рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Рух в інерціальних системах відліку

Рух в інерціальних системах відліку - раздел Физика, 8. Рух В Неінерціальних Системах Відліку 1. Сила Інерції В Неінерціал...

8. РУХ В НЕІНЕРЦІАЛЬНИХ СИСТЕМАХ ВІДЛІКУ 1. СИЛА ІНЕРЦІЇ В НЕІНЕРЦІАЛЬНИХ СИСТЕМАХ ВІДЛІКУ, ЩО РУХАЮТЬСЯ ПРЯМОЛІНІЙНО. Неінерціальною системою відліку (НІСВ) називають систему відліку (СВ), що рухається з прискоренням відносно інерціальної системи відліку (ІСВ). Одержимо рівняння руху матеріальної точки відносно НІСВ. Рівняння руху – це співвідношення, якими визначаються прискорення матеріальних точок механічної системи в тій СВ, відносно якої розглядається рух. ІСВ будемо називати нерухомою СВ, а рух відносно неї – абсолютним.

Рух відносно НІСВ будемо називати відносним.НІСВ рухається відносно ІСВ з прискоренням; разом з системою рухаються і всі тіла, що в ній знаходяться; цей рух називають переносним. Положення м.т. М в нерухомій СВ визначається радіусом-вектором (початок координат СВ – т. О); в рухомій СВ положення т. М визначається радіусом-вектором (початок координат СВ – т. ). - це радіус-вектор рухомого початку відносно нерухомого О. Як і раніше, час і простір вважаємо абсолютними, оскільки мова іде про повільні рухи (v<<c), тобто відстані і проміжки часу інваріантні по відношенню до переходу від однієї СВ до іншої. Вектори в будь-який момент часу пов’язані співвідношенням: (8.1) Диференціюємо (8.1) двічі по t: (8.2) (8.3) Обмежимося спочатку розглядом лише поступального руху системи . В цьому випадку і характеризують швидкість і прискорення не лише початку , а й будь-якої точки системи відносно О, тобто - це переносні швидкість і прискорення. при поступальному русі дають відносну швидкість і відносне прискорення. завжди дають абсолютну швидкість і абсолютне прискорення т. М: , (8.4) , (8.5) причому . В ІСВ S рівнянням руху м. т. М є рівняння 2-го закону Ньютона: (8.6) Підставимо (8.5) в (8.6): ; перенесемо член, що містить переносне прискорення, в праву частину: (8.7) Ми одержали рівняння відносного руху м.т. М. Праву частину (8.7) можна формально вважати якоюсь „силою”, що діє на м. т. М в рухомій СВ. В цьому випадку рівняння руху м. т. в НІСВ за формою співпадає з ІІ законом Ньютона.

Права частина (8.7) складається з двох складових. є рівнодійна звичайних сил (в ньютонівському розумінні сила – це результат взаємодії тіл). Друга складова – ( ) виникає тому, що рухається з прискоренням . Її називають поступальною силою інерції: (8.8) Якщо не змінюється при переході від однієї СВ до іншої, то не інваріантна відносно такого переходу.

Крім того, сила інерції не підлягає дії закону рівності дії і протидії. Якщо на яке-небудь тіло діє сила інерції, то не існує протидіючої сили, що прикладена до другого тіла. Сили інерції, подібно силам тяжіння, пропорційні масі тіла. Тому в однорідному полі сил інерції, як і в полі сил тяжіння, всі тіла рухаються з одним і тим же прискоренням, незалежно від їх маси. Знаходячись в кабіні космічного корабля, який рухається поступально з прискоренням , модуль якого дорівнює g, ми виявимо, що всі тіла ведуть себе так, ніби на них діє сила . Ті ж явища ми спостерігали б, якби корабель нерухомо стояв на Землі. Не „виглядаючи” з кабіни, ми не змогли б встановити, чим зумовлена сила – прискореним рухом кабіни чи дією гравітаційного поля Землі (чи й обома причинами разом). Ейнштейн висловив припущення, яке дістало назву принципу еквівалентності сил тяжіння і сил інерції: Всі фізичні явища в однорідному полі тяжіння відбуваються так само, як і у відповідному однорідному полі сил інерції. Принцип еквівалентності лежить в основі загальної теорії відносності Ейнштейна.

Отже, в СВ, що рухається поступально з прискоренням , на всі тіла діє сила інерції , що дорівнює добутку маси тіла на прискорення СВ, взяте з протилежним знаком.

Рівняння руху м.т. в такій НІСВ має вид: (8.9) 2. НІСВ, ЩО РІВНОМІРНО ОБЕРТАЄТЬСЯ. Розглянемо тепер НІСВ , яка рівномірно обертається навколо вісі, що проходить через т. О&#8242; з кутовою швидкістю . Для спрощення вважатимемо , звідки . Рівняння (8.2) і (8.3) матимуть вид: , . Обчислимо похідні . Якщо x&#8242;, y&#8242;, z&#8242; координати т. М в , то: (8.10) . Перший доданок - це відносна швидкість м. т. М: (8.11) Другий доданок перетворимо, використавши відоме співвідношення Таким чином: (8.12) Отже: , (8.13) де . Диференціюємо (8.13) по t: ; оскільки , то . При знаходженні скористаємося тими ж міркуваннями, що і при знаходженні : (використано вираз (8.12)). Нарешті: (8.14) В (14) останній доданок (8.15) є переносним прискоренням; таке прискорення зазнає нерухома точка в CВ, що обертається. Доданок (8.16) залежить як від відносного так і від переносного руху точки.

Це прискорення дістало назву коріолісового прискорення.

Отже: (8.17) Абсолютне прискорення є векторною сумою відносного, коріолісового та переносного прискорень.

Це твердження називають теоремою Коріоліса. Обчислимо переносне прискорення.

Розкладемо вектор на дві складові: і - перпендикулярну і паралельну вісі обертання. тому За властивістю подвійного векторного добутку: , (8.18) оскільки Очевидно в даному випадку ( і ) є доцентровим прискоренням.

Підставимо тепер в (8.6) (8.17) і врахуємо (8.16) і (8.18): (8.19) До „справжніх” сил додалися дві сили інерції: коріолісова сила : (8.20) і відцентрова сила : (8.21) Коріолісова сила інерції виникає тільки тоді, коли CВ обертається, а м.т. М рухається відносно цієї системи.При і . , тому під час відносного руху вона роботи не виконує; змінює тільки за напрямком . Якщо система відліку , крім обертового руху, здійснює ще й поступальний, то і В цьому випадку переносна швидкість і переносне прискорення визначаться співвідношеннями : , а рівняння відносного руху м.т. в НІСВ має вид: (8.22).

– Конец работы –

Используемые теги: рух, інерціальних, системах, відліку0.069

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Рух в інерціальних системах відліку

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекция 1. Тема: Операционная система. Определение. Уровни операционной системы. Функции операционных систем. 1. Понятие операционной системы
Понятие операционной системы... Причиной появления операционных систем была необходимость создания удобных в... Операционная система ОС это программное обеспечение которое реализует связь между прикладными программами и...

ТЕЛЕКОММУНИКАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ. СИГНАЛЫ И КАНАЛЫ ЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ СВЯЗИ. СИСТЕМЫ СВЯЗИ С ЧАСТОТНЫМ РАЗДЕЛЕНИЕМ КАНАЛОВ. ЦИФРОВЫЕ СИСТЕМЫ ПЕРЕДАЧИ
Лабораторные работы часа... Практические занятия часа... Всего аудиторных занятий часов...

Микропроцессорные системы: система ДЦ-МПК, система "Юг"
Использован практический опыт внедрения линейных пунктов управления (ЛПУ) на 60 станциях в увязке с ЭЦ-4, ЭЦ-9, МРЦ-12, МРЦ-13. Выполнен переход на… В состав аппаратуры центрального пункта управления (ПУ) входят IBM-совместные… Круглосуточный режим работы аппаратных средств ПУ обеспечивается источниками бесперебойного питания, а также системой…

Экспертные системы. Классификация экспертных систем. Разработка простейшей экспертной системы
Глава 2. Структура систем, основанных на знаниях. 1. Категории пользователей экспертных систем. 2.2. Подсистема приобретения знаний. 3. База… ЭС выдают советы, проводят анализ, дают консультации, ставят диагноз. Практическое применение ЭС на предприятиях способствует эффективности работы и повышению квалификации специалистов.

Система координат действия и общая теория систем действия: культура, личнсть и место социальных систем
В центре данного исследования стоит разработка теоретической схемы. Систематическое рассмотрение ее эмпирического использования будет предпринято… Основные положения системы координат действия подробно излагались ранее, и… При помощи ее анализируются структура и процессы систем, состоящих из отношений таких элементов к их ситуациям,…

Непротиворечивая система аксиом называется независимой, если никакая из аксиом этой системы не является следствием других аксиом этой системы
При аксиоматическом построении теории по существу все утверж дения выводятся путем доказательства из аксиом Поэтому к системе аксиом предъявляются... Система аксиом называется непротиворечивой если из нее нельзя логически... Если система аксиом не обладает этим свойством она не может быть пригодной для обоснования научной теории...

МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ по технико-экономическому обоснованию дипломных проектов и работ специальности 220200 Автоматизированные системы обработки информации и управления Методические указания для специальности 2202 Автоматизированные системы обработки инфо
Российский химико технологический университет... им Д И Менделеева... Новомосковский институт Издательский центр...

Платежные системы в Интернете: кредитовые и дебитовые системы
Список литературы - 25 наименований. Предметом исследования курсовой работы является платежные системы во всемирной сети (паутине) Internet.… Анализ, проведенный в рамках курсовой работы, основан на использовании… Целями и задачами исследования являются привлечь как много больше Интернет - пользователей для использования платежных…

Система нормативно-правовых актов регламентирующих деятельность в системе социальной работе
Нормативный правовой акт - это письменный официальный документ, принятый (изданный) в определенной форме правотворческим органом в пределах его… Нормативные правовые акты издаются в виде приказов, распоряжений, правил,… Характерным признаком нормативного правового акта является то, что он адресован не кому-то конкретно, а…

0.038
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам