рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Властивості дизельних палив

Властивості дизельних палив - раздел Производство, ПАЛИВНО-МАСТИЛЬНІ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ   Надійність Подачі Дизельного Палива Залежить Від Прокачувальн...

 

Надійність подачі дизельного палива залежить від прокачувальної здатності, тобто здатності його проходити через еле­менти системи живлення, головним чином через фільтри гру­бого і тонкого очищення. Фільтри грубого очищення затримують механічні домішки розміром понад 50-60 мкм, тонкого – понад 2-5 мкм. У разі порушення їх роботи зменшується, а іноді зовсім припиняється циклова подача палива, падає тиск впорскування палива тощо.

На характер надходження палива через систему живлення дизеля впливають його в’язкість і низькотемпературні власти­вості, а також забрудненість механічними домішками і водою.

Якщо паливо має високу в’язкість та його фільтрація об­меженою – це може призвести до порушення подачі палива насо­сом. За малої в’язкості порушується дозування палива вна­слідок просочування його між плунжером і гільзою насоса висо­кого тиску. Окрім того, дизельне паливо є мастильним матеріа­лом для прецизійних деталей системи живлення, тому мініма­льна і максимальна його в’язкість регламентується ГОСТом.

В’язкість і низькотемпературні властивості палива взаємо­пов’язані й негативно впливають на його прокачувальну здат­ність за низьких температур.

Подача палива за низьких температур може порушува­тися внаслідок забивання фільтрів кристалами парафіну. Такий стан палива визначається температурою помутніння. Це темпе­ратура, у разі охолодження до якої паливо втрачає прозорість внаслідок виділення мікрокристалів парафіну, церезину і льоду. Для надійної подачі палива у зимовий період температура помутніння повинна бути на 3-5°С вищою за ту, за якої воно використовується.

Низькотемпературні властивості палива характеризують температура кристалізації і температура застигання. За темпе­ратуру кристалізації приймають таку температуру, за якої у паливі з’являються перші кристалики, які можна побачити неоз­броєним оком. Температурою застигання називають темпера­туру, за якої налите у пробірку паливо, під час охолодження в певних умовах, досягне такого стану, що не змінює положення меніску протягом однієї хвилини, коли нахилити пробірку на 45°. Застигання палива настає за зниження температури на 5-15°С після його помутніння. Температура застигання – це важливий показник дизельного палива, який визначає можливість його використання за низьких температур і входить в умовне позначення зимових дизельних палив. Для надійної роботи сис­теми живлення найнижча температура навколишнього середо­вища повинна бути на 10-15°С вищою за температуру застигання.

Температури помутніння і застигання не завжди відтво­рюють реальну поведінку дизельного палива під час його викори­стання у зимових умовах. Точніше характеризує прокачувальну здатність дизельного палива за низьких температур гранична температура фільтрації палива. Це температура, за якої паливо, після охолодження в певних умовах, здатне ще проходити через фільтри з установленою швидкістю.

Визначають граничну температуру фільтрації за допомо­гою спеціального приладу (рис. 1.32).

 

 

Рис. 1.32. Схема приладу для визначення граничної температури фільтрації:

1 – фільтр; 2 – ємність для палива; 3 – бюретка; 4 – пробка коркова; 5 – кришка;

6 – ємність-сорочка; 7 – ємність для охолоджувальної суміші; 8 – ємність постійного вакууму; 9 – трубка скляна для сполучення з атмосферою

Паливо під невеликим розрідженням (200 мм. вод. ст.) за­смоктується через стандартну сітку (№004), закріплену в патро­ні, у скляну бюретку місткістю 20 мл. Випробування проводяться послідовно, охолоджуючи паливо на один градус. Темпера­туру, за якої припиняється фільтрування палива або час заповнення бюретки перевищить 60 с, приймають за граничну температуру фільтрації.

Дослідження показують, що гранична температура філь­трації дизельних палив, зазвичай буває нижчою за температуру помутніння, але вищою за температуру застигання. Однак поло­ження її в цьому інтервалі температур може бути різним: або ближче до температури помутніння, або – до температури засти­гання.

На нафтопереробних заводах покращують низькотемпера­турні властивості дизельних палив видаленням твердих вуглево­дів під час депарафінізації або додаванням присадок – депресорів. Присадками застосовують суміші сополімерів етилену з вінілацетатом, які істотно на 20°С і більше понижують темпе­ратуру застигання і граничну температуру фільтрації палив, але практично не змінюють температуру помутніння.

В умовах експлуатації температуру застигання і помут­ніння понижують, розбавляючи літнє дизельне паливо реак­тивним паливом або бензином, у яких температура початку кристалізації є не вищою –60°С. У цьому випадку температура по­мутніння знижується на 10-11°С, а температура застигання – на 20-22°С. Однак використовувати кількість розчинника понад 50% (за об’ємом) не рекомендується, оскільки значно знижується цетанове число і в’язкість суміші, що призводить до зниження надійності та економічності дизеля.

На процес сумішоутворення дизельного палива з повітрям в основному впливають конструктивні особливості двигуна і властивості палива.

Сучасні дизельні двигуни мають нерозділену (передка­мерну і вихрекамерну) камеру згоряння. Форма камери зго­рання, число форсунок, кількість, форма і розмір соплових отво­рів форсунки, тиск і напрям впорскування палива значною мі­рою впливають на процес сумішоутворення в дизелях. Всі ці конструктивні особливості дизельних двигунів вибирають ек­спериментально таким чином, щоб забезпечити належне сумі­шоутворення.

Процес сумішоутворення в дизельних двигунах залежить також від фізико-технічних властивостей палива: в’язкості, гу­стини, фракційного складу, тиску насиченої пари, поверхневого натягу тощо.

Збільшення в’язкості палива веде до збільшення крапель у факелі, що значно погіршує його розпилення і випаровування. Паливо з великою в’язкістю догорає у кінці такту розширення, знижуючи економічність і підвищуючи димність відпрацьованих газів. З другого боку, паливо з малою в’язкістю також по­гіршує процес сумішоутворення. При його розпилюванні утво­рюються дрібні краплі, швидкість яких у щільному повітрі швидко падає, утворюючи укорочений факел. Внаслідок цього не весь об’ єм камери згоряння використовується для приготу­вання однорідної суміші та не все повітря бере участь у сумішо­утворенні, що призводить до надлишку палива і не повного його згоряння. У зв’язку з цим в’язкість дизельного палива повинна бути цілком оптимальною, щоб забезпечити належне сумішоутво-рення.

Густина дизельного палива істотно впливає на процес сумішоутворен-ня, приблизно так само, як і в’язкість. З підвищенням густини збільшується довжина факела, знижується економіч­ність і зростає димність відпрацьова-них газів. Густина дизель­ного палива за температури 20°С повинна бути в межах (0,830-0,860)·10-4 Н/м3.

Важливою характеристикою для розпилювання дизельно­го палива є поверхневий натяг – розмір крапель пропорційний величині поверхневого натягу. Із збільшенням фракційного складу палива, підвищується його густина, а поверхневий натяг збільшується. Для палив швидкохідних дизелів поверхневий натяг знаходиться у межах 0,027-0,030 Н/м, а для тихохідних – понад 0,030 Н/м.

Дизельне паливо повинно мати цілком певний фракційний склад. Використання палива як важкого, так і легкого фракцій­ного складу призводить до порушення роботи двигуна. У пер­шому випадку внаслідок його незадовільного випаровування відбувається несвоєчасне самозаймання і неповне згоряння, що призводить до змивання масла зі стінок циліндрів, збільшення нагару, розрідження масла в картері тощо. У другому випадку ускладнюється запуск двигуна, збільшується жорсткість його роботи. Вплив фракційного складу палива на сумішоутворення різних типів двигунів не однаковий. Двигуни з розділеними камерами згоряння менш чутливі до фракційного складу палива, ніж двигуни з нерозділеними камерами згоряння.

Стандартом передбачається визначати температуру пере­гону 50 і 96 % палива: t50% – впливає на його пускові власти­вості; t96% – є температурою закінчення перегонки і свідчить про наявність важких фракцій, які погіршують сумішоутворення.

У зв’язку з “дизелізацією” автомобільного парку і зрос­тання потреб у дизельному паливі, вивчаються питання розши­рення ресурсів таких палив шляхом зміни їх фракційного складу як за рахунок підвищення температури закінчення кипіння, так і за рахунок зниження температури початку кипіння.

Палива з підвищеною температурою закінчення кипіння нази­вають обваженими (ОФС). Лабораторні дослідження і випробу­вання показують, що можна збільшити ресурси дизельного палива на 3-4% за рахунок глибшого відбору з нафти прямогонних фракцій з температурою википання на 25-30°С вище температури википання стандартного дизельного палива.

Полегшення фракційного складу за рахунок введення бен­зинових фракцій покращує експлуатаційні властивості обваже­них палив. Таким чином при значній “дизелізації” автомобіль­ного парку перспективним буде використання єдиного дизель­ного палива з температурою початку кипіння 66-80°С, яке називається – дизельне паливо широкого фракційного складу (ШФС).

 

 

4.4. Оцінка самозаймистості та цетанове число палива

 

Самозаймистість – це характеристика тих властивостей дизельного палива, які впливають на м’якість і жорсткість роботи дизельного двигуна. Для нормальної роботи дизеля не­обхідно, щоб паливо самозаймалося у чітко визначений момент і потім енергійно згорало, викликаючи інтенсивне, але достатньо плавне підвищення тиску, не перевищуючи 0,4-0,6 МПа на один градус повороту колінчастого валу. У цьому випадку буде, так звана, “м’яка” робота двигуна, за якої розвивається макси­мальна потужність і забезпечуєть-ся необхідна паливна еконо­мічність. Якщо самозаймання запізнюється, то це призводить до жорсткої роботи двигуна. Визначають самозаймистість, порівнюючи роботу стандартного двигуна на досліджувальному па­ливі та на спеціально підібраній суміші еталонних палив.

Показником оцінки, що характеризує самозаймистість дизельного палива, є цетанове число, яке визначається методом порівняння займистості палива із займистістю суміші двох вуглеводнів (двох еталонів). У якості одного еталона прийнятий цетан (С16Н34) – парафіновий вуглевод нормально-го складу, період затримання самозаймання якого є малий. Його цетанове число (ЦЧ) приймають за 100. У якості другого еталона прийнятий альфаметилнафталін (С10Н7СН3) – ароматичний вуглевод із циклічним бензольним ядром, період затримання самозаймання якого є великий, і цетанове число дорівнює 0.

Цетанове число дорівнює відсотковому вмісту (за об’є­мом) цетану в такій суміші з альфаметилнафталіном, що рівно­цінна даному паливу за самозаймистістю під час випробування в стандартних умовах. Визначають цетанове число на спеціальних установках, конструкція яких забезпечує зміну ступеня стиску в межах 7-23, різними методами: змінами критичного ступеня стиску, запізнення самозаймання, збігу спалахів тощо. Найбіль­шого поширення набув метод збігу спалахів, суть якого така. Під час роботи установки на дизельному паливі, ЦЧ якого визна­чають, змінюючи ступінь стиску добиваються такого положен­ня, щоб під час впорскування палива за 13° повороту колінчастого вала до ВМТ самозаймання пальної суміші починалося рівно у ВТМ, про що повідомляють спеціальні давачі. Потім підби­рають таку суміш цетану з альфаметилнафтеліном, яка за того ж ступеня стиску мала б такий же період затримання самозай­мання (13°). Вміст цетану в такій суміші у відсотках за об’ємом і приймають за цетанове число.

Цетанове число дизельних палив залежить від їх вуглевод­невого складу, структури і молекулярної маси (табл. 1.15).

Знаючи груповий вуглеводний склад палива визначають цетанове число за формулою:

ЦЧ = 0,85 П + 0,1Н = 0,2А, (1.33)

де П, Н, А – відповідно вміст у паливі парафінових, нафтенових і ароматич-них вуглеводнів, у відсотках за масою.

 

 

Таблиця 1.15

Цетанові числа деяких вуглеводнів

 

Група Найменування Формула ЦЧ
Парафінові Н - декан C10H22
Цетан C16H34
Нафтенові Декалін C10H20
Метилдіпропілдекалінметан C10H17C8H17
Парафінові Альфаметилнафталін С10Н7СН3
Альфаоктилнафталін C10H7C8H17

 

Цетанове число можна обчислити і знаючи густину та кінематичну в’язкість

(1.34)

де V20 – в’язкість палива за 20°С, мм2/с; Р420 – густина палива, г/м3.

За цими формулами можна лише приблизно знайти цетанове число. Вони є непридатними для визначення цетанових чисел у палив з присадками, які підвищують цетанове число, а також для палив, у склад яких входять бензинові фракції.

Враховуючи, що вуглеводні з високим цетановим числом мають низьку детонаційну стійкість, тобто низьке октанове чис­ло, виведено емпіричну залежність між ними

ЦЧ = 60 – 04/2. (1.35)

За кордоном для характеристики самозаймання дизельно­го палива, поряд з цетановим числом, використовують показник – дизельний індекс (ДІ). Між дизельним індексом і цетановим числом палива існує така залежність:

Дизельний індекс 20 30 40 50 62 70 80

Цетанове число 30 35 40 45 55 60 80

 

Цей показник нормується і у вітчизняній технічній доку­ментації на дизельне паливо, яке поставляється на експорт.

Оптимальне значення цетанового числа 40-50. Викори­стання палива з цетановим числом менше 40 призводить до жор­сткої роботи двигуна, а більше 50 – до збільшення питомої ви­трати палива за рахунок зменшення повноти згоряння. Влітку можна успішно застосовувати паливо з цетановим числом 40, а взимку, для забезпечення запуску холодного двигуна, цетанове число повинно бути не менше 45.

Величина цетанового числа впливає на пускові власти­вості дизельного палива. З підвищенням цетанового числа запуск двигуна полегшується (рис. 1.33). Однак це стосується палив, які не значно відрізняються за фракційним складом. У випадку біль­шої різниці у фракційному складі важке паливо з високим цетановим числом часто має гірші пускові властивості, ніж легке паливо з нижчим цетановим числом (рис. 1.34).

 

Рис. 1.33. Залежність часу запуску холодного дизельного двигуна

від цетанового числа палива за різних температур повітря

(частота обертання колінчастого вала 1000 хв-1 )

 

 

Рис. 1.34. Залежність часу запуску дизельного двигуна від температури

википання 50% палива (числа над точками – цетанові числа)

 

Цетанові числа можуть бути підвищені двома способами: регулюван-ням вуглеводного складу або введенням нових приса­док.

Перший спосіб оснований на тому, що різні групи вугле­воднів мають різну самозаймистість (див. табл. 1.15). Таким чи­ном цетанове число палив можна істотно підвищити, збільшу­ючи концентрацію нормальних парафінів і знижуючи вміст ароматиків. Але із-за підвищеної температури плавлення нормаль­них парафінів, порівняно з іншими групами вуглеводнів, їх значний вміст у зимових марках дизельних палив не допустимий.

 

Другий спосіб забезпечує найбільше підвищення цетанового числа. Механізм дії присадок оснований на їх здатності порівняно легко виділяти зі свого складу кисень. Як сильні окис­лювачі вони прискорюють початкові передполуменеві реакції, сприяють розгалуженню окислювальних ланцюгів і утворенню нових активних центрів реакції. Ефективність дії найпоширені-ших присадок подано нижче.

 

Ефективність присадок, що підвищують цетанове число:

Присадка (1%, за масою) Підвищення цетанового числа, од.
Ізопропілнітрат Бутилнітрат Амілнітрат Пероксид бутила Пероксид гептила 17 19 23 20 16

4.5. Нагароутворювальні та корозійні властивості палива

 

Нагароутворювальні властивості дизельного палива харак­теризують його схильність до утворення в результаті згоряння специфічних відкладень на деталях циліндро-поршневої групи та газорозподільного механізму, що призводить до значних порушень в роботі двигуна (погіршення тепловіддачі, зависання клапанів, підгоряння голки форсунки, закоксовування поршне­вих кілець тощо).

Серед факторів, які безпосередньо впливають на процес нагароутворен-ня, необхідно відмітити такі: підвищення в’язкості палива, великомолекуляр-ні смолисто-асфальтові утво­рення та непридільні вуглеводні, сірчані з’єднан-ня, механічні суміші. Внаслідок цього, з метою зменшення впливу палива на нагароутворення в двигуні, необхідно обмежити або повністю очистити паливо від цілої низки небажаних механічних сумішей та з’єднань.

Хоч в даний момент немає достатньо точного методу оцінювання нагароутворювальних властивостей палива, однак загально прийняті показники коксувальності у деяких ступенях дозволяють вважати про схильність палива до відкладання нагару (особливо для порівняння оцінки різних партій товару одного і того ж палива під час приймальних іспитів).

Коксувальність палива визначається у спеціальному приладі (рис. 1.35). Фарфоровий тигель 1 з навіскою палива, що підлягає випробуванню, ставлять у залізний тигель 2, який служить повітряною банею, і разом їх поміщають у тигель 3 з піском, який виконує функцію пісочної бані. Потім тиглі установлюють у залізному азбестованому муфелі 4 та закривають ковпаком 5. Під час нагрівання тигелів випробовуване паливо коксується, а утворені пари та гази підпалюються на виході з ковпака. Процес коксування закінчується, коли закінчується виділення газів, на що вказує згасання полум’я. Після цього фарфоровий тигель охолоджують у ексикаторі та важать. Коксувальність, або, як іноді називають, коксована кількість палива, виражається у відсотках від узятої навіски.

Рис. 1.35. Схема приладу для визначення коксувальності нафтопродуктів

 

Стандарт на дизельне паливо допускає коксувальність не біль­ше 0,05%. Але, оскільки це значення є малим, то визначається коксоємість 10% залишку, отриманого після відкачування з колби при фракційній розгінці 90% залитого у неї палива. В цьому випадку коксувальність 10% залишку допускається не більше 0,4-0,5%.

В процесі роботи двигуна на його деталях відкладаються не тільки на-гар, а ще й лакоподібні елементи, котрі також є продуктами високотемпера-турного окислення неграничних вуглеводнів та інших з’єднань.

Для оцінки схильності палива до лакоутворення розроб­лені методика та спеціальний пристрій. Щоб визначити схиль­ність палива до шлакоутворення 1 мл палива наливають в алю­мінієву чашку та піддають випарюванню у термостаті-лакоутворювачі за температури 250°С. Коли закінчується випарову­вання палива, у чашці залишається лакова плівка. Після охоло­дження чашку важать і таким чином встановлюють масу утворе­ного лаку. Результат перераховують на 10 мл палива. Чим легше паливо за фракційним складом, тим менше утворюється лаку.

В діючі стандарти на дизельне паливо показник коксувальності не входить, і оцінку палива за нагароутворювальними властивостями можна робити за отриманням смол. Для літніх сортів палива воно не повинно бути більшим за 60, а для зимових – не більше 40 мг/100 мл палива.

До лако- та нагароутворення схильні неграничні вугле­водні палива, зі збільшенням вмісту яких ці процеси інтенсифі­куються. Вміст неграничних вуглеводнів можна оцінювати за йодним числом, яке є кількістю йоду (г), яке вступило у реакцію зі 100 г палива. В дизельних паливах йодне число не повинно бути більшим за 6 г/100 г палива.

Зольність характеризує мінеральний залишок після спалю­вання палива в атмосфері повітря за температури 800-850°С. Зольність палива визначають у фарфоровому тиглі, котрий зва­жують до і після озолення палива. Залишок золи в тиглі вира­жають у відсотковому відношенні до навіски палива. Зольність дизельних палив не повинна перевищувати 0,01-0,02%. Із збільшенням зольності палива значно зростає зношування елементів системи живлення та деталей циліндро-поршневої групи двигуна.

Сірчані з’єднання палива сильніше впливають на утворення нагару і головним чином на його стан. Сірка, концен­трується у нагарах та відкладеннях, робить їх твердішими та важкознищувальними. Так, випробуваннями встановлено, що якщо за вмісту в паливі сірки 0,08%, в нагарах її містився 1%, а щільність відкладень складала 0,03 г/см3, то при підвищенні вмісту сірки у паливі до 1,5% в нагарах її вже було 9%, а щільність відкладень досягла 0,5 г/см3. У разі підвищення вмісту сірки в паливі, окрім ко­розійного характеру, підвищуються зношування деталей, щільність від­кладень та утворення нагару.

Корозійні властивості палива, як вже відмічалося, визна­чаються в основному такими факторами, як утримання в паливі водорозчинних кислот та лугів, органічних кислот, води та сірча­них з’єднань. Відповідно до ГОСТ у дизельному паливі не допускається наявності водорозчинних кислот та лугів, а також води, оскільки вони сильно впливають на корозію деталей двигуна.

Органічні кислоти, у разі їх наявності в паливі, теж створю­ють корозійну дію. Проведеними випробуваннями двох дизель­них палив (з кислотністю 4 та 50 мг КОН/100 мл) на двотактному дизельному двигуні за 560 годин роботи встановлено, що у разі використання палива з підвищеною кислотністю продуктивність форсунок знизилася у 7 разів, зношування плунжерних пар та першого компресійного кільця підвищилася більш ніж у 2 рази. За тех­нічними умовами кислотність дизельних палив не повинна пере­вищувати 5 мг КОН/100 мл.

Вирішальний вплив на корозійну агресивність дизельних палив має вплив і характер сірчистих сполук. Корозійна агре­сивність дизельних палив підвищується зі збільшенням загаль­ного вмісту сірки. У даний час нафтопродукти одержують в основному з сірчистих нафт, оскільки запаси малосірчастих нафт обмежені. В результаті їх перегонки отримують газойлеві та соля­рові дистилятори з вмістом сірки до 1,0-1,3%. Сірки з дистиляторів видаляються за допомогою різних способів очищення, які дозволяють знизити її вміст до 0,2-0,5%.

Активних сірчистих сполук (сірководню, елементної і меркаптанової сірки) під час випуску палива із заводу повинно бу­ти так мало, щоб корозійні випробування, тобто пробу на мідну пластинку, воно витримувало.

Корозійні властивості дизельних палив обумовлені не стільки загаль-ним вмістом сірки в паливі, скільки вмістом меркаптанів. Спрацювання плунжерних пар під час роботи на паливі з вмістом 0,025% меркаптанової сірки (рис. 1.36) збільшується у два рази порівняно зі спрацюванням на паливі без меркаптанів. Тому вміст меркаптанової сірки у паливі повинен бути не більше 0,01%.

 

 

Рис. 1.36. Залежність спрацювання плунжерних пар

від вмісту меркаптанової сірки:

1 – відсутня; 2 – 0,025 %

 

Загальна кількість сірки, яка міститься у дизельному паливі, істотно впливає на працездатність дизельного двигуна. Узагаль­нюючи експеримен-тальні дослідження, можна стверджувати, що у разі зростання вмісту сірки з 0,2 до 0,5% зношування становить 15%, а у випадку використання сірчистих палив із вмістом сірки до 1,0% зношування прискорюється майже у два рази. На рисунку 1.37 показано вплив сірки на інтенсивність зношування поршневих кілець.

 

 

Рис. 1.37. Вплив вмісту сірки у паливі на спрацювання поршневих кілець

4.6. Асортимент палив для дизельних двигунів та

область їх застосування

 

Дизельне паливо – це продукт перегонки нафти, її гідроочи­щення та депарафінізації. Для збільшення обсягів виготовлення палива у нього можуть добавляти компоненти каталітичного крекінга.

Відповідно до ГОСТ 305-82 для швидкохідних дизельних двигунів випускають три марки дизельних палив залежно від сезонності або географічних областей використання: Л – літнє, для експлуатації двигунів за температури навколишнього повітря +10°С і вище; З – зимове, для експлуатації двигунів за температури навколишнього повітря: –20°С і вище (з темпера­турою застигання –35°С); –30°С і вище (з температурою засти­гання –45°С; А – арктичне, для експлуатації за температури навколишнього повітря –50°С і вище (табл. 1.16).

 

Таблиця 1.16

Основні показники дизельного палива для швидкохідних дизельних двигунів

 

Показник Л З А
Цетанове число (не менше) Фракційний склад, температура (не вище), °С: - викіпання 50% палива - викіпання 96% палива Кінематична в’язкість при 20 °С, мм2/с Температура помутніння (не вище), °С, для кліматичної зони: - помірної - холодної Температура застигання (не вище), °С, для кліматичної зони: - помірної - холодної Температура спалаху (не нижче), °С Вміст сірки (не більше), %: - у паливі виду І - та у паливі виду ІІ Випробування на мідній пластині Утримання фактичних смол (не більше), мг/100см3 Кислотність (не більше), мг КОН/100 см3 Зольність (не більше), % Коксуємість 10% залишку (не більше), % Коефіцієнт фільтруємості (не більше) Вміст води та механічних домішок Густина при 20 °С, кН/м3, не вище   3-6     -5 -     –10 -   0,2 0,5   1,8-5     -25 -35     –35 –45   0,2 0,5   1,5-4     - -     - –55   0,2 0,4
Витримує
0,01 0,3 0,01 0,3 0,01 0,3
Відсутній
0,86 0,84 0,83

 

Окрім того, для кожної марки окремо обумовлена кліматична зона – помірна або холодна, а також види палива. За вмістом сірки дизельні палива поділяють на два види: І – масова частка сірки не більше 0,5% (для марки А – не більше 0,4%).

В умовне позначення палива марки Л входять масова частка сірки і температура спалаху, З – масова частка сірки і температура застигання, А – масова частка сірки. Наприклад позначення: паливо дизельне Л-0,5-40 ГОСТ 305-82; паливо дизельне 3-0,2 мінус 45 ГОСТ 305 - 82; паливо дизельне А – 0,2 ГОСТ 305-82.

Паливо Л використовують влітку в помірній і холодній кліматичних зонах за умови, що температура навколишнього повітря не знижується нижче 0°С.

Паливо З призначене для двох кліматичних зон: для помірної з температурою повітря не нижче –20 °С (температура застигання не вище –35°С) і для холодної – з температурою повітря не нижче –30°С (температура застигання не вище –45°С).

Паливо А застосовують за температури навколишнього середовища –50°С і вище (температура застигання не вище –55°С). Температура помутніння для нього не нормується, тому, що це паливо піддається глибокій депарафінізації.

Для використання у літній період (за температури навколишнього повітря не нижче 5°С) виробляють паливо обваженого фракційного складу (ТУ 38 001355-85). На відміну від стандартного літнього палива у нього вища (на 20-30°С) температура кінця кипіння. При цьому до +360°С переганяється не менше 90% замість 96%. Внаслідок цього його температура википання 50% на 10°С вища (табл. 1.17)

Паливо не повинно містити сірководень, водорозчинні кислоти і луги, механічні домішки, воду. За фракційним скла­дом і основними фізико-технічними показниками це паливо на­ближається до палив, які виробляються за кордоном.

Результати експлуатаційних випробувань роботи двигунів на паливі ОФС показали, що на 2-4% збільшується питома ви­трата і на 4-5% годинна витрата палива, що потребує перерегулювання паливної апаратури. Окрім того, у цих двигунах інтенсивніше спрацьовуються присадки моторного масла.

Дизельне паливо експортне (ТУ 38001162-85) виготов­ляють для поста-вок на експорт зі вмістом сірки до 0,02%, для чого дизельні фракції прямої перегонки піддають гідроочищен­ню. Для оцінки його якості, за вимогою споживачів, визначають дизельний індекс, а не цетанове число. Окрім того, замість визна­чення вмісту води і коефіцієнта фільтрівності експрес-методом визначають прозорість палива за температури 10°С. Проми­словість випускає дизельне паливо експортне марок ДЛЕ і ДЗЕ.

 

Таблиця 1.17

Характеристика дизельного палива обваженого фракційного складу (ОФС)

 

Показник Норма
Цетанове число, не менше Фракційний склад: t50%, °С, не вище до 360 °С переганяється, % не менше В’язкість кінематична при 20°С, мм2/с Температура, °С, не вище: - застигання - помутніння Температура спалаху в закритому тиглі, °С, не нижче: - для дизелів загального призначення - для тепловозних і суднових дизелів Вміст сірки, %, не більше, у паливі: - виду І - виду ІІ Вміст меркаптанової сірки, %, не більше Випробування на мідній пластинці Кислотність, г КОН/100 см3, не більше Йодне число, г J2/100 г, не вище Зольність, % не більше Коксівність 10% залишку, %, не більше Коефіцієнт фільтрівності, не більше Густина при 20 °С, кН/м3, не вище   3,0-6,5       0,2 0,5 0,01 Витримує 0,01 0,3 0,86

 

Для середньо- і тихохідних дизельних двигунів, з часто­тою обертання колінчастих валів до 1000 хв-1 (ГОСТ 1617-68) виробляють паливо марок ДТ і ДТ* та ДМ* вищої якості. Вони відрізняються в’язкістю, коксованістю і температурою застиган­ня. Паливо цих марок – суміш дистиляторів з залиш-ковими продуктами (мазут) прямої перегонки або крекінгу. Двигуни, у яких використовують таке паливо, експлуатують переважно на стаціонарних і напівстаціонарних установках. Коротка характери­стика палива подана у табл. 1.18.

Паливо ДТ призначено для дизелів не обладнаних систе­мою підготовки палива, а паливо ДМ (мазут) – для судових ти­хохідних дизелів, обладнаних системою попередньої підготовки палива (нагрівання до температури 60-70°С, відстоювання, фільтрування).

Газові конденсати (рідкі вуглеводні, що конденсуються за нормальних умов із природним газом, які знаходяться у підземних шарах під тиском 4,9-9,8 МПа і температурі до 150°С), розглядаються як додаткове джерело сировини для одержання палив для автотракторних двигунів.

Аналіз газових конденсатних родовищ, що розглядаються, які в основ-ному складаються з нафтенових і парафінових вугле­воднів, дозволяє розді-лити їх за складом на дві групи (рис. 1.38): важкі газові конденсати відносно вузького і легкі більш широкого фракційного складу.

 

Таблиця 1.18

Коротка характеристика палив для середньо- і тихохідних

дизельних двигунів

 

Показник ДТ* ДТ ДМ*
Густина при 20 °С, кН/м3, не більше Фракційний склад: до 250°С перегонки,%, не більше В’язкість при 50 °С: - кінематична, мм2/с, не більше - умовна, °ВУ, не більше Зольність, %, не більше Масова частка сірки, %, не більше: - у малосірчистому паливі - у сірчистому паливі Вміст водорозчинних кислот і лугів Масова частка сірки, %, не більше: - механічних домішок - води Температура спалаху в закритому тиглі,°С, не нижче Температура застигання, °С, не вище 0,930   2,95 0,02   0,5 1,5 0,930   0,04   0,5 1,5 0,970   17,4 0,06   - 2,0
Відсут­ність
  0,05 0,1 -5   0,05 0,5 -5   0,1 0,5

 

 

Рис. 1.38. Фракційний склад дизельного палива і газових конденсатів:

1 – дизельне паливо; 2 – газовий конденсат Соленинського родовища;

3 – суміш 50% дизельного палива і 50% газового конденсату Соленинського родовища;

4 – газовий конденсат родовища “Ведмеже”

 

Конденсати першої групи за основними властивостями незначно відрізняються від стандартних арктичних і зимових дизельних палив, а конденсати другої групи мають менші значення густини, в’язкості, температур спалаху і застигання, ніж стандартні дизельні палива.

З 1 січня 1981 р. введено в дію ТУ 51-28-81 “Паливо газо­конденсатне широкофракційне для швидкохідних дизелів”, яке поширюється на паливо газоконденсатне (ГКП) широкофракційне зимове північне, одержане прямою перегонкою газового конденсату Уренгойського родовища, а також компону-ванням фракції газового конденсату з товарним дизельним паливом. ГКП токсично і вибухонебезпечне, що потребує дотримання встановлених вимог безпеки.

Широке використання дизелів у всіх галузях народного господарства призводить до необхідності збільшення вироб­ництва дизельного палива. За існуючої технології нафтопе­реробки його вихід становить близько 20-25%, тому можливим шляхом задоволення зростаючих потреб у дизельному пали-ві є перехід на паливо з широким фракційним складом (ШФС). Одержують таке паливо методом прямої перегонки нафти. Споживачами цього палива повинні стати дизелі усіх розмірів і будь-якої швидкохідності. Це значно спростить весь комплекс переробки нафти і використання палива (одержання, транспор­тування, зберігання тощо).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПАЛИВНО-МАСТИЛЬНІ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ

Національний лісотехнічний університет України...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Властивості дизельних палив

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

РОЗДІЛ І.
1. ВИДИ ПАЛИВ, ЇХ ВЛАСТИВОСТІ І ПРОЦЕСИ ГОРІННЯ.....10 1.1. Загальна характеристика палива. Класифікація...............................10 1.2. Склад палива.......

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ОДЕРЖАННЯ
РІДКИХ ПАЛИВ І МАСЕЛ....................................................................33 2.1. Загальні поняття про нафту.................................................

ПАЛИВ ДЛЯ ДВИГУНІВ З ПРИМУСОВИМ
ЗАПАЛЮВАННЯМ.................................................................................74 3.1. Умови застосування і основні вимоги до бензинів ......................

РОЗДІЛ ІІІ
1. РІДИНИ ДЛЯ СИСТЕМ ОХОЛОДЖЕННЯ ДВИГУНІВ.........329 1.1. Призначення та основні вимоги до охолоджувальних рідин........329 1.2. Використання води у якості охоло

ПЕРЕДМОВА
Нафта і продукти її переробки є основними енергоносіями практично у всіх галузях галузях народного господарства. На сьогодні видобуток Україною власної нафти становить 12-15% від загальної потреби.

Загальна характеристика палива. Класифікація
Паливом називають горючу речовину, яку спеціально спалюють для отримання тепла і подальшого його використання для інших потреб у будь-якій сфері життя людини. Воно повинно мати певні властивості, т

Класифікація палива
  Агрегатний стан палива Походження палива природне штучне Тверде     Рідке

Склад палива
Будь-яке паливо складається з двох основних частин: горючої і негорючої (баласту). Горюча частина містить різні органічні сполуки, до яких входять такі хімічні елементи: вуглець (С), водень (Н), сі

Теплота згоряння палива
Кількість теплоти, яка виділяється під час повного згоряння одиниці маси (1 кг рідкого або твердого) або одиниці об’єму (1 м3 газоподібного) палива називають питомою теплотою згоряння (т

Тверде паливо
Тверде органічне паливо – це деревина, торф, сланці, буре вугілля, кам’яне вугілля і антрацит. Цінність палива як горючої речовини визначається його хімічним складом і основними властивостями.

Рідке паливо
Рідке паливо, що використовують для потреб теплоенергетики, одержують методами його термохімічного розкладу. Нафта складається в основному з вуглеводнів трьох класів: метанові вуглеводні –

Газоподібне паливо
Газоподібне паливо поділяють на природне і штучне. До природного відносять газ, що видобувається з газових родовищ, попутний газ, одержуваний одночасно із видобутком нафти, а також газ, який видобу

Основи теорії горіння палива
Горінням називають процес екзотермічного окислення горючої речовини, що швидко відбувається та супроводжується інтенсивним виділенням тепла. В основі процесу горіння лежить

Технологічний процес горіння палива
Для процесу горіння необхідно, щоб горючі речовини і окислювач мали деяку (певну для кожної речовини) темпе­ратуру, за якої порівняно швидко відбувається їх взаємодія. Температура, за якої хімічний

Загальні поняття про нафту
Нафта, яку добувають з надр землі – в’язка, масляниста рідина з характерним запахом. Колір її залежить від кількості розчинених у ній смол. Нафта буває темно-бурого і буро-зеленого кольору, а іноді

Асортимент бензинів і область їх використання
  Відповідно до ГОСТ 2084-77 (з доповненнями) автомобі­льні бензини випускають таких марок: А-80; АИ-93; АИ-98 - розібратися. У марці бензинів А вказу

ПАЛИВА ДЛЯ ДИЗЕЛЬНИХ ДВИГУНІВ
  4.1. Умови застосування і основні вимоги до дизельних палив 4.2. Умови згоряння палива та забезпечення м’якої роботи двигуна 4.3. Прокачувальна здатність і сумішоу

Умови застосування і основні вимоги до дизельних палив
  Дизельні двигуни дуже широко розповсюджені у багатьох галузях народного господарства. У лісовій галузі та сільськогосподарському ви­робництві використовують швидкохідні дизелі, у як

Умови згоряння палива та забезпечення м’якої роботи двигуна
  Вища порівняно з карбюраторним економіч­ність дизельних двигунів зумовлюється своєчасним займанням та повним згорянням впорскнутого палива. Ці фактори узагаль­нюються збільшенням ст

Закордонні класифікації дизельних палив
  У США і деяких інших країнах технічними умовами, що діють в державному масштабі, встановлюються лише загальні вимоги до найважливіших показників дизельних палив, а конкретні вимоги

Загальні відомості. Класифікація
  У лісовому та сільськогосподарському виробництві газоподібне паливо використовується для різних технологічних (опалення теплиць, парників, тваринницьких і птахівницьких комплексів,

Характеристика і асортимент газоподібного палива
  З усіх видів газоподібного палива найпоширеніші природні гази, які поділяють на дві групи: гази газових родовищ і супутні, які добуваються разом з нафтою. Природні гази чис

Застосування газоподібного палива у ДВЗ
Газ у вигляді палива використовують головним чином для автомобільних двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ) у стисну­тому або розрідженому виді. Для газобалонних автомобілів використовують тільки вис

Суть процесу газифікації. Використання генераторного газу
Газифікація - високотемпературний процес взаємодії вуглецю палива з окислювачами, який проводиться з метою одержання горючих газів Н2, СО, СН4. Окислювачами, які іноді називаю

Особливості одержання і використання біогазу
Біомасою називають все те, з чого складаються рослини та тварини, а також відходи їх життєдіяльності. Біомаса рослин на суші нашої планети становить 2,4·1012 т. В океані щорічно утворюют

Сільському господарстві
Всі вуглеводневі гази маючи високу теплоту і темпе­ратуру згоряння і достатньо низьку займання, надзвичайно по­жежно небезпечні при розгерметизації трубопроводів і ємно­стей, в яких вони транспорту

Закордонні класифікації газоподібних палив
Масштаби використання газоподібного палива, як палива ДВЗ, у закордонних країнах залежить від співвідношення цін на рідке і газоподібне паливо, а також від вимог максимального використання власних

Масла іншого призначення
1. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО МАСТИЛЬНІ МАТЕРІАЛИ   1.1. Роль мастильних матеріалів у використанні машин 1.2. Аспекти проблеми поняття про тертя і його види

Аспекти проблеми поняття про тертя і його види
Як випливає з основних положень в хімотології і триботехніці, проблеми зменшення тертя, корозії і загального зносу автомобілів, як й інших машин і механізмів, тісно зв’язані між собою. Якщо під заг

Аспекти проблеми поняття про тертя і його види
Як випливає з основних положень в хімотології і триботехніці, проблеми зменшення тертя, корозії і загального зносу автомобілів, як й інших машин і механізмів, тісно зв’язані між собою. Якщо під заг

Класифікація мастильних матеріалів
Вироблені та застосовувані мастильні матеріали класифіку­ються на цілий ряд груп, в залежності від ряду ознак, таких як: походження або вихідна сировина для одержання; зовнішній стан; призначення,

Базові масла і способи їх отримання
  Базові масла в залежності від складу можуть бути нафто­вими, синтетичними або напівсинтетичними. Нафтові базові масла - одержують із залишку (мазуту), що утворюється після

Функціональні добавки до масел
  В процесі роботи машин і механізмів відбувається зношу­вання сполучених пар. Інтенсивність зношування і сила тертя залежать від цілого ряду факторів, обумовлених режимом тертя (темп

В’язкість і в’язкісно-температурні властивості масел
В’язкість є одним з важливих показників якості масла. За в’язкістю оцінюють придатність масла для даного двигуна в залежності від конструкції, технічного стану, сезонності, умов експлуатації та ін.

Хімічна стабільність та миючі властивості масел
  В процесі експлуатації змінюються хімічний склад і властивості масел. Стійкість масел проти окислювання киснем повітря (хімічна стабільність) є одним з найважливіших параме­трів, що

Низькотемпературні властивості масел
  Для масел, які працюють при низьких температурах, велике значення має їх рухомість. Масла з дуже високою в’язкі­стю або такі, що втратили рухомість використовувати заборо­нено. Низь

Протикорозійні властивості
  Корозія металів та особливо схильних до неї антифрикційних підшипникових сплавів характеризується послідовним протіканням цілого ряду процесів, які виражаються такими загальними озн

Вплив вмісту води та механічних домішок на якість масла
Вода та механічні домішки викликають підвищений знос пар тертя, прискорюють окислення масла та збільшують його витрату. Наявність води в маслі значно впливає на його антифрикційні властивості. Вода

Протизносні та протизадирні присадки
  Знос різних агрегатів, вузлів, механізмів та деталей трак­торів, автомобілів і сільськогосподарської техніки залежить від ряду факторів. Так, різке підвищення хімічної активності ма

Випаровуваність масел
Випаровуваність масел характеризується фракційним складом. Моторні масла одержують з висококиплячих фракцій нафти, тому вони в період експлуатації випаровуються незначно. Масла з вузьким фракційним

Вимоги, що пред’являються до моторних масел
Масла, що використовуються в системах мащення дви­гунів внутрішнього згоряння, називаються моторними маслами. Їх головне призначення - знижувати знос деталей двигуна за рахунок створення на поверхн

Склад і умови роботи моторних масел
  Властивості товарного моторного масла визначаються складом і технологією переробки базового масла, а також функ­ціональними властивостями присадок. Суміш базового масла з п

Фізико-хімічні показники якості моторних масел для бен­зинових, газових і дизельних двигунів приведені в таблицях 2.13 та 2.14.
Таблиця 2.13 Масла моторні автомобільні для бензинових та газових двигунів Показник М-8В1 М-8Г1 М-6

Взаємозамінність масел
  Якщо відсутні масла необхідної марки, при їх заміні варто дотримуватися рекомендацій заводів-виготовлювачів, але ніколи не робити заміну маслами більш низької якості. Загальне прави

За температурою краплепадіння можливо визначити робо­чу температуру вуглеводних мастил.
Для визначення температури краплевиділення використо­вують спеціальний пристрій (рис. 2.14) – прилад (термометр) длявизначення температури краплепадіння пластичних мастил. Пристрій

Ндустріальні масла
  Індустріальні масла призначені для зменшення тертя, спра­цьовування та запобігання задирам тертьових поверхонь різно­манітних машин та механізмів промислового обладнання: мета­ло- т

Турбінні масла
Турбінні масла призначені для змащування і охолодження вузлів тертя парових, газових турбін, їх турбокомпресорів, турбоповітродувок, турбонасосів та генераторів електричного струму, а також виконую

Обкаточні масла
Для забезпечення надійної і економічної експлуатації дви­гунів необхідна заводська і післяремонтна технологічна обкатка. При всезростаючому випуску тракторних і автомобільних двигунів заводська обк

Компресорні масла
  Компресорні масла використовують для змащення різно­манітних вузлів та деталей компресорних машин, їх охоло­дження, а також для герметизації компресорного обладнання. Умови роботи м

Масла для компресорів холодильних установок
У холодильних установках масла застосовують для зма­щування вузлів тертя компресорів, що перекачують холодоаген­ти – аміак, діоксид вуглецю, галогеноподібні (фреони) та ін. Окрім змащення,

Електроізоляційні масла
  До електроізоляційних масел належать трансформаторні, конденсаторні, кабельні та для електричних масляних вими­качів. Як рідкі діелектрики їх застосовують в ролі ізолюючих засобів с

Консерваційні масла
У сільськогосподарському виробництві частина машин (збиральні комбайни, посівні та інші машини, знаряддя) вико­ристовуються сезонно та більшу частину року перебувають на зберіганні. При перервах у

Призначення та основні вимоги до охолоджувальних рідин
При спалюванні палива в двигуні частина тепла йде на на­грів стінок камери згоряння та всього двигуна. При досягненні критичної температури двигун перегрівається, при цьому погір­шується наповнення

Використання води як охолоджувальної рідини
Найрозповсюдженішою рідиною, що використову­ється для охолодження, є вода. Вона має найвищу тепло­ємність 4,19 кДж/(кг·°С), більшу теплопровідність, невелику кі­нематичну в’язкість (_

Низькозамерзаючі охолоджувальні рідини
В зимовий період експлуатації в системах охолодження двигунів використовують низькозамерзаючі охолоджувальні рідини – антифризи, що є сумішшю етиленгликоля з водою. Етиленгликоль (двоатомн

Гальмівні рідини
  Для гідрогальмівної системи автомобіля (рис. 3.6) виробляють гальмівні рідини на касторовій гликолевій основі. Рідини на касторовій основі мають хороші мастильні властивості та не в

Амортизаторні рідини
Амортизаторні рідини являють собою малов’язкі масла, якими заповнюють гідравлічні амортизатори. Вони повинні во­лодіти хорошими мастильними та антикорозійними властиво­стями, мати низьку температур

Пускові рідини
Пускові властивості двигунів значно залежать від якості палив і масел, що застосовують. Пуск двигунів при низьких температурах полегшується при використанні бензинів з більшим вмістом легких фракці

Скломиючі рідини
В якості скломиючої рідини зазвичай використовують во­ду. Але вода замерзає при температурі навколишнього середо­вища нижче нуля та надходить до форсунок системи змиву. Другим недоліком води є те,

Мийні засоби
Для видалення різноманітних технічних забруднень в системах, вузлах і механізмах використовують мийні засоби. Ці засоби можуть бути однокомпонентними та багатокомпонен­тними. Для очищення

Рідини для видалення нагару з деталей двигуна
Для видалення нагару з поршнів, поршневих кілець, голо­вок блоку та інших деталей використовують різноманітні суміші та рідини. Найрозповсюдженіші миючі засоби на основі каустичної соди (ї

БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК
1. Антипенко А.М., Сорокін С.П., Поляков С.О. Властивості та якість паливо-мастильних матеріалів. – Харків: ЧП Червяк, 2006. – 213 с. 2. Большаков Г.Ф. Восстановление и контроль качества н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги