рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Вправа 3. Виконайте завдання.

Вправа 3. Виконайте завдання. - раздел Образование, МІКРОЕКОНОМІКА Завдання 1. Фірма Придбає Обидва Види Ресурсів – Працю І Капітал На Ко...

Завдання 1. Фірма придбає обидва види ресурсів – працю і капітал на конкурентному ринку. Ціна праці складає 2 грн., ціна капіталу – 3 грн. На підставі даних таблиці визначите таке:

А) Скільки одиниць праці і капіталу повинна використовувати фірма, щоб виготовити з мінімальними витратами 64 одиниці продукту, 99 одиниць продукту?

Б) Скільки одиниць праці і капіталу повинна використовувати фірма, щоб її прибуток був максимальний?

С) За якою ціною фірма продає свій продукт?

Д) Визначите сукупний обсяг продукту, сукупний виторг, сукупні витрати і обсяг прибутку за умови, що фірма дістає максимальний прибуток.

L MPL MRPL K MPK MRPK
10,5
7,5
2,5
4,5
1,5
1,0 1,5

Завдання 2. Фірма наймає працівників на ринку вільної конкуренції і реалізує свою продукцію на конкурентному ринку. Заповніть таблицю попиту на працю для даної фірми. Скільки робітників буде наймати фірма, якщо ставка заробітної платні дорівнює 27,95 грн.? 19,95 грн.? Виразіть числовими значеннями і представте графічне зображення кривої попиту на працю даної фірми.

Одиниці праці Сукупний продукт Граничний продукт Сукупний дохід Граничний продукт у грошовому виразі Ціна на продукт
     
     
     
     
     
     

Завдання 3. Дані про продуктивність праці і капіталу, використовуваних фірмою, наведені в таблиці. Ціна праці складає 1 грн./год., ціна капіталу – 3 грн./год. Яке співвідношення праці і капіталу забезпечує найменші витрати при виробництві 80 одиниць продукції? Яке співвідношення праці і капіталу забезпечує максимальний прибуток фірмі?

Одиниця капіталу МР капіталу Одиниця праці МР праці
1/2

Завдання 4. У першій таблиці наведені дані про величину граничного продукту в грошовому вираженні (MRP1) для окремої фірми.

А) Припустимо, що існує 100 фірм з такою ж величиною MRP1 даної конкурентної праці. Визначите обсяг загального ринкового попиту. Отримані дані занесіть у другу таблицю. На основі даних таблиці визначите рівноважну ставку заробітної плати.


Кількість од. праці MRP1

 

Обсяг попиту на працю, осіб Ставки заробітної плати, дол. Обсяг пропозиції праці, осіб.
 
 
 
 
 
 
 
 

Б) Визначите загальне число найнятих робітників.

В) Визначите граничні витрати на оплату праці, кількість найнятих виробників для окремої фірми, якщо встановлений мінімальний розмір заробітної плати на рівні 12 дол.

Завдання 5. Фірма є монополією на ринку продукту і монопсонією на ринку праці. Функція попиту на продукт фірми Q = 8 – p, де p – ціна продукту. Функція пропозиції праці L = w – 4, де w – ставка заробітної платні. Виробнича функція фірми З = 5L. Знайдіть рівноважний обсяг праці і рівноважну ціну продукту.

 

 

Тема 13. Ціноутворення на ринку ресурсів

 

1. Визначення заробітної плати

Заробітна плата – це ціна, яку отримує робітник за використання своєї праці, за свої професійні здібності. Для більшості населення заробітна плата є основним джерелом доходу. Тому заробітна плата є таким видом ціни використання ресурсу, яка зачіпає саме життя людини і відіграє важливу роль в житті суспільства.

Ставка заробітної плати – це кількість грошей, яку отримує робітник за певну кількість часу праці: годину, день, тиждень, місяць. Вона виступає як ціна, яка виплачується за одиницю часу послуг праці. Слід розрізняти номінальну і реальну заробітну плату. Номінальна заробітна плата – це сума грошей, яку отримує працівник за певний час роботи. Реальна заробітна плата – це та кількість товарів та послуг, яку реально можна придбати на номінальну заробітну плату. Загальний рівень заробітної плати диференціюється по різних країнах, регіонах, професіях.

Попит та пропозиція ресурсу праці залежить від співвідношення попиту на робочу силу та її пропозиції на ринку, а також від типу цього ринку.

Ринок праці в умовах досконалої конкуренції характеризується такими рисами: велика кількість фірм конкурує між собою за право найняти робітника на роботу; велика кількість робітників, які мають однакову кваліфікацію, незалежно один від одного пропонують свою працю на ринку; ні фірми, ні робітники не мають можливості впливати на ринкову ставку заробітної плати, яка встановлюється на відповідному ринку праці.

 
 

Попит та пропозиція ресурсу праці на ринку буде мати такий вигляд (див. рис. 13.1).

 

Пропозиція ресурсу праці для окремої фірми (див. рис. 13.1) буде мати вигляд горизонтальної прямої, оскільки кожен робітник приймає рівень ставки заробітної плати, який складається в галузі, і не може впливати на нього. При цьому крива пропозиції співпадає з кривою граничних витрат фірми на ресурс праці. Для галузі рівноважна ставка заробітної плати і рівноважний рівень зайнятості населення визначаються в точці, де перетинаються криві попиту та пропозиції робочої сили. Попит на працю для окремої фірми буде визначатися кривою граничного продукту у грошовому вираженні, а тому, на підставі дії закону спадної граничної продуктивності ресурсу, матиме вигляд спадної кривої. До того часу, поки граничний продукт у грошовому вираженні перевищуватиме граничні витрати, фірма буде брати на роботу більше працівників. Вона максимізує свій виграш (заштрихована фігура на рис. 13.1) тоді, коли MRP = MRC.

Недосконала конкуренція на ринку ресурсу праці полягає в тому, що одна-єдина фірма формує попит на працю. В цьому випадку вона виступає як монопсонія, тобто єдиний покупець на ринку. Монопсонія має такі риси: на ринку це - єдина фірма, у якій може працювати більшість населення в даному регіоні; фірма “диктує” рівень заробітної плати. Скажімо, населення якогось містечка майже все працює на гірничодобувному комбінаті або на електростанції.

В деяких випадках формується олігопсонія, коли три або чотири фірми можуть наймати більшу частину праці, запропонованої на ринку. При цьому фірма, згідно з дією закону пропозиції, для отримання більшої кількості робітників повинна платити їм і більшу заробітну плату. Розглянемо графік, зображений на рис. 13.2.

 
 

Крива S – це крива пропозиції робочої сили. Вона показує рівень заробітної плати, який повинен платити підприємець, щоб найняти більшу кількість робітників. На ринку монопсонії більш високу заробітну плату, яка встановлюється для нових робітників, треба платити і вже працюючим робітникам. Адже неможливо за однакову працю новачкові платити більше, ніж кадровому робітнику. Збільшення заробітної плати приводить до збільшення граничних витрат на ресурс праці, тому на ринку монопсонії крива MRC проходить завжди вище кривої пропозиції S. Щоб максимізувати прибуток, фірма знаходить точку рівності між MRP = MRC. На графіку це точка В. Опустивши перпендикуляр на криву пропозиції S знаходимо точку С, яка показує рівноважний рівень заробітної плати Wm, який монопсоніст буде платити робітникам, Lm – рівноважну кількість робочої сили, яка буде найнята фірмою. Таким чином, за інших рівних умов, фірма-монопсонія максимізує свій прибуток шляхом найму меншої кількості робітників і встановлення меншого рівня заробітної плати, ніж на ринку досконалої конкуренції. В результаті суспільство отримує меншу кількість продукції, робітники отримують більш низьку заробітну плату, а зайнятість населення знижується. Тому профспілки та уряд в більшості країн світу контролюють діяльність монопсонії, як і діяльність монополій у процесі виробництва.

Аналізуючи рівень заробітної плати в різних країнах та у різних груп населення, неважко помітити її диференціацію. Фактори, що обумовлюють диференціацію заробітної плати.

- вартість випуску продукції: виробники товарів, що користуються великим попитом, звичайно, заробляють більше;

- відмінності в здібностях робітників, рівні освіти, їх кваліфікації, підготовці, набутому досвіді, відповідно, індивідуальній продуктивності праці;

- різниця в інтенсивності праці: деякі люди працюють важче або довше за інших;

- схильність до ризику, що може привести до великих доходів;

- необхідність виплати компенсацій за важкі або небезпечні види роботи.

Крім існування розумної різниці в рівні заробітної плати, існують групи людей, які отримують надвеликі доходи. Відомі артисти, виконавці, лікарі, спортсмени, дослідники, менеджери мають доходи в сотні разів перевищуючі доходи працівників таких самих професій. Це представники так званих неконкуруючих груп. Неконкуруючі групи складають люди, попит на яких в силу їх особливого таланту набагато перевищує їх пропозицію. Спортсменів багато, але видатних серед них – одиниці. Скрипалів багато, але талановитих – декілька. Звідси високий попит при низькій пропозиції приводить до дуже високого рівня заробітної плати. Неконкуруючі групи не можуть боротись одна з одною, бо це люди різних професій. Видатний піаніст не конкурує з видатним хірургом або художником, а продавець або токар не конкурує з жодним з них. Звичайно, кожна людина мріє потрапити в неконкуруючу групу, стати особливою, видатною. Кожна країна повинна плекати своїх видатних людей, що у значній мірі залежить від інвестицій в людський капітал.

Інвестиції в людський капітал – це все те, що підвищує рівень освіти, розвиває здібності людей, підвищує їх кваліфікацію та продуктивність праці. Це затрати на освіту, на охорону здоров’я, на покращення умов праці та житлових умов, на можливість міграції робітників. Сьогодні найбільш розвинені країни світу збільшують інвестиції в людський капітал, розглядаючи їх як вклад в майбутнє економічне процвітання країни.

 

2. Економічна рента та механізм її формування

Економічна рента – це ціна, яка виплачується за використання землі або інших природних ресурсів, кількість яких строго обмежена. Саме обмеженість землі як природного ресурсу є дуже важливим моментом при аналізі економічної ренти. Пропозиція землі (S) нееластична і обмежена самою природою (див. графік на рис. 13.3). Можна поліпшити якість землі, але неможливо збільшити її кількість.

Попит на землю, придатну для вирощування сільськогосподарських культур, визначається попитом на них. Якщо попит на зерно зростає, то й попит на землю, необхідну для його вирощування, буде зростати (D1), і навпаки (D2). Зростання попиту на землю (D1) приведе до зростання земельної ренти (R1), падіння попиту на землю (D2) приведе до зменшення ренти (R2).

 
 

Рисунок 13.3 – Механізм створення земельної ренти

 

Рента входить до витрат виробництва, як і інші ресурси. Проте тут стикаємося з таким елементом витрат виробництва, який більшою мірою визначається ціною, ніж визначає її. Земельна рента більшою мірою є наслідком певного рівня ринкових цін на кінцеву сільськогосподарську продукцію, аніж причиною, яка визначає цей рівень. Проте для будь-якої дрібної фірми або невеликої галузі виробництва, яка неспроможна значно вплинути на розміри сукупного попиту на землю, рента все ж входитиме у формі платежів землевласнику, як і будь-який інший вид витрат.

Раніш ми припускали, що земля має однакову родючість. Однак насправді якість різних земельних ділянок може відрізнятися досить суттєво. Отже, користувачі більш родючої землі зі інших рівних умов отримуватимуть додатковий економічний прибуток – диференційну ренту. Якщо зміни в родючості землі виникають внаслідок економічної діяльності людини (додаткові інвестиції, сучасні технології), то виникає диференційна рента як наслідок відмінностей у економічній родючості землі.

 

3. Позичковий відсоток як дохід на фактор капіталу

Крім ресурсів праці та землі, в процесі виробництва використовуються капітальні ресурси, які виробляються самою людиною.

Позичковий відсоток – це ціна, яка виплачується за використання певної суми грошей протягом певного часу. Але найчастіше його розглядають не як абсолютну величину, а як певний відсоток від кількості позичених грошей. Це дає можливість зіставити різні види відсотків та інших доходів.

Слід також зауважити, що гроші не є економічним ресурсом, оскільки самі по собі не здатні виробляти товари та послуги. Однак підприємці “купують” можливість використання грошей для придбання засобів виробництва. Таким чином, використовуючи грошовий капітал, керівники підприємств, в кінцевому рахунку, купують можливість використання реальних засобів виробництва.

Згадаймо, що рівноважна ставка позичкового відсотку залежить від попиту та пропозиції грошей на ринку. Таким чином, перший фактор, який впливає на ставку позичкового відсотку як на дохід на капітал, – це співвідношення попиту та пропозиції грошей в економіці країни. Крім цього, вона залежить від:

- рівня ризику за грошову позику. Чим більший шанс, що позика не буде повернена, тим більше ставка;

- часу, на який видається позика. Довгострокові позики видаються під більшу ставку, ніж короткострокові;

- величина позики. Чим більша сума позики, тим більша ставка за неї;

- чистої продуктивності капіталу.

Чиста продуктивність капіталу – це виражений у відсотках річний дохід, який можна отримати на вкладений капітал. Норма відсотку зростає, якщо зростає чиста продуктивність капіталу і навпаки. Таким чином, через співвідношення чистої продуктивності капіталу та ставки відсотку йде перерозподіл капіталів між різними галузями виробництва.

 

4. Підприємницький дохід та економічний прибуток

Економісти розглядають економічний прибуток як віддачу від вкладеного у виробництво дуже специфічного ресурсу – підприємницьких здібностей.

Бухгалтерський прибуток виступає як різниця між сукупною виручкою та зовнішніми витратами фірми. Економічний прибуток – це різниця між бухгалтерським прибутком та внутрішніми витратами фірми. Звідси підприємницький дохід складається з двох частин: нормального прибутку та економічного прибутку. Нормальний прибуток входить в сукупні витрати фірми, і це той мінімальний дохід, який утримує підприємця в тій чи іншій галузі. Економічний прибуток – це той прибуток, який перевищує нормальний прибуток, і дістається підприємцю як плата за його підприємницькі здібності.

Економічний прибуток виступає як:

- винагорода за підприємницьку діяльність і введення технічних удосконалень;

- прибуток новаторів, які мають нові ідеї і борються за їх втілення в життя, відкривають нові технології, нові товари та послуги, вишукують шляхи їх комерційного використання;

- винагорода за ризик та невизначеність.

Підприємницька діяльність пов’язана зі значним ризиком та невизначеністю. Звичайно, є так званий страховий ризик, який можна передбачити і підготуватись до нього (це ризик пожежі, паводку, крадіжки, нещасного випадку), але підприємець має справу з нестрахованим ризиком. Нестраховані ризики пов’язані із змінами в попиті та пропозиції, в загальній економічній кон’юнктурі, в можливості збільшення темпів інфляції, настанням економічної кризи, помилками державної економічної політики. Тому економічний прибуток виступає як плата за ризик, за можливість втратити все.

Економічний прибуток виникає також внаслідок різниці між сподіваннями людей, і тим, що відбувається насправді: існування такого прибутку зумовлене характером майбутніх подій. Незважаючи на те, що фірми вивчають ринок, виробництво нових товарів та послуг завжди невизначене і не можна з певністю сказати, чи буде воно економічно ефективним. Певним винятком з цього виступає монополістичний ринок, де монополія має деяку можливість впливати на економічну ситуацію, а монополістичний прибуток навряд чи можна розглядати як плату за ризик.

Існування економічного прибутку має дуже важливе значення для розвитку економіки, тому що прибуток виступає як генератор економіки, впливає на ефективність використання обмежених ресурсів, призводить до нововведень та інвестицій, перерозподіляє ресурси між різними галузями виробництва.

 

Питання для обговорення на семінарському занятті

1. Визначення заробітної плати. Формування заробітної плати на ринку досконалої і недосконалої конкуренції.

2. Ринок землі та його особливості. Сутність та механізм формування економічної ренти.

3. Позичковий відсоток. Фактори, що впливають на рівень ставки позичкового відсотку.

4. Підприємницький дохід як дохід на підприємницький ресурс.

5. Економічний прибуток, його функції та відмінність від нормального прибутку.

 

Практикум

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МІКРОЕКОНОМІКА

Національний технічний університет... Харківський політехнічний інститут...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Вправа 3. Виконайте завдання.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Протокол № 1 від 27.02.2003
  Харків 2003     УДК 338 (07) ББК 65.05я73 М-59     Рецензенти: В.М.Воробйов, доктор еконо

Методи мікроекономічного аналізу
У мікроекономічних дослідженнях використовуються як загальнонаукові, так і спеціальні методи —сукупність засобів та прийомів пізнання суті економічних процесів на рівні окремих гос

Мікросистема та її основні характеристики
Об’єктом мікроекономічних досліджень є мікросистема. Оскільки мікросистема – це система економічних відносин між господарюючими суб’єктами, то аналізувати її можна в трьох аспектах

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Мікроекономічна теорія вивчає, як ринкова економіка визначає: а) ціну товару; в) ціну економічних ресурсів; б) ціну послуг; г) будь-які ціни. 2. Будуючи моделі, економ

Модель попиту
Для того, щоб описати роботу ринкового механізму необхідно проаналізувати одну з фундаментальних ринкових категорій – попит. Попит споживача характеризується не стільки тим, що він хотів би придбат

Модель пропозиції
Як і у випадку з попитом, одного бажання, навіть можливості зробити товар і доставити його на ринок, буде недостатньо. Пропозиція виникає тоді, коли економічний суб'єкт буде готовий скласти угоду з

Статичний та динамічний підходи
Проаналізовані функції попиту та пропозиції характеризують кожна свою окрему сторону ринку даного товару. Але для того, щоб зрозуміти, як функціонує даний ринок у цілому і як у результаті цього вст

Поняття еластичності. Цінова еластичність попиту
Передбачення напряму і величини коливань попиту й пропозиції під впливом різних чинників здійснюється за допомогою спеціального показника – еластичності як міри реагування.Еластичність

Нецінова еластичність попиту
Загальний підхід до вимірювання еластичності попиту зберігається і тоді, коли йдеться про вплив на нього інших, нецінових факторів. Серед них особливе місце належить доходам та цінам на інші товари

Цінова еластичність пропозиції
Не тільки споживання змінюється із підвищенням або зниженням ціни. Рішення фірм щодо обсягів виробництва продукції також залежать від змін цін. Еластичність пропозиції характеризує

Практикум
Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь. 1. Еластичність попиту за ціною змінюється під впливом такого фактору, як: а) здатність товару до довготривалого зб

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Теорія поведінки споживача передбачає, що споживач може максимізувати: а) сукупну корисність; в) граничну корисність; б) середню корисність; г) кожну з перелічених величин.

Вправа 2. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове. Поясніть відповідь.
1. Стан споживчої рівноваги полягає у тому, що сукупна корисність товару Х дорівнює сукупній корисності товару У. 2. Якщо гранична корисність блага зменшується, то зменшується й сукупна ко

Вправа 3. Виконайте завдання.
Завдання 1. Функція корисності: U(x) = 12x – x2 , де х – кількість тістечок. Починаючи з якого тістечка сукупна корисність зменшується? Завдання 2. Корисність дорі

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Крива “дохід-споживання” показує: а) залежність споживання товарів від цін; б) залежність споживання товарів від доходу; в) залежність доходу від споживання;

Вправа 2. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове. Поясніть відповідь.
1. Ефект заміни при збільшенні ціни на товар призводить до зменшення величини попиту на цей товар і збільшенню величини попиту на його замінник. 2. Крива “ціна-споживання” базується на поб

Вправа 3. Виконайте завдання.
Завдання 1. Споживач витрачає 20 грош. од. на придбання товарів Х та У, ціна яких однакова і дорівнює 10 грош. од. Побудуйте криву “дохід-споживання” для цього споживача, якщо рівень його до

Виробництво та виробнича функція
Виробництво – це процес використання праці, капіталу, природних ресурсів і матеріалів для створення необхідних продуктів та надання послуг. Виробничі послуги праці, капіталу, землі та підприємницьк

Ізокванта
Розглянемо варіант, коли змінними є два фактори виробництва (наприклад, праця і капітал), що при визначеному співвідношенні дають у результаті один обсяг виробленого продукту. Наприклад, візьмемо в

Зміна масштабу виробництва
Важливою задачею для підприємств в довгостроковому періоді є вибір необхідного масштабу обсягу виробництва фірми. Для рішення цієї задачі необхідно знати залежність приросту обсягу випуску продукці

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. При яких із приведених нижче умов діє закон спадної граничної продуктивності будь-якого фактора виробництва: а) інші фактори виробництва залишаються постійними; б) рівень техно

Вправа 2. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове. Поясніть відповідь.
1. Середній продукт продовжує рости доти, поки збільшується граничний продукт. 2. Зростаюча віддача від масштабу виникає тоді, коли обсяг виробництва зростає пропорційно росту витрат.

Вправа 3. Виконайте завдання.
Завдання 1. Заповните пропуски в наступній таблиці: Кількість одиниць праці L Сукупний продукт ТР Середній продукт АР

Витрати виробництва
Кожне виробництво пов'язане з витратами сировини, робочої сили, устаткування, землі, електроенергії і т. ін. Нові блага неможливо створити без необхідних ресурсів. Усі ресурси мають обмежений харак

Доходи виробництва
Мета кожного підприємства – дістати максимальний прибуток. У мікроекономіці розглядаються поняття доходу і прибутків, досліджуються умови їх максимізації. Сукупний дохід(TR)

Функція витрат і рівновага виробника
Кожен виробник, купуючи фактори для організації виробництва, має обмеження в засобах. Нехай фактор "праця" (L – вісь X) і фактор "капітал" (K – вісь Y) є змінними. Вони мають ви

Витрати в короткостроковому періоді
У короткостроковому періоді виділяють сукупні, постійні, змінні, середні і граничні витрати. Постійні витрати(FC) – це витрати, що не залежать від обсягу виробництва п

Витрати фірми в довгостроковому періоді
У довгостроковому періоді фірма може змінити масштаби своїх виробничих потужностей. Галузь у цілому може змінювати свої масштаби (нові фірми можуть вступити в галузь, а вже існуючі – залишити її).

Трансакційні витрати
Аналіз фактичного стану справ показує, що у більшості галузей виробництва реальні масштаби діяльності фірм більше їх ефективного масштабу, обумовленого виробничими витратами. Виявляється, що реальн

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Неявні витрати - це: а) бухгалтерські витрати; б) економічні витрати; в) витрати втрачених можливостей; г) альтернативні витрати використання ресурсів, що є в

Вправа 3. Виконайте завдання.
Завдання 1. Заповніте слідуючу таблицю. Намалюйте криві TFC, TVC, TC, AFC, ATC, MC. Кількість робітни-ків Об’єм виробни-цтва AP

Вправа 2. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове. Поясніть відповідь.
1. Крива попиту для конкурентної фірми має від’ємний нахил. 2. Конкурентна фірма у довготерміновому періоді одержує лише нормальний прибуток. 3. Крива пропозиції конкурентної фірм

Вправа 3. Виконайте завдання.
Завдання 1. За наведеними даними обчисліть цифрові значення, яких не дістає в таблиці. Обсяг виробництва фірми такий, що при його зростанні граничні витрати збільшуються.

Частина А.
На ринку діють 1000 фірм виробників товару гриби. Економічні витрати кожної фірми показані на графіку А: Витрати кожного виробника грибів. Крива попиту для продукту показана на графіку В: Ринкові п

Частина Б.
Знову маємо на даний момент 1000 фірм-виробників, і для кожної з них економічні витрати представлені на графіку С: Нові умови щодо витрат для індивідуального виробника. Ринковий попит на продукцію

Характерні риси і ціноутворення монополії
Повною протилежністю ринку досконалої конкуренції є ринок чистої монополії. Абсолютна, або чиста монополіяіснує там, де дана фірма є єдиним виробником продукту, який не має близьки

Економічні наслідки монополії
Існування чистої монополії має бути оцінено з точки зору суспільства в цілому. Для цього покажемо економічні наслідки існування монополії. Вони є результатом того виключного станов

Антимонопольна політика держави
Зазначені наслідки функціонування монополії примушують суспільство робити спроби нейтралізації негативних ефектів. Відносно монополій, що не мають природного характеру, застосовується антимонопольн

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Монополія- це ринкова структура, де: а) існують практично нездоланні вхідні бар'єри в галузь; б) діє тільки один покупець; в) існує невелика кількість конкуруючих між

Вправа 3. Виконайте завдання.
Завдання 1. На підставі даних про попит фірми, що представлені в наступній таблиці, обчисліть валовий і граничний дохід фірми. Накресліть криві валового і граничного доходу, поясніть взаємоз

Основні моделі та стратегії
Рисунок 10.1-Модель Курно Олігополія, не заснована на таємній домовленості.

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Олігополія – це ринкова структура, де оперує: а) велике число конкуруючих фірм, що виробляють однорідний продукт; б) велике число конкуруючих фірм, що виробляють диференційован

Вправа 2. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове. Поясніть відповідь.
1. Якщо на ринку мається більше двох фірм, то має місце олігополія. 2. Якщо на олігополістичному ринку фірма підвищить чи знизить ціну чи обсяг виробництва продукції, то це вплине на прода

Вправа 3. Виконайте завдання.
Завдання 1. Дослідження ринку паперу, що знаходиться в умовах дуополии, встановило, що функції реагування кожної фірми – виробника папера мають вид: Q1=100-2Q2,Q2

Основні риси монополістичної конкуренції
Монополістична конкуренція - це поширений тип ринку, найближчий до ринків досконалої конкуренції. Характерними рисами монополістичних конкурентних ринків є відносно велика кількіст

Максимізація прибутку в умовах монополістичної конкуренції
Визначаючі ціну і обсяг виробництва, які дозволяють максимізувати прибуток, фірма використовує те ж правило, що й в інших моделях ринку: рівність граничних витрат і граничного доходу. У короткостро

Монополістична конкуренція та ефективність
Монополістична конкуренція у порівнянні с досконалою конкуренцією є менш ефективною. По-перше, ціна дорівнює середнім витратам, але більше мінімуму середніх витрат (P0=ATC0, P

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Ринки досконалої і монополістичної конкуренції мають загальну рису: а) випускаються диференційовані товари; б) на ринку оперує багато покупців і продавців; в) кожна фі

Вправа 3. Виконайте завдання.
Завдання 1. Фірма АВС діє на ринку монополістичної конкуренції. Граничний дохід цієї фірми описується формулою: MR=20-2Q. Її граничні витрати в довгостроковому періоді - формулою МС=3Q-10. Я

Теорія граничної продуктивності та попит на ресурси
Розглянутий вище ринок товарів та послуг має домінуюче значення в ринковій економіці, оскільки саме вони прямо задовольняють потреби домогосподарств. Кожна фірма купує ресурси для того, щоб виробля

Фактори, які впливають на зміни в попиті на ресурс
Крива попиту на ресурс (див. рис. 12.2) може змінювати своє положення в результаті дії факторів, які впливають на попит на ресурси. Розглянемо їх. 1. Зміни в попиті на продукт. Оскільки по

Правила максимізації прибутку та мінімізації витрат
До цього часу ми аналізували зміни в попиті на один ресурс виходячи з того, що інші ресурси залишаються незмінними. Але в довгостроковому періоді фірма змінює кількість усіх ресурсів, і всі вони ви

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Граничний продукт фактора виробництва у грошовому вираженні дорівнює: а) вартості останньої одиниці продукту; б) зміні сукупного розміру виручки при використанні додаткової оди

Вправа 2. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове. Поясніть відповідь.
1. Граничні витрати фірми на ресурс не залежать від її положення на ринку даного ресурсу. 2. Еластичність попиту на ресурс залежить від частки витрат на цей ресурс у витратах фірми.

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь.
1. Еластичність попиту на працю тим вище, чим: а) нижче доля витрат на працю в витратах фірми; б) нижче ціна готової продукції; в) вище цінова еластичність попиту на гото

Вправа 2. Визначте, яке з положень правильне, а яке помилкове. Поясніть відповідь.
1. Законодавче обмеження мінімального рівня заробітної плати сприяє, як правило, збільшенню зайнятості. 2. Якщо фірма реалізує свій продукт на конкурентному ринку, то граничні витрати на о

Вправа 3. Виконайте завдання.
Завдання 1. Кафе наймає робітників. Попит на працю описується рівнянням L = 10 - 0.2 w, де L - число найнятих, w – годинна заробітна платня. На оголошення про роботу відгукнулося 7 чоловік.

Аналіз часткової та загальної рівноваги
Аналіз часткової рівноваги означає вивчення рівноважних цін та рівноважних обсягів виробництва на багатьох специфічних ринках, які є складовими загальної ринкової системи. Однак ек

Діаграма Еджворта
Для розуміння основних принципів досягнення загальної рівноваги достатньо двовимірного аналізу. Припустимо, що в економічній системі використовуються лише два фактори виробництва (праця та капітал)

Ефективність виробництва
Чи можна вважати виробництво товарів Х та Y у точці А ефективним? Відповідь на це запитання можна отримати, аналізуючи діаграму Еджворта. Ефективність виробництва досягається

Питання для обговорення на семінарському занятті
1. Поняття ринкової рівноваги, її аналіз. 2. Рівновага обміну. 3. Ефективність у виробничій сфері. 4. Загальна рівновага та економіка добробуту.  

Вправа 3. Виконайте завдання.
Завдання 1. На передодні літнього сезону ціна на електроенергію в сільській місцевості знизилася й досягла нового рівноважного рівня. Покажіть графічно дію ефекту зворотного зв’язку на ринка

Бібліографічні дані вчених-економістів, що внесли вклад в розвиток мікроекономіки
Бем-Баверк Ойген фон (1851 – 1914) – походив із дворянської родини, з дитинства товаришував з Візером і разом з ним навчався в університетах Німеччини та на юридичному факультеті В

Основні наукові труди; “Елементи чистої політичної економії” (1874- – 1877).
Візер Фрідріх фон (1851 – 1926) - представник австрійської школи, учень К.Менгера. Одержав університетську освіту. Професор кафедри у Празі (1884 – 1902), у Відні (1903 – 1926), мі

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги