рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ АПК

ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ АПК - раздел Образование, Міністерство Аграрної Політики України ...

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА імені ПЕТРА ВАСИЛЕНКА

Навчально-науковий інститут бізнесу і менеджменту

ЗАЇКА С.О., ПІВЕНЬ А.В.

ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ АПК

Навчальний посібник

Харків – 2010


УДК

ББК

З

Рецензенти:

Онегіна В.М. –доктор економічних наук, професор Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка

Савченко В.Д. –кандидат економічних наук, професор Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка

Схвалено і рекомендовано до видання Вченою радою Навчально-наукового інституту бізнесу і менеджменту Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка 18.03.2010 р., Протокол №4.

З Заїка С.О., Півень А.В. Оперативний аналіз виробничої діяльності підприємств АПК:Навчальний посібник / С.О. Заїка, А.В. Півень. – Харків. : Вид-во «Міськдрук», 2010. – 113 с.

УДК

ISBN

 

В навчальному посібнику наведено особливості здійснення оперативного аналізу господарської діяльності підприємств агропромислового комплексу в конкурентному ринковому середовищі. Докладно розглянуто методику проведення оперативного аналізу ресурсного потенціалу, виробництва продукції та витрат в галузях рослинництва і тваринництва. Охарактеризовано особливості оперативного аналізу виробництва в переробних підприємствах.

Навчальний посібник призначений для студентів економічних спеціальностей, спеціалістів-практиків та інших читачів, які цікавляться проблемами оперативного аналізу в ринкових умовах господарювання.

ББК

ISBN ©Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка


ЗМІСТ

Вступ
1. ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ВИКОРИСТАННЯ НАЯВНОГО РЕСУРСНОГО ПОТЕНЦІАЛУ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ
1.1. Оперативний аналіз земельних ресурсів
1.2. Оперативний аналіз машинно-тракторного парку, комбайнів та автопарку
1.3. Оперативний аналіз трудових ресурсів
2. ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА
2.1. Оперативний аналіз використання оборотних ресурсів в рослинництві
2.2. Оперативний аналіз дотримання агротехнічних заходів в рослинництві
2.3. Оперативний аналіз виробництва продукції в рослинництві
3. ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ ТВАРИННИЦТВА
3.1. Оперативний аналіз використання ресурсів в тваринництві
3.2. Оперативний аналіз виходу продукції в тваринництві
4. ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ВИТРАТ НА ВИРОБНИЦТВО ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА І ТВАРИННИЦТВА
4.1. Оперативний аналіз витрат на виробництво продукції рослинництва
4.2. Особливості оперативного аналізу витрат і собівартості продукції тваринництва
5. ОСОБЛИВОСТІ ОПЕРАТИВНОГО АНАЛІЗУ ВИРОБНИЦТВА В ПЕРЕРОБНИХ ПІВДПРИЄМСТВАХ
5.1. Оперативний аналіз технології переробки
5.2. Оперативний аналіз виробництва продукції та її якості
5.3. Оперативний аналіз витрат на виробництво в переробних підприємствах
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 


ВСТУП

 

Розвиток аграрного виробництва в умовах становлення ринкових відносин потребує підвищення ефективності господарювання. Для цього потрібно підвищувати культуру землеробства і тваринництва, поліпшувати використання ресурсного потенціалу підприємств, забезпечувати зростання продуктивності праці та якості роботи, ощадливо використовувати виробничі запаси тощо. Вирішення цих завдань потребує від керівників та спеціалістів постійного аналізу виробничої діяльності підприємства в цілому та його підрозділів для прийняття ефективних управлінських рішень.

Оперативний аналіз має не менше, а може навіть і більше значення ніж підсумковий, так як він дозволяє своєчасно виявляти і попереджати недоліки, прорахунки, помилки. Як відомо, реалізація функцій менеджменту має носити циклічний, планомірний та послідовний характер. Отже, оперативний аналіз, як методична складова процедур реалізації функції контролю, дозволяє досягти необхідного рівня циклічності та послідовності. Крім того, результати функції контролю складають нормативну основу для регулюючого впливу на керовану систему, отже саме оперативний характер отримання вказаних результатів дозволяє мінімізувати втручання в функціонування виробничих систем з метою досягнення бажаних результатів основної діяльності.

Оперативний аналіз аграрних підприємств тісно пов’язаний з оперативним і поточним плануванням, бухгалтерським обліком, маркетингом. Це пояснюється задоволенням потреби в інформації та спільністю її джерел. Однак, методологічні підходи та методичні прийоми, що в ньому застосовуються характеризуються певною специфікою, яка, в свою чергу, визначається галузевими характеристиками виробництва.

Джерелами інформації для оперативного аналізу є первинні документи бухгалтерського та управлінського обліку, нормативні та довідкові видання, а також технологічна, соціальна, маркетингова та інша позаоблікова інформація. Однак, нажаль, сьогодні в багатьох аграрних підприємствах оперативне планування майже не проводиться або носить епізодичний характер, а отже не відповідає вимогам оперативного аналізу та унеможливлює прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Перший розділ даного видання присвячений аналізу ресурсного потенціалу, що дозволяє студентам оволодіти методикою його оцінки, прогнозування розвитку та планування потреби в залученні земельних, матеріально-технічних та трудових ресурсів виробництва.

У другому розділі наводиться методика оперативного аналізу виробництва продукції рослинництва, що дозволяє отримувати результати щодо використання оборотних засобів, дотримання технологічних регламентів тощо.

Методичні основи та прикладні прийоми оперативного аналізу виробництва тваринницької продукції розглянуті в третьому розділі даного посібника. В ньому розкриваються особливості аналізу використання ресурсів та результативності господарської діяльності галузі тваринництва.

Четвертий розділ даного посібника присвячений аналізу витрат в основних галузях сільськогосподарського виробництва, а саме, в рослинництві та тваринництві. Детальний розгляд цих аспектів зумовлений тим, що саме моніторинг витрат наразі є основою забезпечення конкурентних переваг продукції підприємства, що закладаються на стадії виробництва.

У п’ятому розділі посібника розглядаються особливості здійснення оперативного аналізу виробничої діяльності переробних підприємств.

Автори сподіваються, що навчальний посібник допоможе читачам оволодіти методикою оперативного аналізу аграрних підприємств та застосувати отримані знання в практичній діяльності.

Навчальний посібник розрахований на студентів вищих навчальних закладів з економічних спеціальностей та спеціалістів-практиків.

 


1. ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ВИКОРИСТАННЯ НАЯВНОГО РЕСУРСНОГО ПОТЕНЦІАЛУ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

1.1. Оперативний аналіз земельних ресурсів

 

Ефективність господарювання аграрних підприємств істотно залежить від наявного ресурсного потенціалу, його якісного складу, розміру та раціонального поєднання. На сьогодні стан матеріально-технічного забезпечення сільського господарства досяг критичної межі. Це спричиняє значні збитки від невиконання або несвоєчасного та неякісного проведення сільськогосподарських робіт – недобір врожаю, збільшення його втрат та погіршення якості продукції. В такій кризовій ситуації посилюється роль оперативного аналізу, який має дати відповідь на питання, як забезпечене кожне підприємство необхідними ресурсами виробництва в даний момент для здійснення конкретної господарської операції, яке поєднання ресурсів для її виконання є найбільш раціональним, які ресурси необхідно придбати або залучити для своєчасного і якісного виконання робіт у випадку непередбаченого впливу зовнішнього середовища (погодно-кліматичних умов) з метою дотримання технологічної дисципліни.

Головним ресурсом аграрного виробництва є земля. Її кількісний та якісний склад формує кількісний та якісний склад всього іншого потенціалу. Земля є виробничим фактором, який не виробляється, а є в наявності як природний об’єкт. Тому головним завданням оперативного аналізу є постійний контроль за станом родючості земельних угідь, пошук шляхів повного і ефективного використання ґрунтів та постійного нарощування природної родючості.

Вся економічна і технологічна робота має бути спрямована на підвищення якості землі як основи високоефективного та конкурентоздатного агропромислового виробництва.

Джерелом інформації для оперативного аналізу кількісного та якісного складу земельних угідь є матеріали державного земельного кадастру, шкали економічної оцінки агрогруп ґрунтів за ефективністю виробництва зернових культур, Земельний кодекс та інші нормативні документи.

Головним фактором росту продуктивності і родючості землі є раціонально обґрунтований підбір культур у сівозміні. Підбирати культури для сівозмін потрібно з урахуванням попиту на продукцію, ринку збуту, економічної ефективності їх вирощування і ґрунтозахисної здатності. Важливо встановити співвідношення і чергування таких культур у сівозміні, які забезпечують максимальний вихід продукції з кожного гектара землі при збереженні і нарощуванні її родючості.

Це породжує об’єктивну необхідність впровадження неперервного аналізу дотримання розробленої системи удобрення та боротьби з шкідниками і хворобами рослин. Оперативний аналіз внесення добрив має забезпечити обґрунтування реальних доз і дотримання системи добрив у сівозміні.

У сівозмінах дози внесення добрив плануються за їх асортиментом у відповідності з науково-обґрунтованою системою (табл. 1.1). При цьому до уваги береться планова урожайність.

Отже, головним завданням оперативного аналізу земельних ресурсів є постійне спостереження і прийняття на його основі рішень, які забезпечують своєчасне виконання запланованої системи агротехнічних заходів, спрямованих на ріст урожайності культур, підвищення якості ґрунтів і економію виробничих затрат. Крім того, в процесі оперативного аналізу чільне місце відводиться контролю за виконанням плану впровадження повторних посівів сільськогосподарських культур на орних землях, проведенню культурно- і агротехнічних заходів для покращання природних кормових угідь.

 

 


Таблиця 1.1

Внесення добрив під окремі культури в сівозміні

Культура Площа посіву, га Органічні добрива, т на 1 га Мінеральні добрива на 1 га, кг діючої речовини
основне рядкове
азотні фосфорні калійні азотні фосфорні калійні
                 
                 
                 
                 
                 

 

Продовження таблиці 1.1

Підживлення Разом на 1 га мінеральні добрива, кг діючої речовини Всього на площу посіву
органічні, т мінеральні, ц діючої речовини
азотні фосфорні калійні азотні фосфорні калійні азотні фосфорні калійні
                   
                   
                   
                   
                   

 


Оперативний аналіз машинно-тракторного парку, комбайнів та автопарку

Важливим матеріальним ресурсом кожного сільськогосподарського підприємства є машинно-тракторний парк. Він визначає потенційний обсяг виробництва,… Оперативний аналіз машинно-тракторного парку потрібно починати із визначення… Оперативний аналіз забезпеченості виконання технологічних операцій необхідними видами машин проводиться шляхом…

Оперативний аналіз трудових ресурсів

Для досягнення мети аналіз має вирішити такі завдання: - обґрунтування потреби в робочій силі відповідної кваліфікації для виконання… - визначення рівня забезпеченості потреби в робочій силі як з кількісного, так і якісного боку;

ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА

Оперативний аналіз використання оборотних ресурсів в рослинництві

Враховуючи те, що сезонність у сільському господарстві пов’язана з великою нерівномірністю витрат оборотних засобів і суттєвими змінами їх структури… У зв’язку з тим, що кожному виду ресурсів притаманні специфічні якісні… Перевіривши та обґрунтувавши норматив потреби, його можна використовувати в якості бази для порівняльного аналізу.…

ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ ТВАРИННИЦТВА

Оперативний аналіз використання ресурсів в тваринництві

Важливою складовою виробничого потенціалу є кормова база. Від забезпеченості кормами залежить розмір поголів’я, його продуктивність і збереження… Ефективність використання кормів у великій мірі залежить від максимальної… Залежно від забезпеченості кормами та рівня продуктивності тварин формується тип годівлі, який визначається…

ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ВИТРАТ НА ВИРОБНИЦТВО ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА І ТВАРИННИЦТВА

  Як підтверджують дослідження і практичний досвід господарств, оперативний… В даний час залежно від ґрунтовності дослідження та періодичності здійснення аналітичних оцінок склалося три методичні…

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Аксененко А.Ф. Внутрихозяйственный расчет: ответственность и оценка результатов / А.Ф. Аксененко, Новиков В.В., Полякова С.И. – М.: Экономика,… 2. Анализ хозяйственной деятельности в промышленности / Под ред. В.И.… 3. Бабаев Ю.А. Оперативный анализ, результатов деятельности сельскохозяйственных предприятий / Ю.А. Бабаев. - М:…

Навчальне видання

ЗАЇКА Світлана Олександрівна

ПІВЕНЬ Альона Василівна

ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ АПК

 

 

Відповідальний за випуск професор Мазнєв Г.Є.

 

 

Підписано до друку 16.04. 2010 р. Формат 60х90 1/16.

Умовн. др. арк. – 7,2. Тираж – 200 прим.

 

Видання здійснення на кошти Харківського міського благодійного фонду «Інженерні кадри села»

Видавництво «Міськдрук»

Друк РІЗО ФОП Шведов О.І.

КП «Міська друкарня», 61002, вул. Артема, 44

Свідоцтво про державну реєстрацію № 3613, серія ДК,

Від 29.10.2009 р.

 
 


ЗАЇКА С.О., ПІВЕНЬ А.В.

ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ АПК

 
 

– Конец работы –

Используемые теги: оперативний, Аналіз, гос, арської, діяльності, під, ємств, АПК0.128

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ОПЕРАТИВНИЙ АНАЛІЗ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ АПК

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проекту"Економіка виробничо-господарської діяльності підприємства" з дисципліни"Економіка підприємства"
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проектуЕкономіка виробничо господарської діяльності підприємства...

Сутність та організація Підприємницької діяльності. Економіка підприємництва. Особливості регулювання Підприємницької діяльності
ВСТУП... РОБОЧА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ КОРОТКИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ...

Основи організації Фінансів підприємств. Поняття фінансів підприємств, їх зміст, функції
Тема... Основи організації... Фінансів підприємств...

Лекція 6. Методологічні підходи до оцінювання конкурентоспроможності туристичних підприємств 1. Послідовність та принципи оцінювання конкурентоспроможності туристичних підприємств
План... Послідовність та принципи оцінювання конкурентоспроможності туристичних... Критерії та показники конкурентоспроможності туристичних підприємств...

Грошові кошти та організація розрахунків на підприємствах. Розрахунок планування прибутку. Розрахунок загального та чистого прибутку, їх розподіл і використання. Санація підприємства
Основними завданнями фінансової роботи являються - мобілізація фінансових ресурсів в розмірі, необхідному для забезпечення нормального процесу… Призначення фінансового планування і прогнозування полягає в визначенні потреб… Оперативна фінансова робота складається з комплексу заходів з мобілізації фінансових ресурсів, необхідних для…

Аналіз господарської діяльності
Житомирський державний технологічний університет... Навчально методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з предмету Економіка підприємств. Розділ 1 Підприємство в сучасній системі господарювання
Політехнічний технікум... Конотопського інституту Сумського державного університету...

Діагностика діяльності підприємств готельного господарства (на прикладі ГК "Русь")
Розвиток вітчизняного та міжнародного туризму значною мірою повязується з рівнем матеріально-технічної бази, розгалуженістю та різноманітністю… Економічна сутність готельної діяльності полягає, насамперед, у тому що вона… Результатом виробничо-експлуатаційної діяльності готелів є не готовий продукт, а пропозиція особливого виду послуг.…

дослідження тактичного та оперативного планування структурного підрозділу підприємства( на прикладі ТОВ „Дніпрпрес”
Основною ціллю цієї роботи є дослідження тактичного та оперативного планування структурного підрозділу підприємства на прикладі ТОВ Дніпропрес .… Багаторічний досвід закордонних та українських підприємств довів, що… Досвідчені керівники розуміють, що всі великі бої спочатку виграють на папері - на плані, а тільки після цього у…

Організація проектного аналізу господарської діяльності ВАТ "Бердичівський пивоварний завод"
Проте швидке відновлення колишніх обсягів виробництва за рахунок власних коштів на більшості пивоварних заводів буде неможливо, тому що недостача… Наявні в розпорядженні вітчизняних підприємств прибутки мінімум у 2-3 рази… У той же час активна частина основних фондів галузі має знос 40%, а потреба в устаткуванні задовольняється…

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам