рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

СОЦІОЛОГІЯ СІМ’Ї

СОЦІОЛОГІЯ СІМ’Ї - раздел Образование, Міністерство Освіти І Науки України Чернівецький Національний Універ...

Міністерство освіти і науки України

Чернівецький національний університет

імені Юрія Федьковича

СОЦІОЛОГІЯ СІМ’Ї

Навчально-методичний посібник

Чернівці Чернівецький національний університет УДК 305 (072)

ЗМІСТ

1. Передмова……………………………………………...4

2. Структура залікового кредиту курсу………………..16

3. Програма лекційного курсу………………………….18

4. Конспект лекцій

5. Методичні рекомендації до семінарських занять

Семінарське заняття № 1. ………...

Семінарське заняття № 2. ……………………..

Семінарське заняття № 3. ………………………

Семінарське заняття № 4. …………………………

Семінарське заняття № 5. …………………….

Семінарське заняття № 6. ……………………...

Семінарське заняття № 7. ………………...

6. Методичні рекомендації до самостійної роботи студентів……………………………………………………

7. Завдання для самостійної роботи до курсу «Соціологія сім’ї»……………………………………………….

8. Опрацювання фрагментів текстів зарубіжних соціологів…….

О.Тоффлер………….

А.І. Антонов, В.М. Медков……………..

Е.Гідденс…………….

П.Сорокін…………….

Ф.Енгельс……………….

М.Бердяєв

П.Сорокін……………

С.І.Голод………………

Т. Парсонс……………

9. Таблиці………………………………………………

10. Перелік питань для іспиту……………………………

11. Зразки тестових завдань……………………………...

12. Глосарій……………………………………………….

13. Альтернативний соціологічний словник………………


ПЕРЕДМОВА

Сім’я є першоосновою будь-якого суспільства. Вона — не тільки результат самих елементарних природних емоцій людини (любові, ненависті, сексуальності, самотності, емоцій, пов’язаних з покаранням, жертвопринесенням, релігійними прагненннями і т.д.). Це також основна територія, на якій відбувається виробництво і відтворення поколінь, виховання і, насамкінець, інституціоналізація людини. Згодом ті схеми, в яких взаємодіяли і зміцнювали одне одного вищезгадані властивості людської натури, стали основою майже невичерпної розмаїтості сімейних організацій, що, у свою чергу, створили ґрунт для нескінченної розмаїтості культур і цивілізацій.

Соціологія сім’ї є галуззю соціології, що вивчає формування, розвиток і функціонування сім’ї, шлюбно-сімейних відносин у конкретних культурних та соціально-економічних умовах.

Всі проблеми сучасного суспільства в тій чи іншій мірі стосуються сім’ї і позначаються на ній. Саме тому соціологію сім’ї можна вважати надзвичайно актуальним курсом в системі соціологічних дисциплін.

Метою курсу є ознайомлення з особливостями соціології сім’ї як важливого розділу соціології інститутів, як галузі соціологічного знання та спеціальної соціологічної теорії.

Завдання курсу -ознайомити студентів з основними методологічними та методичними підходами вивчення сім’ї як соціального феномену, здійснити аналіз цієї категорії не тільки на макрорівні інституціональної ефективності, але і на рівні соціально-психологічної групи, розкрити взаємозв’язок між розвитком суспільства та еволюцією інституту сім’ї, розглянути проблеми шлюбно-сімейних відносин на сучасному етапі розвитку суспільства, розкрити напрями державної політики в сфері сім’ї та напрями соціальної роботи з нею.

У результаті засвоєння курсу «Соціологія сім’ї» студенти повинні опанувати компетенцією, що дозволяє чітко представляти «предметне поле» соціології сім’ї: інтерпретації історичної еволюції сім’ї, розуміння її різноманітних культурних форм, типів, функцій, особливостей життєвого циклу, теоретико-методологічних підходів, а також тенденцій розвитку сім'ї та особливостей сучасної сімейної соціальної політики.

Проведення семінарськіх зайнять з курсу «Соціологія сім’ї» ставить за мету зробити оримані в лекційному режимі знання більш активними, сприяти їх інтеріоризації, формуванню актівної професійної та жіттєвої позіції у студентів щодо знань соціологічних закономірностей функціонування сім’ї, так і щодо власної майбутньої сім'ї.

З урахуванням вищевказаного можна сформулювати такі основні завдання реалізації проведення семінарських занять:

- активне включення студентів до обговорення проблем сучасної соціології сім’ї;

- розвиток комунікативних навичок студентів;

- здійснення педагогічного контролю за засвоєнням навчальних знань.

План семінарських занять включає 7 тем, що відносяться до різних розділів соціології сім'ї та узгоджуються з темами лекційного курсу. По кожній темі пропонується перелік питань до семінару, питання для самоконтролю, індивідуальні навчально-дослідні та науково-дослідні завдання, завдання для самостійної роботи, а також список обов’язкової та додаткової літератури, рекомендованої до самостійного вивчення.

Методичні рекомендації студенту

з освоєння навчальної програми курсу «Соціологія сім'ї»

Особливість даного курсу полягає в тому, що це - спеціальна соціологічна дисципліна, об'єкт якої – сім’я – «мініатюра» суспільства в цілому. Звідси тісний зв’язок курсу як із загальнотеоретичними дисциплінами - соціологією, перш за все, а також філософією, психологією, економікою, історією соціології і т.ін. - так і з усією сукупністю інших спеціальних соціологічних дисциплін.

Головним завданням вивчення курсу є не тільки засвоєння конкретного змісту, пов’язаного зі становленням і розвитком сім'ї як соціального інституту і малої соціальної групи, а й встановлення зв’язків, детермінацій, структурної впорядкованості цього змісту. Саме це дозволяє сприйняти досліджувану соціальну реальність у вигляді зв’язної, структурованої й упорядкованої цілісності. При цьому дуже важливо забезпечити історичне бачення цієї цілісності та її конкретних елементів, що дозволяє не просто описати, а зрозуміти, пояснити досліджувані явища і процеси.

Особливе значення для подальшої роботи над курсом має повноцінне засвоєння студентом вступного розділу курсу «Об'єкт і предмет соціології сім'ї», який узагальнює та систематизує раніше отримані загальнотеоретичні знання про об'єктну і предметну галузі соціального знання в цілому в контексті визначення специфіки досліджуваної спеціальної соціологічної дисципліни - соціології сім'ї, що формує уявлення студента про специфіку методів дослідження шлюбно-сімейних відносин.

Радимо у процесі вивчення курсу використовувати такі підручники та посібники:

Антонов А. И., Медков В. М. Социология семьи. - М.: Изд-во МГУ: Изд-во Международного университета бизнеса и управления (“Братья Карич”), 1996. – 304 с.

Антонов А.И. Микросоциология семьи (Методология исследования структур и процессов): Учебн. пособие для вузов. - М.: Издательский Дом “Nota Bene”, 1998. - 360 с.

Антонов А.И. Социология семьи. – М: Изд-во МГУ, 2005. – 587 с.

Волков Ю.Г., Добреньков В.И., Нечипуренко В.Н., Попов А.Ю. Социология: Учебник / Под ред. проф. Ю.Г. Волкова – изд.2-е. – М.: Гардарики, 2004. –

Лавриненко Н.В. Женщина: самореализация в семье и обществе (гендерный аспект). – К.: НАН України Інститут соціології, 1999. – 157 с.

Лукашевич М.П., Туленков М.В. Спеціальні та галузеві соціологічні теорії: Навч. посібник. - К., МАУП, 1999. – 344 с.

Медіна Т.В. Соціологія сім’ї: Навчальний посібник. – Чернівці: Рута, 2006. – 75 с.

Смелзер Н. Социология.- М.: Феникс, 1994.- 688 с.

Соціологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів /За ред. В.Г.Городяненка.- К.: Видавничий центр „Академія”. - 2003.- 560с.

Сысенко В.А. Устойчивость брака: Проблемы, факторы, условия. - М: Финансы и статистика, 1981.- 199 с.

Черниш Н. Соціологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів. – К., 2005.

 

Курс складається з двох модулів — логічно завер­шених частин з теоретичним та практичним нав­чальним матеріалом. У першому модулі розкриваються об’єкт, предмет, основні категорії, методологія й основні напрями досліджень сім’ї та шлюбу, а також еволюція форм сім’ї та функції сім’ї як малої соціальної групи і соціального інституту.

Другий модуль програми містить теми, що стосу­ються дослідження різних аспектів функціонування сім’ї та шлюбу: шлюбної, сексуальної, репродуктивної поведінки, стабільності сім’ї, задоволеності шлюбом, причин і наслідків розлучень та ін..

Кожен окремий модуль передбачає використання різних видів діяльності студентів: виступи на семінарських заняттях, участь у дискусіях, обговореннях, підготовку рефератів з від­повідних тем, реферативних оглядів статей, есе, написання письмових контрольних робіт.

Оцінювання знань студентів здійснюється на основі результатів модульного (поточного) та підсумкового контролю. Модульна оцінка — це сума балів, отриманих студентом за виконання всіх видів робіт, передбачених модулем.

Загальна кількість балів, яку студент може отримати у процесі вивчення дисципліни протягом семестру, становить 100 балів, з яких 60 балів студент набирає при поточних видах контролю і 40 балів - у процесі підсумкового виду контролю (іспиту).

Система нарахування балів за видами навчальної роботи

Форма навчальної роботи Вид навчальної роботи Бали  
Семінарське заняття   1. Відповіді при опитуванні (змістовні)
2. Участь в обговоренні відповідей і доповнення при опитуванні 0,5
3. Виконання навчальних завдань
4. Доповнення при виконанні навчальних завдань
5. Доповіді з есе
6. Участь в обговоренні рефератів, есе
7. Тестування
Самостійна та індивідуально-консультативна робота   1. Вивчення окремих тем або питань, що передбачені ро­бочою програмою для самостійного опрацювання (1 тема)
2. Виконання самостійних завдань, передбачених ро­бочою програмою з дисципліни  
3. Підготовка до модульних контрольних робіт та ін­ших форм поточного контролю
4. Вирішення (аналіз) конкретної виробничої ситуації з підготовкою аналітичної записки
5. Письмове оформлення таблиць, схем, діаграм, інших робіт графічного характеру
6. Підготовка наукового дослідження та виступ з ним на університетській науковій студентській конференції
7.Доповідь на міжвузівській науковій конфренції
8. Доповідь на міжнародній науковій конференції
Підсумковий контроль Іспит

 

Поточний контроль знань студентів проводиться за основни­ми напрямами:

1. Контроль систематичності і активності роботи на семінарських заняттях;

2. Контроль за виконанням модульних завдань;

3. Контроль за виконанням завдань для самостійного опрацювання.

Студент, який має поточну заборгованість з поважних причин, має право на поточний контроль пропущених занять під час індивідуальних консультацій, контроль знань такого студента здійснюється викладачем за допомогою відповідних тестів в усній та письмовій формі або бесіди.

Організація контролю за модулями

Проміжний контроль за вивченням матеріалу дисципліни здійснюється за спеціальними завданнями, які оцінюються за 10-бальною шкалою. Внаслідок того, що курс “Соціологія сім’ї” складається з двох модулів, студент має можливість отримати 20 балів за дві модульні контрольні роботи.

Оцінка рівня знань при проведенні модульного поточного контролю

  Система нарахування додаткових балів за видами робіт з вивчення дисципліни…  

Підсумковий контроль: іспит

Іспит проводиться у письмовій формі, білет носить три види завдань: 2 теоретичних, практичне і тести. Загальна найвища оцінка — 40 балів. За кожне розкрите питання студент може отримати по 10 балів, що в сумі дасть 40 балів.

Академічні успіхи студента визначаються за допомогою системи оцінювання за національною шкалою та шкалою ЕСТS у такому порядку:

Шкала оцінювання

Критерії оцінювання, узгоджені зі шкалою ECTS

Оцінка «А» виставляється студенту, який за результатами поточного, модульного і підсумкового контролю набрав у сумі від 90 до 100 балів і рівень… - виявив добрі знання теоретичного матеріалу на рівні концептуальних уявлень,… - вільно володіє понятійно-категоріальним апаратом;

СТРУКТУРА ІСПИТОВОГО КРЕДИТУ КУРСУ

ПРОГРАМА ЛЕКЦІЙНОГО КУРСУ

Змістовий модуль 1. Сім’я як об’єкт вивчення соціології

Тема 1. Соціологія сім’ї в системі наук про сім’ю.

Специфіка соціологічного підходу до вивчення сім’ї. Сім’я як соціальний інститут і мала соціальна група. Взаємодія соціології сім’ї з іншими… Основні категорії соціології сім’ї. Поняття сім’ї та шлюбу. Основні визначення… Поняття функції. Специфічні та неспецифічні функції сім’ї. Зміст функцій сім’ї. Класифікації функцій в соціології…

Тема 2. Основні теоретичні підходи до вивчення сім’ї в соціології. Етапи історичного розвитку сім’ї як соціального інституту

Типологія теоретичних підходів до вивчення сім’ї. Історія вивчення сім’ї. Моделі „шлюбно-сімейних” стосунків у тваринному світі. Сім’я в стародавньому суспільстві. Погляди Й.Баховена, Дж.Мак-Леннана, Л.Моргана, Ф.Енгельса стосовно шлюбно-сімейних стосунків. Соціобіологічне пояснення шлюбно-сімейних відносин у людському суспільстві. Теорія сексуального договору.

Емпіричне вивчення сім’ї. Фредерік Ле Пле як засновник емпіричного напряму вивчення сім’ї.

Структурний функціоналізм. Внесок Т.Парсонса в дослідження сім’ї. Символічний інтеракціонізм. Теорія обміну та її роль в моделюванні шлюбного вибору. Репродуктивна теорія Г.Беккера. Концепція „дітоцентризму” Ф.Ар’єса. Етнометодологія та застосування „гарфінкелінгу” в соціології сім’ї. Сімейна складова психоаналізу. Соціально-репресивний бік сімейної соціалізації та її роль у становленні фашизму в працях В.Райха. Застосування соціометрії в терапії сімейних стосунків.

Становлення вітчизняної соціології сім’ї.

Історичний характер розвитку сім’ї як соціального інституту. Періодизація історичного розвитку сім’ї. Історичні форми розвитку сім’ї. Розвиток сім’ї на доіндустріальному етапі. Соціальні передумови виникнення моногамної сім’ї. Сім’я у рабовласницькому суспільстві. Основні риси сімейного способу життя в традиційному суспільстві. Сім’я на індустріальному етапі розвитку суспільства. Вплив соціальних процесів індустріалізації та урбанізації на сімейний спосіб життя. Виникнення сім’ї сучасного типу. Перспективи подальшого розвитку сім’ї як соціального інституту.

Змістовий модуль 2. Найважливіші напрями дослідження сім’ї

Тема 3. Дошлюбна поведінка подружжя і якість шлюбу. Теорії шлюбного вибору.

Особливості дошлюбної поведінки молоді. Місце любові, сім’ї та шлюбу в ціннісних орієнтаціях молоді. Теорії шлюбного вибору: психоаналітична (З. Фройд); компліментарних (доповнюючих) потреб (Р. Уінч); обміну (Дж. Хоманс); моделі «фільтрів»: соціальної та ціннісної гомогенності і додатковості потреб (А Керкофф, К. Девіс); соціальної гомогенності і територіальної близькості (А. Кац, Р. Хілл); («стимул-цінність-роль») (А. Мурстейн). Соціологічні та соціально-психологічні «дошлюбні фактори ризику», що визначають успішність («стабільність», «якість») шлюбу.

Поняття шлюбної поведінки та шлюбного вибору. Складові шлюбної поведінки. Сучасні тенденції в шлюбній поведінці.

Роль дошлюбних чинників у процесі створення сім’ї. Шлюбний контракт та практика його застосування.

 

Тема 4. Життєвий цикл сім’ї. Особливості сучасної сім’ї в Україні

Поняття життєвого циклу сім’ї. Інструментальний та феноменологічний підхід до вивчення життєвого циклу сім’ї. Критерії конструювання життєвого циклу сім’ї. Поняття неповноти життєвого циклу сім’ї. Класифікація чинників, що визначають неповноту життєвого циклу сім’ї. Поняття кризових сімейних подій та їх вплив на етапи життєвого циклу сім’ї. Вивчення життєвого циклу сімей за допомогою методу життєвих історій сімей (методу сімейних біографій).

Етноісторичні аспекти створення сім’ї в Україні. Сім’я у демографічному вимірі України. Особливості сучасної сім’ї в Україні. Можливості реалізації функцій сім’ї у суспільстві перехідного періоду. Сім’я в структурі життєвих орієнтацій. Становище окремих сімей: молоді, студентські, багатодітні, неповні, сім’ї з дітьми з функціональними обмеженнями, сім’ї пенсіонерів.

 

Тема 5. Сім’я і сексуальність. Репродуктивна поведінка

Соціальні норми дітності. Репродуктивна поведінка: поняття, структура. Репродуктивний процес і репродуктивний цикл. Плідність. Потреба в дітях і…

Тема 6. Сімейна політика держави. Методологічні аспекти вивчення сім'ї та шлюбу

Сімейна політика як об’єкт дослідженя. Соціальна сутність сімейної політики. Необхідність сімейної політики, її цілі. Програми просімейної політики. Аналіз діючих в Україні програм з підтримки сім’ї. Стратегія зміцнення інституту сім’ї в Україні.

Системний підхід до дослідження сім’ї. Процедури соціологічного дослідження щодо зменшення деформації даних. Взаємодія умов і об’єкта дослідження в соціології сім'ї при опитуванні, спостереженні та контент-аналізі. Специфіка використання опитувальних методів а соціології сім’ї. Про взаємодоповнюваність кількісних і якісних методів у соціології сім’ї. Типи, тактики та процедури якісного дослідження сім’ї.

 

 

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

 

Тема 1. Соціологія сім’ї як самостійна галузь соціології

2. Дискусійність підходів до трактування сім’ї. 3. Поняття сім’ї: функції та структури. Сім’я — інститут, що переважно створює і діє на культуру. Усюди, де б ви не опинилися, сьогодні, так само як і вчора,…

Тема 2. Основні теоретичні підходи до вивчення сім’ї в соціології

2. Типологія теоретичних підходів до вивчення сім’ї. Переддослідницький етап розвитку соціології сім’ї. 3. Розвиток соціології сім’ї в ХХ ст.. 4. Становлення соціології сім’ї в Україні.

Тема 3. Дошлюбна поведінка подружжя і якість шлюбу. Теорії шлюбного вибору.

2. Теорії шлюбного вибору. 3. Основні тенденції шлюбності в Україні. Шлюбна поведінка — це поведінка, метою якої є задоволення потреби в шлюбі, поведінка, пов'язана з вибором шлюбного…

Тема 5. Життєвий цикл сім’ї.

Особливості сучасної сім’ї в Україні

2. Етноісторичні аспекти створення сім’ї в Україні. 3. Сім’я у демографічному вимірі України.  

Тема 5. Сім’я і сексуальність. Репродуктивна поведінка

2. Репродуктивна поведінка як предмет дослідження соціології. 3. Особливості репродуктивної поведінки населення України. Сексуальність в найрізноманітніших її проявах - найважливіший аспект соціальної взаємодії. Не випадково видатний…

Тема 6. Сімейна політика держави. Методологічні аспекти вивчення сім'ї та шлюбу

2. Системний підхід до дослідження сім’ї. Специфіка використання опитувальних методів в соціології сім’ї. 3. Типи, тактики та процедури якісного дослідження сім’ї.  

Соціологія сім’ї як галузь соціологічного знання

2. Категорії соціології сім’ї. Функції сім’ї в суспільстві. 3. Соціологія сім’ї в системі наукових дисциплін, що займаються вивченням… Ключові слова: сім’я, шлюб, соціологія сім’ї, функції сім’ї, форми сім’ї, фамілістика

Запитання та завдання для самоконтролю

1. Дайте визначення сім’ї та шлюбу.

2. Назвіть основні проблеми, що є предметом досліджень в соціології сім’ї.

3. У чому полягає специфіка соціологічного підходу до сім’ї?

4. Наведіть критерії визначення сім’ї як соціального інституту та малої групи.

5. Назвіть функції сім’ї по відношенню до суспільства, сім’ї та особистості.

6. Охарактеризуйте основні категорії, які використовуються в соціології сім’ї.

7. Чим відрізняються сім’я від домогосподарства?

8. Які критерії використовуються для типології сім’ї?

Завдання для самостійної роботи

2. Побудуйте схему трьох нуклеарних сімей, враховуючи таке: сім’я з обома батьками, які знаходяться у повторному шлюбі, де у них двоє дітей і у… 3. Специфіка соціологічного підходу до вивчення сім'ї полягає в тому, що… 4. Однією з категорій соціології сім'ї як спеціальної соціологічної теорії є категорія «умови життя сім'ї». Умови…

Теми рефератів

1. Культурна різноманітність сучасних форм сім’ї.

Теми ІНДЗ

1. Побудуйте генеалогічне дерево своєї родини до п’ятого коліна.

2. Підготуйте таблицю “Основні форми сім’ї”.

Рекомендована література

Основна

Антонов А.И. Микросоциология семьи (Методология исследования структур и процессов): Учебн. пособие для вузов. - М.: Издательский Дом “Nota Bene”,… Антонов А.И. Социология семьи. – М.: ИНФРА, 2005. Бурова С.Н., Демидова А.В. Тенденции исследования семьи в советский и постсоветский периоды (по материалам журнала…

Становлення соціології сім’ї як самостійної дисципліни

  1. Історичний розвиток уявлень про сім’ю.
  2. Основні теоретичні підходи до сім’ї в соціології.
  3. Становлення соціології сім’ї в Україні.

Ключові слова:груповий шлюб, парний шлюб, екзогамія, моногамія, фамілістичний підхід

МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ

Підготовка першого питання вимагає поглибленого вивчення, оскільки питання походження шлюбу і сім’ї має важливе світоглядне значення. Аналізуючи процес виникнення і розвитку сім’ї, зверніть увагу на наступну схему еволюції шлюбних відносин:

4) Груповий шлюб – із ендогамії (статевих стосунків в середині роду), через агамію (тимчасова заборона статевих зв’язків), виникла екзогамія (систематичні зв’язки між представниками різних родів). Отже, груповий шлюб - це перша форма шлюбних відносин.

5) Парний шлюб – існує ще колективне господарство, жінка користується свободою нарівні з чоловіком, вона виділяє одного головного чоловіка і навпаки. Такий шлюб ще не регулювався спільнотою, його зв’язувала лише добра воля партнерів, але це не було ще постійне партнерство. Відбувається розподіл праці. З’являється скотарство, ремесла, виникає приватна власність.

6) Індивідуально-парний шлюб (моногамія) – із розвитком приватної власності чоловік починає займати головну роль. Материнське право відміняється, спадковість йде по батьківській лінії. Батьківська необмежена влада, йде закабаління жінки. Відбувається поневолення однієї статі іншою.

Зауважимо, що в соціології існує значна кількість теорій, які по-своєму намагаються пояснити історичний процес виникнення сім’ї. Досить повно ґенеза сім’ї та шлюбу розглянуто у книзі Тюгашева Е.А., Попкової Т.В. Семьеведение: Учебное пособие. – Новосибирск: СибУПК, 2002 (http://docs.podelise.ru/docs/index-8770.html).

Розглядаючи друге питання, варто зосередитись на тому, що макросоціологічний підхід до аналізу сім’ї представлений такими напрямами, як еволюційний підхід, функціоналізм та конфліктологічна парадигма.

Еволюціонізм прагне знайти те загальне, що властиве різним типам сім’ї в різних культурах, тобто нібито шукає особливу суть сім’ї в соціокультурному устрої життя. Цей пошук веде до аналізу специфічних функцій, виконуваних сім’єю в різні епохи, у різних культурах і соціальних системах. Цей універсалізм функцій дозволяє трактувати сім’ю як найважливіший соціальний інститут з народження і соціалізації нових поколінь.

Функціональний підхід — друга складова частина вивчення сім’ї як соціального інституту — також спрямований на пошук того загального, що властиве різним типам сім’ї у ході історії, однак концентрує увагу не тільки на універсальності сім’ї, на історичних формах реалізації «ідеї» сім’ї, але зосереджений більше на власне сімейно-домашньому житті, на соціокультурних функціях сім’ї як соціального феномену і на взаємозв’язках соціокультурних ролей, пов’язаних зі шлюбом, спорідненістю і батьківством. Е. Дюркгайм, як «батько функціоналізму», безпосередньо вплинув на пошук властивих для сім’ї механізмів солідарності і згуртованості, концентруючи увагу на ролі кожного члена сім’ї в сімейному житті, на ролі чоловіків і жінок у сімейній аномії — специфічному виді порушення сімейної рівноваги.

У XIX ст. виникає й інше, прикладне, або емпіричне, вивчення сім’ї, що явно перегукується з функціональним підходом. Засновником цієї соціологічної традиції був Фредерік Ле Пле, що знаходився під впливом ідей О. Конта про сім’ї як «дрібні суспільства», спонтанно стійкі при зміні поколінь завдяки схильності до солідарності. Щоб зрозуміти суспільство, необхідно зрозуміти сім’ю — це формула Ле Пле, який вважав, що зовнішнє середовище визначає економічне життя людей, що одночасно диктує форму сім’ї, що у свою чергу впливає на суспільні процеси.

Пригадайте, з працями яких науковців пов’язують конфліктологічний підхід в соціології. Особливу увагу зверніть на працю Ф.Енгельса «Походження сім’ї, приватної власності і держави». Складіть її план-проспект.

Приступаючи до аналізу мікросоціологічних теорій сім’ї, радимо зробити їх порівняння у вигляді таблиці.

При аналізі типологій теоретичних підходів до вивчення сім’ї необхідно врахувати те, що існують три парадигми пояснення сімейних змін: фамілістична (кризова), «прогресистська» та феміністична. Познайомтесь із ними в спеціальній літературі і спробуйте приєднатись до однієї з них. Аргументуйте свій вибір. Зважте на те, що поява альтернативних теорій сім’ї зумовив їх вплив на інтерпретацію фактів зміни структури сім’ї, тенденцій та перспектив сімейних процесів, їх прогнозів, причин і наслідків.

Підготовку третього питання слід розпочати з аналізу особливостей функціонування соціологічної думки в Україні у ХХ столітті. Пригадайте, у працях яких науковців України містяться міркування про місце і роль сім’ї в житті суспільства.

У вітчизняній соціології існує методологічна проблема екстраполяції переважно західних концепцій на наше суспільство.

Особливу увагу варто приділити розвитку соціології сім’ї в Україні доби незалежності. Зокрема, праці І.М.Прибиткової, Л.В.Чуйко, В.С.Стешенко, Н.В.Лавриненко, Ю.М.Якубової присвячені вивченню різних аспектів функціонування сім’ї в нових соціально-економічних умовах.

У період 90-х рр. ХХ ст..- поч. ХХІ ст. важливу роль у вивченні сім’ї відіграють Державний інститут сімейної та молодіжної політики, створений при Державній службі молоді та спорту України, а також Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи.

 

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Які етапи історичного розвитку сім’ї як соціального інституту Ви можете назвати?

2. Яким чином досліджувалася сім’я до сер.60-х років ХІХ ст?

3. Чому суспільство трактувалося філософами як сім’я?

4. Коли і чому почалося становлення соціології сім’ї як самостійної дисципліни?

5. Дайте характеристику основних теоретичних джерел соціології сім’ї.

6. Розкрийте основні відмінності патріархальної теорії та теорії історичного походження сім’ї та шлюбу.

7. У чому полягають методологічні засади теорії походження шлюбу та сім’ї Л.Моргана-Ф.Енгельса?

8. Родоначальником якої інтелектуальної традиції був Фредерік Ле Пле? Який тип сім'ї був взятий за основу в його концепції?

9. Охарактеризуйте особливості структурно-функціонального підходу до вивчення сім’ї як соціального інституту.

10. Розкрийте положення фемінізму щодо шлюбно-сімейних відносин.

11. При вивченні яких сфер сімейної життєдіяльності теорія символічного інтеракціонізму може використовуватися найбільш плідно?

12. У чому полягає концепція кризи сім’ї П.Сорокіна?

13. Охарактеризуйте найважливіші напрями досліджень сім’ї в Україні.

Завдання для самостійного опрацювання

2. У яких галузях вивчення сімейної життєдіяльності символічний інтеракціонізм найбільш плідний і застосовується найчастіше? 3. Американські соціологи Е. Берджес і X. Лок у праці «Сім’я — від інституту… 4. Охарактеризуйте один-два соціальні інститути суспільства, наприклад, релігію і сім’ю, їх історичну еволюцію,…

Теми рефератів

1. Світові релігії про шлюб, сім’ю, статеве життя, розлучення та регулювання дітонародження (на прикладі окремих конфесій).

2. Г.Беккер та його внесок до соціології сім’ї.

3. П.Сорокін про майбутнє сім’ї.

4. Історична еволюція сім’ї: критичний аналіз підходів.

5. Становлення соціології сім’ї в Україні

Теми ІНДЗ

1. Підготуйте у вигляді таблиці і зробіть порівняльний аналіз основних теоретичних підходів до сім’ї.

2. Підготуйте реферат «Становлення соціології сім’ї в Україні».

3. Підготуйте таблицю «Історичні зміни інституту сім’ї». Можна використати в якості прикладу таку форму:

Сім’я в минулому Сучасна сім’я
Патріархальна й авторитарна Індивідуалістична й демократична
Мало розлучень Багато розлучень

 

 

Література

Основна

Антонов А.И. Микросоциология семьи (Методология исследования структур и процессов): Учебн. пособие для вузов. - М.: Издательский Дом “Nota Bene”,… Антонов А.И. Социология семьи. – М.: ИНФРА, 2005. Голод С.И. Семья и брак: историко-социологический анализ. - СПб., 1998.

Додаткова

Антонов А.И., Филипс Т.Ч. Социально-конвенциональные теории семьи в американском феминизме // Вестник МГУ. Сер 18. Социология и политология. - 2002.… Быстров А.А. Концепция семьи: марксизм и советская социологическая школа //… Гидденс Э. Трансформация интимности. Сексуальность, любовь и эротизм в современных обществах. – СПб: Питер, 2004.

Вибір шлюбного партнера як предмет соціологічного вивчення

2. Соціологічні теорії шлюбного вибору. 3. Особливості формування сім’ї в Україні в сучасних умовах.  

Теми рефератів

1.Потреба в шлюбі і шлюбному партнері.

2.Стадії та фактори шлюбного відбору.

3.Ціннісно-мотиваційні аспекти шлюбного вибору.

4.Основні теоретичні концепції зміни шлюбу і шлюбної поведінки в світі.

Теми ІНДЗ

1.Підготуйте реферат „Основні теоретичні концепції зміни шлюбу і шлюбної поведінки в світі”.

2.На основі аналізу статистики зробіть дослідження стану шлюбного ринку в Україні.

3.Підготуйте есе на тему: «Причини та соціальні наслідки зростання кількості незареєстрованих сімей».

Питання для самоконтролю

1.Що таке сімейна поведінка особистості? Назвіть її основні різновиди.

2.Охарактеризуйте сучасні тенденції в шлюбній поведінці. Яких змін вона зазнала в процесі трансформації інститутів шлюбу і сім’ї?

3.Дайте визначення шлюбної поведінки. Охарактеризуйте її складові. Що таке шлюбний вибір (відбір)?

4.Поясніть, чому процес шлюбного вибору має конкретно-історичний характер. Що таке «серійна моногамія», «жорстка моногамія»?

5.Розкрийте основні чинники, що впливають на вибір шлюбного партнера.

6.Визначте найважливіші риси моногамії, що беруться до уваги при виборі шлюбного партнера.

7.Охарактеризуйте соціологічні теорії шлюбного вибору.

8.Розкрийте основні засади соціально-психологічних теорій шлюбного вибору. Що для них є спільним?

9. Які чинники дошлюбного періоду можуть здійснювати вплив на процес адаптації подружжя та успішність функціонування сім’ї у перші роки? Поясніть, яким чином це відбувається.

10. Що таке шлюбний контракт? Які питання він має регулювати? У чому, на Ваш погляд, полягають його переваги і недоліки?

11. Яке весілля найближчим часом будуть святкувати ваші батьки?

 

Завдання для самостійної роботи

2.Опрацюйте у навчальному посібнику Тюгашева Е.А., Попокової Т.В. «Семьеведение» розділи «Обряды свадебного цикла» та «Семейная культура… 3.Останнім часом все більшого розповсюдження набуває співжиття без реєстрації… 4.Проаналізувавши матеріали дослідження «Молода сім’я України 90-х», зробіть висновки про основні тенденції у…

Практичні завдання

1. Ретельно вивчіть популярну літературу, присвячену організації та проведенню весіль. Складіть масштабний проект весільного процесу. Скільки позицій він включає?

2. Проведіть репетицію найпростіших весільних ігор.

Література

Основна

Борисов В.А., Синельников А.Б. Брачность и рождаемость в России: демографический анализ. - М., 1995. Волков А.В. Семья — объект демографии. - М., 1986. Голод С.И. Семья и брак: историко-социологический анализ. - СПб., 1998.

Додаткова

Глазунов С.В. Сучасні чинники вибору шлюбної пари і деякі питання стабілізації подружніх стосунків // Вісн. Дніпропетр. держ. ун-ту: Соціологія. Філософія. Політологія. - Д.: Вид-во ДДУ, 1999. - Вип. 5.

Гурко Т.А. Влияние добрачного поведения на стабильность молодой семьи // Социологические исследования. – 1982. - № 2. – С. 88-93.

Денисенко А. Социально-психологические факторы, определяющие психологическую готовность к супружеским взаимоотношениям // Наука і освіта. – 2001. - № 1. – С. 25-29.

Елютина М. Э., Быкова Н. О. Асимметричный по возрасту брак в оценках супругов // Социологические исследования. - 2012. - № 1.

Захаров С. Новейшие тенденции формирования семьи в России. Статья первая: Расширяющиеся границы брака. // Демоскоп Weekly. № 237-238.(6-19 марта 2006). Режим доступу: http:// www.demoscope.ru/weekly/2006/0237/tema01.php).

Медіна Т.В. Мотивація вступу до шлюбу // Соціальна робота з молодою сім’єю: Збірник методичних матеріалів для працівників соціальних служб для молоді. – Київ: Вид-во “А.Л.Д.”, 1997. - Вип. ІІІ. - Ч. І. – С. 9-12.

Медіна Т.В. Тенденції шлюбності в Україні // Актуальні проблеми розвитку суспільства: історична спадщина, реалії та виклики ХХІ століття // 9-ті читання пам’яті Вячеслава Липинського. Матеріали доповідей учасників 4-ї Міжнародної науково-практичної конференції. – Луцьк, 2006. – С. 41-43.

Медіна Т.В. Етноісторичні аспекти формування та функціонування сім’ї в Україні // Нова парадигма: журнал наукових праць. Вип. 57. – К.,2006.- С.190-199.

Медіна Т.В. Співжиття як предмет дослідження соціології сім’ї // Філософія гуманітарного знання (після Вільгельма Дільтея): Матеріали міжнародної наукової конференції (16-17 жовтня 2009 р., м Чернівці). – Чернівці: Чернівецький національний університет, 2009. – С.285-287.

Павличенко М.В. К проблеме брачного выбора (по материалам специального пилотажного исследования) // Вестник МГУ. Сер. 18. Социология и политология. – 1997. - № 2.

Тюгашев Е.А., Попкова Т.В. Семьеведение: Учебное пособие. – Новосибирск: СибУПК, 2002. – 171 с.


Cемінарське заняття № 4

Найважливіші проблеми функціонування молодої сім’ї

2. Молода сім’я як особливий тип сім’ї. 3.Соціально-психологічні та соціально-економічні проблеми молодих сімей. 4.Проблема стабільності молодої сім’ї.

Теми рефератів

1. Життєвий цикл і прогнозування сімейної структури населення.

2. Соціологічні проблеми вивчення життєвого циклу сім’ї.

3. Стабільність молодої сім’ї як предмет соціологічного вивчення.

4. Психологічні проблеми перших років подружнього життя.

5. Соціальні проблеми молодої сім’ї в сучасній Україні.

 

 

Теми ІНДЗ

1. Проведіть соціологічне дослідження «Проблеми молодої студентської сім’ї».

2. Підготуйте есе на тему: «Історія cім’ї моїх батьків».

 

Питання для самоконтролю

1. Дайте визначення життєвого циклу сім’ї.

2. Розкрийте, в чому полягає сутність життєвого циклу сім’ї як об’єкта вивчення демографії сім’ї та мікросоціології сім’ї.

3. Охарактеризуйте інструментальний та феноменологічний підходи до вивчення життєвого циклу сім’ї.

4. Проаналізуйте проблему соціально-психологічного характеру, з якими може зіткнутися сім’я на етапі свого становлення.

5. Які соціально-економічні проблеми є найбільш гострими для молодої сім’ї?

6. Проаналізуйте чинники, що здійснюють вплив на стабільність молодої сім’ї.

7. Визначте чинники, які, на Ваш погляд, можуть дестабілізувати українську сім’ю на перших стадіях її існування.

 

Завдання для самостійної роботи

2. За даними соціологів, більшість молодих людей сьогодні не влаштовує той тип сімейних стосунків, який вони спостерігають в сім’ях батьків. Що, на… 3. Більшість соціологів вважає, що домінуючою в нинішньому суспільстві є… а) якими причинами це, як правило, зумовлено?

Література

Основна

Анцыферова Л. Новые стадии поздней жизни: время теплой осени или суровой зимы // Психологический журнал. - Т.15. - 1994. - № 3. - С. 99-106. Глазунов С.В. Соціологія сім’ї: Навч. посібник для вищ. закл. освіти. - Д.:… Дементьева А. Первые годы брака: Проблемы становления молодой семьи. – М.: Наука, 1991. – 112 с.

Додаткова

Глазунов С.В. Фамілістичні аспекти соціальної політики в Україні // Грані.- 1999. - № 3(5) травень-червень. - С. 117-121. Горлач М.Г. Гендерный аспект семейно-ролевого диссонанса // Социологические… Дымова Т.И. Зависимость характеристик супружеской семьи от родительской // Вопросы психологии. - 1998. - № 2.

Подружні стосунки

Ключові слова: розподіл влади, задоволеність шлюбом, фактори стабільності сім’ї, подружні конфлікти, розлучення   МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ

Теми рефератів

1. Роль національних традицій в сімейних відносинах.

2. Нуклеаризація сімей: сутність, соціально-економічні наслідки.

3. Соціально-демографічні аспекти альтернативних форм сімейної поведінки.

4. Розірвання шлюбу: ціннісно-мотиваційні аспекти.

 

Теми ІНДЗ

1.Підготуйте реферативний огляд статті Магун В.С. «Влияние культуры и образования на переход от традиционных семейных норм к современным (сравнение России и Франции)»

2. Нині значна кількість людей активного віку в Україні зайнята заробітчанством за кордоном. Які наслідки це може мати для окремої сім’ї та для інституту сім’ї в Україні в цілому? (напишіть есе).

Питання для самоконтролю

1. Розкрийте зміст таких понять: види сімейної поведінки, структура сімейної поведінки, задоволеність сімейним життям.

2. Назвіть фактори стабільності сім’ї.

3. Якими є передумови стабільної сім’ї?

4. Чому в сільській місцевості шлюби стабільніші?

5. Які сім’ї стабільніші: ті, що грунтуються на коханні чи на розрахунку?

 

Завдання для самостійної роботи

2. Виконання обов’язків чоловіком і дружиною можуть набувати таких форм: · чоловік виконує тільки свої, а дружина - свої обов’язки; · чоловік не виконує свої обов’язки, а дружина свої виконує;

Література

Основна

Голод С.И. Стабильность семьи: социологический и демографический аспекты. - Л.: «Наука» Ленинградское отделение, 1984. - 134 с. Гурко Т.А., Босс П. Отношения мужчин и женщин в браке // Семья на пороге… Социология семьи: Учебник / Под ред. проф. А. И. Антонова. – 2-е узд., перераб. и доп. – М.: ИНФРА-М, 2005. – 640 с. …

Додаткова

Бергер Б. Нуклеарная семья как первооснова цивилизации в исторической перспективе // Вестник МГУ. Сер. 18. Социология и политология. - 2003. - № 3.… Бойко Т.В. Допомога сім’ям у кризі // Соціальна робота в Україні: теорія і… Брыкова Т. Ю. Возможно ли счастливое супружество в эпоху сексуальной революции? // Социологические исследования. –…

Магун В.С.Влияние культуры и образования на переход от традиционных семейных норм к современным (сравнение России и Франции) // Вопросы воспитания. - 2010. - № 3.

Митрикас А.А. Семья как ценность: состояние и перспективы ценностного выбора в странах Европы // Социологические исследования. - 2004. - № 5. - С. 65-73.

Медіна Т.В. Тенденції розлученості в Україні // Сборник научных трудов по материалам Международной научно-практической конференции «Научные исследования и их практическое применение. Современное состояние и пути развития». Т. 4: Педагогика, психология и социология. – Одесса, 2006. – С. 23-26.

Мустафаева Ф.А. Семья в условиях финансово-экономического кризиса // Социологические исследования. – 2010. - № 7. – С. 66-75.

Мустафаева Ф.А. Социальные проблемы современной семьи // Социологические исследования. – 2009. - № 7.

Орлова Н.А. Родительские практики в восприятии подростков // Социологические исследования. - 2012. - № 9

Окно в русскую частную жизнь. Супружеские пары в 1996 г. /Н.

Римашевская, Д. Ванной, М. Малышева и др. - М.: Academia, 1999. - 271 с.

Проневская И.В. Деформация внутрисемейных отношений. Сравнительный анализ фамилистических текстов // Вестник МГУ. Сер. 18. Социология и политология. - 1997. - № 2.

Радаев В.Человек в домашнем хозяйстве // Социологические исследования. - 1997. - № 4. - С. 64-72.

Седельников С.С. Позиции супругов и типологические особенности реакции на развод // Социологические исследования. - 1992. - № 2. - С. 38-46.

Синельников А. Трансформация семейных отношений и её значение для демографической политики в России // «Демографические исследования». - 2007. - № 5. [електронний ресурс] Синельников А. Режим доступу: http://demographia.ru/articles_N/index.html?idR=5&idArt=683

Сысенко В.А. Разводы: динамика, мотивы, последствия // Социологические исследования. - 1992. - № 2.

Фенько А. Дети и деньги: особенности економической социализации // Вопросы психологии. - 2001. - № 1, 2. - С. 94-102.

Якубова Ю.М. Особистість та сім’я в епоху соціальних трансформацій // Соціальна політика в Україні та сучасні стратегії адаптації населення /Збірник наукових статей. - Київ: НВФ «Студцентр» /НІКА-Центр, 1998. - С. 31-36.

Багнетова Е. А. Влияние семейных факторов на образ жизни и здоровье старшеклассников // Социологические исследования. – 2012. - № 8.

 


 

Семінарське заняття 6

Репродуктивна поведінка

Як предмет дослідження соціології сім’ї

2. Проблеми «самотніх», позашлюбних і розлучених матерів. Батьківство після розлучення. 3. Різноманіття зведених сімей. Специфіка проблем у зведених сім’ях. 4. Взаємини поколінь в українських сім’ях.

Теми рефератів

1. Сексуальна поведінка подружжя: основні характеристики і специфічні особливості.

2. Ступінь задоволеності потреби сім’ї в дітях – методи виміру і результати досліджень.

3. Соціологічний аналіз функціонування неповної внаслідок розлучення сім'ї.

4. Штучні аборти в Україні: демографічні і соціологічні аспекти.

5. Світові релігії про шлюб, сім'ю, статеве життя, розлучення і регулювання дітонародження (на прикладі окремої конфесії).

6. Наукові парадигми і концепції пояснення зниження народжуваності.

7. Соціальна мобільність і репродуктивна поведінка.

8. Нові репродуктивні технології: загроза чи панацея?

 

Теми ІНДЗ

1. На основі аналізу даних статистики зробіть дослідження особливостей репродуктивної поведінки населення України.

2. Підготуйте реферативний огляд статті Богданової Л.П., Щукіної А.С. «Гражданский брак в современной демографической ситуации».

3. Проведіть інтерв’ю в сім’ях, які мають двох дітей, або збираються народити другу дитину. Складіть перелік можливих мотивів народження другої дитини. Зробіть висновки щодо тенденцій дітності в сучасній сім’ї.

 

Питання для самоконтролю

1. Дайте визначення сексуальної поведінки, статевої культури, статевої моралі, сексуальної культури.

2. Назвіть основні тенденції зміни сексуальної поведінки у світі та Україні.

3. Дайте визначення репродуктивної поведінки.

4. Поясніть, чому потреба в дітях вважається головним чинником репродуктивної поведінки особистості.

5. Чим пояснити відмінності в репродуктивній поведінці населення Південно-Східного і Західного регіонів?

6. Якими є основні мотиви народження дітей?

7. Назвіть основні причини депопуляції в Україні.

8. Визначте особливості репродуктивної поведінки населення України.

Завдання для самостійної роботи

1.Розробіть програму дослідження, спрямованого на вивчення репродуктивної поведінки сімей.

2. Більшість соціологів вважає, що домінуючою в нинішньому суспільстві є нуклеарна сім’я. Тим не менше, достатньо часто нині в Україні дорослі діти, створивши власні сім’ї, не відділяються від сім’ї батьків.

а) якими причинами це, як правило, зумовлено?

б) чи можна такий тип сім’ї класифікувати як традиційну багатопоколінну сім’ю?

 

Литература

Основна

Анурин В. Сексуальная революция: двойной стандарт // Социологические исследования. – 2000. - № 9.- С. 88-95. Голод С.И. Семья и брак: историко-социологический анализ. Санкт-Петербург. ТОО… Гурко Т.А. Родительство: социологические аспекты. - М.: Институт социологии РАН, 2003.

Додаткова

Балабанов С.С., Наук Б., Саралиева З.Х.-М. Типология мотивов иметь и не иметь детей // Социологические исследования. - 2009. - № 3. Батьків не обирають... (проблеми відповідального батьківства в сучасній… Богданова Л.П., Щукина А.С. Гражданский брак в современной демографической ситуации // Социологические исследования. -…

Сімейно-шлюбні відносини в сучасному суспільстві

2. Найважливіші тенденції змін інституту сім’ї в Україні. 3. Методи соціологічного дослідження сімейної поведінки. Ключові слова:сімейно-шлюбні відносини, сімейна соціалізація, сімейна поведінка, традиційна і сучасна сім’я,…

Теми рефератів

1. Генеалогічний метод: можливості використання в фамілістських дослідженнях.

2. Якісні методи в фамілістських дослідженнях.

3. Контент-аналіз у дослідженнях сім’ї - можливості і досвід застосування.

4. Метод «життєвих історій» та можливості його використання в фамілістських дослідженнях.

5. Метод фокус-груп та можливості його застосування в фамілістиці.

Теми ІНДЗ

1.Напишіть есе на тему: «Державний патерналізм і сім’я: благо чи зло?»

 

Питання для самоконтролю

1.Охарактеризуйте найважливіші зміни, які відбуваються в сімейно-шлюбній сфері країн Заходу та України.

2.Які макросоціальні зміни сричинили зміни у функціонуванні інституту сім’ї?

3.Якими є особливості структури українських сімей? Чим їх можна пояснити?

4.Які недоліки методу опитування в процесі вивчення сім’ї ви можете назвати?

5.Чому понятійний апарат досліджень, що описують сімейні процеси на рівні групи, є більш розробленим?

6.Охарактеризуйте індикатори, які можуть бути використані в дослідженні сімених структур.

7.Розкрийте особливості аналізу художньої літератури, фольклору, живопису, реклами в контексті фамілітичного дослідження.

Список літератури

Основна

Бергер Б. Нуклеарная семья как первооснова цивилизации в исторической перспективе // Вестник МГУ. Сер. 18. Социология и политология. - 2003. - № 3.… Гавров С.Н. Историческое изменение институтов семьи и брака. Учебное пособие/… Голод С.И. Семья и брак: историко-социологический анализ. Санкт-Петербург. ТОО ТК «Петрополис», 1998, сс.188-221.

Додаткова

Медіна Т.В. Основні підходи до соціологічного пояснення сімейних змін // Нова парадигма: [журнал наукових праць]. – Вип. 75. – К.: Вид-во НПУ імені… Медіна Т.В. Тенденції розвитку сімейно-шлюбних відносин в Україні в умовах… Мустафаева Ф.А. Социальные проблемы современной семьи // Социологические исследования. – 2009. - № 7.

САМОСТІЙНА РОБОТА СТУДЕНТІВ

Відомо, що в умовах реформування освіти значення самостійної роботи студентів зростає. Вона стає пріоритетною, застосовується у всіх формах навчального процесу — на лекціях, семінарських заняттях. Самостійна робота студентів, що відбувається під керівництвом викладача, має досить різноманітні форми: конспектування першоджерел, підготовку рефератів, доповідей, організацію круглих столів, ділових та ситуативних ігор і т.ін. Самостійна робота- це форма навчального процесу, яка передбачає свідому діяльність людини з набуття знань, вона здійсню­ється на базі самостійних занять, планомірної та систематичної роботи над різноманітною навчальною та довідковою літературою, нормативно-правовими актами, художньою та науковою літературою, публіцистичними періодичними виданнями.

Самостійна робота передбачає:

· Осмислення лекційного курсу;

· вивчення, конспектування та критичне осмислення першоджерел, документів, літератури;

· роботу над конспектами лекцій при підготовці до семінарського заняття;

· творчий пошук відповідей на проблемні питання, поставлені в лекції, планах семінарських занять або питаннях для самоконтролю;

· складання тез або плану виступу за питаннями семінар­ського заняття;

· написання реферату або фіксованого виступу;

· написання есе;

· опрацювання творів класиків гендерології;

· написання реферативних оглядів статей;

· виконання творчих завдань;

· роботу над окремими темами курсу, з яких не читаються лекції;

  • підготовку доповідей на наукові студентські конференції;
  • обробку довідкових матеріалів, монографій, періодичних видань, публіцистики та ін.;
  • роботу студентів з науковими матеріалами для підготовки їх до ролі керівників семінарських занять, учасників круглих столів, дискусійних клубів, ділових ігор та інших активних форм навчання;
  • підготовку до контрольних робіт.

 

Задачі студентів під час лекції:

Ø коротко фіксувати теоретичні положення та фактичний матеріал;

Ø вести словник незнайомих нових понять і категорій;

Ø замальовувати схеми, діаграми, робити коротку анотацію відеофільму;

Ø фіксувати список рекомендованої літератури.

Критерієм якості самостійної роботи повинна стати можливість студентів формулювати проблемні питання, робити обмірковані робочі записи.

Серед усіх видів самостійної навчальної роботи важливе місце належить роботі студентів з літературою.

Підбір літератури і робота з нею. При самостійній роботі студентів з підготовки до практичних занять доводиться використовувати велику кількість літератури – як тієї, що є в списках до кожної теми, так і тієї, яку радить лектор безпосередньо під час лекції чи консультації. Тому під час вивчення соціології у студентів повинен випрацьовуватися раціонально-критичний підхід до книг, статей та інших інформаційних повідомлень.

Пошук літератури за запропонованою темою.

Ця частина роботи може здійснюватись різними шляхами. Робота з тематичними та алфавітними каталогами в бібліотеці дозволяє виділити основні ґрунтовні публікації за запропонованими темами. У цьому випадку студент може відшукати як відомі з списку літератури видання, так і нові надходження за темою, що відображені у відповідному каталозі. Крім цього доцільною є робота з профільними періодичними виданнями. У галузі гендерних досліджень такими є журнали „Соціологія: теорія, методи, маркетинг”, „Социологические исследования”, «Український соціум» тощо.

Анотація – короткий виклад змісту – дає загальне уявлення про книгу, брошуру, статтю. Резюме коротко характеризує висновки, головні підсумки.

Найпоширенішою формою записів є конспект. Бажано розпочинати конспектувати після того, як весь матеріал прочитано й складено його план. Основну тканину конспекту становлять тези, доповнені міркуваннями й доказами. Конспект може бути текстуальним, довільним чи тематичним. Текстуальний конспект створюється з уривків оригіналу – цитат, зі збереженням логіки й структури тексту. Довільний конспект – це викладання матеріалу в зручному для читача порядку (наприклад, думки, розкидані по всій книзі, зводяться воєдино). У тематичному конспекті за основу береться тема чи проблема, він може бути складений по декількох джерелах.

Економію часу при конспектуванні дає використання різного роду скорочень, абревіатур.

Основні форми творчої самостійної роботи студентів

Самостійна робота студентів з курсу „Гендерні дослідження” має складатись з наступних видів роботи: підготовка рефератів по певним темам, реферування літератури з питань, що не ввійшли до основного курсу, підготовка та здача модульних завдань. Для того, щоб самостійно підготуватись до цих занять, студенти повинні докладно ознайомитись з літературою, список якої додається.

Робота з підготовки та написання рефератів:

Реферат – (від латинського – доповідати, повідомляти) – короткий виклад змісту одного або кількох документів, наприклад, наукових статей з певної теми. Реферат є одним із перших видів науково-навчальних робіт, які виконують студенти у вузі. Це письмовий доробок студента з певної проблеми, що містить необхідний перелік літератури, елементи дослідження та конкретні висновки.

Існує багато видів рефератів. Науковці найчастіше мають справу з інформативними й розширеними, або зведеними рефератами.

Інформативний реферат найповніше розкриває зміст документа, містить основні фактичні та теоретичні відомості. У такому рефераті має бути зазначено предмет дослідження й мету роботи; наведено основні результати; викладено дані про метод і умови дослідження; відбито пропозиції автора щодо застосування результатів тощо.

Розширений (зведений) реферат (багатоджерельний, оглядовий), містить відомості про певну кількість опублікованих статей з певної теми, які викладено у вигляді зв’язаного тексту.

Структура реферату складається зі вступу, розділів, висновків та списку використаної літератури. У вступі мають бути обґрунтовані актуальність обраної теми, її взаємозв’язок з реальними потребами, ступінь висвітлення проблеми, тематичні межі, завдання.

У розділах викладається конкретний матеріал з проміжними висновками, і нарешті, загальні висновки. Список використаної літератури оформляється згідно стандартів, з якими можна ознайомитись в бібліотеці або на кафедрі. Особливу увагу слід приділити оформленню посилань (якщо вони є). Посилання мають містити інформацію щодо автора публікації, на яку посилаються, назви, місця та року видання, видавництва та кількості сторінок. (Наприклад: Іванов І.І. Соціологія. – К.: Генеза, 2001. – 134 с.)

Захист реферату:

Студент усно викладає основні положення реферату, робить висновки. Обов’язковою є відповідь на запитання слухачів та викладача. Вони демонструють рівень володіння інформацією.

Індивідуалізація сучасних суспільних відносин та, як наслідок, індивідуалізація сучасної професійної освіти відкриті для за­сто­сування нових ефективних форм діяльності, в т.ч. навчальної. Ось чому есе (трансформований, адаптований, змінений жанр літератури) набуває все більшої популярності як вид письмової самостійної роботи українського студента, а саме: як твір-міркування невеликого обсягу з довільною композицією, що виражає індивідуальні враження, міркування з конкретного питання, проблеми й свідомо не претендує на повноту й вичерпне тракту­вання теми. Есе припускає вираження автором своєї точки зору, особистої суб’єктивної оцінки предмета міркування, дає можливість нестандартного (творчого), оригінального висвітлення матеріалу.

Структура есе

1. Титульний аркуш (заповнюється за рекомендованим зразком); 2. Вступ:місія студента щодо розгляду теми есе, його авторське бачення —… 3. Основна частина: теоретичні основи обраної проблеми й виклад основного питання. Ця частина припускає розвиток…

Соціологія сім’ї як спеціальна соціологічна теорія

Знати: типології сімейних структур, історичний характер функцій сім’ї Вміти: розкрити етапи розвитку соціології сім’ї 1. Типології сімейних структур.

Батьківство як предмет вивчення соціології сім’ї

Знати:Особливості функціонування сім’ї на різних етапах життєвого циклу сім’ї Вміти:Аналізувати результати досліджень задоволеності шлюбом 1. Тенденції розвитку інституту батьківства.

Проблемні сім’ї. Соціальна робота з сім’ями

(10 годин)

Знати:типологію проблемних сімей

Вміти:визначати напрями соціальної роботи з проблемними сім’ями

1. Типології сімей – клієнтів органів соціальної допомоги. Дисфункціональні, неблагополучні, кризові сім’ї.

2. Сім’ї з дітьми інвалідами. Сім’ї алкоголіків. Бідні родини.

3.Сім’я правопорушників.

Форми самостійної роботи:

1. Підготувати реферат „Основні теоретичні концепції і парадігми зміни шлюбу та шлюбної поведінки в світі”.

2. На основі аналізу статистики зробіть дослідження стану шлюбного ринку в Україні.

Література

Сім’я та сімейні відносини в Україні: сучасний стан і тенденції розвитку. - К.: ТОВ «Основа-Принт», 2009. - 248 с.

Шлюб, сім’я та дітородні орієнтації в Україні. - К.: АДЕФ-Україна, 2008. - 256 с.

 

ЗМ2, НЕ 2.3

Насильство в сім’ї

(7 годин)

Знати:особливості соціологічного вивчення насильства сім’ї

Вміти:провести соціологічне дослідження з ввчення насильства в сім’ї.

1. Види насильства.

2. Подружнє насильство та насильство над дітьми.

3. Дослідження подружнього насильства в Україні.

Форми самостійної роботи:

Підготуйте реферативний огляд статті Горшкової І.Д., Шуригіної І.І. «Насилие против жен как проблема социологического анализа»

Література

Москаленко В. Программа социальной работы с семьями алкоголиков. - М., Министерство социальной защиты населения РФ, 1992.

Горшкова И.Д., Шурыгина И.И. Исследование домашнего насилия в отношении жен (книга или интернет-версия).

Солодников В.В. Социально-дезадаптированная семья в современном обществе. - Рязань: «Пресса», 2001, - СС.109-127.

Куббинс Л., Мещеркина Е., Писклакова М. Окно в русскую частную жизнь. М.: Academia, 1999, - СС.190-228.

Шестаков Д.А. Супружеское убийство как общественная проблема. СПб.: Изд-во СПб.ГУ, 1992.

Цымбал Е. Проблемы домашнего насилия в России // Сексуальные домогательства на работе. М., 1996, сс.49-58.

Ходырева Н. Причины физического насилия: сущность рода или дисбаланс власти? // О муже(N)ственности. М., 2002. С.161-185

Сім’ї з одним з батьків. Зведені сім’ї

Знати: особливості функціонування сімей з одним з батьків. Вміти: визначити специфіку проблем у зведених сім’ях. 1. Джерела формування «неповних сімей». Проблеми «самотніх», позашлюбних і… 2.Батьківство після розлучення.

Образи сім’ї, чоловіків та жінок у ЗМІ та рекламі

1. Сім’я як споживач.

2. Образи сім’ї, жінок та чоловіків в рекламі.

Форми самостійної роботи:

За допомогою методу контент-аналізу реклами на телевізійному каналі (на ваш вибір) складіть портрет сучасної української сім’ї, який поширюється вітчизняними ЗМІ

Література

Левинсон А. Женщина как цель и средство в отечественной рекламе // Женщина и визуальные знаки /Под общ. Ред. А. Альчук - М.: Идея-Пресс, 2000.

Юрчак А. По следам женского образа // Женщина и визуальные знаки /Под общ. Ред. А. Альчук - М.: Идея-Пресс, 2000.

 

ЗМ2, НЕ 2.5

Основні методичні принципи в дослідженнях сім’ї

Знати:основні методичні принципи у дослідженнях сім’ї. Вміти:побудувати програму соціологічного дослідження 1. Сім’я як об’єкт дослідження.

Опрацювання фрагментів текстів зарубіжних та вітчизняних соціологів

Тема 1

О.Тоффлер

Відомий американський футуролог Олвін Тоффлер у книзі “Футурошок” вказує на такі перспективні форми сімейних відносин. Бэбіторіум. Завдяки новим технологіям народження стає можливим із заздалегідь… Професійне батьківство. Дітей більше не можна довіряти дилетантам. Дипломовані професійні батьки очолять добре…

А.І. Антонов, В.М. Медков

Дані статистики та соціологічних досліджень зафіксували такі тенденції у зміні структури сім’ї: - масову нуклеаризацію сім’ї, зменшення кількості сімей, які складаються з… - зникнення шлюбності та збільшення кількості незареєстрованого співжиття та питомої ваги позашлюбних дітей,…

Е.Гідденс

Гидденс Э. Девять тезисов о будущем социологии // Теория и история экономических и социальных институтов и систем. - Зима 1993. - Том 1. - Вып. 1. -…

Запитання для роздумів

Чи означає інтелектуальне зближення соціології з іншими соціальними науками розмивання предмету цих дисциплін, що зближуються? З наведеної вище цитати Е.Гідденса виявляється начебто міждисциплінарний перетин різних наук, що утворює предмет соціології сім’ї, в той час як соціологія сім’ї існує не менше століття, спеціалізуючись на вивченні того аспекту соціальної реальності, що має відношення насамперед до універсальності соціального інституту сім’ї, який відомий для всіх типів суспільств. Чи можна з цим погодитись?

 

П.Сорокін

Сорокин П. Социальная и культурная мобильность // Человек. Цивилизация. Общество. - М., 1992. - С. 406.

Запитання для роздумів

Соціальний статус особистості є наслідком соціального стану сім’ї чи все-таки статус сім’ї визначається статусами індивідуальних її членів? Що жорсткіше регламентується — успадкування соціального статусу високого рангу чи низького?

 

 

Ф.Енгельс

Суспільні порядки, за яких живуть люди певної історичної епохи і певної країни, обумовлюються обома видами виробництва: ступенем розвитку, з одного боку — праці, з іншого боку – сім’ї. Чим менше розвинута праця... тим сильніше виявляється залежність суспільного ладу від родових зв’язків.

Энгельс Ф. Происхождение семьи, частной собственности и государства. В связи с исследованиями Л.Моргана - М., 1970. - С. 4.

Запитання для роздумів

Із наведеного фрагменту видно, що сім’я зводиться до родових зв'язків, а всі міркування відносяться до періоду зміни родового ладу державним. Чи можна «ступінь розвитку сім’ї» трактувати як розвиток різних форм організації «продовження роду», що обумовлюють зміну самих «суспільних порядків»? Чи можуть зміни форм сімейної організації життєдіяльності також впливати на «суспільні порядки», тобто на спосіб життя та соціально-економічний лад?

 

М.Бердяєв

Бердяев Н. Содержание творчества // Эрос и личность. - М., 1989. - С. 86.

Запитання для роздумів

    П.А. Сорокін КРИЗА СУЧАСНОЇ СІМ'Ї(Соціологічний нарис)

С.И.Голод

... Поєднання двох емансипаторських рухів (звільнення дітей від батьків і жінок від чоловіків) сприяло виникненню постсучасного типу сім’ї.… Мною позначена сім’я названа «подружньою». У цьому типі стратегічні відносини… Подружня сім’я - своєрідна кооперація. Вона надає унікальні можливості для відходу від залежних відносин і розкриття…

Толкот Парсонс

Американська сім’я: її стосунки з особистістю та соціальною структурою

Те, що відбуваються зміни глобального характеру, здається безсумнівним. Те, що деякі з них спричиняють серйозну дезорганізацію, теж зрозуміло. Але… Деякі факти про останні фази розвитку, здається, можуть заронити сумніви щодо… Таблиця 1 Тенденції зміни кількості шлюбів і розлучень у США - 1920-1952 (кількість на 1000 осіб) Рік …

АМЕРИКАНСЬКА СІМ'Я В КОНТЕКСТІ СУСПІЛЬСТВА

Перша риса, на якій слід зупинитися - це рівень організації роду, як його зазвичай розглядають антропологи; а саме – «ізольованість» нуклеарної… Отже, по мірі того як професійна структура суспільства розвивається і набуває… Не можна заперечувати і того факту, що багато американських жінок теж працюють. Тим не менше, не можна навіть ставити…

Типологія сім’ї

Критерії Назва Визначення
Кількість поколінь Розширена Включає декілька поколінь (прабатьки, батьки і діти)
Нуклеарна   Включає два покоління (батьки та їх діти)
Кількість батьків Повна Двоє батьків
Неповна Лише один з батьків
За розподілом влади Патріархальна Соціально-рольове домінування чоловіка
Матріархальна Соціально-рольове домінування дружини
Егалітарна Рівновага соціальних ролей чоловіка і дружини

 

 

Найважливіші демографічні показники України

За період 1990-2007 рр

  *на 1000 народжених живими http://www.ukrstat.gov.ua/

Число народжених на 1000 жінок відповідного віку

*До цих груп відповідно включено число народжених у матерів до 15 і старше 49 років ** На одну жінку  

ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ДО ІСПИТУ

2. Критерії визначення сім’ї як соціального інституту та малої групи. 3. Дискусійність підходів до трактування сім’ї. 4. Соціологія сім’ї в системі дисциплін, що вивчають сім’ю. Специфіка соціологічного підходу.

ЗРАЗКИ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ

a) соціальний інститут; b) сферу відносин між чоловіком і жінкою; c) малу соціальну групу;

ГЛОСАРІЙ

Білокальність (від лат. Bi - подвійний і locus - місце), норма шлюбного поселення, при якій подружжя по черзі живуть то там, де до шлюбу жив… Депопуляція (DEPOPULATION) систематичне зменшення кількості населення. Основна… Дислокальність (від лат. Dis - приставка, що означає поділ, розмежування, і locus - місце), норма шлюбного поселення,…

Інфертильність – відсутність народжень у шлюбної пари.

Кувада (від франц. Couvade - «висиджування яєць»), обрядова імітація батьком акту дітонародження під час пологів дружини або відразу після них з… Кузенний шлюб, форма обов'язкового або шлюбу за перевагою, поширена переважно… Левірат (від лат. Levir - брат чоловіка), звичай, що приписує одруження на вдові брата.

АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ГЕНДЕРНИЙ СЛОВНИК

(Надруковано в журналі «Соціологія: теорія, методи, маркетинг». – 2009. - № 4. - С.172-176.)

 

Останніми роками соціологи пишуть про ґендерні проблеми дедалі більше «добро­го і різного». Але, як на мене, пишуть надто серйозно — без огляду на належність до тієї чи тієї соціологічної школи і власну ґендерну належність, яку, втім, кожен із нас відчуває, мабуть, навіть частіше за національну чи соціально-класову. Зважаючи на актуальність проблематики та її унікальний вплив на суспільство і кожного, хто в ньому перебуває як потенційний респондент чи дослідник, я й намагався скласти спеціалізований словник, котрий якщо й не допоможе глибше пізнати природу і со­ціальну зумовленість гендеру, то, принаймні, дасть змогу без надмірної драматизації сприймати деякі ґендерні проблеми, що втратять свою неабияку привабливість, якщо їх зможуть розв’язати відповідно до науково обґрунтованих висновків і реко­мендацій

вправно використовувати.

АТОМІЗОВАНА СІМ’Я — сім’я, в якій настільки знижено соціальний контроль, що її члени сприймають один одного не лише як дітей, дружин і чоловіків, а й як людей.

БЕЗШЛЮБНИЙ СТАН — стан, що може передувати шлюбу, може наставати після нього, але, на жаль, не може з ним співіснувати.

ВЗАЄМНЕ КОХАННЯ — згода двох у тому, що вони більше нікому не потрібні.

ВІРНІСТЬ — іменник, що пов’язаний довічними путами із часткою «не» і вкрай рідко їй зраджує.

ГЛАВА СІМ'Ї — найвпливовіший член сім’ї: у патріархальному суспільстві — чо­ловік, у сучасному — дедалі частіше інші домашні тварини.

ДВОЄЖЕНСТВО — діяння, визнане злочинним на тій підставі, що воно принижує жіночу гідність і надміру підносить чоловічу.

ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО — форма сімейних стосунків, поширеність якої свід­чить про міцні підвалини інституту сім’ї, котрі неможливо вибити жодними побоями.

ДОМАШНЯ ПРАЦЯ — єдина сфера трудової діяльності, в якій жінки страждають від безробіття набагато рідше за чоловіків.

ДРУЖИНА — жінка, приречена все життя стежити не так за собою, як за чоловіком..

ДРУЖИНИ ДЕКАБРИСТІВ — героїчні жінки, які здійснили те, на що ніколи б не наважилися чоловіки декабристок.

ЗАКОХАНІСТЬ — почуття, через яке чоловіки та жінки втрачають голови, а решта бере шлюб.

ЗІЗНАННЯ В КОХАННІ — зізнання, яке лише посилює відповідальність, якщо воно щиросерде.

ЗРАДА — друга, за мірою серйозності, загроза для романтичних відно­син; перша — обтяжлива незмінність їх.

КЛАСИЧНИЙ ТРИКУТНИК - двоє не люблять третього.

КОНФЛІКТ БАТЬКІВ І ДІТЕЙ — соціальний конфлікт, в який кожна людина вступає двічі: спершу не розуміючи, як можна бути такими нечуйними батька­ми, а потім — як можна бути такими невдячними дітьми.

КОХАННЯ — безкорисливе почуття, що не віддає переваги тим, хто на нього більше заслуговує.

МАСКУЛІННІСТЬ — комплекс типових рис, що відрізняють чоловіка від людини.

НОВИЙ ЧОЛОВІК — тип чоловіка, який від шовіністської моделі «мужнє по­веління — жіночна підлеглість» дійшов до феміністської моделі мужньої підлег­лості жіночному повелінню.

ОДНОСТАТЕВИЙ ШЛЮБ — проміжний етап сімейної еволюції — від тради­ційного шлюбу до законного шлюбу між фетишистом і жіночими колготками.

ПАРТНЕРСЬКА ЛЮБОВ — почуття, що виникає в разі тривалих стосунків як щось середнє між романтичним коханням і любов’ю до батьківщини.

ПЕРЕЛЮБСТВО — смертний гріх, з якого розпочалася людська історія і без якого ризикує закінчитися.

ПЛАТОНІЧНЕ КОХАННЯ — почуття, що підтримує віру в те, ніби можна кохати людину, навіть не володіючи нею, а не тільки володіти, не кохаючи.

ПОДРУЖНІЙ ОБОВ’ЯЗОК — застаріла правова норма, згідно з якою подружжя мало одне перед одним такі борги, за які розплатитися можна лише натурою.

РЕВНОЩІ — почуття, котре якщо й пов’язане з любов’ю, то лише з любов’ю до себе.

РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ — правова процедура, в результаті якої чоловік і жінка пе­рестають бути чоловіком і дружиною і знову стають чоловіком і жінкою.

РОЗЛУЧЕННЯ — узаконений механізм, що дозволяє нещасливому подружжю спробувати ще раз стати іншим нещасливим подружжям.

РОЗРИВ ПОКОЛІНЬ — взаємне непорозуміння між батьками, які вже несповна розуму, і дітьми, які ще несповна розуму.

СЕКСУАЛЬНА АКТИВНІСТЬ — суспільна активність у молодості.

СЕКСУАЛЬНА ПОВЕДІНКА — єдина форма соціальної поведінки, що дає змогу отримувати задоволення всім учасникам процесу відтворення суспільних від­носин.

СЕКСУАЛЬНА РЕВОЛЮЦІЯ — революція, в результаті якої пригноблені маси отримали куди більше задоволення, ніж від усіх соціально-економічних разом.

СЕРІЙНА МОНОГАМІЯ — сучасна форма полігамії, що дозволяє отруювати жит­тя не всім чоловікам одразу, а кожному по черзі.

ХОЛОСТЯК — людина, в якої інстинкт самозбереження перевершує інстинкт продовження роду.

ЦНОТЛИВІСТЬ — скарби патріархального суспільства, розграбовані в сексуальної революції.

ШЛЮБНИЙ ВІК — вік, до настання якого від можливості взяти шлюб людину ще може врятувати закон.

 

– Конец работы –

Используемые теги: соціологія, Сім0.038

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: СОЦІОЛОГІЯ СІМ’Ї

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

СОЦІОЛОГІЯ Опорний конспект Соціологія
Чернігівський державний інститут... Економіки і управління... Кондович В Ю...

СОЦІОЛОГІЯ
Луцький державний технічний університет... СОЦІОЛОГІЯ Методичні вказівки до... Зміст...

СОЦІОЛОГІЯ
ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВНУТРІШНІХ СПРАВ... Факультет...

Серія "Навчально-методичні посібники" ЗАГАЛЬНА СОЦІОЛОГІЯ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ОДЕСЬКА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ... Кафедра соціальних теорій Серія quot Навчально методичні посібники quot...

ПОВНА НАЗВА ДИСЦИПЛІНИ СОЦІОЛОГІЯ
ТАВРІЙСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРОТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ФАКУЛЬТЕТ АГРОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЇ... Кафедра філософії і соціології...

СОЦІОЛОГІЯ. Опорний конспект
Чернігівський державний інститут... Економіки і управління... Кондович В Ю...

Навчально-методичний комплекс з дисципліни СОЦІОЛОГІЯ
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... імені М П ДРАГОМАНОВА... Інститут соціології психології та управління Кафедра соціології...

Примуш М. В. Загальна соціологія: Навч. посібник
Книга подає загальну картину розвитку суспільства розкриває ключові... ЗМІСТ...

СОЦІОЛОГІЯ ПРАВА І ДЕВІАНТНОЇ ПОВЕДІНКИ
УДК... ББК РЕЦЕНЗЕНТИ Л Д Климанська кандидат філософських наук доцент кафедри соціології та...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Соціологія
Харківська національна академія міського господарства... ЗАТВЕРДЖУЮ ЗАТВЕРДЖУЮ Декан факультету...

0.019
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам