рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Стратегічні орієнтири фінансової політики

Стратегічні орієнтири фінансової політики - раздел Образование, Курс лекцій ФІНАНСИ   Досвід Ринкових Перетворень У Колишніх Соціаліс­тичних Країна...

 

Досвід ринкових перетворень у колишніх соціаліс­тичних країнах свідчить про те, наскільки складними є транс­формаційні процеси, що мають свої специфічні ознаки і проб­леми в кожній країні. Водночас цей досвід наочно показав, що успіхи або невдачі ринкових реформ багато в чому залежать від наявності обґрунтованої фінансової стратегії.

Країни, що чітко визначилися з подальшими шляхами розвитку, наприк­лад Угорщина, Чехія, Польща, вже досягли відчутних результатів. Ті ж країни, до яких належить і Україна, що проводили ре­форми без чітко визначеної стратегії, намагаючись об'єднати те, що аж ніяк не може співіснувати разом - так звані завою­вання соціалізму і ринкові відносини, пережили значний еко­номічний спад і затяжну фінансову кризу.

Нині Україна є втіленням своєрідної парадоксальності в зі­ставленні потенційних можливостей і одержаних у процесі реформування економіки результатів. Свого часу після розпа­ду СРСР вона характеризувалася як одна з найперспективніших у плані економічного розвитку на основі ринкових пере­творень. Вона мала досить потужний промисловий потенціал, розгалужену інфраструктуру, достатню в цілому ресурсну за­безпеченість, кваліфіковані кадри з високим освітнім рівнем. Але реальність ринкових перетворень виявилася досить болю­чою, внаслідок чого те, що напередодні економічного реформування й утворення незалежної держави здавалося надійним потенціалом, насамперед потужний військово-промисловий комплекс, перетворилося фактично в непосильну ношу. Вод­ночас реальна оцінка того, що відбулося, свідчить, що Україна не стільки розгубила свої потенційні можливості, скільки вони були перебільшені, і навіть не перебільшені, а просто вияви­лися зайвими і непотрібними в нових умовах.

Діюча нині в Україні система макроекономічного регулю­вання недостатньо ефективна, про що свідчить багато фактів. Разом з тим найбільш показовими є саме ті сфери, де доклада­лися значні зусилля, але отримані результати були або негатив­ними, або мізерними порівняно з цими зусиллями. Такими сфе­рами є насамперед податкова, бюджетна і грошова політика.

Податкова політика в Україні з моменту її незалежності харак­теризується крайньою нестабільністю. За десять років було при­йнято три редакції закону про систему оподаткування. Тричі кар­динально змінювався порядок справляння основних податків - на додану вартість і на прибуток підприємств. Метою цих змін було вдосконалення механізму оподаткування як у напрямку по­силення його фіскальної ефективності, так і в бік підвищення ді­євості впливу податків на соціально-економічний розвиток.

По­дальший аналіз економічної і фінансової ситуації в Україні свід­чить, що реальних позитивних результатів від податкових рефор­мацій досягнуто не було, а податкова система так і не забезпечує ані достатніх доходів для бюджету, ані цілеспрямованості впливу на соціально-економічний розвиток. У зв'язку з цим з метою ком­плексного підходу до оподаткування було розроблено проект По­даткового кодексу України, який тривалий час перебуває на об­говоренні у Верховній Раді України. За цей час він теж зазнав численних змін, але так і не ухвалений донині. У результаті зно­ву йдеться про необхідність реформування хоча б окремих пода­тків, насамперед на доходи громадян. Але за такого підходу не­можливо буде провести комплексну податкову реформу.

Аналогічно можна охарактеризувати і бюджетну політику. Хоча в окремі роки її орієнтири дещо змінювалися, у цілому бюджету була властива соціальна спрямованість, а основне за­вдання, що стояло перед бюджетом, полягало в забезпеченні соціального захисту населення. Наскільки ж реалізоване це за­вдання? Як показав проведений аналіз, рівень соціального за­хисту громадян і фінансування соціальної сфери перебувають на дуже низькій відмітці. У результаті тривалої політики соці­ального захисту потреба в ньому не тільки не зменшувалася, а й постійно зростала і продовжує зростати. Проте не може ж держава нескінченно захищати своїх громадян - це нонсенс.

За таких умов стабілізувати бюджет дуже важко, якщо взагалі не неможливо. Тому результативність подібної бюджетної по­літики можна оцінити тільки негативно, хоча, звичайно, ми розуміємо об'єктивну потребу в цих видатках.

У цілому бюджетній політиці був властивий пасивний ха­рактер. Вона була спрямована не на протидію негативним тен­денціям і виведення країни з економічної і фінансової кризи, а на ліквідацію наслідків кризи. Можливо, це і необхідно, але за подібного підходу криза може тривати нескінченно, а потреба в соціальному захисті, що вимагає значних коштів, набуває хронічного характеру. Проте світова практика свідчить, що бюджетна політика може відігравати й активну роль у виве­денні країни з економічної кризи.

Оцінюючи монетарну політику України, варто зазначити, що саме в ній удалося досягти певних результатів. Насамперед це стосується стабілізації в останні роки національної грошової одиниці. Обвалу гривні, на грані якого кілька разів перебувала українська національна валюта, вдавалося уникнути. Протягом 2001-2002 рр. гривня не тільки не девальвувала, а й постійно зміцнювалася відносно головних валют світу.

Процес курсоутворення був досить керованим і прогнозованим. Це, безумов­но, сприяло відносній стабілізації фінансової системи, що і да­ло підстави стверджувати про певні ознаки макроекономічної стабілізації. Проте поки що обнадійливі позитивні результати 2000 - 2002 рр. не дають твердих гарантій, а тому й оцінка мо­нетарної політики має бути зваженою.

Таким чином, ні у фіскальній, ні в монетарній політиці, не­зважаючи на значні зусилля і досягнення певних позитивних результатів, ситуацію неможливо визнати безпроблемною. При цьому не можна однозначно характеризувати цю політику як неправильну або неадекватну реальній економічній ситуа­ції. Навпаки, хоча і були допущені окремі, іноді серйозні, по­милки, у цілому характер і напрямки політики були зваженими й обґрунтованими.

Причин неефективної фінансової політики багато. Виділимо серед них ключові. Передусім це фінансова модель, що дісталася в спадщину від адміністративної еконо­міки, а також відсутність чіткої фінансової стратегії у здійс­ненні ринкових перетворень. Кожний напрям фінансової полі­тики - податкова, бюджетна, монетарна – розроблявся і реалізовувався без достатнього ув'язування їх між собою. При цьому стратегія як така взагалі була відсутня, а вся політика зводилася до вирішення розрізнених тактичних завдань.

Характерною ознакою нинішнього часу є зміна ситуації в економіці України. Перехід до етапу економічного зростання вимагає кардинальних змін у фінансовій політиці держави. По­винна змінитися не тільки спрямованість цієї політики, а й її іде­ологія. Необхідні, по суті, принципово інші фінансові стратегія і тактика. Водночас, досліджуючи завдання і проблеми їх зміни, необхідно передусім всебічно проаналізувати фінансову страте­гію і тактику макроекономічної стабілізації, яка використовува­лася до цього часу.

Якщо тактичні засоби, переважно мо­нетарного напряму, як було показано вище, ще піддаються пев­ному аналізу, то щодо фінансової стратегії можна констатувати, по суті, її повну відсутність. І хоча останнім часом питання сто­совно того, що створюється в Україні, не обговорюється, повної ясності в тому, який саме тип економічної системи формується в Україні, немає. Не маючи ж чітко визначеної економічної докт­рини, неможливо сформувати і відповідну фінансову стратегію. Тому насамперед спробуємо визначитися з їх орієнтирами.

У переважній більшості офіційних документів указується, що Україна прагне сформувати соціальне орієнтовану економіку.

Проте будь-яка економіка є соціально орієнтованою, адже вона існує не заради самої себе, а для задоволення потреб населення. Питання в тому, як вони забезпечуються – переважно на основі індивідуального чи суспільного (насамперед через бюджет) спо­живання, чи на основі оптимального співвідношення між ними. В Україні слід формувати економічну систему на основі поєднання індивідуального і суспільного споживання, але з перевагою індивідуального на основі фінансової моделі, властивої західноєвропейським країнам. Виходячи саме з такого розуміння завдань економічного розвитку України, спробуємо визначити концептуальні основи її фінансової стратегії.

Якщо до останнього часу головним завданням фінансової політики фактично було пом'якшення наслідків глобальної економічної кризи та вихід з неї, то віднині домінантою фінан­сової стратегії має стати надійне забезпечення реалізації полі­тики економічного зростання. Основа основ цієї стратегії - забезпеченість підприємницьких структур і держави достатні­ми фінансовими ресурсами й створення передумов їх раціо­нального та ефективного використання.

Ключовими пробле­мами у забезпеченні економічного зростання фінансовими ресурсами є встановлення оптимального співвідношення за двома параметрами. По-перше, між внутрішніми і зовнішніми джерелами формування цих ресурсів. По-друге, між фінансо­вою централізацією та децентралізацією і, відповідно, між су­спільним та індивідуальним споживанням.

Стосовно пропорцій між внутрішніми та зовнішніми дже­релами фінансових ресурсів слід зауважити, що з позицій стратегічних орієнтирів головним є визначення пріоритетності зусиль. Останнім часом переважали зусилля щодо залучення зовнішніх фінансових ресурсів. Безумовно, без припливу капіталу досягти прогресу у відродженні еконо­міки і наступному зростанні як обсягів ВВП, так і його розмі­рів на душу населення, неможливо.

В умовах глобалізації сві­тової економіки і вільного руху капіталів вирішити завдання економічного зростання за фінансової ізоляції просто немож­ливо. Проте яку б важливу роль не відігравали ці ресурси у забезпеченні потреб економічного розвитку України, все ж слід визнати, що наріжним орієнтиром фінансової стратегії України на найближчу перспективу має стати всебічне спри­яння формуванню національного капіталу.

Іноземні інвестиції і запозичення – дуже важливий чинник економічного зростання, однак підвалини цього зростання завжди мають національні корені. При цьому роль національ­ного капіталу не лише у тому, що він є основою фінансового забезпечення суспільного прогресу і добробуту. Він створює відповідне економічне середовище всередині країни, яке й сприяє надходженню іноземних інвестицій.

Економісти й по­літики весь час намагаються визначити, в чому причина того, що іноземні інвестиції в українську економіку вкрай обмежені. Називається безліч причин – і нестабільність законодавства, і надмірний податковий тиск, і бюрократичні перепони, що, безперечно, є реальністю. Однак ігнорується основний чинник – практична відсутність цивілізованого, дієспроможного, розви­нутого і потужного легального національного капіталу в краї­ні. Адже іноземний капітал може пра­цювати тільки у відповідному середовищі, і якщо його не створити, не допоможуть ніякі пільги і переваги.

Отже, першою складовою фінансової стратегії України має стати сприяння формуванню і нарощенню національного капіта­лу. Засоби, що можуть і повинні використовуватись для реалізації цієї стратегічної мети, лежать насамперед у сфері фіскальної та грошово-кредитної політики. Стратегічним завданням у сфері фіскальної політики є зниження податкового тиску на підприєм­ницьку діяльність. У свою чергу, це можливо лише за умови до­корінної зміни податкової структури в Україні. Досі основними платниками податків та обов'язкових платежів є підприємства.

За таких умов усі намагання знизити рівень оподаткування при­зводять до виникнення протиріч між податковою і бюджетною політикою. Неможливо одночасно знижувати рівень оподаткуван­ня підприємств і намагатись забезпечити хоча б мінімум соціаль­них видатків. До того ж податкова політика в Україні характеризується нестабільністю і непослідовністю.

Велику роль у розвитку національного капіталу має відігра­вати грошово-кредитна політика. Немає потреби зайвий раз підкреслювати важливість стабільності національної валюти. Сьогодні процес курсоутворення є досить керованим і прогно­зованим. Однак у цій проблемі є інший пріоритетний аспект – вартість грошей. На даний момент вона в середньому в 2,5-3 ра­зи вища, ніж у країнах із розвиненою ринковою економікою.

При цьому певною мірою втрачено вплив Національного бан­ку України на процеси ціноутворення на кредитному ринку через механізми облікової ставки та обов'язкового резервуван­ня. Тому, незважаючи на позитивну тенденцію зниження про­центних ставок за кредитами комерційних банків, стратегіч­ним завданням має бути подальше зниження вартості грошей з метою забезпечення переважній більшості суб'єктів підприєм­ницької діяльності реального доступу до кредитних ресурсів.

У сфері грошово-кредитної політики є ще одна невирішена проблема, яка обов'язково має бути врахована у фінансовій стратегії України, - мобілізація ресурсів через інституції фі­нансового ринку. У нашій державі створені досить розгалуже­ні банківська система та інфраструктура фондового ринку. Однак обсяги фінансових ресурсів, що ними мобілізуються, не відповідають ні потребам економічного зростання, ні потен­ційним можливостям цих інституцій.

І хоча наша держава далеко не багата країна, ресурси, що обертаються поза межами фінансового ринку, досить значні, їх мобілізація дала б змогу істотно знизити потреби у зовнішніх джерелах фінансування, досить дорогих для нас і за ціною, і за умовами.

Другою важливою складовою фінансової стратегії України має стати оптимізація пропорцій між індиві­дуальним та суспільним споживанням. Це те стратегічне за­вдання, яке випливає з нинішніх проблем у сфері державних фінансів. Велике навантаження, яке припадає на бюджет, уск­ладнює фінансову ситуацію в країні. Намагання вирішувати за рахунок бюджету досить широке коло проблем має об'єктивне підґрунтя – вкрай низький рівень доходів громадян. Звідси і на­пруженість у бюджеті, бо держава змушена фінансувати значні соціальні видатки.

Звісна річ, проблеми бюджету неможливо ви­рішити за один-два роки. Але не помічати того, що нинішня бю­джетна модель передбачає значну централізацію коштів, факти­чно звужуючи ресурсне забезпечення підприємницьких структур і фінансового ринку, далі неможливо. Роль бюджету у суспільст­ві досить велика. Він не тільки провідна ланка фінансової систе­ми, а й основний центр концентрації грошових коштів, найбільш ефективний у руках держави інструмент впливу на економіку (як під час мобілізації доходів, так і під час їх використання). У зв'язку з цим такими важливими для суспільства є порядок і пропорції його формування і використання – навколо цих пи­тань завжди відбувається гостра політична боротьба.

Світова практика свідчить, що бюджетна політика може ві­дігравати активну роль у виведенні країни з кризи, стабілізації економіки і фінансів, в економічному зростанні. Тому виникає питання: чому цей чинник не використовується – тому, що неправильно визначені орієнтири бюджетної політики, чи то­му, що їх неможливо змінити в умовах існуючої системи фі­нансових відносин у суспільстві? Глибинна суть проблеми полягає у тому, що в Україні збереглась прак­тично недоторканною фінансова модель адміністративної еко­номіки. Оскільки вона не адекватна ринковим відносинам, то і всі реформи, що спрямовані на перехід до ринкової економіки, виявились поки що мало результативними.

Детальний аналіз свідчить, що за змістом фінансові відно­сини в Україні практично не змінилися. Результатом проведе­них реформ була зміна форм, а не суті цих відносин. Так, в умовах адміністративної економіки централізація частини на­ціонального продукту в бюджеті здійснювалась за допомогою платежів державних підприємств, які становили до 90 % усіх доходів бюджету.

Характерною особливістю цих платежів бу­ла по суті їх попередня сплата. Платежі з прибутку сплачува­лись авансовими внесками в процесі його формування, а не пі­сля визначення фінансових результатів. Податок з обороту, що являв собою різницю між фіксованими державою роздрібними й оптовими цінами, вносився після відвантаження товарів, а не їх кінцевої реалізації. Це вело до того, що формування бюджету, хоча і було гарантованим, відбувалося у відриві від реалізовано­го ВВП. Саме в цьому були витоки штучної бездефіцитності бю­джету.

У процесі реформування на початку 90-х років системи платежів підприємств у бюджет було здійснено перехід до пода­ткових взаємовідносин. Замість платежів з прибутку був уведе­ний податок на прибуток (в окремі роки на доход), а функції по­датку з обороту передавалися податку на додану вартість. При цьому підхід до їх сплати практично залишився незмінним - як і раніше пріоритетними є інтереси держави. Авансовий характер платежів дає змогу провести первинне вилучення ВВП до бю­джету ще до його розподілу між виробниками - підприємцями та найманими працівниками.

У цій моделі фінансових відносин заробітна плата продовжує відігравати другорядну роль, перебу­ваючи у шкалі пріоритетів на останньому місці після платежів до бюджету та формування прибутку.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Курс лекцій ФІНАНСИ

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Ф І Н А Н С И Курс лекцій...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Стратегічні орієнтири фінансової політики

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Курс лекцій
для студентів усіх форм навчання всіх спеціальностей     Усі цитати, цифровий і фактичний матеріал, бібліографічні відомості перевірені,

Фінанси і їх місце в системі суспільних відносин
Фінанси – одна з небагатьох економічних категорій, яку досліджують майже всі напрямки економічної науки. Найчастіше фінанси розглядають через призму історичних, економічних та юридичних підходів.

Сутність та об’єктивна необхідність фінансів
  З огляду на багатоплановість прояву фінансових відносин існують різні підходи до визначення економічної суті поняття „фінанси”. По-перше, фінанси– це систе

Функції фінансів
Сутність категорії „фінанси” розкривається у її функціях, які характеризують суспільне призначення. Переважна більшість вітчизняних вчених і практиків визнають, що фінансам притаманні д

Взаємозв’язок фінансів з іншими економічними категоріями розподільчого характеру
  Фінанси перебувають в тісному взаємозв’язку з такими категоріями розподільчого характеру як гроші, заробітна плата, ціна, кредит. Фінанси і гроші.Аналіз ка

Сутність фінансової системи, її структура та принципи побудови
  Фінансові відносини у країні, маючи різноманітні форми прояву, разом утворюють цілісну фінансову систему, кожна ланка якої є носієм певних властивих їй фінансових відносин, що реалі

Загальна характеристика сфер і ланок фінансової системи
Державні фінанси– це основний елемент структури фінансової системи. Його складовими є державний бюджет (основний фінансовий план держави за доходами та видатками), місцеві бюджети,

Проблеми розвитку фінансової системи України та шляхи її вдосконалення
Найважливішими проблемами розвитку фінансової системи України на сучасному етапі є: - відсутність політики захисту вітчизняного товаровиробника; - відсутність ефективної державної

Поняття фінансових ресурсів, їх склад та структура
Потенційні можливості економічного розвитку кожної країни залежать від її ресурсного забезпечення. Всі елементи ресурсного потенціалу є дуже важливими – і природні ресурси, і виробничі потужності,

Фінансові резерви: призначення та характерні риси
  Одним із елементів фінансових ресурсів є фінансові резерви, які являють собою грошові кошти, що свідомо відволікаються з господарського обороту і призначаються для використання у ви

Сутність та значення фінансової політики
  Фінансова політика –це сукупність заходів держави, спрямованих на мобілізацію фінансових ресурсів, їх розподіл та використання з метою досягнення певних економічних

Особливості фінансової політики України на сучасному етапі
Фінансова політика в Україні є важливою складовою економічної стратегії перебудови економіки країни. Тому, крім основних її завдань (визначених вище), варто визначити і специфічні: - впров

Фінансова політика в умовах перехідної економіки
  Залежно від ступеня законодавчого чи адміністративного регламентування фінансових відносин, який характеризується тією часткою доходу, що розподіляється і споживається відпо­відно д

Роль політики доходів і зайнятості в системі фінансової стратегії держави
У центр фінансо­вої стратегії держави слід поставити політику доходів і зайня­тості, їх головне завдання – забезпечити високий рівень інди­відуальних доходів, що, з одного боку, сприятиме зр

Ресурсне забезпечення економіки країни як складова економічного зростання
Проблема ресурсного забезпечення розв'язання завдань розвитку економіки є ключовою. Як свідчить світовий досвід, у ній виділяються два основні підходи - орієнтир на власні фінансові ресурси і на за

Макроекономічна стабільність в умовах ринкової економіки
Внутрішньовластивою особливістю функціонування ринкової економіки є наявність у ній тенденції до встановлен­ня макроекономічної стабільності, тобто певної рівноваги су­купного попиту і пропозиції.

Основні показники макроекономічної стабільності
  Одним з таких показників макроекономічної стабільності є показник кількості безробітних. Безробіття завжди було і лишається однією з найгостріших проблем ринкової економіки.

Макрофінансові показники економічної рівноваги
  З позицій дослідження процесу реструктуризації фінансової системи в перехідній економіці необхідним є оцінювання результативності її функ­ціонування. Таке оцінювання фінансов

Суть та складові елементи фінансового механізму
Для впливу на процеси суспільного відтворення держава використовує певний господарський механізм, склад і структура якого визначаються рівнем розвитку економіки, відносинами власності, історичними

Управління фінансами та його складові елементи
  Управління– це цілеспрямована діяльність, пов’язана з впливом керуючого суб’єкта на керований об’єкт з метою досягнення певних цілей та результатів. Управл

Визначення бюджетної системи України та її структура
  Під бюджетною системою слід розуміти сукупність окремих її ланок, юридично пов’язаних між собою, які базуються на загальноприйнятих принципах, що відповідають міжнародним стандартам

Принципи побудови бюджетної системи України
Згідно з Бюджетним кодексом бюджетна система України ґрунтується на таких принципах (Стаття 7. Принципи бюджетної системи України): 1) принцип єдності бюджетної системи Ук

Стаття 8. Бюджетна класифікація
1. Бюджетна класифікація України застосовується для здійс­нення контролю за фінансовою діяльністю органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів міс­цевого самоврядуванн

Бюджетні права органів державної влади і управління
В українському законодавстві, а також в економічній літературі часто вживається термін „бюджетні права” для характеристики статусу органів державної влади та управління. Бюджетне п

Суть і особливості бюджетного процесу в Україні
Бюджетний процес– це регламентована нормами права діяльність, пов’язана із складанням, розглядом, затвердженням і виконанням бюджетів, що складають бюджетну систему України.

Стаття 24. Резервний фонд бюджету
1. Резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з

Фінансовий контроль у бюджетному процесі
  Відповідно до статті 26 Бюджетного кодексу (Аудит та фінансовий контроль) в Україні здійснюється такий фінансовий контроль: 1. Внутрішній фінансовий контро

Економічна природа та класифікація доходів бюджетів
Доходи бюджету– це частина централізованих ресурсів держави, які необхідні для виконання нею відповідних функцій. Вони виражають економічні відносини, що виникають в процесі формув

Стаття 29. Склад доходів Державного бюджету України
1. Доходи Державного бюджету України включають: 1) доходи (за винятком тих, що згідно з статтями 64, 66 та 69 цього Кодексу закріплені за місцевими бюджетами), що отри­муються відповідно до законод

Стаття 10. Класифікація видатків бюджету
1. Видатки бюджету класифікуються за: 1) функціями, з виконанням яких пов'язані видатки (функціо­нальна класифікація видатків); 2) економічною характеристикою операцій, при

Стаття 31. Таємні видатки
1. Державний бюджет України має містити пояснення всіх ви­датків, за винятком видатків, що пов'язані з державною таємни­цею (таємних видатків). 2. Таємні видатки, передбачені на діяльність

Стаття 87. Видатки, що здійснюються з Державного бюджету України.
1. До видатків, що здійснюються з Державного бюджету Ук­раїни, належать видатки на: 1) державне управління: а) законодавчу владу; б) виконавчу владу; в) Президен

Бюджетне фінансування видатків, його принципи, форми і методи
Бюджетне фінансування- це безповоротне, безвідплатне виділення коштів з бюджету, що забезпечує процес розширеного відтворення, утримання соціальної сфери, обороноздатність та апара

Бюджетний дефіцит як економічне явище та причини його виникнення
Бюджетний дефіцит– це перевищення видаткової частини бюджету над доходною. В умовах ідеального стану економіки таке явище практично відсутнє, оскільки держава може оптимал

Формування науки про місцеві фінанси
Наука про місцеві фінанси є окремою, самостійною галуззю фінансової науки. Процес її формування відбувався у двох основних напрямках: · По-перше, історично склалося так, що спочатку виникл

Місцеві фінанси як система
  Фінанси місцевих органів влади як система включають у себе кілька основних взаємопов’язаних структурних елементів: · суб'єкти системи; · об'єкти системи;

Правова база регулювання у сфері місцевих фінансів
Основними нормативно-правовими актами, що регулюють роботу у сфері місцевого самоврядування, місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин в Україні, є Конституція України, Бюджетний кодекс України, З

Поняття фінансової автономії місцевих органів влади
Фінансова автономія- це база самоврядування те­риторіальних колективів, самостійності всіх рівнів місцевої влади. Фінансова автономія- це самоврядування у

Поняття самостійності бюджету
Із 1990 р. в Україні розпочався процес становлення сис­теми самостійних місцевих бюджетів, здійснення на новій ос­нові їхніх видатків, запровадження нових способів формуван­ня доходів.

Доходи місцевих бюджетів
Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних (Стаття 69 Бюджетного кодексу), визначених законом, джерел та закріплених (Стаття 69 Бюджетного кодексу) у встановленому законом

Видатки місцевих бюджетів. Вільні бюджетні кошти
Важливу роль у становленні бюджетів самостійних місцевих бюджетів відіграє порядок здійснення видатків і склад цих видатків. Кошти республіканського бюджету Автономної Рес­публіки Крим і м

Стаття 72. Дефіцит місцевих бюджетів
1. По загальному фонду місцеві бюджети можуть прийма­вся з дефіцитом шляхом внесення змін до рішень про місцевий бюджет за результатами річного звіту про виконання від­відного місцевого бюджету за

Стаття 73. Позички місцевим бюджетам
1. Для покриття тимчасових касових розривів, що виникають під час виконання загального фонду місцевого бюджету, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адмі­ністрації, виконавчі

Стаття 74. Запозичення до місцевих бюджетів
1. Запозичення до місцевих бюджетів здійснюються на визна­чену мету і підлягають обов'язковому поверненню. Запозичен­ня до відповідних бюджетів можуть бути здійснені лише до бюд­жету розвитку, крім

Формування фондів місцевих органів влади
Позабюджетні фонди.Один із інститутів у системі місцевих фінансів - це рі­зноманітні позабюджетні фонди грошових ресурсів. Вони, як правило, акумулюються на окремих рахунках, викор

Стаття 75. Порядок складання проектів місцевих бюджетів
1. Міністерство фінансів України доводить Раді міністрів Ав­тономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та виконавчим органам відповідних рад особливості складан­ня розрахунків до п

Стаття 78. Виконання місцевих бюджетів
1. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві дер­жавні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад або мі­ські, селищні чи сільські голови (в разі, якщо відповідні ви­конавчі органи не

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів
Казначейське обслуговування кожного місцевого бюджету здійснюють територіальні органи Державного казначей­ства — управління Державного казначейства в Автономній Респуб­ліці Крим, областях, м

Виконання місцевих бюджетів по доходах
Частина 5 статті 78 Кодексу, що визначає порядок виконання місцевих бюджетів по доходах, містить своєрідну гарантію своє­часного і повного надходження податків, зборів (обов'язкових платежів

Виконання місцевих бюджетів за видатками
Виконання місцевих бюджетів за видатками, згідно з части­ною 6 статті 78 Кодексу, здійснюється за процедурою, передбаче­ною статтею 51 Кодексу. Процес виконання бюджетів за видаткам

Внесення змін до рішення про місцевий бюджет
У разі необхідності внесення змін до рішення про місцевий бюджет радою, яка прийняла це рішення, місце­вий фінансовий орган повинен подати офіційний висновок про об­сяг вільного залишку бюдж

Соціально-економічна сутність податків
  Податки– це обов’язкові платежі в бюджет, які здійснюють юридичні та фізичні особи. Найбільшого розвитку податки набувають в умовах розвинутої ринкової еко

Класифікація податків
У зв’язку з різним соціально-економічним призначенням податків у світовій фіскальній термінології існує багато різновидів таких обов’язкових платежів. Але усі податки поєднуються у відповідні групи

Податкова система України та принципи її побудови
  Податкова система України почала формуватись одразу після проголошення незалежності держави у 1991 році і нині можна вже стверджувати, що в Україні створена така податкова система,

Сутність і склад фінансів підприємств
Фінанси підприємств (установ, організацій)– це сукупність економічних відносин з приводу руху грошових потоків у процесі формування, розподілу і використання грошових фондів підпри

Фiнансовi ресурси пiдприємства i джерела їx формування
  Фiнансовi ресурси підприємства- це грошовi доходи i надходження, якi перебуваютъ у розпорядженнi суб’єкта господарювання i необхіднi для виконання ним фiнансових зо

Основи формування і використання прибутку підприємств
Прибуток як економічна категорія відображає остаточну грошову оцінку виробничої та фінансової діяльності і є найважливішим показником фінансових результатів підприємств, їх фінансового стану. У заг

Витрати підприємства та їх призначення
  Витрати, що виникли в результаті звичайної діяльності підприємства, складаються з витрат, пов'язаних з оперативною діяльністю, та фінансових витрат. У свою чергу, витрати, пов'язані

Джерела і структура фінансових ресурсів домогосподарств
  Фінанси населення стосуються економічної категорії "домашнє господарство" (домогосподарство), як це прийнято світовою практикою планування фінансів різних рівнів. Фінанси

Інвестиційна діяльність населення
  Фінанси населення за джерелами формування належать до сфери споживання, але завжди від споживання у населення залишається частина коштів, що спрямовуються на заощадження, т

Державні цільові фонди: суть, необхідність та значення
Державні цільові фонди- це фонди грошових коштів, які мають цільове призначення і знаходяться в розпорядженні центральних та місцевих органів влади. Державні цільові фонди є однією

Пенсійний фонд України: джерела формування та напрями використання коштів
  Пенсійний фонд України був створений у 1991 році. Головними завданнями фонду є: - пенсійне забезпечення населення; - фінансування програм підтримк

Пенсійний фонд України: джерела формування та напрями використання коштів
  Пенсійний фонд України був створений у 1991 році. Головними завданнями фонду є: - пенсійне забезпечення населення; - фінансування програм підтримк

Джерела коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття та напрями їх використання
Конституцією України проголошено право кожного громадянина на працю. Держава зобов'язана створювати умови для повного здійснення громадянами цього права, гарантувати рівні можливості у виборі профе

Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань: джерела формування та напрями використання коштів
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань створений з метою проведення профілактичних заходів з охорони праці, відновлення здоров'я та прац

Економічна сутність страхових відносин
Страхування— обов'язковий елемент виробничих відносин, зу­мовлений потребою забезпечення безперервності та стабільності відтворювальних процесів навіть у разі непередбачуваних ускл

Принципи та види страхування
Страховий ринок функціонує за умови реалізації певних принципів. Основним принципом страхування в ринковій економіці є забезпечен­ня конкурентності страхового ринку на основі демонопо

Співстрахування і перестрахування
  Фінансовий стан страхової компанії безпосередньо залежить від структури її страхового портфеля, тобто від співвідношення застра­хованих об'єктів. Збалансованість страхового портфеля

Фінансовий ринок, його суть, необхідність та значення
  Місце фінансового ринку у фінансовій системі. Для нормального функціонування економіки необхідно постійно мобілізовувати, розпо­діляти і перерозподіляти фінансові ресурси між

Функції фінансового ринку
Функції фінансового ринку. Сутність фінансового ринку і його роль в економіці держави найповніше розкриваються в його функціях, основними з яких є такі: - мотивована мобілізація

Структура фінансового ринку
  Структура фінансового ринку зумовлена функціями, які він вико­нує. У цьому розумінні фінансовий ринок є полісистемою, до якої вхо­дять підсистеми, що визначаються за різними

Тема 1. Сутність фінансів, їх необхідність, функції і роль
1. Через призму яких підходів найчастіше розглядають фінанси? а) історичних; б) економічних; в) юридичних; г) політичних.   2. З якими пон

Тема 2. Фінансова система України
  1. Фінансова система – це: а) сукупність певних сфер фінансових відносин; б) сукупність різних інститутів, що забезпечують функціонування і взаємодію всіх сфер, а

Тема 3. Фінансові ресурси та фінансова політика
1. Головним елементом ресурсного потенціалу країни вважається: а) природні ресурси; б) виробничі потужності; в) фінансові ресурси; г) кваліфікований персонал.

Тема 4. Фінансовий механізм і фінансове управління
1. До яких функцій зводиться призначення фінансового механізму? а) фінансового забезпечення; б) невтручання в економічну діяльність суб’єктів господарювання; в) фінансово

Тема 5. Фінансове управління та фінансовий контроль
  1. Об’єктами управлінняфінансами є: а) фінанси підприємств організацій і установ; б) фінансові служби підприємств; в) фінанси домогосподарств; г)

Тема 6. Бюджетна система України
1. Які бюджети включає в себе бюджетна система в унітарних державах? а) федеральний бюджет; б) державний бюджет; в) бюджети членів федерації; г) місцеві бюджети;

Місцеві фінанси: їх місце та роль в економічній системі держави
1. Коли сформувалося вчення місцеві фінанси як сукупність теоретичних положень про фінансове господарство та фінансову діяльність місцевих органів влади? а) у ХVI столітті; б) у X

Податкова система України
1. Що таке податки ? а) податок - це фіксований, обов`язковий, безоплатний платіж юридичних та фізичних осіб до бюджету держави на основі діючого законодавства; б) податок - це пл

Доходна частина загального фонду державного бюджету
Доходна частиназагального фонду державногобюджету за січень-червень та 24 дні липня п.р. становила 21776,7 млн. гривень, з них проведено грошових

Доходна частина місцевих бюджетів
Загальна сума доходів місцевих бюджетів за січень-червень п.р. становила 15388,3 млн.грн., що на 2055,4млн.грн., або на

Доходна частина зведеного бюджету
Загальна сума доходів зведеногобюджету України за січень-червень п.р. становила 33165,8 млн.грн., що на 5368,8 млн.грн., або на 19,3

Станом на 25.07.2003 року
Наявні ресурси державного бюджету спрямовувались, у першу чергу, на заробітну плату з нарахуваннями, грошове забезпечення, пенсії, стипендії, інші соціальні виплати, віднесені до захищених статей б

Бюджетна заборгованість із соціальних виплат
Заборгованість із соціальних виплат зі зведеного бюджету України за січень-червень поточного року зменшилась на 442 млн.грн. або на 45,9від

ФІНАНСУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ
За січень-червень поточного року мав місце профіцит загального фонду державного бюджету у сумі 903,2 млн.грн. проти запланованого дефіциту у сумі 1045,8 млн.гривен

Відношення державного прямого та гарантованого боргу до ВВП, 1998-2002 роки
(тис.грн)     Державний прямий борг 38 352 660,91

Основні показники економічного і соціального стану України 1991-1995 роки
(у фактичних цінах)   Показники Валовий внутрішній про

Основні показники економічного і соціального стану України 1991-1995 роки
(у фактичних цінах) Показники 2000 Валовий внутрішній продукт, млн.

Основні показники економічного і соціального стану України, 2001-2006 роки
(у фактичних цінах)     Показники

Основні показники економічного і соціального стану України, 2007 рік
  (у фактичних цінах)     Показники

Основні показники розвитку малих підприємств
  Кількість малих підприємств, одиниць Кількість малих підприємств у розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення, одиниць Сер

Основні показники розвитку підприємств -суб’єктів підприємницької діяльності, 2006 рік
  Всього підприємств у тому числі великих підприємств середніх підприємств малих підприємс

Заборгованість із виплати заробітної плати за регіонами у 2007 році
(станом на 1 число, млн.грн.)   Січень Лютий Бере-зень Квітень Травень Червень

Таблиця основних показників економічного розвитку України, 1996-2007 роки
  * - з 2000 року - за видами економічної діяльності; ** - річні дані представлено середньомісячним темпом зміни;

Список використаної та рекомендованої літератури
  1. Конституція України. — К.: Преса України, 1997. 2. Закон України "Про антимонопольний комітет України" // ВВР України. — 1993.—№50. 3.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги