Реферат Курсовая Конспект
Тип Апікомплексні (Apicomplexa). Клас Споровики (Sporozoea). - раздел Философия, Лекція 3 1. Загальна характеристика й систематика найпростіших Споровики – Один З Найчисленніших Класів Типу Апікомплексні. До Нього Віднося...
|
Споровики – один з найчисленніших класів типу Апікомплексні. До нього відносять близько 4000 видів виключно паразитичних одноклітинних, які паразитують у клітинах, тканинах і органах тварин та людини. Органоїди руху (джгутики) в них іноді є лише в статевих клітин (гамет). В них відсутні також травні та скоротливі вакуолі. Живляться споровики за допомогою мікропори. В їхньому життєвому циклі цих тварин спостерігається чергування шизогонії, статевого розмноження (копуляції) і спорогонії. Спорогонія – процес утворення зародкових клітин – спор, вкритих щільною захисною оболонкою, що сприяє поширенню паразитів і завершує їх життєвий цикл.
Підклас Кокцидії – ( Coccidia)
Переважна більшість представників цього підкласу – внутрішньоклітинні паразити людини і тварин.
Представники ряду Власне кокцидії (Coccidiidа) паразитують у клітинах епітелію кишок і протоків печінки кроликів, великої рогатої худоби, домашніх птахів та інших тварин спричиняючи захворювання – кокцидіоз. Захворювання на цю хворобу інколи трапляються і у дітей. Життєвий цикл цих паразитів можна вивчити на прикладі на прикладі представників роду Еймерія (Eimeria).
Після зараження тварин ооцистами цих істот через органи травлення у їх кишках, або печінці відбувається нестатеве розмноження паразитів – шизогонія. Швидке зростання їх чисельності супроводжується руйнуванням все більшої кількості клітин господаря. Після ряду 4-5 циклів безстатевого розмноження відбувається утворення мікро- та макрогамет. Після їх копуляції формуються ооцисти, які разом із каловими масами виходять назовні. У навколишньому середовищі за наявності кисню, відповідної температури і вологості в ооцистах формуються спори та спорозоїти. Коли ооциста з кормом або водою потрапляє в кишки нової жертви (господаря) спорозоїти звільняються від оболонок і проникають у його клітини. Таким чином, життєвий цикл еймерій проходить без зміни господарів. Шизогонія та статевий процес відбуваються в організмі інвазійної тварини, а спорогонія – у зовнішньому середовищі.
Профілактика кокцидіозів полягає у виключенні можливості занесення ооцист із кормом і водою, дезинфекції приміщень, тваринних годівниць тощо. Для лікування хворих тварин використовуються лікарські препарати.
Кокцидії роду Еймерія (Eimeria) викликають захворювання ряду домашніх тварин, особливо молодняка кроликів (Е. magna, Е. intestinalis), курей (Е. tenella), великої рогатої худоби (Е. zurni, Е. smithi), коропів (Е. carpeli).
До кокцидій належить також паразит багатьох видів ссавців і людини –токсоплазма (Toxoplasma gondii). Основними господарями цього паразита є представники родини котячих, а проміжними – людина, гризуни, копитні. Потрапити в організм людини токсоплазма може у фазі ооцист (від інвазійних кішок), та мерозоїтів (під час необережного поводження з проміжними хазяями – хворими людьми чи тваринами у яких вони можуть виділятися з сечею, слизом, сукровицею), а також при вживанні в їжу недостатньо термічно обробленого м’яса інвазійних тварин (свиней). Клінічні прояви токсоплазмозу в людини досить важкі: уражаються нервова система, лімфовузли, м’язи.
Ряд Кров’яні споровики (Haemosporіda).
До нього відносяться паразитичні форми, безстатеве розмноження котрих протікає в еритроцитах хребетних тварин і людини (проміжних господарів), а статеве відбувається не в зовнішньому середовищі, а здебільшого в організмі кровосисних комах (основних господарів).
Найкраще вивчений цикл розвитку представника гемоспоридій малярійного плазмодію (Plasmodium vivax), що викликає дуже важке захворювання людей – малярію.
При укусі людини зараженою паразитом самкою комара роду анофелес разом із слиною комахи у кров жертви потрапляють спорозоїти плазмодію. Потоком крові вони заносяться до клітин печінки, де перетворюються в шизонти, які розмножуються шляхом шизогонії. В результаті множинного поділу із шизонтів утворюються мерозоїти, які проникають в клітини печінки і ендотелій судин. Тут вони проходять стадії трофозоїтів і шизонтів, котрі діляться на нові мерозоїти, які виходять в кров і поражають еритроцити. В них вони знову проходять стадії трофозоїтів і шизонтів з утворенням еритроцитних мерозоїтів. Уражені еритроцити руйнуються, мерозоїти, потрапляючи у кров, знову проникають в еритроцити і все циклічно повторюється.
При руйнуванні еритроцитів у кров потрапляє синтезований плазмодієм продукт – меланін та отруйні продукти обміну речовин паразита. Організм людини реагує на отруєння цими речовинами підвищенням температури та іншими змінами своєї життєдіяльності. Такі напади пропасниці повторюються при різних формах малярії через певні проміжки часу: добу, дві, три.
На певній стадії розвитку мерозоїти, які проникли в еритроцити перестають ділитися і перетворюються в мікро- і макрогаметоцити (гамонти), з яких у кишках самки малярійного комара, що насмокталася крові хворої людини, розвиваються статеві клітини - одна нерухома макрогамета і 8 рухомих мікрогамет. Вони копулюють і дають початок рухливій зиготі (оокінеті), що перетворюється на зовнішній поверхні кишок комара в ооцисту. В ооцисті шляхом шизогонії утворюється кілька тисяч спорозоїтів. Оболонка її лопається, спорозоїти проникають до слинних залоз комахи і при укусах можуть знову передатися людині.
На спорогонію вирішальний вплив має температура навколишнього середовища. При температурі нижчій за 16°С спорогонія не відбувається; при 17-18° С – цикл розвитку в тілі комара триває 3 тижні; при 25-27°С – тиждень. Висока температура значно прискорює спорогонію, зумовлює утворення великої кількості цист, а також спричиняє частіший напад комарів на людину.
Причини захворювань на малярію були невідомі до кінця XIX ст. Виникнення захворювання пояснювали впливом поганого повітря (італ. ,,малярія” – погане повітря). Вперше збудників цієї хвороби виявили в 1878 р. російський лікар В.І. Афанасьєв (1849-1904) і у 1880 р.французький учений А. Лаверан (1845-1922), а І.І. Мечников (1845-1916) встановив тваринну природу малярійного плазмодію. На початку XX ст. італійський учений Д. Грассі (1854-1925)з’ясував роль комарів із роду анофелес як переносників паразита. Важливе внесок у вивчення кров’яних споровиків та малярійних плазмодіїв зробили В. Я. Данилевський, Д. Л. Романовський та інші дослідники.
Таким чином, зусиллями вчених ряду країн було встановлено цикли розвитку малярійних плазмодіїв і розроблено наукову основу для боротьби з паразитом.
Ними є: Plasmodium vivax – збудник триденної малярії, P. malariae –чотириденної, P. falciparum – збудник тропічної малярії.
– Конец работы –
Эта тема принадлежит разделу:
Тема Найпростіші Protozoa... Загальна характеристика й систематика найпростіших... Тип Саркомастігофори Тип Апікомплексні Клас Споровики...
Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тип Апікомплексні (Apicomplexa). Клас Споровики (Sporozoea).
Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:
Твитнуть |
Новости и инфо для студентов