діяльність населення Київської Русі га Галицько-Волинського князівства сприяла розвитку матеріальної культури.
Все темы данного раздела:
Порівняйте адміністративно-політичний устрій і становище соціальних станів Лівобережної Гетьманщини та Слобідської України в другій половині XVII ст.
Адміністративно-територіальний устрій Гетьманщини склався у роки Національно-визвольної війни під про-
водом Б Хмельницького. Територія держави поділялася на 16 полків (7— на Лівобер
Рідний край у УІ-ХУст.
Територія Слобожанщини в період бронзового і залізного віків була заселена частково кочовими племенами аланів (на півдні, про що свідчать курганні і безкурганні поховання біля сіл Роздольне, Новосе
Проаналізуйте зміст українсько-російського договору 1654р., розкрийте його історичне значення.
Прагнення до створення суверенної держави визначило позицію Богдана Хмельницького в пошуку союзників. Гетьман розумів, що вирватися власними зусиллями з-під польського панування не вдасться. Для бі
Порівняйте суспільну роль різних верств населення Київської Русі та Галицько-волинської держави.
У Київській Русі та Галицько-Волинському князівстві соціальні верстви населення поділялися на дві категорії: вільних і невільних людей. Таке стало можливим унаслідок становлення феодальних відносин
Розкрийте роль Тараса Шевченка в українському національному відродженні.
Найвидатнішою постаттю національно-визвольного руху 40—50-хрр. ХІХст. був Тарас Григорович Шевченко. В історичному розвитку України, в її літературі, мистецтві, культурі він посідає найважливіше мі
Розкрийте зміст головних ідей діячів «Руськоїтрійці^.
Печаток XIX ст. характеризується розгортанням національно-визвольного руху в Західній Україні Особливо інтенсивно рух за національне відродження розвивався в Східній Галичині.
Діячі західн
Розкрийте зміст головних ідей діячів «Руськоїтрійці^.
Печаток XIX ст. характеризується розгортанням національно-визвольного руху в Західній Україні Особливо інтенсивно рух за національне відродження розвивався в Східній Галичині.
Діячі західн
Схарактеризуйте князя Данила Романовича як історичну особистість; його внесок у розквіт
Галицько- Волинської держави.
Данило Романович увійшов в історію України як відомий політик та людина, яка мала неабиякі здібності.
У 1205 р. загинув його батько, перший князь Гал
Визначте місце Кирило-Мефодіївського товариствав українському національному відродженні.
У 1834 р. було відкрито університет Святого Володимира у Києві, який в 40-х рр. XIXст. став центром українського національно-культурного руху. У 1846р. у Києві створено першу політичну організацію
Визначте особливості політичного становища українських земель у складі Великого князівства Литовського до і після Кревськоїунії.
Політична роздробленість та золотоординське ярмо призвели до того, що українські землі в XIII—ХУст. були
захоплені .іноземними державами. Литовська держава, яка виникла в XIII ст., протист
Назвіть найвидатніші постаті національного відродження в Україні першоїполовини XIXст. Дайте оцінку діяльності одного з діячів (на вибір).
Наприкінці XVIII - у першій половині XIXст. Україна перебувала під владою Російської та Австрійської імперій. Поміщицьке господарство України, що ґрунтувалося на праці закріпаченого селянства, пост
Порівняйте становище різних верств населення українських земель XV—XVI ст.
У період XV -XVI ст. в українському суспільстві формуються верстви, що мають свої привілеї, юридично закріплені права й обов'язки.
Верхівку українського суспільства становила шляхта, форму
Схарактеризуйте князя Василя-Костянтина Острозького як історичну особистість. Визначте місце Острозької академії в розвиткові української культури.
Василь-Костянтин Острозький (1526--1608 рр.) увійшов в історію України як відомий український шляхтич, князь, визнаний лідер православних українців, які боролися проти ополячення та окатоличення. В
Но-визвольного руху на західноукраїнських землях під час революції 1848— 1849 рр. в Австрійській імперії.
Навесні 1848 р. сталася революція в Австрійській імперії. Імператор Фердинанд І обіцяв запровадити конституцію, провести реформи.
Революція посилила національно-визвольний рух у західноукр
Розкрийте сутність та наслідки Люблінської унії для українських земель.
Починаючи з XV ст формувалися умови для укладення унії між Польщею та Великим князівством Литовським. Поллца сподівалася на приєднання українських земель внаслідок злиття з Литвою. До кінця XV — по
Розкрийте причинивиникнення українського козацтва. Визначте місце козацтва в історії та культурі України.
Українське козацтво як нова суспільна верства України почало формуватися з початку XVI ст. Термін «козак» вперше згадується в літописі 1240р.
Причини появи козацтва:
1) економічні
Схарактеризуйте внесок Михайла Грушевського в українську науку і культуру 1890-х рр.
Михайло Сергійович Грушевський був видатною постаттю вісторії України — відомий вчений-історик тагромадсько-політичний діяч, перший президент Української Народної
Схарактеризуйте значення Запорізької Січі в історії українського народу. Розкрийте причини ліквідації Гетьманщини та Запорізької Січі.
*
Запорізька Січ відіграла велику роль в історії України XVI—XVIII ст. Вона стала оплотом волелюбності українців, звідси розповсюджувалися хвилі народних повстань проти шляхетської Польщі,
Укажіть нові тенденції розвитку архітектури і мистецтва у другій половині XIX ст.
У другій половині XIX ст. образотворче мистецтво в Україні розвивалося в реалістичному напрямку.
Російські передвижники, у творчості яких глибоко реалістично відбилося життя російського на
Рідний край у УІ-ХУст.
Територія Слобожанщини в період бронзового і залізного віків була заселена частково кочовими племенами аланів (на півдні, про що свідчать курганні і безкурганні поховання біля сіл Роздольне, Новосе
Порівняйте роль народовців, радикалів, москвофілів усуспільно політичному житті західноукраїнських земель у другій половині XIX ст.
У доугій половині XIX ст. західноукраїнські землі (Східна Галичина, Північна Буковина, Закарпаття) знаходилися під владою Австро-Угорської імперії. Революційн події 1848—1849 рр., перетворення Авст
Схарактеризуйте основні відмінності трьох основних етапів українського визвольного руху: академічний, українофільський І політичний.
Формування індустріального суспільства на українських землях, які наприкінці XVIII — у XIX ст. входили де складу Російської та Австро-Угорської імперій, позитивне
вплинуло на формування ук
Схарактеризуйте подібності і відмінності суспільно-політичного і визвольного руху в українських землях РосІйськоїта Австро-Угорської Імперій.
Західноукраїнський національний рух був представлений різними суспільно-політичними течіями: москвофілами, народовцями, радикалами. Східна Галичина була центром національного руху в Західній Україн
Білет 20
20.1.Визначте внесок Києво-Могилянської академії в культурно-освітній розвиток українськогонаро-ДУ-
У першій половині XVII ст. національно свідома інтелігенція України зро
Новости и инфо для студентов