рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Логістика як інструментарій ринкової економіки, фактор підвищення конкурентоспроможності підприємства

Логістика як інструментарій ринкової економіки, фактор підвищення конкурентоспроможності підприємства - раздел Философия, Розділ 1. КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ ЛОГІСТИКИ Логістика — Це Бізнес-Концепція, Що Базується На Залученні Окремих Взаємозале...

Логістика — це бізнес-концепція, що базується на залученні окремих взаємозалежних елементів у загальний процес із метою запобігання нераціональних витрат ресурсів, їх заощаджування.

Основне завдання логістики — досягнення з найменшими витратами максимальної пристосованості підприємств закладів чи фірм до мінливих ринкових умов, отримання переваг перед конкурентами, підвищення ринкової долі й прибутку.

Логістика дозволяє оптимізувати функціонування матеріальних, інформаційних і фінансових потоків, скоротити часовий інтервал між придбанням сировини й напівфабрикатів і поставкою готового продукту споживачеві, сприяє різкому скороченню матеріальних запасів.

Найбільш важливою метою, що переслідує підприємство, заклад чи фірма, створивши службу логістики або ставлячи завдання, які вирішуються із її допомогою, — це економія витрат. Зменшення витрат сприяє зниженню собівартості продукції та, в кінцевому результаті, підвищує рентабельність діяльності, що є важливим в конкурентній боротьбі.

При впровадженні логістики необхідно притримуватися таких основних принципів.

1) Реалізація принципу системного підходу — оптимізація матеріального потоку можлива в межах одного підприємства, закладу і навіть його підрозділів, але максимальний ефект можна отримати тільки тоді, коли оптимізується сукупний матеріальний потік, починаючи від первинного джерела сировини до кінцевого споживача.

2) Головне при організації матеріального потоку — це врахування потреб ринку (на етапі планування та організації матеріального потоку досліджують потреби ринку, роблять розрахунки можливих обсягів продаж товару, щоб переконатися, що окупляться витрати на виробництво цього товару, і є можливість отримати прибуток, досягнення якого є основною метою логістичної системи).

3) Пріоритет розподілу товарів над їх виробництвом (важливіше спланувати і передбачити розподіл і збут товарів, ніж їх виготовлення, оскільки непотрібні товари не знайдуть свого споживача або будуть продані за зниженою ціною, що може призвести до збитків і не дозволить почати новий логістичний цикл без додаткових витрат).

4) Необхідність встановлення оптимального рівня обслуговування клієнтів (чим вищий рівень обслуговування, тим більші витрати на виготовлення і доставку товарів споживачу, а, отже, і вища ціна товарів; тому варто обирати обґрунтоване компромісне рішення за рівнем обслуговування: він повинен бути не дуже низьким, щоб не втратити клієнтів і не занадто високим, щоб витратине були надмірними).

5) Аналіз логістичного ланцюга потрібно вести з кінця процесу, у напрямку, зворотному матеріальному потоку, а кожна логістична операція в ланцюзі повинна проектуватися так, щоб якнайкраще відповідати потребам і умовам наступних операцій (у напрямку матеріального потоку).

6) Під час вдосконалення або проектування будь-якої окремої ланки логістичного ланцюга варто розглядати не ізольовано цю ланку, а весь логістичний ланцюг і проаналізувати, як зміни в одній ланці логістичного ланцюга вплинуть на весь матеріальний потік і загальні результати логістичного процесу.

7) Розрахунки вартості кожної логістичної операції здійснюються як у матеріальній підсистемі матеріального потоку, так і в підсистемі його інформаційного забезпечення, що використовується в техніко-економічних обґрунтуваннях.

8) Вибір варіантів логістичної системи на підставі порівняння їх техніко-економічних показників.

9) Відповідність всіх рішень планування та організації матеріальних потоків загальній стратегії підприємства чи закладу.

10) Розробка інформаційного забезпечення логістики (наявність і використання найбільш повної інформації про товари, матеріальні потоки, виробників і споживачів товарів, логістичних посередників, закони, нормативні акти і т.д.).

11) Під час організації та здійснення матеріальних потоків необхідно створювати і підтримувати ділові, партнерські відносини з іншими підприємствами — учасниками логістичного ланцюга — на основі врахування взаємних інтересів і компромісів.

12) Облік логістичних витрат протягом усього логістичного ланцюга (одна із основних завдань логістики — мінімізація сукупних витрат при доведенні матеріального потоку від первинного джерела до кінцевого споживача).

Як свідчить світовий досвід, завдячуючи логістиці підприємства, фірми, компанії, корпорації забезпечують високу конкурентоспроможність своєї продукції, послуг за рахунок:

♦ орієнтації на індивідуальні запити споживачів;

♦ оптимізації витрат, пов'язаних з виробництвом та реалізацією товарів;

♦ підвищення якості продукції і сервісу впродовж всього ланцюга створення вартості.

Підприємство, що не приділяє увагу правильній організації логістики, зіштовхнеться з неминучими наслідками цього, а саме:

♦ підвищенням собівартості продукції та зниженням рентабельності виробництва;

♦ з ростом собівартості продукції підприємство втрачає конкурентоспроможність, частку на ринку, прибуток;

♦ невідповідністю товарних запасів потребам виробництва, що призводить до занадто високого чи занадто низького рівня запасів, а в результаті — простої виробництва чи незадоволений попит або замороження коштів у вигляді запасів;

♦ низькою якістю обслуговування споживачів, що веде до втрати клієнтів і, отже, частки на ринку.

По даним Європейської логістичної асоціації, застосування логістичних розробок дозволяє скоротити час виробництва товарів в середньому на 25 %, знизити собівартість виробництва продукції до ЗО %, скоротити обсяги матеріально-технічних запасів від 30 до 70 %.

Таким чином, можна сформулювати складові економічного ефекту від впровадження логістики:

- зменшення запасів і відповідно зменшення витрат на їх утримання (площі і устаткування для зберігання запасів, персонал, втрати при зберіганні, можливість псування та крадіжок);

- зменшення потреби та вивільнення обігових коштів (як правило, від 10 до 50% обігового капіталу підприємства витрачається для створення запасів);

- зменшення транспортних витрат;

- скорочення витрат ручної праці і відповідно витрат на вантажопереробку;

- скорочення тривалості проходження товарів від виробника до споживача.

Отже, логістика — практичний інструмент бізнесу, інструмент скорочення витрат. Правильне використання підходів логістики допомагає виявити дійові джерела підвищення рентабельності вкладеного капіталу. Впровадження логістики дозволяє практично ліквідувати або значно скоротити усі види запасів матеріальних ресурсів у сфері виробництва та обігу продукції, прискорити оборотність оборотних засобів підприємства, знизити собівартість продукції та витрати, забезпечити найбільш повне задоволення потреб споживачів у якісній продукції, термінах її доставки і після сервісному обслуговуванні. Логістика забезпечує гнучкість та динамічність підприємству чи фірмі, що є ключовим фактором у конкурентній боротьбі.

Тому логістика займає визначальне місце в управлінні підприємствами і є об'єктивною необхідністю і перспективним напрямок в розвитку підприємств.

Як відзначають фахівці, найширше логістику вивчають в США, найбільш повно використовують в Німеччині, а найбільші вигоди отримують у Японії, оскільки там логістика вплетена у філософію, етику виробництва, яка культивується на рівні країни і кожної фірми із покоління в покоління. Отож, логістика дає найбільший ефект, якщо її розглядати як принципово нову філософію управління.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Розділ 1. КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ ЛОГІСТИКИ

Мета та завдання дисципліни логістика у ресторанному господарстві та її функціональні області... Метою дисципліни Логістика у ресторанному господарстві є формування вмінь та... Для досягнення цієї мети перед майбутніми фахівцями ставляться такі основні завдання...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Логістика як інструментарій ринкової економіки, фактор підвищення конкурентоспроможності підприємства

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Розділ 1. КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ ЛОГІСТИКИ
Становлення ринкових відносин в Україні у 90-ті роки минулого століття сприяло появі й активному

Основні поняття й визначення логістикиі
Логістика У підприємницькій діяльності, економічній і науковій літературі не існує однозначної думки щодо визначення логістики. На нашу думку існує три основних підходи. Перша гру

Логістичні операції
Логістичні операції— це відокремлена сукупність дій з реалізації логістичних функцій, спрямована на перетворення матеріального і/або інформаційного потоку. Виділяють такі логістичні

Сутність, правила, завдання логістики
Сутність логістики Як відомо, на сучасному етапі розвитку ринкової економіки споживач має повну свободу вибору товару і того рівня обслуговування, за які він готовий заплатити свої обмежен

Компоненти логістичної системи
Будь-яка логістична система — це сукупність елементів-ланок, між якими встановлені певні функціональні зв'язки й відношення. Ланкою логістичної системи (ЛЛС) називається деякий економічно і

Передумови розвитку логістики у ресторанному господарстві
Сьогодні логістика як науковий напрямок розширює межі свого застосування і виокремлюється в спеціальну дисципліну, тісно пов'язану з математикою, кібернетикою, статистикою та певними економічними н

Логістичне управління у ресторанному господарстві
Управління потоковими процесами, їх перетворення й інтеграція є новою формою управління, що перевершує традиційні як за рівнем творчого потенціалу, так і за ефективністю кінцевих результатів. Оптим

Сутність та основні завдання логістики постачання у ресторанному господарстві
Процес постачання у закладах ресторанного господарства надзвичайно важливий і визначає: ♦ ефективність, ритмічність, гнучкість, мобільність Виробництва ♦ рівень і стру

Основні етапи закупівлі
Основними критеріями розробки логістичної політики закупівлі і формування загальної системи закупівельної логістики є: • оптимальна періодичність постачань; • оптимальна структура

Матеріальні запаси у ресторанному господарстві
Матеріальні запаси завжди вважалися фактором, що забезпечує безпеку системи постачання, її гнучке функціонування, і були свого роду «страховкою». Запаси в тому чи іншому вигляді присутні по всій до

Оптимізація та моделі управління запасами
З огляду на потенційне значення запасів, проблема керування запасами конкретизується в наступних питаннях: 1. Який рівень запасів необхідно мати у кожному закладі для забезпечення необхідн

Логістичні системи управління матеріальними запасами
Логістична система керування запасами проектується з метою безперервного забезпечення споживача якимось видом матеріального ресурсу. Реалізація цієї мети досягається шляхом вирішенням наступних зад

Система з фіксованим розміром замовлення
У цій системі розмір замовлення на поповнення запасу є постійною величиною. Замовлення на постачання продукції здійснюється за умови зменшення наявного на складах запасу до встановленого мінімально

Система з фіксованою періодичністю замовлення
У системі з фіксованою періодичністю замовлення продукцію в строго визначені моменти часу, які віддалені один від одного на рівні інтервали, наприклад, 1 раз у місяць, 1 раз у тиждень, через 2 дні

Система із заданою періодичністю поповнення запасів до встановленого рівня
У цій системі вхідним параметром є період часу між замовленнями. На відміну від основної системи, вона зорієнтована на роботу за умови значних коливань споживання. Щоб запобігти завищенню обсягів з

Аналіз ABC-XYZ в управлінні матеріальними запасами
Усі вищерозглянуті системи управління запасами пов'язані з певним порядком контролю їх фактичного рівня на складах, що часто вимагає витрат фінансових, трудових та інформаційних ресурсів, особливо

Розділ 5. Транспортна логістика у ресторанному господарстві
Рух матеріального потоку від первинного джерела сировини до кінцевого споживання здійснюється із

Критерії вибору перевізника
Вибір способу транспортування, виду транспорту і логістичних посередників виробляється на основі системи критеріїв. До основних критеріїв при виборі способу перевезення і виду транспорту відносятьс

Розділ 6. Виробнича логістика у ресторанному господарстві
  Конкурентні переваги в ринкових умовах можна досягти при умові постійної оргшйзаційно-технічної перебудови виробництва відповідно до сучасного рівня знань, техніки, технології, орга

Розділ 7. Збутова логістика у ресторанному господарстві
  Поняття збутової логістики легко сформувати із загального визначення поняття логістики як науки про наскрізне керування матеріальними потоками, що включає у себе: • доведен

Логістичні концепції і системи в сфері розподілу продукції
З операційної точки зору логістична концепція «планування потреб/ресурсів» може бути використана і в системах дистрибуції, що стало підставою для створення зовнішніх мікрологістичних систем «планув

Розділ 8. Логістичний сервіс у ресторанному господарстві
8.1. Значення і сутність логістичного сервісу З кожним роком зростає роль послуг у конкурентноздатності закладів ресторанного господарства. Для більшості споживачів

Сутність та основні принципи інформаційної логістики
Значення інформаційного забезпечення логістичного процесу настільки важливе, що багато фахівців виділяють особливу інформаційну логістику, яка має самостійне значення в бізнесі та управлінні інформ

Логістичні інформаційні системи
На перших етапах свого розвитку інформаційна логістика розглядалася як інформаційне забезпечення руху матеріальних потоків. У даний час все більш необхідним стає розвиток інформаційних логістичних

Сучасні інформаційні технології логістичного управління у ресторанному господарстві
Інформаційні технології в закладах ресторанного господарства дуже специфічні. Вітчизняний ринок ресторанних послуг інтенсивно розвивається, відкриваються нові заклади, ускладнюються форми й методи

С-Рарус: Ресторан+Бар+Кафе
Програма дозволяє створити спеціалізовані персональні робочі місця наступних працівників: ♦ Адміністратора автоматизованої системи керування торговельним процесом; ♦ М

Використання в логістиці технології автоматизованої ідентифікації штрихових кодів
Через кожну ланку логістичного ланцюга проходить велика кількість одиниць товару. При цьому всередині кожної ланки товари неодноразово пересуваються з місць збереження та обробки. Для ефективного к

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги