Основні прийоми і способи психокорекції та психотренінгу.
Основні прийоми і способи психокорекції та психотренінгу. - раздел Философия, ВИХОВНА РОБОТА: МЕТОДОЛОГІЯ
Опанування Азами Психокорекції Та Психотренінгу Вимагає Перш ...
Опанування азами психокорекції та психотренінгу вимагає перш за все прагнення до розвитку своїх навичок керівництва людьми, а також уміння знайти час для систематичних тренувань себе й підлеглих.
Опора на дані матеріали дозволить покращити ваші можливості в мобілізації підрозділу на виконання різноманітних задач.
Дихальні вправи.
Дихання животом–сприяє викиду нервово-психологічної напруги, відновленню психічної рівноваги. В ході вишколу необхідно домогтися, щоб вдих і видих здійснювались за рахунок наповнення нижньої третини легень руками черевної стінки, при цьому грудна клітка та плечі залишаються нерухомими.
Цикл дихання слід проводити по формулі “ 4-2-4 “, тобто на 4 лічення вдих, 2 лічення пауза та на 4 лічення видих. При цьому рекомендується дихати повільно, через ніс, зосередивши увагу на процесі дихання. Можна на початковому етапі підключити образи, уявляючи, як повітря наповнює легені та виходить назад.
Після правильного засвоєння даного типу дихання військовослужбовцям рекомендується застосувати його при появі перших ознак психічної напруги, нападів роздратування або переляку. 2-3 хвилини такого дихання, як правило, сприяють відновленню психічної рівноваги, чи значно послаблюють негативні емоції.
Ключичне ( верхнє ) дихання– здійснюється верхньою третиною легенів з підняттям плечей. Вдих-видих здійснюється через ніс глибокими і швидкими рухами. Застосовується при виникненні ознак втоми, апатії або сонливості з метою активізації психічних процесів, відновлення почуття бадьорості.
Керування тонусом м’язів.
Кожна негативна емоція має своє представництво у м’язах тіла. Постійне переживання негативних емоцій призводить до перенапруги м’язів і виникнення м’язкових зажимів. Оскільки між психікою і тілом існує тісний взаємозв’язок, то як психічна напруга викликає підвищення м’язкового тонусу, так і м’язкове розслаблення призводить до зниження нервово-психічної збудливості. Понижувати м’язковий тонус можна за допомогою самомасажу, самонавіювання, за допомогою спеціальних розтяжок. Найбільш ефективний простий спосіб – самомасаж. Навчитись робити його можна вдвох, коли один виконує прийоми, а другий контролює правильність їх виконання та надає допомогу. Спочатку військовослужбовцям пропонується перейти на вже засвоєне черевне дихання й домогтися спокійного стану, при цьому якнайбільше постаратися розслабити м’язи. Партнер контролює які групи м’язів обличчя, шиї, плечей, рук залишились напруженими та вказує на них. В подальшому цим місцям той хто навчається повинен приділяти постійну увагу, тому що це його індивідуальні зажими м’язів. Потім він приступає до самомасажу м’язів обличчя – подушечками пальців проводить спіралеподібні, поласкуючі рухи від центру до периферії, послідовно проходячи м’язи лобу, щік, потилиці, шиї, плечей, рук і т. д.
Після самомасажу він декілька хвилин перебуває у розслабленому стані, намагаючись запам’ятати свої відчуття, а потім переходить на ключичне дихання і, проказуючи про себе формули самонавіювання “Я бадьорий, добре відпочив, готовий для подальшої праці”, повертається до активного стану. При масажі плечової зони можна звернутися за допомогою до товариша по службі. Уміння розслаблювати м’язи є підготовчою вправою для навчання входженню в змінені стани свідомості та використання самонавіювання.
Ідеомоторне тренування
.
Оскільки будь-який уявний рух супроводжується мікрорухами м’язів, то є можливість удосконалення навичок дій без реального виконання. По своїй сутності ідеомоторне тренування це уявне програвання майбутньої діяльності. При всій своїй виграшності ( економія сил, матеріальних витрат, часу ) цей метод вимагає від військовослужбовця, який ним займається, серйозного відношення, здібностей до зосередження, мобілізації уявлення, вміння не відволікатися на протязі всього тренування.
На початку тренування можна порекомендувати тим хто навчається розслабити м’язи, використати нижнє дихання та погрузитися у спокійний, неначебто дрімотний стан. Після цього керівник приступає до опису завдання. При проведенні ідеомоторного тренування рекомендується дотримуватися наступних принципів: воїни, які навчаються, повинні створювати максимально точний образ рухів, котрі відпрацьовуються; уявний образ руху повинен бути обов’язково пов’язаний з його м’язково-суглобним почуттям, тільки тоді це буде ідеомоторне уявлення; уявний рух потрібно супроводжувати словесним описом слідом за керівником заняття, висловлюючи пошепки або у думці; приступаючи до тренування нового руху, потрібно подумки його бачити в уповільненому темпі, котрий потрібно прискорювати в процесі подальших тренувань; якщо під час тренування тіло само починає робити якісь рухи, цьому не слід перешкоджувати; безпосередньо перед виконанням реальної дії не слід думати про її результат, тому що результат витісняє із свідомості уявлення про те, як потрібно виконувати дію.
Ідеомоторне тренування буде сприяти пониженню впливу фактора новизни, що приводить до більш швидкого опанування новими навичками, формування образу майбутніх дій та підвищує рівень психологічної готовності до них.
Релаксаційний тренінг.
Учасників групи спочатку навчають методу прогресивної м’язової релаксації: “Сядьте в крісло. Розслабтесь. Закрийте очі. Декілька разів повільно та глибоко вдихніть, фіксуючи свою увагу на проходження повітря по шляхах дихання. Потім витягніть праву руку, міцно зіжніть її в кулак. Відчуйте, напругу м’язів. Розіжміть кулак. Відчуйте розслаблення м’язів. Знову зіжміть кулак і вивчіть напругу. Через 5-10 секунд розіжміть кулак і вивчіть розслабленість, тепло, почуття комфорту. Зосереджуйтесь тільки на м’язах, які напружуєте та розслабляєте. Старайтесь в цей час не напружувати інші групи м’язів. Такі вправи у вигляді циклів напруга – розслаблення зробіть на інших групах м’язів (плечі, шия, рот, очі, лоб, ноги, живіт та ін.). В подальшому спробуйте розслабити усе тіло. Відчуйте, як розслабленість “тече” від лиця, рук через плечі, груди, живіт до ніг. Вивчіть пов’язане із загальною розслабленістю стан заспокоєння та почуття психічного комфорту. Після цього повільно прорахуйте від 10 до 1, уявно давши собі перед цим завдання, що після закінчення розрахунку ви знову будете бадьорим і зібраним”.
Після опанування технікою м’язової релаксації учасникам пропонують заплющити очі та уявити собі ситуацію, яка викликає у них страх і тревогу. Як тільки емоційна напруга, викликана уявою, досягне високої межі, учасникам пропонують припинити уяву відповідної ситуації та розслабитися. Розслаблення, як правило, приносить спокій.
Тренування розпочинають з уявлення сцен, які викликають легке хвилювання і закінчують сценами, котрі супроводжуються вираженим психічним дискомфортом, тривогою та страхом. Вправа вважається відпрацьованою тільки в тому випадку, якщо учасник при уяві всієї ієрархії психотравмуючих сцен не почуває тривоги й хвилювань.
Замість уявлення конкретних ситуацій учасникам можна запропонувати набір слайдів, які викликають у них страхові або інші негативні емоційні переживання. Чередуючи показ слайду, який викликає страх або невідчепність, з наступною релаксацією, можна допомогти уникнення хворобливих явищ. Така методика широко використовується для формування впевненості в собі при самих різноманітних ситуаціях, наприклад, при наявності труднощів у міжособистісних контактах, при хвилюванні перед публічним виступом або екзаменом, прийнятті рішень тощо.
Перестройка переконань
.
Розпочинається з “атак” на ортодоксальні установки та переконання, якими людина керується у своєму житті, але котрі є для нього не раціональними та ведуть до психічного дискомфорту або неврозу.
Підсумком цього етапу роботи з воїном є формування у нього більш раціонального погляду на життя, більш адекватних переконань.
“Домашня робота”.
Учаснику пропонують вести щоденник, де б він занотовував ситуації, при вирішенні яких переживає труднощі. В подальшому ці ситуації можуть програватися в групі. Окрім того, учасник отримує “домашнє завдання”, виконати яке він може, тільки при участі у якісь конкретній ситуації, котра викликає у нього страх або невпевненість в собі. Наприклад, необхідно активно перешкодити комусь, хто робить спробу морально образити, і залишатися самому в цій ситуації спокійним, впевненим, з почуттям достоїнства. На наступному занятті цей учасник повинен розповісти в групі про свою поведінку в ході виконання ”домашнього завдання”. Якщо завдання, на думку керівника, виконано незадовільно, його потрібно ще раз ”програти” в групі, змоделювавши перед цим оптимальний варіант ситуації. Групи тренінгу впевненості в собі сприяють усвідомленню та нормалізації поведінки і більш адекватної самооцінки особистості.
Репетиція поведінки представляє собою рольовий програш життєвих ситуацій. Як правило він розпочинається з нескладних ситуацій, актуальних для більшості учасників групи. Наприклад, розмова з грубим командиром, товаришем по службі, компанією “друзів”, яка розпиває спиртні напої, з бюрократом – чиновником. Поступово група переходить до програшу більш складних ситуацій.
Метою рольової гри є відпрацювання оптимальної поведінки, яка основана на впевненості в собі в тій чи іншій складній ситуації.
Методика репетиції поведінки умовно розподіляється на етапи:
1. Постановка задачі, тобто визначення поведінки, яка потребує корекції та тренажу.
2. Інструктаж і навчання учасників виконанню сцени запланованої ситуації.
3. Розиграш ситуації.
4. Моделювання бажаної поведінки.
5. Відпрацювання оптимальної поведінки на протязі всього заняття.
6. Отримання зворотного зв’язку.
7. Поведінка активних учасників сцени, яка розігрується.
Кожна вправа закінчується, як правило, широким обговоренням в групі. Учасники діляться про почуття, котрі вони пережили під час виконання ролей, глядачі розповідають про побачене та допомагають оцінити дії учасників. Інколи обговорення має більший виховний ефект, чим сама динаміка гри, особливо якщо виникає відверта розмова про особисті проблеми, про моральні явища в своєму колективі.
Випуск І
Навчально-методичний посібник
За редакцією генерал-майора Л.А. Ріпи
Видання інституту
&nbs
Список рекомендованої літератури
Список рекомендованої літератури:
1. . Актуальні проблеми діяльності органів військового управління щодо підвищення результативності виховної роботи, зміцнення
Нормативно-правові засади виховної роботи
В основу організації виховної роботи та морально-психологічного забезпечення життєдіяльності військ (сил) покладена програмно-цільова методологія, яка лежала в осно
Закономірності та принципи виховної роботи
Організований виховний процес має свої закономірності.
Закономірність виховної роботи – стійка, повторюваний об'єктивно існуючий істотний зв'язок у ній, реалізація якого сприяє з
У Збройних Силах України
Вступ
Сьогодні у державі опрацьовується та набуває сталих форм Національна система виховання.
Триває формування її оптимальної моделі у Збройних Силах України з урахуванням націон
Система та структура виховної роботи у Збройних Силах України .
Виховна робота складне, але цілісне системне явище , тобто виховна робота носить ( має носити ) системний характер . В зв’язку з цим виникає проблема : створення такої системи на різних рівнях функ
Структура, завдання та напрямки діяльності.
Важливим елементом усіх типів системи виховної роботи є її суб’єкт і, перш за все, органи виховної роботи, заступники командирів з виховної роботи.
У своїй діяльності вони керуються Кон
Структура органів виховної роботи
Головне управління виховної роботи Міністерства оборони України (ГУВР) - є структурним підрозділом Міністерства оборони України. Воно призначене для планування та організації вихов
РОЗДІЛ 6. Методика психологічної роботи в підрозділі
Кожний начальник повинен знати своїх підлеглих, характер, вдачу, сімейний стан, нахили, здібності й інші риси. Необхідно добре знати з ким маєш справу.
В статті 112 Статуту внутрішньої слу
Методика аналізу проступку військовослужбовця.
В процесі аналізу стану військової дисципліни командиру підрозділу, його заступнику з виховної роботи особливу увагу необхідно приділяти вивченню правопорушень, які характерні для даного підрозділу
Нестатутних взаємовідносин.
Напрямки роботи:
(по діагностиці)
¨ аналіз структури підрозділу;
¨ вивчення особистісних особливостей воїна;
¨ вивчення і регуляція взаємовід
Класифікація конфліктів та методика їх розв’язання
У практичній діяльності офіцера питання конфліктології повинні займати належне місце, він повинен глибоко розуміти сутність конфліктів, їх соціально-психологічну природу, організаційні, психологічн
Особливості проведення занять за методом “розповідь-бесіда”.
“Розповідь-бесіда” - один із основних універсальних методів проведення занять з гуманітарної підготовки, форма усного викладення навчального матеріалу, яка включає діалог між керівником групи і слу
Засобів, навчально-методичних та наочних посібників.
В роботі з технічними засобами, наочними посібниками важливо:
По-перше, підібрати таку наочність, дидактичний матеріал (слайди, кінофільми, схеми, графіки), які допоможуть розкрити зміст т
Методика організації та проведення Днів інформування.
День інформування - складова частина системи виховної та інформаційної роботи з військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України в управліннях та частинах.
Його ор
Порядок оформлення народознавчої світлиці
Народознавча світлиця обладнується, утримується і експлуатується з метою створення сприятливих умов для повноцінного відпочинку особового складу, його психологічного розвантаження, відновлення фізи
Праворуч
— портрет Міністра оборони України, під ним текст Військової присяги, які символізують Збройні Сили, зміст військового обов'язку і служби.
При наявності вільного місця між стендами (збоку)
Витяг з Законів України
— "Про оборону України" (глава І. Загальні положення — ст.1,2,3; глава ІІ. Правові основи діяльності органів державної влади і управління щодо забезпечення оборони України — ст.4, 5, 6, 7
Проголошення незалежності України
Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з
Методика проведення передвихідних та вихідних (святкових) днів
Основою організації змістовного відпочинку особового складу є продуманий план культурно-виховних і просвітницьких заходів, який складається заздалегідь.
З цією метою, як правило, в четвер
Порядок проведення вечорів відпочинку.
Як правило, вечір відпочинку підрозділ проводить в клубі частини, солдатській кав’ярні, інколи в розташуванні. Вечори відпочинку можуть проводитись в різноманітних формах: вечори пі
Методика організації художньої самодіяльності.
Розпочинати слід з підбору учасників. З цією метоюв ходііндивідуальних бесід виявляються воїни, які мають здібності й навички співу, гри на музичних інструментах, декламації і хорео
Методика організації екскурсії у підрозділі.
Командиром сумісно з культторгом вивчається які музеї, фабрики і заводи, фермерські господарства, наукові заклади є поблизу, який порядок їх відвідування. Про майбутню екскурсію слід домовитися з в
Методика роботи з віруючими військовослужбовцями.
Право військовослужбовців на свободу совісті у Збройних Силах України гарантовано Конституцією України та іншими правовими актами.
Роботу з віруючими військовослужбовцями н
Технологія індивідуальної бесіди з підлеглим.
Індивідуальна бесіда є однією із дієвих форм виховної роботи. Готуючись до неї, необхідно продумати її зміст, хід і спрямованість, вибрати час і місце, створити сприятливі умови її проведення. Це у
Військовослужбовців
Командир підрозділу обговорює з офіцерським складом (у взводі з сержантами) доцільність проведення зборів, які завдання вони повинні вирішити, визначає повістку дня.
При необхідності питан
Військовослужбовців
Командир відкриває збори після прийому доповіді про готовність і наявність особового складу.
Збори доручається вести або заступнику командира, або іншому військовослужбовцю підрозділу. Пре
Деякі аспекти роботи з батьками військовослужбовців.
Для кращого ознайомлення та вивчення особливостей особистості молодого воїна, який прибув у підрозділ, в інтересах підвищення якості індивідуальної роботи з ним необхідно використов
Варіант методичного заняття
Тема: "Організація виховної роботи у варті".
Мета: Дати необхідні знання та сформувати практичні навички щодо організації виховання особового складу варти.
Основні питан
Порядок роботи зі скаргами та заявами військовослужбовців.
Порядок розгляду і вирішення скарг, заяв і пропозицій військовослужбовців визначений розділом 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. Але статут не визначає порядок обліку с
Як підготувати і провести правову інформацію з особовим складом.
Правове інформування особового складу планується заступником командира роти з виховної роботи, як правило, на місяць і затверджується командиром роти. Тематика правового інформування узгоджується з
Порядок оформлення куточка правових знань.
Куточок правових знань обладнується в роті у народознавчій світлиці або в іншому доступному місці. Для цього оформляється спеціальний стенд. Він може носити назву "Воїн і закон", "Во
Заключна частина.
Десять років продовжується процес становлення і розвитку виховного й морально-психологічного забезпечення життєдіяльності та застосування військ (сил). Це - закономірно, тому що виховний і морально
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Новости и инфо для студентов