рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЦИВІЛЬНА ОБОРОНА УКРАЇНИ

ЦИВІЛЬНА ОБОРОНА УКРАЇНИ - раздел Образование, Цивільна Оборона України     ...

ЦИВІЛЬНА ОБОРОНА УКРАЇНИ

 

 

Надзвичайна

ситуація.

Що робити?

 

 

Деякі поради населенню

умовах   ЗАТ “УКРАЇНСЬКА ТЕХНОЛОГІЧНА ГРУПА”

М. Київ-74, вул. Вишгородська 23 а, к. 7.

Видання друге, ціна договірна, 2000 р.

Тел./факс (044) –430-12-92

 

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ НАСЕЛЕННЯ

ПІД ЧАС СТИХІЙНОГО ЛИХА

Про загрозу виникнення стихійного лиха населення сповіщається через мережу провідного мовлення (через квартирні і зовнішні гучномовці), а також… Кожний громадянин, який опиниться у районі стихій-ного лиха, зобов’язаний… Надавши першу допомогу членам сім’ї, оточуючим і самому собі, громадянин повинен брати участь в лік-відації наслідків…

Землетруси

Землетруси завжди викликали у різних людей розлад психіки, що проявлялися у не правильній поведінці. Слідом за гострою руховою реакцією часто настає… Попередити землетрус неможливо, але у випадку опо-віщення про загрозу… При завчасному попереджені про загрозу землетрусу, перш ніж залишити квартиру (дім), необхідно вимкнути нагрівальні…

Зсуви

 

Зсув – це сповзаюче зміщення грунтових мас на схилі під дією своєї ваги і додаткового навантаження внаслідок підмивання схилу, перезволожування, сейсмічних поштов-хів, нерозумної діяльності людини та інших процесів.

Звичайно зсув починається не раптово. Спочатку з’яв-ляються щілини у грунті, розколини доріг і берегових ук-ріплень, зміщуються будівлі, споруди, дерева, опори ліній електропередач і зв’язку, руйнуються підземні комуніка-ції, а далі виникає повне руйнування будинків і споруд, що може привести і до загрози здоров’ю і життю людей.

Перш за все, треба пильно стежити за оповіщенням що-до умов проходження зсуву та небезпеки для людей, що відбувається, як слід діяти, що необхідно зробити удома, на подвір’ї.

Необхідно знати телефони управління з питань надзви-чайних ситуацій і цивільного захисту населення (відділу з питань НС і ЦЗ, штабу ЦО), підготуватися до можливої евакуації з місця зсуву та вивозу матеріальних цінностей.

Залишаючи приміщення, слід загасити вогонь, перек-рити газові крани, вимкнути світло і електроприлади. Це допоможе відвернути виникнення пожежі, що виникають.

Надати потерпілим першу допомогу, вивести свою сім’ю (сусідів та інших людей) у безпечну зону, взяти при можливості участь у локалізації і ліквідації осередків виникнення пожеж, огородженні небезпечних ділянок, виставленні спеціальних попереджувальних знаків, відк-люченні комунальних енергетичних систем. У подальшому діяти за вказівками органів управління з питань надзви-чайних ситуацій і цивільного захисту населення.

 

1.5. Повінь (паводок, підтоплення, катастрофічне затоплення)

 

При отриманні попередження про загрозу затоплення внаслідок виходу із русел великих та малих річок або внаслідок руйнування гребель водосховищ і виникнення катастрофічного затоплення слід дотримуватися встанов-леного порядку, без зволікання вийти в безпечні та підви-щені місця. При рятувальних роботах необхідно прояв-ляти витримку і самовладання, суворо дотримуватись ви-мог рятувальників. Не можна переповнювати рятувальні засоби (катери, човни, плоти і т.д.), оскільки це загрожує безпеці рятувальників і тих, хто підлягає врятуванню.

Потрапивши у воду, слід скинути із себе важкий одяг і взуття, відшукати поблизу плаваючі чи підвищені над во-дою предмети, скористатися ними до отримання допомоги.

Якщо є час, то необхідно вжити заходи щодо рятуван-ня майна і матеріальних цінностей: перенести їх у безпечні місця, а самим зайняти верхні поверхи (горища), дахи будинків.

При достатньому часі попередження паводку здійснюю-ться заходи щодо підготовки і проведення завчасної ева-куації населення і сільськогосподарських тварин, щодо вивозу матеріальних цінностей з районів можливого за-топлення, про що оголошується спеціальним розпоряд-женням місцевих державних адміністрацій. Населення про початок і порядок евакуації оповіщається з використанням місцевих радіотрансляційних мереж і телебачення, через адміністрацію суб’єктів господарювання. Населенню пові-домляються місця розгортання збірних евакуаційних пунктів, строки прибуття на ці пункти, маршрути руху під час евакуації пішим порядком, а також інші відомості, що співвідносяться з місцевою обстановкою, очікуваним масш-табом лиха, часом його упередження.

За наявності достатнього часу, населення із небезпеч-них районів евакуюються разом з майном. З цією метою кожній родині надається автомобільний чи інший транс-порт з зазначенням його подачі.

У випадку раптових паводків попередження населення проводиться всіма наявними технічними засобами опові-щення, з поміж яких – гучномовні і пересувні установки.

Раптовість виникнення повені викликає необхідність особливих дій і поведінки населення.

Якщо люди, що проживають у населеному пункті, спостерігають підйом води на першому поверсі чи інших поверхах і на вулиці, необхідно залишити квартиру, піднятися на верхні поверхи; якщо будинок одноповерхо-вий – зайняти приміщення на горищах. При перебуванні на роботі згідно з розпорядженням адміністрації суб’єкту господарювання слід, дотримуватися встановленого по-рядку, зайняти підвищені місця. Знаходячись у полі при раптовому затопленні слід зайняти підвищенні місця або дерева, використати різного роду плаваючі засоби, що маєте під рукою або збудуйте їх з колод, дощок, автомо-більних камер, бочок, бідонів та інших підручних мате-ріалів, які легші за воду.

Заходи обережності під час ліквідації наслідків

Стихійного лиха

 

Перед тим, як увійти у пошкоджений будинок (спо-руду), треба переконатися, чи не загрожує він обвалом; у приміщенні через небезпеку вибуху скупчення газів не-можливо користуватися відкритим вогнем (сірниками, свічами і т.д.).

Будьте обережні з обірваними і оголеними проводами, не допускайте короткого замикання.

Не вмикайте електроенергію, газ і водопровід, до тих пір, доки їх не перевірить комунально-технічна служба.

Не пийте воду із пошкодженого водопроводу або за-топлених колодязів.

Дотримання заходів обережності в районі стихійного лиха дозволяє значно понизити складність і кількість травм.

 

ДІЯ НАСЕЛЕННЯ І ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПРИ АВАРІЯХ НА ХІМІЧНО НЕБЕЗПЕЧНИХ ОБ’ЄКТАХ

Суб’єкти господарювання, що виробляють або вико-ристовують сильнодіючі отруйні речовини, такі як хлор, аміак, синильна кислота, фосген, сірчаний… Найбільшу небезпеку для населення всіх регіонів Ук-раїни внаслідок аварій з… Аварії (катастрофи) можуть супроводитися викидом (виливом) сильнодіючих отруйних речовин в атмосферу і на поверхню…

ХЛОР – це газ зеленувато-жовтого кольору з різким задушливим запахом. Важче за повітря. При випарову-ванні і з’єднанні з паром води в повітрі стелиться над землею у вигляді туману зеленувато-білого кольору, може проникати в нижчі і підвальні приміщення будинків і споруд. При виході в атмосферу із несп-равних ємностей димить. Пари сильно подразнюють органи дихання, очі і шкіру.

Ознаки отруєння: різка біль в грудях, сухий ка-шель, блювання, порушення координації руху, задиш-ка, різь в очах, сльозотеча. Можливий смертельний кінець при вдиханні великих концентрацій.

Засоби індивідуального захисту: цивільні протигази усіх типів, камери захисні дитячі, а при їх відсутності – ватяна марлева пов’язка або рушник, попередньо змочені водою або 2 % розчином питної соди.

АМІАК – це безбарвний газ з різким задушливим запахом. Легший за повітря. Добре розчиняється у воді. При виході в атмосферу із несправних ємностей димить. Небезпечний при вдиханні. Пари сильно дра-тують органи дихання, очі і шкіру.

Ознаки отруєння: прискорене серцебиття, порушен-ня частоти пульсу, нежить, кашель, різь в очах і сльо-зотеча, важке дихання, а при тяжкому отруєнні – нудо-та і порушення координації руху, маревний стан. При високих температурах можливий смертельний кінець.

Засоби індивідуального захисту: на об’єктах, що ви-користовують аміак, - промислові марки КД і М, ізо-льовані і киснево-ізольовані протигази. При їх відсут-ності – ватяна марлева пов’язка або рушник, поперед-ньо змочені водою або 5% розчином лимонної кислоти.

Дія населення при оповіщенні про

Хімічне зараження

Отримавши інформацію про викид в атмосферу силь-нодіючих отруйних речовин і про небезпеку хімічного зараження, необхідно надіти засоби індивідуального захисту органів дихання, найпростіші засоби захисту шкіри (плащі, накидки) і покинути район аварії.

Якщо відсутні засоби індивідуального захисту і вийти з району аварії неможливо, залишайтесь у приміщенні, вклю-чіть гучномовець місцевого радіомовлення (радіоприй-мач, телевізор); чекайте повідомлень відділу (управління) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення (району, міста обласного підпорядкування, області). Щільно закрийте вікна і двері, димоходи, вен-тиляційні віддушини (люки). Вхідні двері завісити што-рою, використовуючи ковдри і будь-які щільні тканини. Заклейте щілини в вікнах і стики рам плівкою, лейкоплас-тиром або звичайним папером від проникнення в примі-щення пару (аерозолів) сильнодіючих отруйних речовин.

Запам’ятайте! Надійна герметизація житла виключає проникнення сильнодіючих отруйних речовин у при-міщення.

Залишаючи квартиру (будинок), виключіть джерела електроенергії, візьміть з собою особисті документи, необ-хідні речі, надіньте протигаз або ватяну марлеву пов’язку, накидку або плащ, гумові чоботи.

Виходьте із зони хімічного зараження в сторону, яка перпендикулярна напрямку вітру. Обходьте переходи че-рез тунелі, яри, лощини – в низьких місцях може бути висока концентрація сильнодіючих отруйних речовин.

Почувши розпорядження про евакуацію, будьте уважні до вказівок управління (відділу, штабу ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення області (міста обласного підпорядкування, району) і ретельно виконуйте їх.

При евакуації транспортом уточніть час і місце по-садки. Не запізнюйтесь і не приходьте раніше призначено-го строку. Попередьте про евакуацію і від’їзд сусідів.

Вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг і провітріть його на вулиці, прийміть душ, умийтесь з милом, ретельно вимийте очі і прополощіть рот.

При підозрі на ураження сильнодіючими отруйними ре-човинами виключіть будь-які фізичні навантаження, прий-міть велику кількість пиття (чай, молоко і т. д.) та звер-ніться до медичного працівника або в медичний заклад.

 

Дія населення при аваріях на залізничному і

Автомобільному транспорті при перевезенні

Небезпечних вантажів

Загорання, витік небезпечного вантажу, пошкодження тари або рухомого складу (ємності, які встановлені на транспорті) з небезпечним вантажем можуть привести до вибуху, пожежі, опіків, отруєння, захворювання людей і тварин.

Інформацію про аварії і про те, що необхідно робити в кожному конкретному випадку, Ви отримаєте із пові-домлення, яке передається управлінням (відділом) з пи-тань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту насе-лення області (міст обласного підпорядкування або сіль-ських районів) через радіотрансляційну мережу або через гучномовний зв’язок служби охорони громадського по-рядку (міліція).

Запам’ятайте! Периметр небезпечної зони при ви-никнення аварії (катастрофи) на транспорті огород-жується спеціальними знаками. Наближатися до цієї зони і входити до неї категорично заборонено.

Основний спосіб захисту – своєчасно покинути небез-печну зону або осередок ураження.

Якщо ви не змогли покинути приміщення до підходу отруйної хмари, залишайтесь у приміщенні, зробіть герме-тизацію вікон, дверей, вентиляційних отворів, надіньте простіші засоби захисту (ватяну марлеву пов’язку, руш-ник), змочені водою.

Про можливість повернення до місця проживання (ро-боти) вас повідомлять після ліквідації наслідків аварійної ситуації з використанням електронних засобів інформації.

 

Надання медичної допомоги при ураженні

Сильнодіючими отруйними речовинами

 

В першу чергу необхідно захистити органи дихання від подальшої дії сильнодіючих отруйних речовин.

На потерпілого необхідно надіти протигаз або ватяну марлеву пов’язку, попередньо змочивши її при отруєнні хлором водою або 2 % розчином питної соди, а при отруєнні аміаком – водою або 5% розчином лимонної кислоти, і винести (вивести) його із зони ураження. У випадках отруєння сильнодіючими отруйними речовина-ми потерпілому забезпечити спокій і тепло.

При виході із зони зараження вимийте очі і відкриті ділянки тіла (чаєм, молоком і т.д.) і зверніться за допомо-гою до медичного працівника або до медичного закладу.

ПРИ ОТРУЄННІ АМІАКОМ винесіть потерпілого з зони зараження, шкіряні покрови, очі, ніс, рот вимийте водою. В очі закапайте дві-три краплі 30% розчину альбуциду, в ніс оливкове масло.

ПРИ ОТРУЄННІ ХЛОРОМ винесіть потерпілого із зони зараження. При зупинці дихання зробіть штучне дихання. Шкіряні покрови, рот, ніс вимийте 2 % роз-чином питної соди або водою.

ПРИ ОТРУЄННІ МЕТАНОМ винесіть потерпілого із зони зараження. При зупинці дихання зробіть потер-пілому штучне дихання.

ПРИ ОТРУЄННІ ЧАДНИМ ГАЗОМ винесіть потер-пілого із зони зараження, розстебніть комірець одягу. При необхідності зробіть штучне дихання.

ПРИ НЕОБХІДНОСТІ зверніться за допомогою до медичного працівника або відправте потерпілого в ме-дичний заклад.

ПРИ ОТРУЄННІ СДОР дійте у відповідності з отри-маними розпорядженнями управління (відділу) з пи-тань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту на-селення області (міста обласного підпорядкування, ра-йону).

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ І ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПРИ АВАРІЯХ НА АТОМНИХ ЕНЕРГЕТИЧНИХ УСТАНОВКАХ

Виникнення аварій (катастроф) на атомних енергетич-них установках може привести до радіоактивного заражен-ня повітря і довкілля, що являє собою серйозну небезпеку для населення усієї України.

Радіаційними небезпечними об’єктами для населення України є: атомні електростанції, об’єкти господарської діяльності які використовують у виробничій та іншій дія-льності прилади та устаткування на основі радіоізотопів.

Оповіщення про аварію (катастрофу) на радіаційному небезпечному об’єкті проводить управління з питань над-звичайних ситуацій і цивільного захисту населення облас-ті (МНС України).

З цією метою по обласній (міських і районних) радіо-трансляційній мережі буде передано спеціальне повідом-лення. Дублювання повідомлення буде здійснюватися за допомогою радіо, телебачення і рухомих звукомовних ус-тановок, а також працівниками суб’єктів господарювання і житлових експлуатаційних контор (домоуправлінь).

 

Дії населення при оповіщенні про радіоактивне зараження навколишнього середовища

Якщо захисна споруда далеко і у вас нема протигазу (камери захисної дитячої для дитини), залишайтесь в при-міщені. Включіть радіоточку… З метою захисту від дії радіонуклідів необхідно з моменту отримання… Якщо за умовами радіаційної обстановки подальше пе-ребування людей в даному будинку (вулиці) небезпечно, тоді…

Дія населення при проживанні на місцевості з

Підвищеним радіаційним фоном

 

При аваріях (катастрофах) на радіаційно небезпечних об’єктах частина території області може опинитися в умо-вах підвищеного радіаційного зараження.

В цій обстановці треба суворо дотримуватися заходів радіаційної безпеки і санітарної гігієни.

Головну небезпеку для людей на такій території, заб-рудненій радіоактивними речовинами, становить внутрішнє опромінювання внаслідок потрапляння радіоактивних речовин всередину організму з повітрям, що вдихається та при прийомі харчів і води.

Ось чому необхідно захистити органи дихання від ра-діоактивних речовин, підготувати своє житло, дотриму-ватися правил поведінки на зараженій території.

 

Захист органів дихання і покровів шкіри

Для захисту органів дихання використовуйте респі-ратор типу “Лепесток”, респіратори Р-2, У-2К (для дорос-лого населення), ватяні марлеві пов’язки, маски від пилу ПТМ-1 із тканини, а також цивільні протигази.

Запам’ятайте! Засоби захисту органів дихання необхід-но обов’язково використовувати при випаданні радіоак-тивних речовин на території, де знаходиться ваше житло, при всіх видах пилоутворення у зонах радіаційного заражен-ня (сильний вітер, проїзд транспорту, особливо по грун-товим дорогам, при проведенні робіт на місцевості і т.д.).

Засоби індивідуального захисту можна не використо-вувати при находженні в житлових і адміністративних бу-динках, в тиху безвітряну погоду і після дощу.

Для уникнення ураження шкіряних покровів необхідно використовувати плащі з капюшонами, накидки із щільної тканини або поліетиленової плівки, комбінезони, гумове взуття, рукавиці, а при наявності і захисний спеціальний одяг.

Захист житла, джерел води і продуктів харчування

Всі вікна в домі закрийте плівкою, вхідні двері облад-найте м’якими шторами. Закрийте димоходи, вентиля-ційні віддушини (отвори, люки). Килимові доріжки і кили-ми зверніть. М’які меблі накрийте чохлами, столи накрий-те плівкою або клейонкою. Перед вхідними дверима пос-тавте ємність з водою і поруч розстеліть килимчик.

Водорозбірні колонки обладнайте наметами і відміст-ками. Продукти зберігайте в скляній тарі або поліетиле-нових пакетах, в холодильниках.

 

Дотримання правил радіаційної безпеки і

Особистої гігієни

Для попередження або послаблення дії на організм ра-діоактивних речовин та можливого уникнення захворю-вання променевою хворобою: максимально обмежте перебування на відкритій тери-торії, при виході з… при знаходженні на відкритій території не роздягай-тесь, не сідайте на землю, не паліть;

У. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ НАСЕЛЕННЯ

ПРИ ПОЖЕЖАХ

При пожежі потрібно остерігатися: високої темпера-тури, задимленості і загазованості, обвалу конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного… При рятуванні потерпілих із будинків, що горять, і при гасінні пожежі,… Перш ніж ввійти в приміщення, що горить, накрийтесь мокрим покривалом, пальтом, плащем, щільною тканиною;

Запам’ятайте! Дотримання і своєчасне проведення профілактичних протипожежних заходів знизить мож-ливість виникнення пожеж і займань у вашому домі (квартирі) та зменшує імовірність їх швидкого розпов-сюдження.

У разі виникнення пожежі при необхідності вик-ликайте пожежну команду за телефоном - 01.

У. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ЗАГРОЗІ ВИНИКНЕННЯ І ВИНИКНЕННІ АВАРІЙ

НА МЕРЕЖАХ ГАЗОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Т И П О В І П Р А В И Л А

З безпеки користування побутовими газовими

Приладами і апаратами

2. Відповідальними за цілісність і справний стан газо-вого обладнання є об’єкти господарської діяльності, на ба-лансі яких воно знаходиться, а в… 3. Відповідальність за безпеку користування побуто-вими газовими приладами і… 4. В житлових експлуатаційних та інших організаціях, що мають побутові газові прилади і апарати, наказом керівника…

ДІЇ ПРИ ЗАГРОЗІ ВИНИКНЕННЯ І ВИНИКНЕННІ

АВАРІЙ НА МЕРЕЖАХ ГАЗОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

При виявленні запаху газу в квартирі (приміщенні),

де встановлені газові прилади:

негайно закрити крани на газових приладах і перед ни-ми (при розміщенні балонів з скрапленим газом додатково закрити вентилі у балонів);

вжити заходи щодо виведення людей із загазованих приміщень (квартири, дому);

із незагазованого приміщення за телефоном “04” вик-ликати аварійну газову службу і організувати провітрю-вання приміщення;

по прибутті бригади аварійної газової служби діяти за їх вказівками.

 

При запаху газу в приміщеннях громадських

негайно за телефоном “04” повідомити газову аварійну службу; по селектору або іншими способами повідомити людей, що знаходяться в приміщеннях, про… організувати провітрювання приміщень шляхом відк-ривання вікон і дверей; організувати чергування біля входів у приміщення з метою недопущення заходу до приміщення людей до приїз-ду бригади…

Запах газу в під’їзді або в підвалі житлового

за телефоном “04” повідомити місцеву аварійну газову службу; організувати провітрювання під’їзду (підвалу) відкрит-тям дверей (по… організувати охорону місця загазованості до прибуття бригади аварійної газової служби, не допускати в зага-зовані…

У груповій шафі газобалонної установки

за телефоном “04” повідомити в аварійну газову службу;

організувати охорону місця загазованості до прибуття бригади аварійної газової служби, не допускати в зону загазованості людей з відкритим вогнем.

При необхідності для вирішення окремих питань:

з ремонту газового обладнання, встановлення або заміни газових приладів, монтажу газопроводів, для очищення димоходів і вентиляційних каналів, отри-мання технічних умов на газифікацію будинків і квар-тир, виконання проектної документації на газифікацію та інших питань звертайтесь до адміністрації місцевих об’єктів газового господарства;

У разі порушення безпеки з експлуатації газового господарства, обладнання і приладів і загрози виник-нення вибуху або пожежі звертайтесь до аварійної газо-вої служби за телефоном “04”.

У1. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ

ЗАГРОЗІ УРАЖЕННЯ ПАРАМИ РТУТІ

Пари ртуті, внаслідок забруднення ними приміщень квар-тири або будинку, відрізняються високою токсичністю для будь-яких форм життя. Отруєння людини… Категорично заборонено зберігати харчі, палити цигар-ки і приймати їжу в… Зніміть одяг, прийміть душ, прополощіть рот 0,25 %-им розчином перманганату калію і необхідно почистити зуби.

У11. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ НАСЕЛЕННЯ В ОСЕРЕДКУ ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

З метою попередження розповсюдження інфекційних захворювань і ліквідації осередку, який виникнув, прово-диться комплекс ізоляційних обмежувальних заходів, що називається карантином або обсервацією, які передба-чають виконання визначених правил.

Неможливо без спеціального дозволу покидати місце проживання. Без крайньої необхідності не виходіть з до-му, уникайте місць великого скупчення людей. Два рази на добу вимірюйте температуру собі і членам сім’ї. Якщо вона підвищилася, і почуваєте себе погано, вам необхідно ізолювати себе від оточуючих в окремій кімнаті або відгородіться ширмою. Терміново повідомте про зах-ворювання медичний заклад. У окремих випадках інфек-ційних захворювань дійте у відповідності з рекомен-даціями органів охорони здоров’я.

 

Правила поведінки в осередку інфекційних

Захворювань

Надіньте ватяну марлеву пов’язку. Щоденно обов’яз-ково робіть вологе прибирання приміщень з викорис-танням розчинів для дезинфекції і побутових… Суворо дотримуйтесь правил особистої і громадської гігієни. Ретельно, особливо… При догляді за хворою людиною надівайте халат, ко-синку і ватяну марлеву пов’язку. Виділіть хворому окреме ліжко,…

У111. САМО- І ВЗАЄМОДОПОМОГА ПРИ

УРАЖЕННЯХ І ТРАВМАХ

Ураження людей може бути викликане уламками зруй-нованих ударною хвилею споруд, осколками скла, грудка-ми землі, а також пожежами, що виникають. У… Органи охорони здоров’я і медична служба цивільної оборони буде прагнути…

Запам’ятайте! Своєчасне і правильне виконання най-простіших прийомів медичної допомоги при травма-тичних пошкодженнях, опіках, обмороженнях і нещасних випадках, радіоактивному опромінюванні та отруєнні сильнодіючими отруйними речовинами дозволить збе-регти здоров’я та життя потерпілому.

Запам’ятайте! Від ваших знань і навиків щодо надан-ня само- і взаємодопомоги у НС залежить не тільки ва-ше здоров’я і життя, але і членів сім’ї та оточуючих.

Кожна людина повинна мати індивідуальний перев’я-зувальний пакет, протихімічний пакет (ІПП-8) і аптеч-ку (АІ-2, побутову або автомобільну), знати місце близь-ко розташованої аптеки та медичного закладу і вміти:

зупинити кровотечу, для чого притиснути пальцями артерію до кості вище рани в точках, які показані на рис.1, потім поверх одягу (або підклавши м’яку підкладку вище рани і ближче до неї) накладіть скрутень або закрутку (рис.2). Не закривайте скрутень бинтом. Час накладання скрутня (закрутки) укажіть в записці, яку треба закріпити на пов’язці або іншому видному місці;

 
 

 
 
Рис.1. Точки пальцевого притискання для зупинки артеріальної кровотечі

 

 


перев’язати рану за допомогою перев’язувального паке-ту, бинту або інших засобів (рис.3). Пов’язка захистить рану від додаткових травм, забруднення і зараження;

 

накласти шину при травматичних пошкодженнях кіс-ток і суглобів для забезпечення їх нерухомості. Шину (па-лицю, смужку фанери і т.д.) прибинтуйте так, щоб вона захопила два суміжних суглоба вище і нижче місця перело-му. При накладанні шини, зламаній кінцівці надайте найбільш вигідне положення, а при вивихах зафіксуйте той стан, при якому кінцівка опинилася після травми (рис.4).

В місцях виступів кісток між тілом і шиною підкладіть прокладки з м’якої тканини. Якщо нема шини, пошкодже-ну ногу прибинтуйте до здорової (рис.5), а руку – до тулубу.

 
 

     
 
Рис.2.   Порядок накладання закрутки (скрутня) при венозній (артеріальній) кровотечі
 
 
Рис.3. Перев’язування рани за допомогою бинта (перев’язочного пакету) або інших засобів


При наданні першої допомоги потерпілому необхідно терміново вжити заходи, щоб припинити дію шкідливого фактору:

 

 
 

 
 
Рис.4. При переломах (вивихах) накласти шину або інші засоби. При цьому кінцівкам надати зручне положення.

 
 


Рис.5. Якщо нема можливості накласти шину, пошкоджену ногу прибинтовують до здорової

 

При наданні першої допомоги потерпілому необхідно терміново прийняти заходи, що би припинити дію шкідли-вого фактору:

При опіках скиньте з потерпілого одяг, що горить, пога-сіть вогонь водою або щільною тканиною. Добре вимийте водою шкіру і очі при попаданні на них кислот, лугів та інших агресивних рідин. На обпалену ділянку тіла покла-діть пов’язку. Неможливо віддирати від обпалених ділянок шкіри залишки одягу, що поприлипали до тіла, розкри-вати пухирі;

при обмороженні доставте потерпілого в приміщення, дайте йому теплого пиття, розітріть спиртом і обережно помасажуйте м’язи чисто вимитими руками. Бажано по-містити потерпілого в ванну з температурою води 25-35 °C. Неможливо розтирати снігом обморожені місця;

при ураженні електричним струмом не торкайтесь ураженого, так як він знаходиться під напругою і є провід-ником струму. Вимкніть головний вимикач, при немож-

ливості цього зробити, відкиньте провід від потерпілого за допомогою сухої палки або іншого предмету, що не про-водить струм;

при нещасному випадку на воді, витягнувши потерпі-лого з води, очистити йому порожнину рота від сторонніх предметів, видалити воду із шляхів дихання, покласти утопленика на зігнуте коліно, голова повинна бути опу-щена донизу (рис.6), декілька раз сильно надавити на спину.

У випадку зупинки дихання і серця негайно присту-пити до проведення штучного дихання методом “із рота в рот” і непрямого масажу серця.

 

 
 

Рис.6. Видалення води з шляхів дихання утопленика

 

Для проведення штучного дихання покладіть потерпі-лого на спину, голову максимально відкинути назад, підложити йому під лопатки валик з одягу (рис.7);

висуньте нижню щелепу вперед і, натискуючи на під-боріддя, розкрийте рот потерпілому;

на відкритий рот покладіть пов’язку або носову хус-точку;

 
 

затисніть потерпілому ніс, зробіть глибокий вдих, щіль-но приставте свої губи до губ потерпілого і видохніть йо-му весь об’єм повітря в легені. Повітря вдувати 16-18 раз за хвилину до відновлення природного дихання. При пра-вильному проведенні штучного дихання грудна клітка потерпілого піднімається.

 

Рис.7. Проведення штучного дихання і непрямого

Масажу серця

Для проведення непрямого масажу серця потерпілого покладіть на спину на тверде ложе, встаньте з лівої сторо-ни від нього і покладіть долоні рук одна… При одночасному проведені штучного дихання і непря-мого масажу серця чергуйте… Після відновлення дихання і серцевої діяльності потер-пілого тепло накрийте, напоїть чаєм і направте в лікуваль-ний…

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Після надання потерпілому само- і взаємодопомоги йому необхідно надати першу медич-ну і лікарняну допомогу та відправити в лікувальний заклад.

 

Х. ОПОВІЩЕННЯ НАСЕЛЕННЯ ПРО СТИХІЙНІ ЛИХА, АВАРІЇ І КАТАСТРОФИ

 

Головний спосіб оповіщення населення про дії при ви-никненні надзвичайних ситуацій – це передача повідом-лення по мережі провідного мовлення (через квартирні і зовнішні гучномовці), а також через місцеві радіомовні станції і телебачення. Для привернення уваги населення в екстремальних випадках перед передачею інформації вклю-чаються сирени, а також інші сигнальні засоби.

Запам’ятайте! Сирени і переривисті гудки інших сигнальних засобів означають сигнал цивільної обо-рони “УВАГА ВСІМ!”.

Почувши такий сигнал, негайно увімкніть гучномо-вець, радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення управління (відділу, штабу ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення області (міста обласного підпорядкування або сільського району).

Зміст інформації про екстремальну ситуацію

І порядок дій

На кожний випадок надзвичайних ситуацій управлінням (відділом, штабом ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення області… Інформація передається протягом 5 хвилин після по-дачі звукових сигналів… Вислухавши це повідомлення управління (відділу, шта-бу ЦО) з питань НС та ЦЗН, кожний повинен діяти без паніки і…

При аварії на хімічно небезпечному об’єкті господар-ської діяльності.

ГРОМАДЯНИ! Сьогодні … (дата, місяць і час) трапи-лася аварія на Дніпровській насосній станції водопос-тачання (м. Вишгород) з викидом в повітря… Жителям … (міст, населених пунктів) із приміщень не виходити, зачинити вікна,… Жителям … (міст, населених пунктів) негайно зали-шити квартири (будинки), об’єкти господарської діяль-ності за планом…

При аварії на радіаційно небезпечному об’єкті госпо-подарської діяльності.

ГРОМАДЯНИ! Сьогодні … (дата, місяць і час) трапи-лася аварія на Чорнобильській атомній станції з викидом в повітря радіоактивних речовин. Хмара… Жителям … (міст, населених пунктів, районів) із приміщень не виходити,… Всім громадянам прийняти йодистий препарат та при-вести у готовність засоби індивідуального захисту органів дихання і…

При загрозі повені (катастрофічного затоплення) на території області (міста обласного підпорядкування, району).

ГРОМАДЯНИ! Сьогодні … (дата, місяць і час) внас-лідок злив вийшли із русел: … (вказати які) річки , що мо-же привести до затоплення частини… Населенню, що проживає на території … (міст, населе-них пунктів, районів)… Якщо ви не змогли залишити зону катастрофічного затоп-лення, підготуйте підручні плаваючі засоби та підніміться на…

При загрозі інфекційних захворювань (епідемій) на території області (міста обласного підпорядкування, району).

ГРОМАДЯНИ! На території …. (яких районів, міст, населених пунктів) області з’явилися окремі випадки зах-ворювання населення особливо небезпечними… ГРОМАДЯНИ! Які спілкувалися з потерпілими та у яких з’явилися наступні… Головне управління охорони здоров’я … області попе-реджує громадян про небезпеку захворювання внаслідок споживання…

ГРОМАДЯНИ! ПАМ’ЯТАЙТЕ! Кожне повідомлен-ня управління (відділу, штабу ЦО) з питань надзви-чайних ситуацій та цивільного захисту населення об-ласті (міста обласного підпорядкування або району) може і буде відрізнятися одне від одного.

ПОВІДОМЛЕННЯ будуть залежати від екстремаль-них умов, розмірів, тривалості та масштабів можливих наслідків надзвичайних ситуацій, ступеню небезпеки факторів ураження для населення області (міста об-ласного підпорядкування, району) та стану рятуваль-них і невідкладних аварійних відновлювальних робіт.

Кожний громадянин повинен знати телефони органу управління з питань НС та ЦЗН і аварійно-рятувальних сил району (міста обласного підпорядкування).

Х. ДЕЯКІ ПОРАДИ НАСЕЛЕННЮ З ПРАВИЛ ЗБИРАННЯ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ

Гриби – делікатес і отрута

Бліда поганка – смертельно отруйний гриб. Шапинка зеленувата, жовтувата, біла, а плівчасті залишки покри-вала на ній бувають рідко. Пластинки до… З білим грибом можна сплутати і такі неїстівні гриби як жовчний (гірчак) та… Бувають неспецифічні отруєння їстівними грибами, які акумулювали трупну отруту, хімічні речовини, отруто-хімікати,…

Симптоми отруєння грибами

Розрізняють чотири групи отруєння людей грибами, у тому числі:

Перша група – отруєння грибами строчками, виявляє-ться через 6-10 годин, з’являється слабкість, нудота, блю-вота, іноді розлад шлунку.

Друга група – отруєння блідою поганкою і близькими до неї видами грибів, виявляється через 8 - 24 години, рап-тові болі в животі, блювота, розлад шлунку, слабкість, зниження температури, висока імовірність смертельних наслідків.

Третя група – отруєння мухоморами виявляється через 30 хвилин – 6 годин, появляється нудота, блювота, розлад шлунку, запаморочення, марення, розширення зіниць. Рідко наступає смерть.

Четверта група – отруєння опеньками несправжніми, жовчним і чортовим грибом та неспецифічне отруєння їстівними грибами при неправильному приготуванні, збе-ріганні та заготівлі. Відсутні загальні ознаки отруєння, яке виявляється через 30 хвилин – 2 години розладнанням шлунково-кишкового тракту.

 

Перша допомога при отруєнні грибами

Навіть при легкому отруєнні грибами треба негайно звернутися за медичною допомогою чи відправити хво-рого до лікарні. Часто від того, як швидко буде… Після цього рекомендується дати хворому міцного чаю, кави або молока. Але поки…

Профілактика отруєння грибами

1. Збирайте тільки ті гриби, які добре знаєте.

2. Ніколи не вживайте у їжу незнайомі гриби.

3. Добре знайте відміни їстівних і отруйних грибів.

4. Не збирайте ніяких грибів близько від залізничних і автомобільних шляхів, атомних і теплових електростан-цій, великих промислових зон.

5. Не купуйте на базарах суміші грибів із різних їх видів у якості грибної ікри, салатів, пирогів з грибами і інших виробів з подрібнених грибів.

6. Не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці, що викликає захворювання ботулізмом.

7. Будь-яку заготівлю грибів на зберігання робіть тільки у відкритому посуді під марлею або папером.

8. Обов’язково перевіряйте гриби на радіоактивність.

9. Сушіть тільки певні види грибів, такі як білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк, моховик, зморшок і трюфель білий; не користуйтеся сумнівними методами перевірки грибів на отруйність.

 

Правила збирання грибів

2. Гриби, яких ви не знаєте чи які викликають у вас сумнів, не кладіть у їжу і не пробуйте сирими на смак. 3. Ніколи не беріть і не їжте грибів, що мають біля основи ніжки подібне на… 4. Коли збираєте пластинчаті гриби, особливо сироїжки та лісові печериці, намагайтеся брати їх цілою ніжкою, щоб не…

Деякі народні способи визначення отруйності

Грибів, якими не слід користуватися

Потемніння срібних предметів залежить від хімічного впливу на срібло амінокислот, в яких є сірка (утворюється сірчане срібло чорного кольору). Такі… 2. Якщо цибулина або часник, які варяться разом з гри-бами, буріють або… Побуріння чи почорніння цибулі і часнику можуть викликати як отруйні, так і не отруйні гриби залежно від наявності в…

УВАЖНО ВИВЧІТЬ ГРУПИ ГРИБІВ, ЯКІ НАВЕДЕНІ

НА КОЛЬОРОВІЙ ВСТАВЦІ ДО ЦІЄЇ БРОШЮРИ.

Х1. ПОРАДИ НАСЕЛЕННЮ ЩОДО ЗАХИСТУ ВІД ДЕЯКИХ НЕБЛАГОПРИЯТНИХ ФАКТОРІВ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО

СЕРЕДОВИЩА

При геліофізичних факторах

  На людину під час геомагнітної бурі діє цілий ряд факторів, які оказують вплив… - захворювання серцево-судинної системи (гіпертонія, стенокардія, інфаркт міокарду);

Харчові добавки

Основні вимоги, які пред’являються до них – їх не шкідливість при будь-якому тривалому вживанню цього продукту у реально добовій кількості. Харчові… За останнє десятиліття кількість харчових добавок, що використовується в… Споживачу важко орієнтуватися у тій наявності харчо-вих добавок, які практично є майже у кожному харчовому продукту.…

Питна вода

Вода є невід’ємною частиною життя на Землі. Однак жалко, запаси питної води на нашій планеті обмежені і з кожним роком зменшуються. Яку воду ми п’ємо? Які шкідливі домішки вона може мати? Що може за цим нас-тупити? Як оборонити себе від цього? На ці питання ми і постараємося відповісти Вам.

 

Свинець у питній воді

Свинець являє собою небезпеку для людей різного віку, особливо для дітей та вагітних. Наслідки накопи-чення свинцю пов’язані зі здатністю викликати… Яким чином свинець попадає у питну воду? Є два шля-хи його проникнення у питну… Головне джерело забруднення ґрунту свинцем – вих-лопні гази автомобілів, які використовують у якості пали-ва…

Летучі органічні сполуки у воді

Летучі органічні сполуки (ЛОС) є водяними домішка-ми, які являють собою небезпеку, коли їх концентрація до-сягає небезпечних рівнів. Особливість їх… ЛОС попадають у питну воду в результаті антропоген-ної діяльності людини із-за… ЛОС є небезпечними домішками які при тривалій дії можуть викликати наступні захворювання:

Найбільш ефективний спосіб пониження концент-рації ЛОС у воді - це використання фільтрів на основі активованого вугілля.

Бактерії у питній воді

Бактерії можуть попасти у питну воду різними шляха-ми: із ґрунту, з яким стикається вода; при будівництві во-допровідних мереж; через тріщина у… Бактерії можливо розділяти на хвороботворні (патоген-ні) і не патогенні. Перші… Salmonella – харчові отруєння;

Хлор у питній воді

Хлор – це один із хімічних елементів, газоподібна речо-вина, якого є сильним агентом окислення, а також сильно-діючою отруйною речовиною. Є декілька… По-перше, це проблема якості води. Якщо в ній над-мірна кількість хлору, то… По-друге, це захворювання, які може викликати хлор. Показано, що люди, які п’ють хлоровану воду мають ризик виникнення…

Радон у питній воді

Радон є радіоактивним елементом, який виникає при розпаду природного урану або торію. Радон знаходиться також у сигаретному диму і в питній воді.… У воді радон представляє двояку небезпеку: по-перших, від пиття води, яка може викликати появу злоякісних пухлин шлунку і нирок;

Нітрати і нітрити

Основні симптоми: синюшність обличчя, губ, видимих слизистих оболонок, головна біль, підвищене стомлення, пониження працездатності, задишка,… Особливо небезпечно хронічне попадання нітратів в ор-ганізм новонароджених і… Джерелами нітратів в довкіллі є: природним шляхом, при окисленні органічних сполук; азотні добрива і перег-ній; великі…

У В А Г А!

ПРИ ВИНИКНЕННІ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗВЕРТАЙТЕСЯ ЗА НАСТУПНИМИ НОМЕРАМИ

  № пп. НАЙМЕНУВАННЯ СЛУЖБ ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ ТЕЛЕФОН ВПИШІТЬ ТЕЛЕФОНИ СЛУЖБ ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ ОБЛАСТІ : …   З М І С Т: 1. Правила поведінки і дії населення під час стихійного лиха……………………………… …

– Конец работы –

Используемые теги: Цивільна, Оборона, України0.038

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЦИВІЛЬНА ОБОРОНА УКРАЇНИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

До самостійної роботи з дисципліни ,,ЦИВІЛЬНА ОБОРОНА,, ЦИВІЛЬНИЙ ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ Методичні вказівки
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ... УНІВЕРСИТЕТ РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ...

Лекція 1. Вступ до курсу історії України 1. Курс історії України в системі гуманітарних наук. Предмет, мета та завдання курсу. 2. Періодизація історії України
Лекція Вступ до курсу історії України План...

ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕС Розділ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ЦИВІЛЬНОГО ПРОЦЕСУ
Рекомендовано до видання редакційно видавничою радою університету протокол від p... л а д а ч і В В Комаров вступ розділи теми... В В Баранкова теми...

Конспект лекцій З дисципліни Цивільна оборона
Кафедра економіки підприємства... Конспект лекцій...

Цивільний процесуальний кодекс України
Оглавление документа... Цивільний процесуальний кодекс України... Розділ I ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ Глава ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ...

ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ законами України від червня року N IV...

ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕС УКРАЇНИ
ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ КАФЕДРА ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА...

Шпори з цивільного права України
ЗУ Про банкрутство ст. 31 встановив такі черги задоволення претензій кредиторів 1 з пл податки, відшкодування шкоди навколишньому середовищу, вимоги… В проекті нового ЦК позовна давність також не поширюється на вимоги власника… Договір консенсуальний, двосторонній, оплатний, спрямований на отримання індивідуалізованого, матеріалізованого…

ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ... Підручник Київ...

0.025
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам