рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Основні показники макроекономічної стабільності

Основні показники макроекономічної стабільності - раздел Образование, Курс лекцій ФІНАНСИ   Одним З Таких Показників Макроекономічної Стабільності Є П...

 

Одним з таких показників макроекономічної стабільності є показник кількості безробітних. Безробіття завжди було і лишається однією з найгостріших проблем ринкової економіки. Більше того, як ви­знають американські економісти П. Самуельсон та В. Нордгауз, «безробіття лишається головною соціальною бідою ринкової економіки».

Безробіття, особливо коли воно стає масовим, — це не лише гостра соціальна проблема, а й причина величезних матеріальних втрат, яких зазнає суспільство внаслідок того, що, з одного боку, мільйони людей виключені з виробничого про­цесу, а з іншого — більшість з цих «зайвих» людей змушена брати на своє утримання держава, тобто знову ж таки суспільст­во.

Як правило, зауважував американський економіст Г. Хаберлер, «кожна година, що витрачається внаслідок існування безро­біття, означає скорочення виробництва, а скорочення виробни­цтва — це пряма втрата матеріальних благ».

Економічна сис­тема, яка не повністю використовує ресурси робочої сили, що кожного разу пропонуються на ринку праці, функціонує не до­сягаючи межі своїх виробничих можливостей. «Величина сус­пільного продукту, недоотриманого внаслідок існування безро­біття, — як констатує американський економіст Е. Долан, — інколи може сягати сотень мільярдів доларів».

Безробіття як соціальне явище характеризується неможливістю певною кількістю громадян у працездатному віці знайти собі роботу за незалежних від них причин, а служба зайнятості не може запропонувати їм відповідної роботи.

Безробіттю передують глибокі структурні зрушення в економіці, які стримують диспропорції між кількістю, якістю і структурою попиту і пропозиції праці; спади і кризи в економіці, які ведуть до скорочення попиту на працю і нерівномірне розміщення продуктивних сил, в результаті чого попит і пропозиція праці розділяються територіально.

Також може скластися така ситуація, коли в один і той же час серед одних категорій робітників у відокремлених районах спостерігається досить високий рівень зайнятості, а інколи і незадоволений попит на робочу силу, а в інших районах залишається безробіття.

Нерівномірність пропозиції та попиту трудових ресурсів може відбуватися також серед різних категорій працівників за фахом. У тих районах, де попит на робочу силу залишається незадоволеним, відбувається зростання заробітної плати, що у свою чергу призводить до зростання витрат виробництва і, як наслідок, до підвищення цін.

Проте безробітні не мають можливості зразу оволодіти іншими, а іноді навіть досить рідкими та складними, спеціальностями, бо це потребує значних витрат часу, фінансів та особистих зусиль. Але, коли безробіття приймає масовий характер, працюючі вимушені погоджуватися на меншу заробітну плату, що сприяє повільному зниженню цін.

Певна річ, не можна повну зайнятість ототожнювати з абсолютною відсутністю безробіття. Це так само дійсно, як і те, що природна норма безробіття ніколи не може дорівнювати нулю. Проте рівень безробіття має наближатися до своєї природної норми. Повна зайнятість визначається як різниця між загальною кількістю працездатного населення та природною нормою безробіття.

Природного характеру безробіття може досягти лише за умов збалансованості ринку робочої сили. Якщо кількість безробітних, шукаючих роботу, перевищує існуючі вакансії, це вказує на незбалансованість ринку робочої сили, яка у даному випадку супроводжується дефіцитом сукупного попиту та циклічним безробіттям.

При надлишковому сукупному попиті спостерігається дефіцит робочої сили, коли існує перевищення кількості робочих місць над кількістю робітників, шукаючих роботу. Тоді фактичний рівень безробіття навіть нижчий за природну норму безробіття. Але, як правило, в економіці має місце ситуація, коли фактичне безробіття перевищує свій природний рівень.

Між тим, значна більшість західних економістів дотримуються думки, що поточний рівень безробіття не обов’язково має бути обмежений природним безробіттям у декілька відсотків, а може бути і вищий за нього і досягати 6-7% від загальної кількості безробітних.

На їх погляд такий стан ринку робочої сили є показником ефективного функціонування економічної системи, що на відміну від низького рівня безробіття, яке супроводжується зростанням оплати праці найманих робітників, не сприяє розкручуванню інфляційної спіралі і, як наслідок, погіршенню загального стану в економіці.

Взагалі існування деякого відсотка безробітних за умов повної зайнятості на перший погляд здається декілька незрозумілим. Але, якщо пригадати, що економіка постійно змінюється, утворюються нові робочі місця, а старі ліквідуються, що люди постійно поповнюють ринок праці та покидають його, ситуація декілька роз’яснюється. Це пов’язано з тим, що завжди є люди, які не мають роботи, але шукають її. Це саме та ситуація, коли загальний стан економіки не має ніякого значення.

Коли фактичний рівень безробітних дорівнює природній нормі, то люди, які шукають роботу, як правило, знаходять її за досить незначний період часу. Те само відбувається і з роботодавцями, які шукають працівників для заповнення існуючих вакансій. Підвищення норми безробіття у більшості випадків свідчить про погіршення стану серед безробітних.

У свою чергу, зниження цієї норми у більшості випадків призводить до інфляції заробітної плати, коли роботодавці не можуть найняти необхідну кількість працівників за умов існуючого рівня заробітної плати. Таким чином, для вирішення цієї проблеми необхідно утримувати фактичну норму безробіття на рівні, досить близькому до її природної норми.

В основі безробіття полягає залежність «заробітна плата - рівень цін». На фоні зростання заробітної плати поступово зростають витрати виробництва і як наслідок зростання цін на продукцію. Зростання цін у свою чергу сприяє прагненню працівників до підвищення заробітної плати. Коло замикається.

Між тим, постійне зростання витрат виробництва призводить до скорочення чисельності працівників на підприємстві і відповідно до підвищення рівня безробіття. Одним із шляхів виходу із цієї ситуації є підвищення ефективності праці, яка надає можливість зростання винагороди за працю, не впливаючи на рівень цін. Проте здебільше процес зростання заробітної плати та рівня цін відбувається незалежно від підвищення продуктивності праці.

Закономірність залежності рівня безробіття від темпів приросту цін у 1958 році опублікував новозеландський вчений А.Філліпс, зобразивши її графічно (Рис.6.1).

Цей висновок став результатом багаторічних, з 1861 по 1957 роки, досліджень, які проводились на базі емпіричних даних і які полягли в основу встановленого кореляційного зв’язку між динамікою номінальної заробітної плати та існуючим рівнем безробіття.

 

 

РЦ

А

 

 

В

РБ

Рис. 6.1. Крива Філліпса.

 

Крива Філліпса вказує на існування обернено пропорційної залежності між рівнем безробіття РБ і рівнем зростання цін РЦ.

А.Філліпс встановив, що коли рівень безробіття дорівнює приблизно 6-7%, рівень заробітної плати залишається відносно стабільним на відміну від того, коли рівень безробіття падає нижче цих відсотків, що супроводжується зростанням рівня заробітної плати. Та чим більше рівень безробіття наближується до свого мінімального значення, тим швидше зростає рівень заробітної плати, а відповідно і ціни, що призводить до посилення інфляційних процесів. І навпаки, коли РБ > 7%, тобто в умовах масового безробіття, рівень заробітної плати значно зменшується, а ціни падають нижче своєї нульової відмітки.

Тобто, якщо не відмовлятись від заданого темпу зростання продуктивності праці, подолати інфляцію можна лише за рахунок зростання безробіття. Таким чином, високі рівні інфляції супроводжуються низьким рівнем безробіття і навпаки. Оскільки рівень безробіття відображає рівень виробництва, то лінія АВ може бути також зразком обернено пропорційної залежності між рівнем інфляції та рівнем виробництва.

Відповідно до теорії Філліпса кожна держава має зробити вибір: або інфляція, або безробіття. Інфляція є своєрідною платою за високий рівень зайнятості, а безробіття в свою чергу - платою за цінову стабілізацію.

Серед фінансових параметрів основним показником макроекономічної стабільності чи, навпаки, нестабільності є динаміка індексу цін або інфляція. Економічний ландшафт кожної країни значною мірою визначається розмірами інфляції. Чим вищі темпи інфляції, тим більша макроекономічна нестабільність, і насамперед нестабільність національної валюти як фундамен­тального інструменту функціонування будь-якої ринкової еко­номіки і фінансової системи. І навпаки, чим нижчий рівень ін­фляції, тим вищою є макроекономічна стабільність, тим ефек­тивніше функціонує грошово-кредитна та фінансова система.

Інфляція — це складний, багатофакторний феномен, який проявляється у зростанні цін на товари та послуги. Як процес кумулятивного зростання цін вона глибоко вражає економіку будь-якої країни. Особливо руйнівного характеру набуває роз­виток інфляції в країнах, що трансформуються. В усіх цих країнах в процесі економічних реформ відбувалася лібераліза­ція цін, яка була пов'язана з усуненням значною мірою держав­ного контролю над ними. А відтак першим, досить «шокую­чим» результатом лібералізації цін було стрибкоподібне та фронтальне їх підвищення.

Інфляційний процес на початково­му етапі економічних реформ підштовхувався товарним дефіцитом, який був успадкований від адміністративно-командної системи. Тому в процесі лібералізації цін у країнах з перехід­ною економікою відбувалося потворне переплетіння різних факторів розвитку та стимулювання інфляції: «інфляції попи­ту» та «грошової інфляції». Ці типи інфляції, злившись в єди­ний могутній інфляційний процес, певною мірою дезорганізу­вали, деформували, спотворили та виснажили економіку.

Антиінфляційна політика в будь-якій країні, як з розвине­ними ринковими відносинами, так і в країнах з перехідною економікою, має бути науково обґрунтованою, всебічно зва­женою, а отже, максимально ефективною. Адже, як вже наго­лошувалося, чим вищі темпи інфляції, тим більша макроекономічна нестабільність у країні, і, навпаки, однією з важливих ознак економічної і соціальної стабільності є відсутність ін­фляції чи її незначний рівень.

Хоча інфляція — це багатофакторне явище, все ж одним з головних і визначальних її чинників є бюджетний дефіцит. І хоча взаємозв'язок інфляції і бюджетного дефіциту доволі складний, можна стверджувати, що саме дефіцит значною мі­рою обумовлює інфляцію. Вплив інфляції на стан бюджету за­галом теж негативний. Однак за певної фінансової політики його можна значно обмежити, встановивши приблизно одна­ковий вплив інфляції як на видатки, так і на доходи бюджету.

Дефіцит бюджету держави — досить багатопланове і неод­нозначне явище, яке завжди вимагає детального дослідження. Його розміри визначаються двома чинниками. По-перше, це об'єктивне співвідношення видатків і доходів, що характери­зує рівень збалансованості потреб і можливостей. По-друге, це суб'єктивний, обліковий підхід до визначення розмірів бю­джетного дефіциту. У зв'язку з цим виникає питання про ви­значення самого поняття «бюджетний дефіцит». Можна навес­ти численні приклади визначення бюджетного дефіциту як різниці між видатками і доходами.

Загалом це визначення правильне, але неповне і тому неточне. Адже при цьому вини­кає елементарне питання: яким чином можуть бути профінансовані «зайві» видатки, якщо під них немає ніяких доходів? Адже у фінансах діють ті ж самі закони, що і в природі: ніщо нізвідки не з'являється і нікуди безслідно не зникає. Це озна­чає, що, визначаючи бюджетний дефіцит, необхідно у певний спосіб структурувати доходи бюджету.

З погляду формування доходної бази бюджету його доходи поділяються на дві групи: постійні та поворотні. Держава, як і суб'єкти підприємницької діяльності, може користуватись власними і позиковими коштами. Власні кошти — це ті дохо­ди, що безпосередньо надійшли їй у постійне користування від державного сектора чи у результаті податкового перерозподі­лу ВВП. Позикові кошти мають обумовлені терміни їх вико­ристання. Під бюджетним дефіцитом, незалежно від того, як його визначають, розуміють перевищення видатків над влас­ними доходами держави, що надійшли на постійній основі.

Важливу роль у макроекономічному аналізі відіграє показ­ник державного боргу. Як і всі інші, він не має і не може мати однозначної оцінки. Залучення державою позикових коштів на фінансування потреб економічного зростання і підтримання соціальної стабільності дає змогу прискорити вирішення пев­них завдань фінансової політики. Власне, це фінансування за рахунок майбутніх доходів, яке, крім того, створює і переду­мови для зростання ВВП. Але водночас накопичення значного державного боргу може стати критичним дестабілізуючим чин­ником у суспільстві, про що свідчать, наприклад, уроки фінан­сової, економічної та політичної кризи в Аргентині у 2001 р.

У цілому, існують досить точні показники, які ві­дображають головні макроекономічні параметри. За їх допомо­гою ми можемо як об'єктивно оцінити макроекономічну та макрофінансову ситуацію, так і активно впливати на неї. Водночас переважна більшість цих показників мають дуалістичний характер.

Саме це пояснює, чому одні й ті самі досягнуті параметри можуть по-різному, іноді прямо протилежно, оцінюватись науковцями, політиками і широкими верствами населення або різними політичними силами. У цьо­му, власне, і полягає складність реалізації економічної та фінан­сової політики держави та її макроекономічної оцінки.

У цілому більшою чи меншою мірою всі показники корелюють із розвитком економічної ситуації. Так, зростання чи зменшення рівня інфляції вело в наступному році відповідно до прискорення чи уповільнення темпів економічного спаду. Водночас взаємозалежність між окремими показниками чітко не виражена.

Наприклад, зниження рівня інфляції і поліпшен­ня стану торговельного балансу не відображалось адекватно на динаміці курсу національної валюти. Так, у 1995 р. ціни споживчого ринку зросли у 2,8 рази, а курс українського кар­бованця знизився в 4,6 рази. Найвищий рівень інфляції був за­фіксований у 1993 р. за скорочення майже втричі порівняно з попереднім роком рівня бюджетного дефіциту відносно обсягу видатків бюджету.

Показники ж рівня безробіття взагалі випа­дають із загального контексту розвитку економічної ситуації, але це скоріше за все специфіка його врахування, коли підпри­ємства не працювали, однак своїх працівників не звільняли і не платили їм заробітну плату.

Відсутність чітко детермінованих зв'язків між основними макроекономічними показниками в 1991—1996 рр. свідчить про недостатню керованість ситуацією в економіці та фінансах у цей період. На той час ще не була створена у повному обсязі відповідна законодавча база, не визначена до кінця роль дер­жави в економічній системі, не врегульовані питання взаємодії фінансових органів та інституцій, не досить чітко визначені їх функції і повноваження.

Водночас саме подібний розвиток ситуації привів до чіткого усвідомлення необхідності створення надійної системи макроекономічного регулювання в Україні з посиленням ролі державних структур, але на основі викорис­тання саморегульованих механізмів, властивих ринковій еконо­міці. Саме активізація впливу на економічні процеси і стала одним із вагомих чинників досягнутої макроекономічної ста­білізації.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Курс лекцій ФІНАНСИ

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Ф І Н А Н С И Курс лекцій...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Основні показники макроекономічної стабільності

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Курс лекцій
для студентів усіх форм навчання всіх спеціальностей     Усі цитати, цифровий і фактичний матеріал, бібліографічні відомості перевірені,

Фінанси і їх місце в системі суспільних відносин
Фінанси – одна з небагатьох економічних категорій, яку досліджують майже всі напрямки економічної науки. Найчастіше фінанси розглядають через призму історичних, економічних та юридичних підходів.

Сутність та об’єктивна необхідність фінансів
  З огляду на багатоплановість прояву фінансових відносин існують різні підходи до визначення економічної суті поняття „фінанси”. По-перше, фінанси– це систе

Функції фінансів
Сутність категорії „фінанси” розкривається у її функціях, які характеризують суспільне призначення. Переважна більшість вітчизняних вчених і практиків визнають, що фінансам притаманні д

Взаємозв’язок фінансів з іншими економічними категоріями розподільчого характеру
  Фінанси перебувають в тісному взаємозв’язку з такими категоріями розподільчого характеру як гроші, заробітна плата, ціна, кредит. Фінанси і гроші.Аналіз ка

Сутність фінансової системи, її структура та принципи побудови
  Фінансові відносини у країні, маючи різноманітні форми прояву, разом утворюють цілісну фінансову систему, кожна ланка якої є носієм певних властивих їй фінансових відносин, що реалі

Загальна характеристика сфер і ланок фінансової системи
Державні фінанси– це основний елемент структури фінансової системи. Його складовими є державний бюджет (основний фінансовий план держави за доходами та видатками), місцеві бюджети,

Проблеми розвитку фінансової системи України та шляхи її вдосконалення
Найважливішими проблемами розвитку фінансової системи України на сучасному етапі є: - відсутність політики захисту вітчизняного товаровиробника; - відсутність ефективної державної

Поняття фінансових ресурсів, їх склад та структура
Потенційні можливості економічного розвитку кожної країни залежать від її ресурсного забезпечення. Всі елементи ресурсного потенціалу є дуже важливими – і природні ресурси, і виробничі потужності,

Фінансові резерви: призначення та характерні риси
  Одним із елементів фінансових ресурсів є фінансові резерви, які являють собою грошові кошти, що свідомо відволікаються з господарського обороту і призначаються для використання у ви

Сутність та значення фінансової політики
  Фінансова політика –це сукупність заходів держави, спрямованих на мобілізацію фінансових ресурсів, їх розподіл та використання з метою досягнення певних економічних

Особливості фінансової політики України на сучасному етапі
Фінансова політика в Україні є важливою складовою економічної стратегії перебудови економіки країни. Тому, крім основних її завдань (визначених вище), варто визначити і специфічні: - впров

Фінансова політика в умовах перехідної економіки
  Залежно від ступеня законодавчого чи адміністративного регламентування фінансових відносин, який характеризується тією часткою доходу, що розподіляється і споживається відпо­відно д

Стратегічні орієнтири фінансової політики
  Досвід ринкових перетворень у колишніх соціаліс­тичних країнах свідчить про те, наскільки складними є транс­формаційні процеси, що мають свої специфічні ознаки і проб­леми в кожній

Роль політики доходів і зайнятості в системі фінансової стратегії держави
У центр фінансо­вої стратегії держави слід поставити політику доходів і зайня­тості, їх головне завдання – забезпечити високий рівень інди­відуальних доходів, що, з одного боку, сприятиме зр

Ресурсне забезпечення економіки країни як складова економічного зростання
Проблема ресурсного забезпечення розв'язання завдань розвитку економіки є ключовою. Як свідчить світовий досвід, у ній виділяються два основні підходи - орієнтир на власні фінансові ресурси і на за

Макроекономічна стабільність в умовах ринкової економіки
Внутрішньовластивою особливістю функціонування ринкової економіки є наявність у ній тенденції до встановлен­ня макроекономічної стабільності, тобто певної рівноваги су­купного попиту і пропозиції.

Макрофінансові показники економічної рівноваги
  З позицій дослідження процесу реструктуризації фінансової системи в перехідній економіці необхідним є оцінювання результативності її функ­ціонування. Таке оцінювання фінансов

Суть та складові елементи фінансового механізму
Для впливу на процеси суспільного відтворення держава використовує певний господарський механізм, склад і структура якого визначаються рівнем розвитку економіки, відносинами власності, історичними

Управління фінансами та його складові елементи
  Управління– це цілеспрямована діяльність, пов’язана з впливом керуючого суб’єкта на керований об’єкт з метою досягнення певних цілей та результатів. Управл

Визначення бюджетної системи України та її структура
  Під бюджетною системою слід розуміти сукупність окремих її ланок, юридично пов’язаних між собою, які базуються на загальноприйнятих принципах, що відповідають міжнародним стандартам

Принципи побудови бюджетної системи України
Згідно з Бюджетним кодексом бюджетна система України ґрунтується на таких принципах (Стаття 7. Принципи бюджетної системи України): 1) принцип єдності бюджетної системи Ук

Стаття 8. Бюджетна класифікація
1. Бюджетна класифікація України застосовується для здійс­нення контролю за фінансовою діяльністю органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів міс­цевого самоврядуванн

Бюджетні права органів державної влади і управління
В українському законодавстві, а також в економічній літературі часто вживається термін „бюджетні права” для характеристики статусу органів державної влади та управління. Бюджетне п

Суть і особливості бюджетного процесу в Україні
Бюджетний процес– це регламентована нормами права діяльність, пов’язана із складанням, розглядом, затвердженням і виконанням бюджетів, що складають бюджетну систему України.

Стаття 24. Резервний фонд бюджету
1. Резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з

Фінансовий контроль у бюджетному процесі
  Відповідно до статті 26 Бюджетного кодексу (Аудит та фінансовий контроль) в Україні здійснюється такий фінансовий контроль: 1. Внутрішній фінансовий контро

Економічна природа та класифікація доходів бюджетів
Доходи бюджету– це частина централізованих ресурсів держави, які необхідні для виконання нею відповідних функцій. Вони виражають економічні відносини, що виникають в процесі формув

Стаття 29. Склад доходів Державного бюджету України
1. Доходи Державного бюджету України включають: 1) доходи (за винятком тих, що згідно з статтями 64, 66 та 69 цього Кодексу закріплені за місцевими бюджетами), що отри­муються відповідно до законод

Стаття 10. Класифікація видатків бюджету
1. Видатки бюджету класифікуються за: 1) функціями, з виконанням яких пов'язані видатки (функціо­нальна класифікація видатків); 2) економічною характеристикою операцій, при

Стаття 31. Таємні видатки
1. Державний бюджет України має містити пояснення всіх ви­датків, за винятком видатків, що пов'язані з державною таємни­цею (таємних видатків). 2. Таємні видатки, передбачені на діяльність

Стаття 87. Видатки, що здійснюються з Державного бюджету України.
1. До видатків, що здійснюються з Державного бюджету Ук­раїни, належать видатки на: 1) державне управління: а) законодавчу владу; б) виконавчу владу; в) Президен

Бюджетне фінансування видатків, його принципи, форми і методи
Бюджетне фінансування- це безповоротне, безвідплатне виділення коштів з бюджету, що забезпечує процес розширеного відтворення, утримання соціальної сфери, обороноздатність та апара

Бюджетний дефіцит як економічне явище та причини його виникнення
Бюджетний дефіцит– це перевищення видаткової частини бюджету над доходною. В умовах ідеального стану економіки таке явище практично відсутнє, оскільки держава може оптимал

Формування науки про місцеві фінанси
Наука про місцеві фінанси є окремою, самостійною галуззю фінансової науки. Процес її формування відбувався у двох основних напрямках: · По-перше, історично склалося так, що спочатку виникл

Місцеві фінанси як система
  Фінанси місцевих органів влади як система включають у себе кілька основних взаємопов’язаних структурних елементів: · суб'єкти системи; · об'єкти системи;

Правова база регулювання у сфері місцевих фінансів
Основними нормативно-правовими актами, що регулюють роботу у сфері місцевого самоврядування, місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин в Україні, є Конституція України, Бюджетний кодекс України, З

Поняття фінансової автономії місцевих органів влади
Фінансова автономія- це база самоврядування те­риторіальних колективів, самостійності всіх рівнів місцевої влади. Фінансова автономія- це самоврядування у

Поняття самостійності бюджету
Із 1990 р. в Україні розпочався процес становлення сис­теми самостійних місцевих бюджетів, здійснення на новій ос­нові їхніх видатків, запровадження нових способів формуван­ня доходів.

Доходи місцевих бюджетів
Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних (Стаття 69 Бюджетного кодексу), визначених законом, джерел та закріплених (Стаття 69 Бюджетного кодексу) у встановленому законом

Видатки місцевих бюджетів. Вільні бюджетні кошти
Важливу роль у становленні бюджетів самостійних місцевих бюджетів відіграє порядок здійснення видатків і склад цих видатків. Кошти республіканського бюджету Автономної Рес­публіки Крим і м

Стаття 72. Дефіцит місцевих бюджетів
1. По загальному фонду місцеві бюджети можуть прийма­вся з дефіцитом шляхом внесення змін до рішень про місцевий бюджет за результатами річного звіту про виконання від­відного місцевого бюджету за

Стаття 73. Позички місцевим бюджетам
1. Для покриття тимчасових касових розривів, що виникають під час виконання загального фонду місцевого бюджету, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адмі­ністрації, виконавчі

Стаття 74. Запозичення до місцевих бюджетів
1. Запозичення до місцевих бюджетів здійснюються на визна­чену мету і підлягають обов'язковому поверненню. Запозичен­ня до відповідних бюджетів можуть бути здійснені лише до бюд­жету розвитку, крім

Формування фондів місцевих органів влади
Позабюджетні фонди.Один із інститутів у системі місцевих фінансів - це рі­зноманітні позабюджетні фонди грошових ресурсів. Вони, як правило, акумулюються на окремих рахунках, викор

Стаття 75. Порядок складання проектів місцевих бюджетів
1. Міністерство фінансів України доводить Раді міністрів Ав­тономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та виконавчим органам відповідних рад особливості складан­ня розрахунків до п

Стаття 78. Виконання місцевих бюджетів
1. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві дер­жавні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад або мі­ські, селищні чи сільські голови (в разі, якщо відповідні ви­конавчі органи не

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів
Казначейське обслуговування кожного місцевого бюджету здійснюють територіальні органи Державного казначей­ства — управління Державного казначейства в Автономній Респуб­ліці Крим, областях, м

Виконання місцевих бюджетів по доходах
Частина 5 статті 78 Кодексу, що визначає порядок виконання місцевих бюджетів по доходах, містить своєрідну гарантію своє­часного і повного надходження податків, зборів (обов'язкових платежів

Виконання місцевих бюджетів за видатками
Виконання місцевих бюджетів за видатками, згідно з части­ною 6 статті 78 Кодексу, здійснюється за процедурою, передбаче­ною статтею 51 Кодексу. Процес виконання бюджетів за видаткам

Внесення змін до рішення про місцевий бюджет
У разі необхідності внесення змін до рішення про місцевий бюджет радою, яка прийняла це рішення, місце­вий фінансовий орган повинен подати офіційний висновок про об­сяг вільного залишку бюдж

Соціально-економічна сутність податків
  Податки– це обов’язкові платежі в бюджет, які здійснюють юридичні та фізичні особи. Найбільшого розвитку податки набувають в умовах розвинутої ринкової еко

Класифікація податків
У зв’язку з різним соціально-економічним призначенням податків у світовій фіскальній термінології існує багато різновидів таких обов’язкових платежів. Але усі податки поєднуються у відповідні групи

Податкова система України та принципи її побудови
  Податкова система України почала формуватись одразу після проголошення незалежності держави у 1991 році і нині можна вже стверджувати, що в Україні створена така податкова система,

Сутність і склад фінансів підприємств
Фінанси підприємств (установ, організацій)– це сукупність економічних відносин з приводу руху грошових потоків у процесі формування, розподілу і використання грошових фондів підпри

Фiнансовi ресурси пiдприємства i джерела їx формування
  Фiнансовi ресурси підприємства- це грошовi доходи i надходження, якi перебуваютъ у розпорядженнi суб’єкта господарювання i необхіднi для виконання ним фiнансових зо

Основи формування і використання прибутку підприємств
Прибуток як економічна категорія відображає остаточну грошову оцінку виробничої та фінансової діяльності і є найважливішим показником фінансових результатів підприємств, їх фінансового стану. У заг

Витрати підприємства та їх призначення
  Витрати, що виникли в результаті звичайної діяльності підприємства, складаються з витрат, пов'язаних з оперативною діяльністю, та фінансових витрат. У свою чергу, витрати, пов'язані

Джерела і структура фінансових ресурсів домогосподарств
  Фінанси населення стосуються економічної категорії "домашнє господарство" (домогосподарство), як це прийнято світовою практикою планування фінансів різних рівнів. Фінанси

Інвестиційна діяльність населення
  Фінанси населення за джерелами формування належать до сфери споживання, але завжди від споживання у населення залишається частина коштів, що спрямовуються на заощадження, т

Державні цільові фонди: суть, необхідність та значення
Державні цільові фонди- це фонди грошових коштів, які мають цільове призначення і знаходяться в розпорядженні центральних та місцевих органів влади. Державні цільові фонди є однією

Пенсійний фонд України: джерела формування та напрями використання коштів
  Пенсійний фонд України був створений у 1991 році. Головними завданнями фонду є: - пенсійне забезпечення населення; - фінансування програм підтримк

Пенсійний фонд України: джерела формування та напрями використання коштів
  Пенсійний фонд України був створений у 1991 році. Головними завданнями фонду є: - пенсійне забезпечення населення; - фінансування програм підтримк

Джерела коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття та напрями їх використання
Конституцією України проголошено право кожного громадянина на працю. Держава зобов'язана створювати умови для повного здійснення громадянами цього права, гарантувати рівні можливості у виборі профе

Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань: джерела формування та напрями використання коштів
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань створений з метою проведення профілактичних заходів з охорони праці, відновлення здоров'я та прац

Економічна сутність страхових відносин
Страхування— обов'язковий елемент виробничих відносин, зу­мовлений потребою забезпечення безперервності та стабільності відтворювальних процесів навіть у разі непередбачуваних ускл

Принципи та види страхування
Страховий ринок функціонує за умови реалізації певних принципів. Основним принципом страхування в ринковій економіці є забезпечен­ня конкурентності страхового ринку на основі демонопо

Співстрахування і перестрахування
  Фінансовий стан страхової компанії безпосередньо залежить від структури її страхового портфеля, тобто від співвідношення застра­хованих об'єктів. Збалансованість страхового портфеля

Фінансовий ринок, його суть, необхідність та значення
  Місце фінансового ринку у фінансовій системі. Для нормального функціонування економіки необхідно постійно мобілізовувати, розпо­діляти і перерозподіляти фінансові ресурси між

Функції фінансового ринку
Функції фінансового ринку. Сутність фінансового ринку і його роль в економіці держави найповніше розкриваються в його функціях, основними з яких є такі: - мотивована мобілізація

Структура фінансового ринку
  Структура фінансового ринку зумовлена функціями, які він вико­нує. У цьому розумінні фінансовий ринок є полісистемою, до якої вхо­дять підсистеми, що визначаються за різними

Тема 1. Сутність фінансів, їх необхідність, функції і роль
1. Через призму яких підходів найчастіше розглядають фінанси? а) історичних; б) економічних; в) юридичних; г) політичних.   2. З якими пон

Тема 2. Фінансова система України
  1. Фінансова система – це: а) сукупність певних сфер фінансових відносин; б) сукупність різних інститутів, що забезпечують функціонування і взаємодію всіх сфер, а

Тема 3. Фінансові ресурси та фінансова політика
1. Головним елементом ресурсного потенціалу країни вважається: а) природні ресурси; б) виробничі потужності; в) фінансові ресурси; г) кваліфікований персонал.

Тема 4. Фінансовий механізм і фінансове управління
1. До яких функцій зводиться призначення фінансового механізму? а) фінансового забезпечення; б) невтручання в економічну діяльність суб’єктів господарювання; в) фінансово

Тема 5. Фінансове управління та фінансовий контроль
  1. Об’єктами управлінняфінансами є: а) фінанси підприємств організацій і установ; б) фінансові служби підприємств; в) фінанси домогосподарств; г)

Тема 6. Бюджетна система України
1. Які бюджети включає в себе бюджетна система в унітарних державах? а) федеральний бюджет; б) державний бюджет; в) бюджети членів федерації; г) місцеві бюджети;

Місцеві фінанси: їх місце та роль в економічній системі держави
1. Коли сформувалося вчення місцеві фінанси як сукупність теоретичних положень про фінансове господарство та фінансову діяльність місцевих органів влади? а) у ХVI столітті; б) у X

Податкова система України
1. Що таке податки ? а) податок - це фіксований, обов`язковий, безоплатний платіж юридичних та фізичних осіб до бюджету держави на основі діючого законодавства; б) податок - це пл

Доходна частина загального фонду державного бюджету
Доходна частиназагального фонду державногобюджету за січень-червень та 24 дні липня п.р. становила 21776,7 млн. гривень, з них проведено грошових

Доходна частина місцевих бюджетів
Загальна сума доходів місцевих бюджетів за січень-червень п.р. становила 15388,3 млн.грн., що на 2055,4млн.грн., або на

Доходна частина зведеного бюджету
Загальна сума доходів зведеногобюджету України за січень-червень п.р. становила 33165,8 млн.грн., що на 5368,8 млн.грн., або на 19,3

Станом на 25.07.2003 року
Наявні ресурси державного бюджету спрямовувались, у першу чергу, на заробітну плату з нарахуваннями, грошове забезпечення, пенсії, стипендії, інші соціальні виплати, віднесені до захищених статей б

Бюджетна заборгованість із соціальних виплат
Заборгованість із соціальних виплат зі зведеного бюджету України за січень-червень поточного року зменшилась на 442 млн.грн. або на 45,9від

ФІНАНСУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ
За січень-червень поточного року мав місце профіцит загального фонду державного бюджету у сумі 903,2 млн.грн. проти запланованого дефіциту у сумі 1045,8 млн.гривен

Відношення державного прямого та гарантованого боргу до ВВП, 1998-2002 роки
(тис.грн)     Державний прямий борг 38 352 660,91

Основні показники економічного і соціального стану України 1991-1995 роки
(у фактичних цінах)   Показники Валовий внутрішній про

Основні показники економічного і соціального стану України 1991-1995 роки
(у фактичних цінах) Показники 2000 Валовий внутрішній продукт, млн.

Основні показники економічного і соціального стану України, 2001-2006 роки
(у фактичних цінах)     Показники

Основні показники економічного і соціального стану України, 2007 рік
  (у фактичних цінах)     Показники

Основні показники розвитку малих підприємств
  Кількість малих підприємств, одиниць Кількість малих підприємств у розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення, одиниць Сер

Основні показники розвитку підприємств -суб’єктів підприємницької діяльності, 2006 рік
  Всього підприємств у тому числі великих підприємств середніх підприємств малих підприємс

Заборгованість із виплати заробітної плати за регіонами у 2007 році
(станом на 1 число, млн.грн.)   Січень Лютий Бере-зень Квітень Травень Червень

Таблиця основних показників економічного розвитку України, 1996-2007 роки
  * - з 2000 року - за видами економічної діяльності; ** - річні дані представлено середньомісячним темпом зміни;

Список використаної та рекомендованої літератури
  1. Конституція України. — К.: Преса України, 1997. 2. Закон України "Про антимонопольний комітет України" // ВВР України. — 1993.—№50. 3.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги