Теоретико-наукові та системно-практичні засади виховної роботи
Теоретико-наукові та системно-практичні засади виховної роботи - раздел Философия, ВИХОВНА РОБОТА: МЕТОДОЛОГІЯ
Виховна Робота Як Система Заходів, Спрямованих На Формування ...
Виховна робота як система заходів, спрямованих на формування і розвиток у воїнів професійно-необхідних морально-психологічних якостей, моральної самосвідомості, які повинні забезпечити високу бойову і мобілізаційну готовність військ (сил), зміцнення військової дисципліни та правопорядку, згуртування військових колективів з метою виконання завдань військової служби має широку науково-теоретичну та системно-практичну базу.
В загальному вигляді вона має наступну структуру:
1. Світоглядно-теоретична база
- загальнолюдські, національні та культурні цінності;
- філософські концепції людини та світу;
- гуманістичні принципи і норми держави і права.
2. Наукова методологія
- загально-наукові методи;
- спеціальні методи психології та педагогіки;
- наукові технології військового навчання і виховання та його забезпечення.
3. Технологія( від грец. наука про майстерність, мистецтво) виховної роботи
- передові традиції військового навчання та виховання;
- сучасний світовий та вітчизняний досвід виховання військовослужбовців;
- найбільш ефективні та оптимальні прийоми, методи та форми виховної роботи у військах (силах).
"Світогляд - наука – досвід" – на цьому фундаменті іде процес реформування та розвитку системи виховного та морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України.
Безпосередньою науковою та теоретико-методологічною базою виховної роботи є теорія виховання в цілому, національна система виховання в Україні та військове виховання, як напрямок виховання військовослужбовців.
Виховання – це цілеспрямована діяльність суспільства, держави, їх інститутів і установ, а також вихователів по формуванню і розвитку особистості, її мотивації до самовдосконалення у відповідності з вимогами часу і життя, рівня розвитку суспільства.
Можна навести й інші визначення виховання яких сьогодні в педагогічній науці більше 60.
Але головним є те, що виховання визначається через діяльність, як саме широке поняття, що відзеркалює будь-яку активність як вихователя, так і виховуємих. Ця діяльність не виключає і впливу, але не обмежується ним.
Виховання - це системне явище, структурними елементами якого є:
1. Мета, зміст (сутність, напрямки, завдання).
2. Суб'єкт і об'єкт виховання.
3. Принципи, форми, методи і засоби спілкування і взаємодії, суб'єкта та об'єкта виховання.
4. Результат виховання.
5. Оцінка виховання, що має враховуватись в наступній роботі.
Ці структурні елементи мають місце у всіх ситуаціях виховання від простого виховного акту чи контакту вихователів з виховуючими до виховної ситуації в країні і Збройних Силах.
Суб'єктом виховання виступають не тільки вихователі, а перш за все суспільство, держава, інститути і установи. Вони:
1. Створюють суспільні і державні інститути і установи, передумови та умови виховної роботи і формування людини.
2. Готують кадри для цього.
3. Здійснюють соціальний і правовий захист, що впливає на духовний стан військовослужбовця.
Державні і суспільні інститути та установи, одним із яких є Збройні Сили України, їх структури, а також конкретні окремі вихователі (командири, спеціалісти, психологи, педагоги) на основі загальнодержавних цілей:
1. Розробляють і на практиці реалізують виховний потенціал всіх факторів, що впливають на формування і розвиток особистості військовослужбовців з урахуванням особливостей організації, службового призначення, спеціалізації, вирішуємих завдань, місця розташування та інших умов.
2. Розробляють конкретні плани і програми виховання.
3. Здійснюють виховну роботу у всіх видах діяльності.
При такому розумінні виховання створюється цільна, пронизуюча всі рівні суспільної і державної організації система виховання, в якій кожний на своїй ділянці вирішує специфічні завдання, а разом вони охоплюють всі сторони цього складного процесу.
Аналіз сутності виховання показує багатогранність і складність цього процесу. Це проявляється в тому, що на нього по суті впливає все:
середовище, оточуюча дійсність, сім'я, колектив, характер праці, діяльність, засоби масової інформації, мистецтво, природні задатки і здібності самої людини, її досвід і риси характеру, професійна підготовка вихователів.
В найбільшій мірі виховна робота в Збройних Силах України пов'язана з військовим вихованням, під яким розуміється процес цілеспрямованого, систематичного, організованого і планомірного впливу на свідомість, підсвідомість, пізнавальну, емоційно-вольову та мотиваційну сфери особистості військовослужбовця з метою формування у нього наукового світогляду, високих моральних, громадянських і військово-професійних якостей для забезпечення всебічного і гармонійного розвитку його особистості та ефективного виконання ним службових обов'язків в умовах мирного і воєнного часу.
Обґрунтуванням методологічних і теоретичних проблем військового виховання займається теорія військового виховання, яка представляє сукупність однорідних і внутрішньо-узгоджених наукових педагогічних тверджень, знання яких дозволяє формувати та розвивати особистість воїна і впливати на військовий колектив згідно з визначеними цілями загального, національного і військового виховання.
Теорія військового виховання систематизує, аналізує та класифікує різні виховні явища у Збройних Силах України, обгрунтовує загальні закони й закономірності, які існують між цими явищами.
Своєчасне та об'єктивне з'ясування, узагальнення і обгрунтування основних проблем теорії військового виховання надає можливість об'єктивно діагностувати стан виховної роботи у військовому підрозділі та частині, передбачити результати виховних впливів, своєчасно вносити певні необхідні корективи в цей складний процес.
Військове виховання військовослужбовців відіграє визначальну роль в забезпеченні їх самовідданого і компетентного виконання свого обов'язку перед Батьківщиною. Воно повністю обгрунтовано і закономірно стає пріоритетним напрямком службової діяльності кожного командира (начальника), кожного офіцера.
Тому їх готовність і підготовленість здійснювати виховну роботу у відповідності з метою військового виховання в інтересах вирішення поставлених завдань є одним із визначальних факторів підтримками високої боєготовності військ (сил).
Це можливо тільки в межах оптимальної моделі, алгоритму і технології виховної діяльності. Основи такої моделі, алгоритму і технології закладені саме в теорії військового виховання.
Випуск І
Навчально-методичний посібник
За редакцією генерал-майора Л.А. Ріпи
Видання інституту
&nbs
Список рекомендованої літератури
Список рекомендованої літератури:
1. . Актуальні проблеми діяльності органів військового управління щодо підвищення результативності виховної роботи, зміцнення
Нормативно-правові засади виховної роботи
В основу організації виховної роботи та морально-психологічного забезпечення життєдіяльності військ (сил) покладена програмно-цільова методологія, яка лежала в осно
Закономірності та принципи виховної роботи
Організований виховний процес має свої закономірності.
Закономірність виховної роботи – стійка, повторюваний об'єктивно існуючий істотний зв'язок у ній, реалізація якого сприяє з
У Збройних Силах України
Вступ
Сьогодні у державі опрацьовується та набуває сталих форм Національна система виховання.
Триває формування її оптимальної моделі у Збройних Силах України з урахуванням націон
Система та структура виховної роботи у Збройних Силах України .
Виховна робота складне, але цілісне системне явище , тобто виховна робота носить ( має носити ) системний характер . В зв’язку з цим виникає проблема : створення такої системи на різних рівнях функ
Структура, завдання та напрямки діяльності.
Важливим елементом усіх типів системи виховної роботи є її суб’єкт і, перш за все, органи виховної роботи, заступники командирів з виховної роботи.
У своїй діяльності вони керуються Кон
Структура органів виховної роботи
Головне управління виховної роботи Міністерства оборони України (ГУВР) - є структурним підрозділом Міністерства оборони України. Воно призначене для планування та організації вихов
РОЗДІЛ 6. Методика психологічної роботи в підрозділі
Кожний начальник повинен знати своїх підлеглих, характер, вдачу, сімейний стан, нахили, здібності й інші риси. Необхідно добре знати з ким маєш справу.
В статті 112 Статуту внутрішньої слу
Основні прийоми і способи психокорекції та психотренінгу.
Опанування азами психокорекції та психотренінгу вимагає перш за все прагнення до розвитку своїх навичок керівництва людьми, а також уміння знайти час для систематичних тренувань себ
Методика аналізу проступку військовослужбовця.
В процесі аналізу стану військової дисципліни командиру підрозділу, його заступнику з виховної роботи особливу увагу необхідно приділяти вивченню правопорушень, які характерні для даного підрозділу
Нестатутних взаємовідносин.
Напрямки роботи:
(по діагностиці)
¨ аналіз структури підрозділу;
¨ вивчення особистісних особливостей воїна;
¨ вивчення і регуляція взаємовід
Класифікація конфліктів та методика їх розв’язання
У практичній діяльності офіцера питання конфліктології повинні займати належне місце, він повинен глибоко розуміти сутність конфліктів, їх соціально-психологічну природу, організаційні, психологічн
Особливості проведення занять за методом “розповідь-бесіда”.
“Розповідь-бесіда” - один із основних універсальних методів проведення занять з гуманітарної підготовки, форма усного викладення навчального матеріалу, яка включає діалог між керівником групи і слу
Засобів, навчально-методичних та наочних посібників.
В роботі з технічними засобами, наочними посібниками важливо:
По-перше, підібрати таку наочність, дидактичний матеріал (слайди, кінофільми, схеми, графіки), які допоможуть розкрити зміст т
Методика організації та проведення Днів інформування.
День інформування - складова частина системи виховної та інформаційної роботи з військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України в управліннях та частинах.
Його ор
Порядок оформлення народознавчої світлиці
Народознавча світлиця обладнується, утримується і експлуатується з метою створення сприятливих умов для повноцінного відпочинку особового складу, його психологічного розвантаження, відновлення фізи
Праворуч
— портрет Міністра оборони України, під ним текст Військової присяги, які символізують Збройні Сили, зміст військового обов'язку і служби.
При наявності вільного місця між стендами (збоку)
Витяг з Законів України
— "Про оборону України" (глава І. Загальні положення — ст.1,2,3; глава ІІ. Правові основи діяльності органів державної влади і управління щодо забезпечення оборони України — ст.4, 5, 6, 7
Проголошення незалежності України
Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з
Методика проведення передвихідних та вихідних (святкових) днів
Основою організації змістовного відпочинку особового складу є продуманий план культурно-виховних і просвітницьких заходів, який складається заздалегідь.
З цією метою, як правило, в четвер
Порядок проведення вечорів відпочинку.
Як правило, вечір відпочинку підрозділ проводить в клубі частини, солдатській кав’ярні, інколи в розташуванні. Вечори відпочинку можуть проводитись в різноманітних формах: вечори пі
Методика організації художньої самодіяльності.
Розпочинати слід з підбору учасників. З цією метоюв ходііндивідуальних бесід виявляються воїни, які мають здібності й навички співу, гри на музичних інструментах, декламації і хорео
Методика організації екскурсії у підрозділі.
Командиром сумісно з культторгом вивчається які музеї, фабрики і заводи, фермерські господарства, наукові заклади є поблизу, який порядок їх відвідування. Про майбутню екскурсію слід домовитися з в
Методика роботи з віруючими військовослужбовцями.
Право військовослужбовців на свободу совісті у Збройних Силах України гарантовано Конституцією України та іншими правовими актами.
Роботу з віруючими військовослужбовцями н
Технологія індивідуальної бесіди з підлеглим.
Індивідуальна бесіда є однією із дієвих форм виховної роботи. Готуючись до неї, необхідно продумати її зміст, хід і спрямованість, вибрати час і місце, створити сприятливі умови її проведення. Це у
Військовослужбовців
Командир підрозділу обговорює з офіцерським складом (у взводі з сержантами) доцільність проведення зборів, які завдання вони повинні вирішити, визначає повістку дня.
При необхідності питан
Військовослужбовців
Командир відкриває збори після прийому доповіді про готовність і наявність особового складу.
Збори доручається вести або заступнику командира, або іншому військовослужбовцю підрозділу. Пре
Деякі аспекти роботи з батьками військовослужбовців.
Для кращого ознайомлення та вивчення особливостей особистості молодого воїна, який прибув у підрозділ, в інтересах підвищення якості індивідуальної роботи з ним необхідно використов
Варіант методичного заняття
Тема: "Організація виховної роботи у варті".
Мета: Дати необхідні знання та сформувати практичні навички щодо організації виховання особового складу варти.
Основні питан
Порядок роботи зі скаргами та заявами військовослужбовців.
Порядок розгляду і вирішення скарг, заяв і пропозицій військовослужбовців визначений розділом 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. Але статут не визначає порядок обліку с
Як підготувати і провести правову інформацію з особовим складом.
Правове інформування особового складу планується заступником командира роти з виховної роботи, як правило, на місяць і затверджується командиром роти. Тематика правового інформування узгоджується з
Порядок оформлення куточка правових знань.
Куточок правових знань обладнується в роті у народознавчій світлиці або в іншому доступному місці. Для цього оформляється спеціальний стенд. Він може носити назву "Воїн і закон", "Во
Заключна частина.
Десять років продовжується процес становлення і розвитку виховного й морально-психологічного забезпечення життєдіяльності та застосування військ (сил). Це - закономірно, тому що виховний і морально
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Новости и инфо для студентов