Вирішення виробничо-технічних задач. - раздел Философия, ТЕОРІЯ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ Під Задачею Будемо Розуміти Ситуацію, Яка Містить Протиріччя Між Даними Та Ви...
Під задачею будемо розуміти ситуацію, яка містить протиріччя між даними та вимогою і вказівкою на його усунення. Технічні задачі побудовані на технічному матеріалі і вимагають для свого розв’язку застосування технічних знань і вмінь, знань з основ наук, а також роздумів.
Задачі можуть бути використані на всіх етапах заняття. Це залежить від мети та підготовки учнів (глибини і міцності знань, рівня розвитку, ступеня активності і т.п.). На уроках трудового навчання задачі рідко виступають як самостійний об’єкт навчальної діяльності учнів. Вони найчастіше включаються до програмного матеріалу, розширюють його дидактичні функції. Збагачений за допомогою задач навчальний матеріал стає не лише об’єктом пізнання і дії, але й засобом стимулювання розумової діяльності учнів, активізації їх мислення і розвитку творчості.
МІСЦЕ ВИКОРИСТАННЯ ТЕХНІЧНИХ ЗАДАЧ У СТРУКТУРІ УРОКУ:
1) Технічні задачі можуть бути використані для створення елементів проблемної ситуації в процесі виконання практичного завдання.
2) В ході виконання практичної роботи, коли учні не вкладаються у норму часу, або неякісно виконують завдання.
3) Коли тема пройдена, але у вчителя виник сумнів стосовно її засвоєння окремими учнями.
4) При проходженні теми з метою діагностики її засвоєння.
5) При відповіді учнів з раніше вивченого матеріалу.
6) При закріпленні вивченого матеріалу.
7) При виборі оптимального варіанту конструкції виробу.
8) При вивченні безпечних прийомів роботи.
9) Для встановлення міжпредметних зв’язків.
Деякі особливості технічних задач:
- на відміну від задач з основ наук, технічні задачі потребують для свого розв’язування ширших політехнічних знань про сфери сучасного виробництва (техніки, технології і т.д.);
- в умовах технічних задач деякі дані, необхідні для їх розв’язку, часто відсутні. Ці дані самостійно визначаються школярем, що приводить до багатоваріантності розв’язків і посилення ступеня невизначеності;
- технічні задачі, як правило, мають конкретний зміст. Під час їх розв’язування школяр оперує реальними образами, встановлює логічні зв’язки з ними.
У ході вирішення технічних, технологічних, економічних задач учні повторюють, застосовують, закріпляють і отримують нові теоретичні знання, опановують загальні методи технічних розрахунків. Завдяки цьому досягається зв'язок теорії з практикою. Вирішення задач під час трудового і професійного навчання має важливе значення для розвитку технічного мислення школярів, тому що спонукає їх до активної розумової діяльності, сприяє розвитку конструкторських здібностей і творчого ставлення до праці. Виховна і розвивальна роль задач досягається лише при дотриманні відповідних вимог до їх змісту і методики вирішення. Основними з них є наступні:
1. Відповідність змісту задачі цілям і темі заняття.
2. Зрозумілість умови задачі для учнів.
3. Практична спрямованість задачі, тому що саме в цьому випадку задачі орієнтують школярів на вирішення визначених практичних проблем, вимагають врахування ситуацій, що змінюються, а під час обробки результатів обчислень учні повинні оцінювати ці результати з позицій конкретних практичних умов.
4. Відповідність умов задачі реальній практичної ситуації. У навчальній практиці не повинні використовуватися такі задачі, в результаті вирішення яких учні можуть прийти до абсурдного чи практично малоприйнятного висновку. (Це відбувається в тих випадках, коли вчитель недостатньо продумано добирає дані для задачі, піклуючись лише про її фактичний зміст).
Для того, щоб технічні задачі успішно виконували своє цільове призначення, до їх місту також висуваються і такі вимоги:
- технічні задачі повинні відповідати діючій шкільній програмі з трудового навчання;
- бути політехнічними, тобто виступати в ролі дидактичного засобу, за допомогою якого технічні відомості перетворюються в політехнічні знання і вміння;
- носити проблемний або продуктивний, евристичний характер;
- знайомити учнів з сучасним виробництвом, раціоналізаторською і дослідницькою роботою;
- бути максимально пов’язаними з об’єктами праці та сприяти успішному виконанню трудових завдань;
- виховувати та розвивати прагнення до вдосконалення техніки і технології, організації виробництва;
- орієнтувати учнів на масові професії сучасного виробництва.
Для складання технічних задач використовують різні збірники, довідники та іншу науково-технічну літературу.
За змістом задачі поділяють на технічні, технологічні та економічні. До технічних задач належать ті з них, які пов’язані з пошуком несправностей у заданому об’єкті (електричній мережі, машині, механізмі і т.д.). Наприклад, при включенні приладу в мережу з’ясувалося, що одна індикаторна лампочка не світиться; необхідно знайти й усунути причину несправності. Вирішуючи цю задачу учневі, щоб знайти несправність, знадобиться спеціальний прилад для перевірки електричного ланцюга. Для змісту і рішення цієї і подібних їй задач характерне поєднання предметних дій з розумовими, тому що пошук несправностей здійснюється за попередньо розробленим планом: спочатку визначення можливих причин несправності електричного ланцюга, потім перевірка частин електричного ланцюга за допомогою спеціального приладу, і далі, після знаходження обриву в дроті, учень повинен від’єднати його, замінити новим, використовуючи паяльник, та знову перевірити справність ланцюга.
Задачі можуть бути й іншого плану. Наприклад: “В акумуляторній батареї 6 елементів. Її напруга 12 В, ємність 42 А г. Якими б були напруга і ємність батареї, якби елементи в акумуляторі були з’єднані паралельно?” Для вирішення цієї задачі школярі повинні накреслити схему з’єднання елементів батареї і далі, використовуючи відомі їм закони, знайти відповідь.
Технічні задачі можуть вимагати, наприклад, розрахунку точності вимірювальних приладів, які застосовуються у лабораторно-практичних та інших роботах. Наприклад: “Необхідно визначити клас точності амперметра з межею виміру 1А, який перевіряється з допомогою компенсатора постійного струму. Точкам амперметра, що перевіряються, (0,2; 0,4; 0,6; 0,8; 1А) відповідають наступні значення струмів, виміряні компенсатором: 0,2038; 0,3976; 0,6009; 0,8021; 0,9982 А”. Для вирішення такого типу задачі учні використовують електричну схему.
Технологічні задачі найчастіше пов’язані з необхідністю розрахунків оптимальних режимів роботи різних верстатів, механізмів і пристроїв. Такого типу задачі доцільно використовувати в навчальному процесі під час вивчення будови та принципу дії різних верстатів: свердлильного, токарного, фрезерного. Приклади подібних задач наступні:
1. На вертикально-фрезерному верстаті 6Н11 роблять фрезерування площини. Ширина поверхні, що обробляється, В=50 мм. Глибина шару, що зрізується, t= 3 мм. Матеріал заготовки – сталь. Потрібно налагодити верстат і ввімкнути його.
2. На токарно-гвинторізному верстаті 1К62 роблять чорнове обточування сталевого валика діаметром D=100 мм. Глибина різання t=4 мм. Різець твердосплавний площею перетину 16х25 мм. Необхідно налагодити верстат на потрібний режим.
3. Виходячи із заданого діаметра отвору (5; 12; 28 мм) та якості оброблюваного матеріалу (чавун сірий), визначите частоту обертання шпинделя свердлильного верстата.
4. На токарно-гвинторізному верстаті 1К62 виконують чистові обточування сталевого валика Æ 100 мм. Шорсткість поверхні Rz20. Глибина різання t 0,5 мм. Необхідно налагодити верстат.
При рішенні вказаного вище типу задач учні роблять розрахунки з допомогою відомих їм формул. При цьому зачасти їм бувають необхідні деякі довідкові матеріали. Тут доцільно заздалегідь виготовити плакат або таблицю. Наприклад, при вирішенні задачі № 4 учневі буде потрібно встановити величину подачі. З цією метою може бути підготовлений плакат (див. табл. 3.2.1).
Таблиця 3.2.1.
Шорсткість поверхні
| Оброблюваний матеріал
| Подачі в мм/об., радіус на вершині різця, у мм
|
0,5
| 1,0
| 2,0
|
Rz 40
| Сталь
| 0,4...0,55
| 0,55...0,65
| 0,65...0,70
|
Чавун і мідні сплави
| 0,25...0,40
| 0,40...0,50
| 0,50
|
Rz 20
| Сталь
| 0,20...0,30
| 0,30...0,45
| 0,35...0,50
|
Чавун і мідні сплави
| 0,15...0,25
| 0,20...0,40
| 0,35...0,50
|
Rz 10
| Сталь
| 0,11...0,18
| 0,14...0,24
| 0,18...0,32
|
Чавун і мідні сплави
| 0,10...0,15
| 0,12...0,20
| 0,20...0,35
|
За допомогою таблиці 3.2.1 учень визначає подачу s= 0,75 мм/об.
Економічні задачі, які вирішують школярі під час трудового і професійного навчання, стосуються, наприклад, складання кошторисів витрат і доходів, визначення фондів розвитку виробництва, науки і техніки, матеріального заохочення та інших фондів. В процесі вирішення школярі вчаться плануванню й організації виробництва, а також визначенню рентабельності виробництва. Економічні задачі, які вирішують школярі, аналогічні тим, які вирішують на сучасних промислових і сільськогосподарських підприємствах.
Однак до змісту задач необхідно включати лише відомі учням економічні поняття, зрозумілі і посильні для них виробничо-економічні завдання, що мають практичну спрямованість, а зміст задач повинен мати зв’язок із практичною роботою школярів або використовувати дані технологічних процесів, котрі вони ґрунтовно вивчали на уроках основ наук. Прикладом таких задач можуть бути наступні:
1. Знаючи розміри деталі (за кресленням) і матеріал, визначте розміри заготовок (припуски на обробку відомі). Розрахуйте розміри заготовки за розгорткою. Скільки виробів вийде з цієї заготовки? Які відходи? Скільки відсотків від розміру заготовки це складає?
2. Яким повинен бути розкрій заготовки для виготовлення деталі заданої форми? Складіть технологічну карту на виготовлення виробу. Визначте спосіб з'єднання деталей. Яким іншим способом можна виконати збирання цієї деталі? Який спосіб вигідніший і чому? Чи можна змінити форму будь-якого елементу деталі з метою його спрощення?
Методику вирішення технічних, технологічних, економічних задач школярі повинні опановувати починаючи з молодших класів. Однак варто враховувати, що вони не просто виконують завдання, а на його прикладі опановують загальні прийоми і методи вирішення багатьох типів задач. Тому доцільно привчати школярів дотримуватися наступного порядку при вирішенні задач:
· читання і обдумування умов задачі;
· запис вихідних даних за допомогою буквених умовних позначень (потрібно використовувати лише загальноприйняті умовні позначення);
· викреслювання схеми, виконання ескізів, якщо це потрібно для даної задачі;
· складання загального плану розв’язку;
· підбір необхідних додаткових вихідних даних (використання довідників, таблиць, власного досвіду);
· отримання результату задачі в загальному виді (оперування формулами і символами);
· обчислення (використання мікрокалькулятора, комп’ютера, логарифмічної лінійки, математичних таблиць);
· обробка результатів розрахунків (практична оцінка) і отримання результату.
Названу послідовність дій не можна вважати як таку, яка застосовується для всіх типів задач. У ряді випадків, наприклад, непотрібно викреслювати схему, іноді зручніше робити обчислення по частинах, без попереднього вирішення задачі в загальному виді. Рішення задачі повинно сприяти вихованню в учнів навичок планування, розвитку творчого підходу до виконання завдання, формуванню вмінь використовувати для розрахунків теоретичні знання і навички розрахунку.
Методика розв’язку технічних задач залежить не лише від характерних особливостей типу цих задач, але й від їх змісту, дидактичного призначення, підготовки учнів та інших умов. Проте структура і послідовність розв’язку для більшості задач в основному одна й та ж:
1) повідомлення задачі вчителем або читання учнем;
2) сприйняття задачі учнем, результатом чого є розуміння її змісту;
3) аналіз змісту задачі для усвідомлення;
4) закріплення змісту задачі та знаходження способу її розв’язку;
5) розв’язок задачі;
6) обговорення результатів розв’язку і показ шляхів їх використання на практиці.
Аналіз задачі краще всього проводити методом бесіди, ставлячи перед учнями такі питання, які б допомогли їм зрозуміти її зміст і в той же час сприяли активному пошуку розв’язку. Наприклад:
- Що потрібно визначити в задачі?
- Що потрібно знати для розв’язання задачі?
- Чи є в умові необхідні дані для її розв’язання?
- Яких даних не вистачає?
- Як і де знайти необхідні дані?
- Чи нагадує ця задача яку-небудь із раніше розв’язаних?
Для задач на аналіз конструкцій виробів питаннями можуть бути:
- Перерахуйте всі деталі виробів?
- Яке їх технічне призначення?
- Яка загальна геометрична форма кожної деталі?
- Чому деталі мають таку форму?
- Які деталі чи їх поверхні є робочими?
- Чи можна зменшити число деталей?
- З якого матеріалу і яким способом виготовлена кожна деталь?
- Які елементи (частини) має кожна деталь?
- Яке їх призначення?
- Чи можна змінити форму елемента заданої деталі з метою її спрощення?
Для задач на визначення способів з’єднання деталей:
- Як визначити спосіб з’єднання деталей?
- Якими іншими способами можна виконати збирання деталей?
- Який спосіб кращий?
- Скільки потрібно з’єднувальних деталей, щоб забезпечити збирання основних деталей?
- Що станеться, якщо зменшити або збільшити їх число?
- Як визначити розміри (діаметр, довжину) з’єднувальних елементів?
Для задач на вибір заготовок:
- Поясніть, чому для виготовлення даного виробу вибраний матеріал, що показаний на кресленні? Який інший матеріал можна було б використати для виготовлення цієї деталі?
- Як, знаючи розміри деталі та її матеріал, визначити розміри заготовки за кресленням?
- Як визначити форму заготовки?
- Як вибрати заготовку за кресленням деталі?
- Як визначити розміри допусків за кресленням виробу і розмір заготовки?
- Як розрахувати вагу заготовки?
- Скільки виробів можна виготовити із заготовки заданих розмірів?
- Яка величина відходів матеріалів?
- Як виконати розкрій заготовки для виготовлення деталей заданої форми?
Все темы данного раздела:
Шкала оцінювання.
Національна шкала
Шкала РДГУ
Рейтингова шкала
Шкала ECTS
“5”
90-100
457,2 і більше
Теорія і методика трудового навчання − галузь педагогічної науки, її предмет і завдання.
Зміст будь-якої науки складається з двох частин. І − це конкретний матеріал спостережень та експериментів, тобто факти; ІІ − ті закони, гіпотези, теорії, концепції, поняття та визначенн
Методи і методики проведення наукових досліджень з теорії і методики трудового навчання.
При проведенні досліджень в теорії і методиці трудового навчання дуже важливе значення має методика його проведення, тобто спосіб здобування даних, що характеризують процес навчання.
Викор
Розуміння особистості та її структури.
Слово особистість вживається нами тільки стосовно людини і притому починаючи лише з відповідного етапу її розвитку. Роздвоєння особистості, але не індивіда. Особистість є спеціальне людське утворен
Історичний аспект генезису концепцій особистості.
Виділяють три періоди в історії вивчення особистості:
- філософсько-літературний (від древніх часів і до початку ХІХ ст.);
- клінічний (лікарі-психіатри – з початку ХІХ ст. і до п
Сучасні теорії особистості.
У сучасній психології є декілька теоретичних підходів до вивчення особистості, які ґрунтуються на різних концепціях. Нараховується, як найменше, 48 варіантів теорії особистості. В основному вони зв
Динамічна функціональна структура особистості.
Особистість – людина як свідома, розумна істота, яка володіє мовою і здатністю до трудової діяльності. Поза суспільством особистості немає, оскільки кожна людина як особистість формується в суспіль
Мал. 1.2.1. Основні підструктури як рівні особистості, на які накладаються характер і здібності.
№ підструктури
Корот-ка назва
Власти-вості
підструк-тур
Співвід-ношення соціаль-ного і біологіч-ного
Основні зв’язки
Суть і структура трудової діяльності людини.
Діяльність – специфічна людська форма активного відношення до навколишнього світу, зміст якої складає свідому (доцільну) його зміну і перетворення. Серед багатьох різних типів і фо
Суть, види та психологічна структура трудових дій людини.
Будь-яка діяльність, наприклад, обпилювання плоскої поверхні слюсарем чи монтаж складної технологічної установки бригадою монтажників, починаючи з підготовки до неї і закінчуючи досягненням мети, з
Мал. 1.3.1. Класифікація видів дій
– спеціально організовані види спільної діяльності вчителя і учнів, в процесі якої останні засвоюють досвід попередніх поколінь. В основу структури змісту трудового навчання покладена побудована мо
Робочі рухи людини: характеристики і класифікація.
Суб’єктивні явища психіки та її організації – уваги об’єктивно проявляються в основному в рухах. Психомоторика – це процес, який узагальнює психіку з її вираженням – м’язовим рухом.
Сенсомоторні процеси людини та їх характеристика.
У трудовому процесі будь-які робочі рухи пов’язані зі сприйняттями, у відповідь на які вони відбуваються і якими уточнюються. Все, що на робочому місці визначає відчуття, сприйняття, тобто в
Ідеомоторні та емоційно-моторні процеси людини в трудовій діяльності.
До поняття психомоторики окрім сенсомоторних процесів входять ще й ідеомоторні, які зв’язують уявлення про рух з виконанням руху.“Давно було помічено та науково довед
Питання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу
1. Що називають психомоторикою?
2. Чим визначається механічна характеристика робочого руху?
3. Чому успіх виконання і засвоєння учнями рухів залежить від якості сприйняття?
Класифікація методів та їх взаємозв’язок.
Для здійснення дослідження трудової діяльності, яке містить не лише вивчення різноманітних характеристик суб’єкта і об’єкта праці, а й виявлення безлічі різноспрямованих („горизонтальних” і „вертик
Організаційні методи: порівняльний, лонгітюдний, комплексний.
До цієї групи належать порівняльний, лонгітюдний і комплексний методи. Вони забезпечують вибір форми побудови дослідження трудової діяльності людини з метою вирішення практичних завдань, а також пе
Методи збору емпіричних даних (емпіричні методи).
Ця група методів призначена для збирання інформації як про конкретний трудовий процес, правила його виконання та умови його організації, так і про суб’єкт праці й особливості його взаємодії з об’єк
Методи обробки емпіричних даних: якісний і кількісний аналіз інформації.
Ця група методів дозволяє здійснювати якісний і кількісний аналіз інформації про трудову діяльність людини, яка зібрана за допомогою емпіричних методів. Розглянемо деякі з них.
Мет
Психологічні характеристики людини і форми аналізу трудової діяльності
Психологічні характеристики
Які сторони системи управління вони відображають
Особистісні характеристики (потреби, моти
Психофізіологічні особливості працездатності і втоми учнів у трудовій діяльності.
Пристосування психологічних функцій до трудової діяльності забезпечує високий рівень працездатності і відповідну якість праці. Зовнішнім вираженням пристосування організму до роботи є зміна психофі
Фізіологічне обґрунтування режиму праці і відпочинку учнів.
Фізіологічно обґрунтований режим праці і відпочинку передбачає таку послідовність періодів роботи та відпочинку, при якій втома не досягає значного рівня і запобігається на ранніх стадіях розвитку.
Резерви підвищення продуктивності праці
Назва фактора
Приріст продуктивності, %
Ручна праця без пристроїв
Ручна праця з пристроями
Механізована і ав
В сучасних умовах психологічні аспекти ритмічних процесів в житті і діяльності людини набувають все більше значення.
Життя кожної людини підпорядкована певному ритму, який проявляється в праці, пізнанні і спілкуванні. Вивчення цього ритму і його психологічних аспектів має велике значення для вирішення питань підв
Прояви вікових психофізіологічних особливостей людини в процесі праці та їх вплив на засвоєння трудових дій.
Кожен віковий період характеризується своїми специфічними особливостями. Як пише А. Г. Хрипкова, перехід від одного вікового періоду до наступного означає переломний етап індивідуального розвитку,
Індивідуальний стиль діяльності учнів в залежності від їх темпераменту.
Темперамент, який визначається фізіологічними механізмами психічних відображень і визначає динаміку психічних процесів, з усіх психічних процесів найбільш біологічно обумовлений. Тому він найменш п
Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Яким чином проходить розвиток психологічних характеристик учня в процесі праці?
2. Як розвиваються потреби і мотиви учнів у процесі трудової діяльності?
3. В якому напряму відб
Загальна психологічна характеристика процесу навчання.
До особливого виду діяльності, як вказувалось раніше, належить навчання, в процесі якого молоді покоління готуються до трудової діяльності і оволодівають знаннями, вміннями і навичками, накопиченим
Характеристика технічних і трудових знань та психологічна структура процесу пізнання.
Що ж таке знання? Ні одна діяльність не може бути успішною, якщо виконавець не знає, що і чому потрібно здійснювати, в якій послідовності, з чого починати і який результат отримати. Навіть сама про
Навички і процес їх формування.
Існує два види усвідомлення людиною виконуваної нею діяльності. В першому створюється технічна сторона діяльності, коли людина вперше приступає до її виконання і звертає при цьому увагу на всі елем
Психологія навчальних вправ.
Крім спеціальних знань кваліфікованому робітнику в сучасній виробничій праці потрібні різні навички, складні вміння і майстерність у своїй справі. Для цього необхідна система вправ, які формували б
Професійні звички.
Не лише у висококваліфікованих робітників, але і в учнів багато дій повинні формуватися як професійні звички.
Звичка – це дія, виконання якої стала потребою, яка викликає неприємні
Питання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Дайте загальну психологічну характеристику процесу навчання.
2. Охарактеризуйте технічні і трудові знання.
3. Розкрийте психологічну структуру процесу пізнання.
4. Дай
Психологічна сутність здібностей.
Проблема здібностей людини – одна з основних теоретичних проблем психології і найважливіша практична проблема. Оцінка здібностей учнів, завершує їх психологічне вивчення, а формування їх особистост
Класифікація здібностей та рівні їх розвитку.
Доки людина не розпочала певної діяльності, в неї існують лише потенційні здібності до її виконання, які є властивостями її особистості, що частково розвинулися із задатків, але більш сформо
Суть і структура технічних здібностей.
Технічні здібності – це поєднання індивідуально-психічних властивостей, які дають можливість людині, при сприятливих умовах, порівняно легко і швидко засвоїти систему конструкт
Характеристика професійних здібностей.
Не знаючи професійних здібностей учнів, педагогу важко, а іноді і неможливо, навчаючи учнів, застосовувати до них особистісний підхід.
Кожна професія і спеціальність вимагає від робітника
Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Що являють собою здібності?
2. На які групи поділяються здібності?
3. Що називається обдарованістю?
4. У чому полягає відмінність між талантом та обдарованістю?
Історія становлення і розвитку трудового і професійного навчання.
Ручна праця як навчальний предмет вводиться в школи ряду держав Європи в третій чверті ХІХ віку. В Фінляндії з 1866 р. (Уно Цигнеус). З 1874р. Отто Саломон вводить ручну працю в Швеції і розглядає
Становлення трудового навчання в Україні в дореволюційний період (до 1917 р.).
На Україні ще Г.В. Сковорода ратував за працю в школі. Питання запровадження трудового навчання в загальноосвітніх навчальних закладах на українських землях було поставлено раніше, ніж в інших місц
Методологічні основи трудового навчання школярів.
Поділ праці, зумовлений розвитком мануфактурного і фабричного виробництва, привів до значного підвищення продуктивності праці. Поте це позитивне явище супроводжувалося негативними процесами, що поз
Сучасний зарубіжний досвід трудового навчання учнівської молоді.
Розвиток світового і, зокрема, європейського освітнього простору, об'єктивно вимагає від української школи адекватної реакції на процеси реформування загальної середньої школи, що відбуваються в пр
Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Інтегральний процес і результат виховання підростаючого покоління любові та відповідального ставлення і готовності до праці, як вищої цінності людства і суспільства – це_________________________
Історія становлення і розвитку політехнічної освіти.
Сьогодні в системі загальної середньої освіти України відбувається процес критичного переосмислення пройденого шляху, руйнування ідеологічних стереотипів, пошуку нових перспективних напрямів розвит
Суть та завдання політехнічної освіти, її складові частини.
Необхідність широкої політехнічної освіти учнів сьогодні підкріплюється міркуваннями про те, що вміння орієнтуватись у світі техніки стало невід’ємною складовою частиною світогляду кожної сучасної
Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Вперше на необхідність політехнічного навчання вказали:
а) В.І.Ленін; б) Ф. Енгельс, К. Маркс; в) Н.К.Крупська, г) О.Г.Калашиков.
2. Встановіть відповідність між запропонованим
Особистість вчителя та її розвиток.
В психологічній і соціальній літературі ще не склалось єдиного і загальноприйнятого розуміння структури особистості. Ми будемо ґрунтуватися на концепції К. К. Платонова, яка розглянута в темі 1.2.
Основні професійно-педагогічні вміння і здібності вчителя трудового навчання.
Психологічний аналіз показав, що велику кількість педагогічних дій формує порівняно невеликий перелік основних вмінь, які реалізуються в педагогічній практиці. До них відносять: конструктивні, орга
Питання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Перерахуйте основні функції вчителя:
а) ____; б) ____; в) ____; г) ____; д) ____ .
2. Про які вміння вчителя йде мова :
а) виконують орієнтовні функції, вони ніби випе
Е) свідомість, активність, самостійність учнів у навчанні.
Даний принцип допускає застосування проблемного підходу до виконання трудових завдань учнями, до викладання навчального матеріалу, до проведення бесід вчителем. Але його потрібно застосовувати в ко
Ж) наочність у трудовому навчанні.
Принцип наочності в навчанні відомий з часів Я.А. Коменського: таке навчання повинно містити безпосереднє сприйняття учнями конкретних образів предметів які вивчаються, процесів і дій. Але наочніст
Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Перерахуйте основні дидактичні принципи трудового навчання.
2. Дайте визначення поняття «дидактичний принцип».
3. Розкрийте суть та шляхи реалізації дидактичного принципу наочн
Поняття системи трудового навчання.
Система – це безліч елементів, які знаходяться у відносинах і зв’язках один з одним та утворюють певну цілісність, єдність. Як відомо, системою навчання встановлюється послі
Характеристика основних систем трудового навчання.
У дидактиці трудового і виробничого навчання розрізняють предметну, операційну, операційно-предметну, моторно-тренувальну (система ЦІП), операційно-комплексну, проблемно-аналітичну системи та їх рі
Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Операційна система трудового навчання була запропонована ______ у ___ роках _____ ст.
2. Хто запропонував «ряд колекцій» при використанні предметної системи?
3. У проблемно-ана
Складовими частинами трудового виховання є моральне, естетичне, екологічне, економічне, патріотичне, фізичне виховання.
А. Моральне виховання — виховна діяльність школи, сім'ї з формування в учнів моральної свідомості, розвитку морального почуття, навичок, умінь, відповідної поведінки.
Моральн
Принципи трудового виховання.
Складність виховного процесу потребує, щоб його цілеспрямована організація здійснювалася на основі єдиних принципів, яких повинні дотримуватися кожна школа і кожен вчитель.
Принципи вих
Методи і прийоми виховання учнів у процесі трудового навчання.
Трудове навчання створює об’єктивні умови для трудового виховання. Щоб краще використати ці умови, треба проводити певну роботу з використанням відповідних методів і прийомів.
Поняття
Особливості самовиховання учнів у процесі трудової предметно-перетворювальної діяльності.
Самовиховання – свідома діяльність людини, спрямована на вироблення в себе позитивних рис і подолання негативних. Передусім самовиховання потребує від людини знання себе, вміння оцінювати вл
Система організаційних форм трудового навчання.
Форми організації навчальної роботи визначаються складом учнів, місцем та часом проведення занять, послідовністю видів діяльності учнів і способом керівництва ними з боку вчителів. У трудовому навч
Урок – основна форма трудового навчання. Типи уроків трудового навчання, їх структура.
Урок – основна форма організації навчально-виховної роботи в школі і підпорядковується всім закономірностям процесу навчання. Він є багатогранним та багатоплановим. У ньому, як у цілісному в
Урок трудового навчання в умовах проектно-технологічної системи.
Новий зміст і структура трудового навчання в 5-9 класах вимагає певного переосмислення організації та методики занять стосовно до проектно-технологічного підходу. На зміну традиційних спарених урок
Нетрадиційні уроки трудового навчання.
Зараз в школі використовуються різноманітні за структурою, змістом, методикою та умовами проведення уроки, які називаються нетрадиційними або нестандартними. У посібнику "Педагогіка" Н.Є.
Форми організації роботи учнів на уроках трудового навчання, їх характеристика та умови використання.
В залежності від змісту навчального матеріалу та оснащення майстерень необхідним обладнанням, робота учнів може бути фронтальною, ланковою (бригадною), парною або індивідуальною.
Повинна б
Питання і завдання для закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Елементи класно-урочної системи виникли в:
а) XVI-XVII ст.; б) XVII-XVIII ст.; в) XIV-XV ст.
2. Вкажіть з перерахованих нижче основні організаційні форми трудового навчання: а)
Поняття про метод та прийом навчання. Класифікація методів трудового навчання.
Метод (від гр. methodos) — шлях до чогось, спосіб пізнання.
Як відомо, під методами навчання розуміють способи спільної, упорядкованої, взаємозв'язаної діяльності вчителя та учнів, якою ві
Мал. 3.2.1. Функції методів навчання
У структурі методів виділяються прийоми. Прийом — це елемент методу. Елементи методів є не звичайною сумою окремих частин цілого, а системою, об'єднаною логікою дидактичного завдання. Зокрема, якщо
Класифікація методів навчання за Ю.К.Бабанським
Методи організації та реалізації навчально-пізнавальної діяльності учнів
І підгрупа
За джерелом інформації
словнені:
Мал.. 3.2.2. Класифікація методів викладання.
Розглянемо детальніше вказані методи викладання.
Пояснення – це детальне викладення навчального матеріалу з аналізом фактів, приведенням доказів, форм
Вчитель доповнює відповіді учнів, нагадуючи, як проводяться паралельні прямі лінії та лінії під кутом одна до одної.
4. Вчитель пропонує учням за допомогою дерев’яної лінійки та олівця провести лінію на металевій заготовці, а потім аркушем паперу протерти заготовку. Лінія витирається.
5. Питання вчителя:
Спостереження.
Спостереження – це цілеспрямоване, безпосередньо чуттєве сприйняття предметів, явищ, процесів навколишньої дійсності з метою їх пізнання. Психологи вважають, що відчуття і сприйняття, які виникають
Вправи.
Вправи у трудовому навчанні – це багаторазове цілеспрямоване повторення певних дій для формування і вдосконалення вмінь і навичок поводження з технікою і виконання технологічних трудових процесів.
Самостійна робота учнів.
Самостійні роботи учнів – метод навчання, що полягає у виконанні учнями завдань з метою засвоєння знань, формування вмінь і навичок розвитку розумової і моторної (рухової) діяльності. Під ча
Умови відбору методів трудового навчання.
Діяльність учня на уроці праці полягає у сприйнятті, запам’ятовуванні, обробці та використанні інформації, яка до нього надійшла. Перший бік діяльності визначається наявністю в людини органів відчу
Порівняння пасивних та інтерактивних методів навчання
№
з/п
Критерії порівняння
Пасивні методики
Інтерактивні методики
1.
Обсяг інф
Мал. 3.2.3. Процес впровадження інтерактивних технологій навчання.
· в ході навчальної гри учні оволодівають досвідом діяльності, схожим з тим, який би вони отримали в дійсності;
· навчальна гра дозволяє учням самим вирішувати важкі проблеми, а не просто
Характеристика різних методів навчання
Метод і його призначення
Функції вчителя
Функції учня
Засоби навчання
Умови успішного виконання
Питання і завдання для закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Встановіть відповідність між поняттями:
1) метод навчання; 2) прийом навчання; 3) методичні прийоми.
А) це доповнення або зміни в реалізації методу навчання. В кожного вчителя
Історія розвитку методу проектів
Навчальне проектування не є принципово новою технологією. Метод проектів виник у 20-ті роки двадцятого століття у США. Спершу його називали "методом проблем" і розвивався він у межах гума
Види навчальних проектів.
Термін «проект» (рrоjесtіо) у перекладі з латинської означає – кинутий вперед задум. Він застосовується в різних галузях науки, а отже має кілька визначень.
Український радянський енцик
Проектно-технологічна діяльність учнів у трудовому навчанні: суть, функції.
Робота над проектом – практика особистiсно орієнтованого навчання в процесі конкретної праці учня, на основі його вільного вибору, з урахуванням його інтересів. У свідомості учня це має такий вигля
Методи проектної діяльності учнів в процесі трудового навчання.
Відповідно до змісту нової навчальної програми з трудового навчання для 5-9-х класів учні ознайомлюються з такими методами проектної та конструкторської діяльності як:
• метод фантазування
Реалізація методу проектів у трудовому навчанні.
Під час проектно-технологічної діяльності вирішується ціла низка різнорівневих дидактичних, виховних і розвивальних завдань; розвиваються пізнавальні навички учнів, формується вміння самостійно здо
КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ТВОРЧОГО ПРОЕКТУ
№ з/п
Критерії
Функціональність:
· раціональність розмірів;
· забезпечення вимог гігієни;
· забезпечення зручності
Питання і завдання для закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. У якому році та ким у Росії був запропонований метод проектів?
2. Що розуміють під навчальним проектом?
3. З яких етапів та стадій складається проектно-технологічна діяльність
Суть новітніх освітніх (педагогічних) технологій.
Розвиток педагогічної науки не можна здійснити інакше, як через оволодіння нововведеннями, через інноваційний процес. Щоб ефективно керувати цим процесом, його необхідно осмислити і зрозуміти, а по
Порівняльна характеристика суміжних понять
Структурні критерії
Технологія
Методика
Система
Досвід роботи
Цільове призначення
Історичні аспекти та етапи становлення і розвитку новітніх освітніх технологій.
У педагогічній науці особливий інтерес становить собою еволюція поняття "педагогічна технологія", аналіз якої дозволяє прогнозувати сучасні технологічні тенденції в освіті. Яскраво це про
Інноваційні педагогічні технології в трудовому навчанні та шляхи їх впровадження.
Загальновизнаної, завершеної класифікації нововведень у педагогіці поки що не створено. Найдоцільніше розглядати нововведення з позиції їх віднесення до тієї чи іншої частини навчально-виховного пр
Теоретичні основи визначення рівня досягнень учнів.
Будь-яку розумову діяльність людина виконує на основі раніше засвоєної інформації про методику виконання цієї діяльності. Рівень майстерності людини обумовлений ступенем засвоєння інформації про ді
Побудова тестів досягнень для контролю різних рівнів засвоєння досвіду учнями.
До тестів висувають ряд вимог, які не є остаточно встановленими. Тому ми розглянемо найважливіші з них. По-перше, необхідні змістовна і функціональна валідність тестів, тобто їх точність.
Процедура визначення рівня та оцінювання досягнень учнів у трудовому навчанні.
Вимірювання ступеня засвоєння досвіду (предмету) учнями здійснюється за допомогою визначення Кб.В ньому враховується лише число операцій, які виконані учнем правильно і
Мал. 3.5.2. Надійність батареї тестів
Для забезпечення достатньої надійності підсумкового педагогічного тестування учнів батарея тестів повинна складатися з тестів І, ІІ і ІІІ рівнів і містити, як мінімум, 60 суттєвих операцій. Якщо ба
Перевід коефіцієнта засвоєння Кa у п’ятибальну систему оцінок
Кa
до 0,6
від 0,6 до 0,7
від 0,7 до 0,8
від 0,7 до 0,9
від 0,9 до 1,0
Оцінка
Питання і завдання для закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Відома мета, досягнення якої можливе за допомогою визначених дій (діяльності) в настільки ж визначеній ситуації – це _________________.
2. Назвіть компоненти завдання тесту: 1.____; 2._
Значення і завдання планування занять з трудового навчання.
У підготовці вчителя до занять в майстернях центральне місце займає планування навчального процесу. План – це основа правильної організації навчально-виховного процесу. Основними завданнями планува
Проведення та аналіз занять з трудового навчання.
Разом з підготовкою великий вплив на якість уроку дає організаційна сторона його проведення, правильністю дій учителя на уроці.
Початковим етапом уроку є його організаційна частина (присут
Опорний матеріал для аналізу та оцінки уроку (заняття) трудового навчання
№ етапу
Дидактичні завдання етапів заняття
Критерії оцінки виконання дидактичних завдань заняття за рівнем діяльності вчителя та
Питання і завдання для закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Які етапи можна виділити у підготовці вчителя до занять в майстернях.
2.Опишіть послідовність підготовки вчителя трудового навчання до уроку.
3. Визначте послідовність етапів п
Вимоги до приміщень шкільних майстерень та їх характеристика.
Сьогодні школи нашої держави забезпечені навчальними майстернями, проте далеко не всі з них відповідають сучасним вимогам: санітарно-гігієнічним, безпеки і правильної організації навчального процес
Обладнання майстерень та способи його розміщення.
Основним устаткуванням у навчальних майстернях з обробки деревини і металів є слюсарний і столярний верстаки, свердлильні, токарні та фрезерний верстати для обробки деревини і металів.
Режим роботи в шкільних майстернях.
Результати досліджень у галузі фізіології і гігієни праці свідчать про те, що фізична праця, яка за своїм характером відповідає віковим можливостям організму і виконується в оптимальних гігієнічних
Санітарно-гігієнічні та ергономічні вимоги до робочих місць учнів і вчителя.
Природне освітлення.Усі навчальні приміщення загальноосвітніх навчальних закладів повинні мати природне освітлення. Незалежно від розміщення вікон (збоку, зверху) в навчальних приміщеннях св
Планування і облік у навчальних майстернях.
Однією з передумов правильної організації навчального процесу є планування роботи шкільних майстерень. Лише знаючи наперед, які саме об’єкти доведеться виготовляти, можна розділити їх за класами і
Форма інвентарної книги
№ з/п
Назва предмету
Інвентарний номер
Коли придбано
Кількість і вартість
Час і причина списання
Питання і завдання для закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. На якому поверсі необхідно розміщувати майстерні з трудового навчання?
2. Які приміщення використовуються для занять із трудового навчання? (правильну відповідь позначте знаком «+», а н
ВИКОРИСТАНА І РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Активные методы трудовой подготовки школьников: Методические рекомендации. /Н.С. Янцур, В.Н. Ковалёв, Я.А. Петров. – Ровно: РИОУП, 1991. – 88 с.
2. Актуальні питання трудового і профіль
Загальна частина
Державний стандарт базової і повної середньої освіти (далі − Державний стандарт) визначає вимоги до освіченості учнів і випускників основної та старшої школи, гарантії держави у її досягненні
Базовий навчальний план.
Базовий навчальний план основної і старшої школи охоплює дві складові: інваріантну та варіативну.
Інваріантна складова передбачає дотримання всіма навчальними закладами, що надають загальн
Освітня галузь «технологія».
Основна мета освітньої галузі „Технологія” полягає у формуванні технічно, технологічно освіченої особистості, підготовленої до життя та активної діяльності в умовах сучасного висок
Основна школа.
У процесі вивчення в основній школі змісту освітньої галузі „Технологія” передбачається ознайомити учнів з проектно-технологічною та інформаційною діяльністю, із світом сучасних професій, спираючис
Старша школа.
Зміст освітньої галузі „Технологія” передбачає поглиблення в учнів знань про закономірності проектної, техніко-технологічної та побутової діяльності, спираючись на знання з основ наук на рівні зага
ФРАГМЕНТ КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНОГО ПЛАНУ ЗАНЯТЬ З ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ
В vii КЛАСІ З РОЗДІЛУ: „ТЕХНІКА І ТЕХНОЛОГІЧНІ ПРОЦЕСИ ВИГОТОВЛЕННЯ ВИРОБІВ З КОНСТРУКЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ”
№ заняття
Т
Тема заняття: ТЕХНІКА.
Зміст заняття:
1. Теоретичні відомості:Електрифіковані знаряддя праці. Їх переваги у порівнянні з ручними і механічними знаряддями праці. Загальна
ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу – 5 хв.
Тема: Технологічні процеси ручної та механічної обробки деталей виробів.
Десять учнів виконують тестові завдання з теми «Технологічні процеси ручної та механічної
IV. Вивчення нового матеріалу – 20 хв.
І так тема уроку: «Техніка». На сьогоднішньому уроці ми розглянемо види електрифікованих знарядь праці, їх переваги у порівнянні з ручними і механічними знаряддями праці; токарний верстат для оброб
Технологічні пристрої для верстата.
Після ознайомлення учнів з кінематичною схемою верстата СТД – 120М переходжу до розповіді про технологічні пристрої для верстата.
Під час пояснення демонструю презентацію МП.6.
V. Закріплення нового матеріалу – 4 хв.
Проводжу фронтальне усне опитування учнів, задаю питання:
1. Які знаряддя праці належать до електрифікованих?
2. Які переваги електрифікованих інструментів над механічними?
ІV.1. Вступний інструктаж – 10 хв.
Повідомляю тему лабораторно-практичної роботи: «Ознайомлення з механізмами і складальними одиницями (вузлами) токарного верстата з обробки деревини»
Під час цієї практичної роботи Вам необ
VI.2. Самостійна практична робота учнів та інструктаж вчителя – 40 хв.
A. Самостійна робота учнів.
Виконання лабораторно-практичної роботи за інструкційними картками (додаток 4) парами. На виконання першого завдання учням відводиться 9 хв., другого – 6
Тестові завдання з трудового навчання до теми «Технологічні процеси ручної та механічної обробки деталей виробів», 7 клас.
Варіант І
У вказаних завданнях виберіть або допишіть вірну відповідь.
1) Яка ціна поділки шкали м
Картки-завдання на вимірювання штангенциркулем і лінійкою
Варіант І
1. Виміряти розміри деталі, зображеної на рис. 2, лінійкою і штангенциркулем ШЦ-І і результати занести до таблиці.
Правила безпечної роботи на токарному верстаті з обробки деревини СТД-120 М
1. Перед початком роботи переконатися, що підлога біля верстата чиста, а на її поверхні лежить гумовий килимок або дерев'яна підставка. Оглянути верстат і технологічні пристрої до нього. У разі вия
Клас: 7.
Матеріально–технічне устаткування: токарний верстат для обробки деревини СТД – 120М; пристрої: тризуб, патрон з шипами, чашковий патрон, центр для задньої бабки, інструменти: ліній
Новости и инфо для студентов