рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Причини та наслідки феодальної роздробленості на Русі

Причини та наслідки феодальної роздробленості на Русі - раздел Образование, НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК Причини Позитивні Наслідки Негативні...

Причини Позитивні наслідки Негативні наслідки
Збереження значних родо-племених пережитків соціально-політичного характеру Розквіт міст в удільних землях (периферія Київської Русі) Постійні князівські усобиці, боротьба за землі та владу
Натуральний характер господарства Засвоєння нових торговельних шляхів Дробління князівств між нащадками
Розвиток феодальної власності на землю, зріст удільного князівсько-боярського землевладіння Склалися кращі умови для соціально-економічного розвитку Послаблення обороноздатності держави, загроза захвату земель
Династична боротьба за владу між боковими гілками Рюриковичів, феодальні усобиці Здійснюється господарська колонізація мало засвоєних земель Загроза втрати державного суверенитету
Постійні на падіння кочівників на південно-східні землі, міграція населення на північний схід Русі Завершуеться формування органів політичной влади феодального держави Політичне дробління держави
Занепад торговлі по Дніпру, як наслідок половецької небезпеки та втрати Византиєю свого мирового торгового значення Зберігалися єдиними релігія, мова, правові норми, культура  
Ріст міст на Русі, як політичних центрів удільних князівств    

З”їзди та договори князів не змогли зупинити усобиці, боротьбу за владу та землі тимчасово препинив унук Ярослава Мудрого – великий київський князь Володимир Всеволодович Мономах (1113-1125 рр.), політику якого продовжував його син Мстислав Великий (1125-1132 рр.). Після смерті Мстислава закінчився період тимчасової політичной єдності та територіальної цілісності. Держава вступила в добу політичної роздробленості. Історики 19 століття цей час називали удільним періодом, радянські – феодальной роздробленостю.

Виникають королівства-князівства, кількість яких була непостійна через родинні розділи та об’єднання деяких з них. Утрачається поняття старшинства династії, затверджується поняття старшинства кожної гілки. У середині 12 ст. нараховувалося 15 князівств, у 13 ст. – навколо 50, а в 14 ст., коли почався процес централізації, число їх наближалося до 250. Князівства склалися переважно в рамках колишніх племінних союзів, етнічна й обласна стійкість яких підтримувалась природними межами і місцевими культурними та правовими традиціями.

Найбільш помітну роль у політичному розвитку Русі зіграли князівства: Київське, Чернігівське, Ростово-Суздальське, Галицько-Волинське та інші. У 13 – 14 ст.ст. західні та південні землі були захоплені Великим Литовським князівством, Польщею, Угорщиною, в наслідок чого був утрачений суверенітет місцевих ліній Рюриковичів. Північно-Східна та Північно-Західна Русь його зберігла, незважаючи на завоювання татаро-монголами, і стала основою формування Російської централізованої держави.

Роль політичного центру Північно-Східної Русі грали спочатку Володимир, а потім Москва. Політична роздробленість і економічна самостійність не вели до повної роз'єднаності. Зберігалися єдиними релігія і церковна організація, мова, правові норми, культура, правляча династія; зберігалися елементи політичної єдності у виді наявності центра і визнання великого князя “першим серед рівних”, спільність військово-політичних інтересів, етнопсихології і етносвідомості. Все це надалі сформувало основу національної державної ідеї.

 

Період феодальної роздробленості хронологічно охоплює 12-15 сторіччя.

Умовно можливо виделити три етапи:

1. 12 ст.– І третина 13 ст. – політична боротьба між князівськими гілками за владу, розпад ранньофеодальної монархії на самостійні князівства;

2. 40-і роки 13 ст. – 14 ст. – гостра боротьба за збереження суверенитету князівств, землі між Ордою та Литвою.

3. Кінець 14 ст. – 15 ст. – Русь, що об’єднується, головним напрямком політичного розвитку був процес централізації, збирання території та влади навколо Москви. До кінця періоду формується основна територія Російської централізованої держави, входить у вживання назва “Росія”.

ПРАВЛЯЧІ КНЯЗІВСЬКІ ГІЛКИ ПІВНІЧНО-СХІДНОЇ РУСІ

До початку 18 століття в Росії, на відміну від Західної Європи, не існувало розгалуженої системи титулування. Був тільки один титул – князь. З’явившись у первісному суспільстві, цей титул пройшов тривалу еволюцію від позначення племінного вождя до найменування верховного власника, глави держави. У ранньофеодальній державі титул князя став родовим, передавався в спадщину і відбивав можновладні і політичні права його носія. Великий князь був старшим із князів, йому належала верховна влада в державі. До кінця 12 століття цей титул носили київські князі, потім – володимирські. Починаючи з Івана Каліти (1325-40 рр.), великими володимирськими князями ставали московські князі, що було узаконено в заповіті Дмитра Донського (1359-89 р.).

У генеалогічному плані всі князі мали одного давнього предка, яким, відповідно до офіційної концепції про походження великокнязівської династії, був Рюрик. Рюрика виводять то від легендарного Пруса, то від новгородця Гостомисла (вірніше, від його середньої дочки Умили). В період Російської централізованої держави термін „князь” з точного позначення місця в системі феодальної ієрархії перетворився на титул, який не давав сам по собі реальних привілей його носію. Крім руських князів цей титул у 14-16 ст. носили феодальні господарі з роду Гедиміна.

Усі Рюриковичі були нащадками князів, що народилися від двох синів Ярослава Мудрого: Святослава (Святославичі з гілками) і Всеволода (Всеволодовичі, що більше відомі по лінії його старшого сина як Мономашичі). Цим рідством пояснюється тривала політична боротьба за великокнязівський стіл в 30-40-і роках XII ст. саме між Святославичами і Мономашичами. Старший із синів Святослава Ярославовича – Ярослав став родоначальником рязанських князів. Роди чернігівських князів ведуть своє походження від трьох синів Михайла Всеволодовича – Семена, Юрія, Мстислава. Більше родів пішло від Всеволода Ярославовича і його сина – Володимира Мономаха. Інша гілка Мономашичів походить від Юрія Довгорукого і його сина – Всеволода Велике Гніздо. Старший його син – Костянтин Всеволодович заповідав своїм синам: Васільку – Ростов і Білоозеро, Всеволодові – Ярославль. Від старшого сина Василька Костянтиновича – Бориса походять ростовські князі (з них найбільш відомі роди Щепіних, Катиревих, Буйносових). Від другого сина Василька Костянтиновича – Гліба пішли роди білозерських князів. Родоначальником декількох князівських династій став Ярослав Всеволодович. Від старшого його сина Олександра Невського через сина Данила Олександровича пішла династія московських князів. Брати Олександра Невського – Андрій Суздальський і Ярослав Тверський стали засновниками цих князівських родів.

Іншу групу князівських родів складали Гедиміновичі – нащадки великого князя Литовського Гедиміна, що правив у 1316-1341 рр. За часів Ольгерда Гедиміновича до складу Великого Литовського князівства ввійшли Чернігово-Северські, Київські, Подільські, Волинські, Смоленські землі. Нащадків Гедиміна, що осіли на князюваннях у землях, які раніше входили до складу Київської Русі, чи перейшли на московську службу в процесі формування державної території Росії, називають “руськими” Гедиміновичами. Роди „руських” Гедиміновичів здебільшого походять від двох синів Гедиміна – Нариманта й Ольгерда. Одна їхня гілка походила від старшого онука Гедиміна – Патрикея Наримантовича. За Василя I на початку ХV ст. на московську службу перейшли два сини Патрикея – Федір і Юрій. Син Федора – Василь по вотчинах на р. Хованке одержав ім'я Хованського і став засновником цього князівського роду. Видатні політичні діячі Василь і Іван Юрійовичі називалися Патрикєєви. Синами Василя Юрійовича були Іван Булгак і Данило Щеня – засновники князів Булгакових і Щенятевих. Булгакови у свою чергу розділилися на Голіциних і Куракіних.

Інша гілка Гедиміновичів на Русі вела своє походження від сина Гедиміна Євнутія. Його віддалений нащадок Федір Михайлович Мстиславський виїхав до Русі у 1526 р. Від знаменитого великого князя Литовського Ольгерда вели своє походження Трубецькі і Бєльські. Правнук Дмитра Ольгердовича Трубецького (по місту Трубчевську) Іван Юрійович і його племінники Андрій, Іван і Федір Івановичі в 1500 р. перейшли в російське підданство разом зі своїм невеликим князівством. Онук брата Дмитра Ольгердовича – Володимира Бєльського – Федір Іванович виїхав на російську службу в 1482 р. Усі Гедиміновичі зайняли на Русі високе службове і політичне положення і відігравали помітну роль в історії країни.

 

НОВГОРОДСЬКА БОЯРСЬКА РЕСПУБЛІКА (домонгольський період)

Адміністративно-територіальний поділ Новгородської землі

Новгород вперше згадується у літопису під 859 роком.

Територія Новгородської землі знаходилась між: озерами Ільмень та Чудським, по берегах рік Волхова, Ловаті, Мологи, Мсти, Великої. Межами Новгородської землі були: Фінська затока, Чудське озеро, верхів’я Волги, Вятки, Ками, Біле море на півночі та Урал на сході.

Новгород по р. Волхов ділився на дві частини – князівську та торгову, в адмінастративному плані – на 5 „кінців” яки мали свої засади самоуправління. Тому землі навколо Новгорода ділилися на „п’ятини”: Водську, Обонежську, Біжецьку, Деревську, Шелонську. «Примісттями» Новгорода були: Псков, Ізборськ, Великі Луки, Стара Руса, Торжок, Бежичі, Ладога, Юр’їв, Вятка (Псков та Вятка в період феодальної роздробленості створили самостійні державні утворення). Фактичними колоніями Новгорода були: Заволоч’є, Помор’є, Пермь, Печора, Югра.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК

Одеський національний університет ім І І Мечникова... Історичний факультет... Кафедра нової та новітньої історії...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Причини та наслідки феодальної роздробленості на Русі

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК
(для студентів 2 курсу історичного факультету ОНУ)     Одеса – 2008     Рецензент: Гребцова І.С., д.і.н.,

За вимогами кредитно-модульної системи).
1.1. структура програми курсу «ІСТОРІЯ РОСІЇ» Предметом загального курсу є історія Росії з часу виникнення ранньофеодальної держави східних слов`ян до кінця 15 ст. На прот

Програма
  Курс „Історія Росії” входить до переліку загальних дисциплін, що викладаються студентам 2 курсу історичного факультету ОНУ. Він передбачає протягом одного семестру вивчення історії

Структура залікового кредиту курсу.
ТЕМА Лекції (год.) Семінари (год.) СР (год.) ІНДЗ (год.) Змістовий модуль 1: ауд.год 14/10

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1 – 6 год.
ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК ДАВНЬОРУСЬКОЇ ДЕРЖАВИ (9-13 ст.ст. ) Тема 1. Давньоруська держава Київська Русь: факти і легенди її виникнення та еволюції. – 4 год

Формування державної символіки. Перші міжнародні контакти.
Тема 6. Завершення процесу централізації, політичне зміцнення Російської держави на поч. 16 ст. – 2 год. 1. Васіль ІІІ: біографічні дані, прихід

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
Змістовий модуль 1. Виникнення та розвиток давньоруської держави 9-13 ст. 1. Природно-кліматичні і геополітичні умови формування і розвитку Російської держави. 2. Іс

ЗАВДАННЯ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ЗА КУРСОМ
1Обґрунтувати дату виникнення Давньоруської держави. 2. Культура Київської Русі. 3. Проаналізувати основні політичні традиції розвитку князівств періоду феодальної роздробленості.

Розподіл балів, що присвоюються студентам
Знання студентів оцінюються в ході курсу за наступними напрямками: Тестовий контроль знань. Виконання письмових робіт. Виконання та захист індивідуальних завдан

СТОРИЧНОГО РОЗВИТКУ РОСІЇ.
  Історія Російської держави нараховує більш одинадцяти сторіч, протягом яких продовжувалася її безупинна еволюція. Тисячоріччя Росії офіційно й урочисто відзначалося в 1862 р., про щ

Підсумки.
Російська держава за формою правління до 1917 р. була монархією, еволюція якої пройшла такі основні етапи: ранньофеодальний; станово-представницький; абсолютний. Виключення: у період феодаль

КИЇВСЬКА РУСЬ
  Ранньофеодальна держава з центром у Києві склалася на рубежі 8-9 ст. на базі східно-слов’янських племен (полян, древлян, дреговичів, кривичів та інших). Вона охоплювала територію ві

Основні теорії виникнення держави східних слов”ян
Слов”янська (антинорманська) Центристська Норманська Не визнаеться суттєва роль варягів (норманів) у формуванні Давньоруської держав

Основні концепції соціально-економичного розвитку Давньої Русі
Ранньокласовий характер давньоруського суспільства, у соціально –політичному устрою якого були в наявності елементи родового, рабовласницького та феодального суспільств

ЗАГАЛЬНОМІСЬКЕ ВІЧЕ
Кончанські вічеві з’їзди (сходи) Улічанські вічеві сходи    

Посадник Архиєпископ Тисяцький Князь
Усі представники административно-виконавчої влади у Новгородської землі були обраними на вече. Посадник – голова міського управління, тисяцький – голова міського ополчення, архієпископ – голова нов

БОРОТЬБА НОВГОРОДА ПРОТИ ІНОЗЕМНИХ ЗАГАРБНИКІВ у 13 ст.
Головними противниками на північно-західих кордонах у 12-13 ст. були німецькі та шведські лицари, з 1237 р. – Ливонський орден. З середини 12 ст. до середини ХV ст. Новгород воював 26 разів зі Швец

Ростово(Володимиро )-Суздальські князі
ВОЛОДИМИР МОНОМАХ кн.рост.,сузд.,переяс.1093-1125, вел.кн.київ.

МУРОМО-РЯЗАНСЬКЕ (РЯЗАНСЬКЕ) КНЯЗІВСТВО.
Муромо-Рязанське (Рязанське) князівство – феодальна держава, територія якої розташовувалася в районі р. Ока. Муромо-Рязанська земля виділилась із складу Чернігівс

РУСЬ ТА ТАТАРО-МОНГОЛЬСЬКА НАВАЛА.
На початку ХІІІ ст. руським землям загрожувала небезпека з боку полчищ монголо-татар. В той час вони об’єдналися під проводом Темучина, який у 1206 р. перейняв на себе титул Чингізхана – великого х

ПОЧАТОК ОБ”ЄДНАВЧИХ ПРОЦЕСІВ
В ЗЕМЛЯХ ПІВНІЧНО-СХІДНОЙ РУСІ (ХІІІ-ХІV cт.ст.) Середина ХІІІ - ХІV cт.ст. – досіть складной період в руськой історії, це апогей політичного дроблення Русі. Продовжувалис

Тверське князівство
Займало територію по верхній течії р. Волги та її притоках. Столиця – Тверь (при впадінні р. Тверці до р. Волги, вперше згадується під 1208 р.). Відокремлено Ярославом Всеволодовичем із складу Пере

Московське князівство
Бу­ло роз­та­шо­ва­но в центрі єв­ро­пей­сь­кої ча­с­ти­ни Ро­сії, у по­між­рі­ч­чі рік Оки та Во­л­ги, на р. Мо­с­к­ва. Сто­ли­ця – Мо­с­к­ва, впе­р­ше зга­ду­єть­ся в ле­то­пи­су під 1147 р. Кня­

Основні причини швидкого політичного підвишення Москви
1. Вигідне географічне розташування, яке надавало збільшення населення, торгові та воєно-політичні перевагі 2. Особисті здібності перших московських князів, політична спритність та господа

ДИНАСТІЧНА ( ФЕОДАЛЬНА) ВІЙНА 1425-1450 рр.
Феодальна війна другої чверті 15 ст. велась між окремими гілками московського князівського дома (сином та онуками Дмитра Донського). В 1425 році до влади прийшов десятирічн

Генеалогічне відображення династичної війни 1425-1450 рр.
ДМИТРО ДОНСЬКИЙ (1359-89)    

ПОЛІТИЧНИЙ УСТРІЙ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВИ кінця 15 ст.
Характеризувався становленням загальнодержавної системи керування, посиленням централізації (збиранням землі й влади, концентрацією того й іншого у великокнязівських руках). Розвиток системи керува

СЛУЖИВІ КНЯЗІ. ФОРМУВАННЯ СКЛАДУ ДВОРУ.
Служиві князі з’явилися в Росії в процесі централізації й існували до кінця 16 століття. У їхньому складі, у залежності від соціально-політичного статусу, часу переходу, місця в придворній ієрархії

ФОРМУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
Формування території Російської держави продовжувалося кілька сторіч і пройшло ряд етапів, що відповідають основним періодам розвитку Російської державності. Територія (її цілісність і недоторканні

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги