Методичні рекомендації - раздел Философия, Філософія, релігієзнавство, логіка
Приступаючи До Вивчення Питань Даної Теми, Студент Повинен Ус...
Приступаючи до вивчення питань даної теми, студент повинен усвідомити, що дані релігії є не лише досить розповсюдженими у наш час, але й справили значний сплив на формування інших релігій, суспільно-політичне життя багатьох народів.
При вивченні першого питання студенти повинні звернути увагу, що іудаїзм виник як перша у світі монотеїстична релігія та справив надзвичайний вплив на формування світових релігій християнства і ісламу.
Тому доцільно звернути особливу увагу на зміст священних книг, а також моральні і філософські принципи, закріплені в іудаїзмі.
При вивченні другого питання необхідно усвідомлювати, що індуїзм до нашого часу залишається панівною релігією у Індії та ряді інших країн, визначаючи світосприйняття мільйонів людей.
Слід звернути увагу на віровчення і культу індуїзму, які у корні відрізняються від християнської традиції. Це тим більш важливо, якщо враховувати, що в останні роки на Україні дістали поширення громади індуїстського напрямку (Товариства Свідомості Крішни, Ошо Раджніша, Шрі Чінмоя тощо).
При вивченні третього питання необхідно враховувати, що синтоїзм є досить специфічною релігією, яка ніде крім Японії не поширена. При характеристиці віровченні і культу синтоїзму потрібно враховувати його тісний зв’язок з державою, де синтоїзм фактично виконував роль державної ідеології.
При підготовці четвертого питання необхідно звернути увагу, що у даосизмі досить сильно виражена філософська течія, у зв’язку з чим даосизм часто вважають не стільки релігією, скільки філософським вченням. Необхідно також відзначити специфічне ставлення до численних божеств, через що даосизм називають навіть релігією без бога.
Метою самостійної роботи з питань, пов’язаних зі світовими релігіями, є конкретизація і поглиблення знань, отриманих під час лекційних і семінарських занять, оскільки питання є досить великими за обсягом і важливими за своїм змістом.
При підготовці відповіді на п’яте питання необхідно враховувати, що буддизм виник внаслідок впливу багатьох культур та поєднання багатьох релігійних течій. Це дало підставу розглядати його не лише як релігійну течію, але й як філософське вчення, у зв’язку з чим доцільно охарактеризувати канонічну буддійську книгу Трипітаку.
Доцільно звернути увагу на характеристику основних релігійно-філософських шкіл буддизму:
- тхеравада;
- хінаяна (або мала колісниця);
- махаяна (або велика колісниця);
- ваджраяна (або алмазна колісниця).
При вивченні шостого питання необхідно звернути увагу на історичні умови виникнення найпоширенішої світової релігії та джерела формування віровчення і культу, серед яких важливе місце займали іудаїзм та культи східних богів. З цією метою важливо звернути увагу на характеристику Біблії, яка є не лише священною книгою християн, але й однією з найвизначніших пам’яток світової релігійної думки.
Доцільним є провести порівняльну характеристику особливостей виникнення, формування віровчення та обрядності трьох основних течій у християнстві:
- православ’я;
- католицизму;
- протестантизму.
Слід звернути увагу, що протестантизм включає у себе не лише більш відому західну гілку, яка відокремилась від католицизму, але й менш відомий і впливовий східний протестантизм, який виник у лоні православ’я.
При висвітленні сьомого питання слід звернути увагу на те, що іслам (мусульманство, магометанство), хоча й є наймолодшою світовою релігією, виступає як одна з найвпливовіших ідеологій світу.
Враховуючи, що іслам зазнав істотного впливу іудаїзму і християнства шляхом прийняття від них низки догматичних та обрядових положень, доцільним буде проаналізувати священну книгу мусульман Коран та порівняти її з Біблією за основними напрямками:
- основні віросповідні принципи;
- морально-етичні принципи;
- особливості культу.
Для більш конкретного розгляду даного питання важливо розглянути особливості релігійних течій в ісламі, таких як сунізм, шиїзм, секта хариджитів.
При підготовці відповіді на восьме питання потрібно звернути увагу на те, християнство утверджувалось на українських землях протягом багатьох століть, зазнаючи при цьому певного впливу язичницьких традицій давніх слов’ян.
У першу чергу доцільно звернути увагу на історичні умови, які склалися на момент прийняття християнства у Київській Русі та визначили прийняття саме східної гілки християнства – православ’я.
Наступним важливим етапом, на який необхідно звернути увагу, є події ХІV-ХV століть, коли українські землі опинилися під владою литовських князів та відбувся поділ Київської митрополії на Литовську (Київську) і Московську.
Доцільним буде проаналізувати наслідки таких подій як:
- Кревська унія (1385 р.);
- Люблінська унія (1569 р.);
- Берестейська унія (1596 р.);
- російсько-український політичний договір 1654 р.
При розгляді дев’ятого питання студент повинен усвідомлювати, що українська греко-католицька церква є досить унікальним явищем в історії християнства, оскільки це була реальна спроба об’єднання і примирення католицизму і православ’я.
Важливо звернути увагу на суспільно-політичні умови, які спричинили прийняття унії, проаналізувати її характер та наслідки для України.
Зважаючи на те, що на Західній Україні греко-католицька церква функціонує до цього часу, доцільно звернути увагу на її сучасний стан, вплив на релігійні процеси в Україні та перспективи розвитку у майбутньому.
Приступаючи до вивчення десятого питання студентам потрібно враховувати, що палітра нетрадиційної релігійності в сучасній Україні дуже розмаїта. Певному успіху нетрадиційних релігій сприяла їх новизна, оригінальність вірувань, відсутність зв’язку з державною владою. Доцільним буде звернути увагу на найсуттєвіші риси неорелігій, які відрізняють їх від традиційних релігій.
В той же час потрібно відзначити, що існує певна класифікація неокультів на такі напрямки:
- неохристиянські вірування;
- орієнталістські (східні) релігії;
- езотеричні об’єднання;
- неоязичництво;
- синтетичні релігії;
- сайєнтологічні рухи;
- сатанізм.
Слід звернути увагу на визначення специфічних особливостей розповсюдження і функціонування неорелігій в Україні, а також на перспективи їх подальшого розвитку.
Все темы данного раздела:
Навчально-методичний посібник
для студентів денної форми навчання, які навчаються
за галуззю знань 0305 «Економіка та підприємництво»
за напрямами підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»,
6.030504 «Еко
ОПИС ПРЕДМЕТА КУРСУ
Предмет:історично змінні форми співвідношення буття і духовності, матерії та духу, закони і форми мислення.
МЕТА:формування системи знань про буття людини
СТРУКТУРА ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ КУРСУ
Тема
Лекції
Семінарські заняття
Самостійна робота
Індивідуальна робота
МОДУЛЬ 1
РЕЛІГІЄЗНАВСТВО
Тема 1.Релігія як форма світогляду, її предмет і функції
Виникнення та становлення релігієзнавства як окремої галузі знань. Предмет, категорії й асп
ФІЛОСОФІЯ
Тема 9.Філософія як світогляд, її призначення, зміст і функції в суспільстві
Філософія і життя. Місце філософії в самопізнанні людини, основні риси філософії. Сп
Методичні рекомендації
При підготовці відповіді на перше питання студенту потрібно звернути увагу на те, що ранні релігійні уявлення не можна розглядати як сформовану релігію, оскільки у них були відсутні її істотні озна
Методичні рекомендації
Аналізуючи перше питання, слід звернути увагу на те, що пізні національні релігії стають такими релігійними віруваннями, які охоплюють своїм впливом всі соціальні прошарки населення у межах однієї
Питання для повторення
1. Які чинники визначили особливості виникнення і розвитку іудаїзму як монотеїстичної релігії?
2. У чому виявився вплив іудаїзму на формування християнства?
3. Охарактеризуйте осо
Методичні рекомендації
При підготовці відповіді на перше питання необхідно походити з того, що поняття «свобода совісті» є складною і багатогранною категорією та може мати різні форми вияву: моральні, політичні, правові
Методичні рекомендації
Для якісної підготовки відповіді на перше питання студент повинен усвідомлювати, що логіка пов’язана з поняттям мислення, міркування. Логіка – наука, яка досліджує впорядкованість мислення, закони
Методичні рекомендації
При вивченні першого питання необхідно відкреслити, що змісті обсяг є структурними (складовими) поняття. Зміст поняття виступає його інтесіональною характеристикою як сукупність істотних, суттєвих
Методичні рекомендації
Для якісної підготовки відповіді на перше питання студент повинен знати, що судження – форма мислення, в якій засобами ствердження чи заперечення розкриваються зв’язки предметів з їх ознаками або в
Методичні рекомендації
При підготовці першого питання потрібно загострити увагу на тому, що світогляд є інтегральним духовним утворенням, яке спонукає до практичної дії, до певного способу життя та думки.
Методичні рекомендації
При підготовці першого питання потрібно загострити увагу на тому, що філософська думка виникла одночасно в країнах Давнього Сходу і в античній Греції на зламі VІІ-VІ ст. до н.е.
Методичні рекомендації
Аналізуючи перше питання слід звернути увагу на те, що середньовічна філософія – період в історії європейської філософії, пов’язаний із християнською релігією (V-XV) ст., тому основ
Методичні рекомендації
Розкриваючи зміст першого питання треба звернути увагу на суть Відродження, яка полягає в утвердженні гуманізму: на перший план висувається яскрава, мужня постать людини-творця, ене
Методичні рекомендації
При підготовці першого питання потрібно загострити увагу на тому, що в кінці XVI – XVII ст. у Західній Європі наступає епоха ранніх буржуазних революцій.
Необхідно звернути
Методичні рекомендації
При розгляді першого питання слід загострити увагу на тому, що у другій половині XVIII – на початку XIX ст. у розвитку західноєвропейської філософської думки настав якісно новий ета
Методичні рекомендації
При підготовці першого питання потрібно звернути увагу на те, що ситуація в системі світоглядного осмислення пізнання в Україні різко змінюється з кінця Х ст. після адміністративно-
Методичні рекомендації
При вивченні першого питання необхідно підкреслити, що в існуючих концепціях знайшли специфічне відображення:
- суперечності нинішнього суспільства;
- об’єктивні т
Методичні рекомендації
При підготовці першого питання слід звернути увагу на те, що питання про існування та буття світу розглядаються в онтології як вченні про суще, про першооснови буття.
Філос
Питання для повторення
1. Коли і чому в філософії з’явилась проблема буття?
2. Чим відрізняється буття як таке і буття людини?
3. У чому полягає основне питання філософії? Який вплив має
Методичні рекомендації
Починаючи розгляд першого питання, потрібно загострити увагу на тому, що свідомість належить людині, своєму носію. Але людська свідомість неможлива без знань, вона реально існує як
Методичні рекомендації
Розглядаючи перше питання необхідно звернути увагу на той факт, що діяльності належить вирішальна роль у впливові предметів природного та соціального світу на особистість. При цьому механізм впливу
Методичні рекомендації
Починаючи розгляд першого питання слід звернути увагу на те, що суспільство – надзвичайно складний і суперечливий предмет пізнання, яке постійно змінюється, набуваючи все нових і но
Методичні рекомендації
При вивченні першого питання важливо відзначити, що, хоч релігієзнавство як окрема галузь знань виникло лише у ХІХ ст., проте воно має давню історію, оскільки виникло як результат зусиль представни
Методичні рекомендації
Вивчення поставлених питань повинно бути спрямоване на доопрацювання і доповнення знань, отриманих на лекційному та семінарському заняттях, оскільки дані питання досить великі за обсягом інформації
Бібліографічний список
Обов’язкова література: 1, 2, 3.
Додаткова література: 21, 26, 37, 50, 54, 55, 59, 71, 83, 85, 92, 94, 96, 106, 110, 114, 124, 133, 137, 143, 150, 152, 173, 174, 175, 186, 19
Методичні рекомендації
При висвітленні першого питання необхідно звернути увагу на те, що проблеми, пов’язані із забезпеченням свободи совісті в Україні, є надзвичайно важливими щодо правового регулювання і досить складн
Методичні рекомендації
При висвітленні першого питання необхідно відзначити, що під знаком взагалі розуміють матеріальний об’єкт, який символічно, умовно представляє і відсилає до означуваного ним предмета, явища, події,
Методичні рекомендації
При вивченні першого питання доцільно для зручності розподілити всю множину понять на декілька підмножин:
- за кількістю елементів обсягу:
- пусті (нульові);
- непусті –
Методичні рекомендації
При вивченні першого питання необхідно відзначити, що індуктивні умовиводи поряд з умовиводами за аналогією належать до недедуктивних умовиводів. Для не дедуктивних умовиводів характерним є те, що
Методичні рекомендації
При вивченні першого питання необхідно відзначити, що надзвичайну роль у пізнанні та практиці міркування відіграють думки, що втілені в запитальних реченнях. Від правильного, своєчасного, послідовн
Методичні рекомендації
При підготовці до першого питання загострити увагу на тому, що філософія є не тільки візитною карткою цивілізації і культури, а й їх основою та животворним ферментом. Як говорив Гегель, філософія –
Методичні рекомендації
При підготовці даного питання, потрібно загострити увагу на тому, що філософія в Елладі виникає як світогляд промислово-торгівельної частини населення, що почали боротися за владу, відбираючи її в
Методичні рекомендації
При підготовці першого питання необхідно звернути увагу на те, що у оцінці середньовічної філософії існують два протилежних погляди:
По-перше, підкреслюється її безплідність, «схоластичніс
Методичні рекомендації
При підготовці першого питання необхідно звернути увагу, що:
- у соціально-економічному відношенні епоха Відродження визначається такими моментами:
- зародження капіталістичного с
Методичні рекомендації
При підготовці першого питання необхідно звернути увагу, що:
- у кінці ХVІ – ХVІІ ст. у західній Європі настає епоха ранніх буржуазних революцій;
- до влади приходить новий револю
Методичні рекомендації
При вивченні даного питання необхідно звернути увагу на принципову відмінність марксизму від попередніх філософських систем. Головна відмінність полягала у єдності філософських ідей з політико-екон
Методичні рекомендації
Аналізуючи перше питання, слід звернути увагу на те, що П. Юркевич відкрив матеріалістичне тлумачення психічного життя людини, протиставляючи йому християнське розуміння єдності душі та тіла. Людин
Методичні рекомендації
При підготовці першого питання важливо відзначити, що у перші десятиліття ХІХ ст. Артур Шопенгауер (1788-1860) намагався протиставити своє ірраціоналістичне вчення про світову волю діалектичному вч
Методичні рекомендації
При вивченні першого питання необхідно враховувати, що знання про світ – складова частина вчення про людину. Тільки через пізнання світу, його сутності, структурних рівнів організації, законів розв
Методичні рекомендації
При розгляді першого питання слід звернути увагу на те, що пізнання – процес цілеспрямованого, активного відображення дійсності в свідомості людини, зумовлений суспільно-історичною практикою людств
Методичні рекомендації
У першому питанні треба визначити, що цінності в житті суспільства виступають соціально-значущими орієнтирами діяльності суб’єктів, одним із факторів розгортання політичної історії. Вони є чимось б
Методичні рекомендації
При аналізі першого питання необхідно підкреслити, що людство ще не знайшло прийнятної і обґрунтованої відповіді на питання, що ж таке соціальне. Первинна якість соціального осягається через усвідо
МЕТОДИЧНі РЕКОМЕНДАЦії до виконання індивідуальних НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНИХ ЗАВДАНЬ
Індивідуальні навчально-дослідні завдання є однією з форм навчання у вищий школі, що має на меті поглиблення, узагальнення та закріплення знань, які студенти отримують в процесі навчання, а також з
ДО ЗМІСТОВОГО МОДУЛЮ І
1. Сутність та принципи магії.
2. Тотемізм як соціальний інститут.
3. Анімізм як «мінімум релігії»: за та проти.
4. Інститут шаманізму і його роль у перві
ДО ЗМІСТОВОГО МОДУЛЮ ІІ
1. Роль логіки у формуванні культури мислення людини.
2. Значення логіки для економістів.
3. До проблеми взаємовідношення логіки та філософії.
4. До пробл
ДО ЗМІСТОВОГО МОДУЛЮ ІІІ
1. Філософія і світогляд.
2. Філософія в системі культури.
3. Буття світу і людини.
4. Буття і небуття.
5. Відображення як всезагальна властивість матерії.
До модульного контролю № 1
1. Виникнення та становлення релігієзнавства як окремої галузі знань, предмет, категорії й аспекти релігієзнавства.
2. Елементи і структура релігії. Функції релігії. Роль релігії у розвитк
До модульного контролю № 2
1. Місце філософії в самопізнанні людини, основні риси філософії, її предмет та функції.
2. Філософія і світогляд. Основні риси світогляду. Історичні типи світогляду.
Перелік питань до письмового екзамену
1. Розкрийте особливості виникнення та становлення релігієзнавства як окремої галузі знань, предмет, категорії й аспекти релігієзнавства.
2. Охарактеризуйте елементи і структуру релігії, ф
Критерії оцінки індивідуальних навчально-дослідних завдань
Методологія процесу навчання та, відповідно, оцінювання знань студена при кредитно модульній системі організації навчального процесу полягає в його переорієнтації з лекційно-інформа
Новости и инфо для студентов