рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Виробничий метод

Виробничий метод - раздел Философия, КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з предмету Економіка підприємств. Розділ 1 Підприємство в сучасній системі господарювання Ґрунтується На Передбаченні, Що Функціональна Корисність Оф Залежить Не Від Ч...

Ґрунтується на передбаченні, що функціональна корисність ОФ залежить не від часу, а від результатів їх використання. При цьому термін корисної служби визначається кількістю продукції та обсягом послуг, які підприємство планує виготовити (надати), використовуючи наявні засоби праці.

Місячна сума амортизації визначається як добуток фактичного місячного обсягу продукції (робіт, послуг) (Qi) та виробничої ставки амортизації (На вир):

, грн.

Виробнича норма амортизації обчислюється діленням амортизованої вартості (АВ) на загальний обсяг продукції (робіт) Qi, який підприємство очікує виготовити (виконати) з використанням об’єкта ОЗ: , грн.

Виробничий метод амортизації застосується на промислових підприємствах з нерівномірним випуском продукції по періодах.

-8-

Ремонт основних фондів – це відновлення фізичного зношування окремих конструктивних елементів (вузлів, деталей) і підтримання основних фондів у працездатному стані протягом всього терміну їх служби.

За економічним змістом ремонти поділяються на:

- Поточний ;

- Капітальний;

- Відновний.

Поточний ремонт породжується випадковими поломками, що принципово не впливають на нормальне використання ОФ. Він має характер дрібних налагоджувальних робіт, не відновлює основні фонди, а лише підтримує в робочому стані, тому що не є формою відтворення.

Капітальний ремонт породжується закономірним зношуванням основних фондів і направлений на відновлення їх початкових експлуатаційних характеристик. Він є однією з форм відтворення ОФ. Під час капремонту ОФ демонтують, замінюють або відновлюють вузли, конструктивні елементи. Цей вид ремонту доволі складний, потребує значних коштів і трудових затрат; здійснюється через порівняно великі проміжки часу.

Відновний ремонт – особливий вид ремонту основних фондів, що породжується їх зруйнуванням внаслідок стихійних лих, тривалої бездіяльності.

На практиці розмежувати ремонтні роботи за економічними ознаками досить важко, оскільки знайти чітку межу між самими ремонтами і відтворенням, затратами на збереження і затратами на відновлення.

Тому в основу поділу ремонтів на види кладуть організаційно-технічні ознаки: складність, періодичність, обсяг робіт, місце проведення ремонту тощо.

За цими ознаками ремонти поділяються на:

- Капітальний (повна розбірність агрегатів, заміна певних вузлів, проводиться у спеціалізованих місцях, часто супроводжується модернізацією);

- Середній (проміжний між капітальним і малим, розбірність основних фондів сягає близько третини, проводиться частіше, ніж капітальний);

- Малий (часткова розбірність, виконується на місці основними робітникам, але робітниками ремонтних служб, заміні підлягають не більше 15% деталей, найменший за обсягом і складністю).

-9-

Просте відтворення ОФ забезпечується амортизаційними відрахуваннями, а розширене –шляхом здійснення технічного переоснащення, реконструкції та розширення діючого підприємства і нового будівництва.

Технічне переоснащення – передбачає здійснення заходів впровадження нової техніки і технології , заміни застарілого обладнання, які здійснюються згідно з планом технічного розвитку підприємства без розширення виробничих площ.

Реконструкція – це суттєве технічне вдосконалення і оновлення основних фондів, перевлаштування виробництва; здійснюється за єдиним проектом раз у 5-10 років.

Розширення підприємства – спорудження других і наступних черг, додаткових виробничих комплексів, комунікацій, допоміжних і обслуговуючих виробництв на території підприємства.

Нове будівництво – будівництво підприємства, цеху, корпусу на нових будівельних майданчиках за окремим затвердженим проектом; передбачає розширення виробничих площ, значне збільшення потужності.

-10-

При оцінці ефективності ОВФ підприємства розрізняють дві групи показників:

ü Узагальнюючі;

ü Конкретні (часткові)

v До узагальнюючих показниківефективності використання ОВФ відносять:

- фондовіддача;

- фондомісткість;

- фондоозброєність праці;

- коефіцієнт введення основних виробничих фондів (ОВФ);

- коефіцієнт вибуття ОВФ

Фондовіддача – показник ефективності використання ОВФ, який характеризує обсяг виробленої продукції (виконання робіт) на одну грошову одиницю середньорічної вартості ОВФ.

, грн./грн.

- Фондовіддача;

Q – Обсяг виготовленої продукції

Фср – середньорічна вартість ОВФ.

Фондовіддача показує загальну віддачу від використання кожної гривні, витраченої на основні виробничі фонди, тобто ефективність цього вкладення коштів.

Фондомісткість – показник, обернений до фондовіддачі і показує, на яку суму потрібно придбати основні виробничі фонди підприємству для випуску необхідних обсягів продукції (робіт).

, грн./грн.

Фондоозброєність праці - показник ефективності використання ОВФ працівниками підприємства. Визначає частку вартості ОФ, яка припадає на одного працівника ПВП.

Розраховується як співвідношення середньорічної вартості ОВФ (Фср) і середньосопискої чисельності промислово-виробничого персоналу.

, грн./людину

 

Коефіцієнт введення основних виробничих фондів у виробництво (коефіцієнт оновлення) – показує, на яку суму було введено фондів (Фвв) порівняно з їх вартістю на кінець звітного періоду (Фкп). Показує ступінь інтенсивності оновлення ОВФ.

, частка одиниці

Фвв – вартість ОФ, що надійшли на підприємство протягом звітного періоду, грн.;

Фкп – початкова вартість ОФ на кінець року, грн..

Коефіцієнт вибуття ОВФ – характеризує інтенсивність вибуття ОВФ протягом звітного періоду

, частка одиниці

Фвиб – вартість ОФ, що вибули протягом року з балансу підприємства, грн.;

Фпп – початкова вартість ОЗ підприємства на початок року, грн..

v До конкретних показників ефективності використання ОВФ відносять:

- коефіцієнт інтенсивного використання обладнання;

- коефіцієнт екстенсивного використання обладнання;

- коефіцієнт інтегрального використання обладнання;

- резерв виробничої потужності;

- коефіцієнт змінності роботи устаткування;

Коефіцієнт інтенсивного використання обладнання – характеризує рівень використання обладнання за потужністю. Показує, яку кількість продукції було виготовлено за одиницю часу (Nфакт) відповідно до технічної (паспортної) продуктивності. (Nпасп) визначеної одиниці обладнання.

, частка одиниці

Приклад. Протягом зміни екскаватор фактично працював годину. За паспортними даними виробіток екскаватора складає 60 м3 грунту за годину, фактично в середньому за 5 годин роботи він склав 45 м3 грунту. Тоді kінт = 45/60 = 0,75. це означає, що за потужністю (продуктивністю) екскаватор використовувався лише на 75%.

Коефіцієнт екстенсивного використання обладнання – характеризує використання ОФ у часі. Показує, який час було витрачено для здійснення виробничих процесів (Тфакт) в календарному фонді робочого часу. (Ткаленд) визначеної одиниці обладнання.

, частка одиниці

При цьому ефективний фонд робочого часу розраховується :

, годин

Тд- кількість робочих днів одиниці обладнання, днів на тиждень;

Тзм – тривалість зміни, годин н а день;

nзм – кількість робочих змін;

kт – кількість робочих тижнів (=52);

Ттнп – технологічно неминучі перерви в роботі основного обладнання, годин;

Тпзр – планово-запобіжні ремонти основного обладнання, годин.

Коефіцієнт інтегрального використання обладнання – характеризує ступінь завантаження виробничого обладнання за його продуктивністю і часом роботи.

, частка одиниці

Резерв виробничої потужності – показує, на скільки можна підвищити ефективність використання виробничого обладнання згідно з умовами його використання за продуктивністю і часом.

, частка одиниці

Коефіцієнт змінності роботи устаткування – показує, скільки змін у середньому обладнання підприємства працювало протягом доби.

або

- загальна сума верстато-змін, відпрацьованих за добу всім обладнанням;

n – загальна кількість устаткування;

Мз – кількість відпрацьованих протягом певного періоду машино-змін;

Мд - кількість відпрацьованих протягом певного періоду машино-днів.

Приклад . На підприємстві працювало 200 одиниць устаткування, з яких в одну зміну – 40, у дві – 100, у три – 60. коефіцієнт змінності - ?

зміни.

Приклад. На підприємстві 15 машин працюють в одну зміну, 28 – у дві, 20 – у три зміни. Обчислити коефіцієнт змінності обладнання.

зміни

-11-

Основними напрямками підвищення ефективності використання ОВФ підприємством є:

- установка, монтаж та введення в експлуатацію ОВФ по можливості одночасно;

- максимально можливе використання продуктивності та потужності наявного на підприємстві парку обладнання;

- максимально можливе використання календарного фонду часу згідно з технічними характеристиками обладнання;

- забезпечення належного обслуговування та дотримання необхідних умов експлуатації обладнання;

- своєчасне оновлення ОВФ підприємства;

- включення до виробництва незадіяних виробничих фондів;

- рівномірне завантаження ОВФ протягом робочого дня (з метою скорочення або ліквідації внутрішньо змінних простоїв);

- підвищення професійно-кваліфікаційного рівня обслуговуючого ОВФ персоналу.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з предмету Економіка підприємств. Розділ 1 Підприємство в сучасній системі господарювання

Політехнічний технікум... Конотопського інституту Сумського державного університету...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Виробничий метод

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Основними напрямками співробітництва можуть бути сфера виробництва, товарообміну, торгівлі, фінансових відносин.
У сфері виробничих відносин використовуються такі форми співробітництва, як організація спільних підприємств; організація змішаних підприємств; виробнича кооперація; лізинг; проектне фінансу

Тема 2: Види підприємств, їх організаційно-правові форми
1. Поняття і характерні риси підприємства, основні види його діяльності. 2. Нормативно-правові основи функціонування підприємств. 3. Види підприємств, їх характеристика.

ТЕМА 3: Управління підприємствами
1. Сутність процесу управління підприємством. 2. Функції управління, їх характеристика. 3. Методи управління підприємством. 4. Організаційні структури управління.

Тема 4: Економічні ресурси та ресурсний потенціал підприємства
Поняття "фактор виробництва" походить від латинського "factor" , але земля і засоби виробництва самі не мають фізичної продуктивності. Ресурси від франц. ressource - ці

Тема 5: Трудові ресурси та кадри підприємства
1. Поняття персоналу, його класифікація. 2. Характеристика персоналу за професійно-кваліфікаційною ознакою. 3. Визначення потрібної чисельності персоналу на підприємстві.

Тема 6: Продуктивність та методи її вимірювання
1. Продуктивність праці та методи її вимірювання. 2. Фактори і резерви підвищення продуктивності праці. 3. Шляхи реалізації резервів зростання продуктивності праці.

Рівень продуктивності праці визначається виробітком і трудомісткістю.
Виробіток(В) — це кількість виробленої продукції за одиницю часу або кількість продукції, яка припадає на одного середньооблікового працівника чи робітника за рік, квартал, місяць.

ТЕМА 7: ОСНОВНІ ВИРОБНИЧІ ФОНДИ
1. Економічна суть і роль виробничих фондів. 2. Основні виробничі фонди. Їх економічна суть. 3. Класифікація та структура основних фондів.

Облік і планування ОВФ здійснюються у будівельних організаціях у натуральній і вартісній формах.
У натуральних показниках облік ОВФ необхідний для визначення речового складу ОВФ: кількості машин, механізмів, устаткування, їх продуктивності, потужності, розміру виробничих площ та інших к

Метод прискореного зменшення залишкової вартості
,грн. Слід зазначити, що в ряді країн норма амортизації збільшується не 2, а в 1,5, 3 або 4 рази

ТЕМА 8: ОБОРОТНІ ЗАСОБИ ПІДПРИЄМСТВА
1. Оборотні засоби підприємства. Їх економічна суть. Склад 2. Класифікація оборотних засобів 3. Кругообіг оборотних засобів 4. Джерела

Прибуток
-4- Джерела утворення оборотних засобів — це фінансові ресурси за рахунок яких вони формуються. По джерелах утворення оборотні засоби підприєм

Розрізняють транспортний, підготовчий, поточний та страховий запаси.
Транспортний запас для виробництва формується виходячи з дня оплати ра­хунка постачальника до прибуття вантажу на склад. Підготовчий запас створюється в тих випадках, коли певний вид сиров

Тема 9: Матеріально – технічне забезпечення підприємства
1. Економічне значення М-ТЗ підприємства та зацікавленість підприємства в економії матеріалів. 2. Форми М-ТЗ підприємства 3. Технологія закупівлі матеріальних ресурсів. 4

Тема 11: Нематеріальні ресурси та активи підприємства
Крім матеріальних ресурсів підприємства, до яких належать основні виробничі фонди та оборотні засоби, ефективність його діяльності залежить від наявності та ступеня використання нематеріальних ресу

Тема 12: ІННОВАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ НА ПІДПРИЄМСТВІ
1. Зміст інноваційної діяльності, форми її інвестування. 2. Види і напрямки інноваційної діяльності. 3. Інноваційні цикли і дифузія новацій на підприємстві. 4. Напрямки п

Класифікація видів інноваційної діяльності
Критерій Види інновацій Поширеність Одиничні Дифузійні Місце у виробничому

Тема 13: Техніко-технологічна база та виробнича потужність підприємства
1. Техніко-технологічна база: складові частини й форми розвитку 2. Лізинг як форма оновлення технічної бази виробництва 3. Загальна характеристика виробничої потужності будівельно

ПРИКЛАД
Припустимо, що на дільниці землерийних машин, що входять до складу управління механізації, на початок планового року було 22 екскаватори і 12 бульдозерів. З першого липня планується поповнити па

Тема 14: Організація виробництва
1. Сутність і складові елементи виробничого процесу. 2. Типи виробничої структури 3. Методи організації виробництва 4. Виробничий цикл і сутність, структура, економічне з

Елементи iнфраструктури пiдприємства
До виробничої iнфраструктури пiдприємства належать пiдроздiли, якi не беруть безпосередньо участi у створеннi профiльної продукцiї, але своєю дiяльнiстю створюють умови, необхiднi для роботи основн

Тема 16: Сутність планування й особливості його здійснення на підприємстві
1. Планування як функція управління підприємством. 2. Функціонування системи планування 3. Система планів підприємства. 4. Стратегія розвитку підприємства та бізнес-плану

Тема 17: Планування виробничої діяльності підприємства
1. Вимірники обсягу продукції 2 .Виробнича програма підприємства і показники оцінки обсягу продукції. 3. Методи розробки виробничої програми -1-

Тема 18: Мотивація трудової діяльності
1. Поняття мотивації праці, її зміст і види 2. Вимоги до системи мотивації 3. Методи підвищення вмотивованості праці 4. Теорії мотивації -1-

Теорія потреб А.Маслоу
Базою для багатьох сучасних теорій мотивації є дослідження американського психолога А.Маслоу, який припустив, що людина мотивує свою діяльність задоволенням серії потреб, побудованих у вигляді піра

Теорія мотивації Ф.Герцберга
Основою цієї теорії є з’ясування впливу матеріальних і нематеріальних факторів на мотивацію діяльності людини. Герцберг створив двох факторну модель, що відтворює ступінь задоволеності роботою.

Модель МакКлелланда-Аткінсона
Характеризує структуру потреб вищого порядку. Її складовими є: - потреба у владі – бажання впливати на інших, що знаходиться між потребою в повазі та потребою в самовираженні;

Теорія мотивації Л.Портера - Е.Лоулера
Побудована на основі поєднання елементів теорії очікувань і теорії справедливості. Л.Портер і Е.Лоулер обумовили вплив трьох факторів на розмір винагороди. Цими факторами є : - до

Тема 19: Оплата праці на підприємстві
1. Соціально-економічна сутність заробітної плати. 2. Особливості організації оплати праці на сучасному підприємстві. 3. Тарифна система оплати праці. 4. Тарифно-кваліфік

Відрядна форма оплати праці
Сутність відрядної форми заробітної плати полягає в тому, що її розмір залежить від кількості виробленої робітником продукції (виконаної роботи) належної якості на основі попередньо встановлених но

Погодинна форма оплати праці
Оплата праці згідно із цією формою здійснюється за відпрацьований час (годину, місяць). Погодинна форма оплати праці застосовується за умов: 1) коли у робітника відсутня реальна м

ТЕМА 20: Сутність якості та конкурентоспроможності продукції та методи їх оцінки
1. Поняття якості продукції та методи її оцінки. 2. Поняття конкурентоспроможності продукції. 3. Стандартизація і сертифікація продукції. 4. Державний нагляд за якістю пр

Тема 21: Витрати і ціни на продукцію
1. Поняття витрат, їх класифікація та роль. 2. Поняття собівартості продукції. Калькуляція. 3. Напрямки зменшення собівартості продукції на підприємстві. 4. Поняття цін,

Вартість зворотних відходів, отриманих у процесі виробництва, не включається до елементу операційних витрат «Матеріальні витрати».
Стаття «Утримання та експлуатація машин і устаткуван­ня» є комплексною та охоплює такі витрати, як амортизаційні відра­хування ос­новних фондів, витрати на електроенергію, стис

Класифікація цін
- за обсягами реалізації продукції (оптові і роздрібні ціни); - за якістю виготовлюваної продукції (ціни для товарів вищ

Методи ціноутворення
Основним методом ціноутворення на підприємстві є модель «середні витрати плюс прибуток», відповідно до якої здійснюється нарахування визначених націнок на повну со

Встановлення цін на нові товари
Стратегія «зняття вершків» передбачає встановлення високої первісної ціни з метою одержання максимального доходу з усіх сегментів ринку, готових заплатити високу ціну.

Розглянемо послідовність здійснення розрахунків.
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, по­слуг) - це загальний дохід підприємства від реалізації продук­ції (товарів, робіт, послуг) з урахуванням сум непрямих подат­ків (акцизно

Класифікація видів прибутку
I. порядок визначення: - балансовий прибуток; - оподатковуваний прибуток; - чистий прибуток. II. методика оцінки: - номінальний; - реальний.

ТЕМА 23: Економічна безпека підприємства
1. Характеристика економічної безпеки підприємства 2. Служба безпеки підприємства -1- Економічна безпека підприємства — це такий ста

ТЕМА 24: РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ І САНАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ
1. Загальна характеристика процесу реструктуризації підприємств 2. Порядок проведення і ефективність реструктуризації підприємств 3. Санація суб’єктів господарювання

ТЕМА 25: Банкрутство і ліквідація підприємств
1.Банкрутство підприємств як економічне явище 2. Ліквідація збанкрутілих підприємств   -1- Банкрутство - визнана госпо

Етапи й процедури порушення справи про банкрутство
1. Установлення факту банкрутства боржника; 2. Підтвердження факту безспірності вимог кредитора, який ініціює порушення права про банкрутство; 3. Визначення майнових активів боржн

ТЕМА 26: ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ
  1. Поняття та види ЗЕД. Суб’єкти ЗЕД. 2. Зовнішньоторговельна операція. Основні операції купівлі-продажу. 3. Управління ЗЕД. 4. Зовнішньоторгова угода.

ТЕМА 26: ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ
  1. Поняття та види ЗЕД. Суб’єкти ЗЕД. 2. Зовнішньоторговельна операція. Основні операції купівлі-продажу. 3. Управління ЗЕД. 4. Зовнішньоторгова угода.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги