УКРАЇНСЬКИЙ МОВЛЕННЄВИЙ ЕТИКЕТ - раздел Философия, Українська мова (за професійним спрямуванням)
Основні Питання Теми:
® Мовленнєвий Етикет Та Його О...
Основні питання теми:
® Мовленнєвий етикет та його основні елементи.
® Функціональна структура та типологія одиниць мовленнєвого українського етикету.
® Мовні етикетні формули службової телефонної розмови.
[ Ключові слова:етикет, мовленнєвий етикет, український мовленнєвий етикет, ознаки українського мовленнєвого етикету, код мовленнєвої ситуації, етикетні одиниці, функціональна типологія одиниць мовленнєвого етикету, ділова розмова по телефону.
& Суспільство, розвиваючись, виробляє правила мовної поведінки, обов’язкові для всіх членів, тобто формує мовленнєвий етикет. Відомо, що етикет підніс типові висловлювання у ранг нормативного, зовнішньообов’язкового поведінкового імперативу. Кожен фахівець має дбати про дотримання правил мовленнєвого етикету.
Етикет (від франц. etiguette–ярлик) має широке тлумачення: від «зведення норм поведінки, порядок дій і правила чемності при дворах монархів, титулованих осіб (придворний етикет), а також у дипломатичних колах до «усталених норм поведінки і правил ввічливості у будь- якому товаристві».
Мовленнєвий етикет – це сукупність мовних засобів, які регулюють нашу поведінку в процесі мовлення. Це мовні формули вітання, прощання, звертання, висловлення сумніву, підтвердження тощо.
Мовленнєвий етикет тісно пов’язаний із культурою мовлення і є виразником загальної культури.
Український мовленнєвий етикет, на думку М.І. Стельмаховича, – це національний кодекс словесної добропристойності, правила ввічливості.«Він сформувався історично в культурних верствах нашого народу й передається від покоління до покоління як еталон порядної мовленнєвої поведінки українця, виразник людської гідності й честі, української шляхетності й аристократичного духу... Українське виховання застерігає дітей і молодь від вживання грубих, лайливих, образливих слів» [9].
Український мовленнєвий етикет історично має такі ознаки, як увічливість (ввічливість), ґречність, чемність, вихованість, тактовність, обхідливість, коректність, делікатність, приязність, звичайність. Усі слова, що характеризують мовленнєвий етикет, становлять синонімічний ряд з домінантою, ввічливість. Доречним буде з’ясування значень окремих слів. Так, обхідливість – увічливість, привітність у поводженні з людьми. А приязнь – це дружня прихильність, симпатія до когось, дружелюбність, привітність. Звичайність – вихованість, ввічливість, уважність до кого, чого-небудь, делікатність.
У кінці словникової статті «Практичного словника синонімів української мови» С. Караванського (1993 р.) з домінантою ввічливістьдодається пор. люб’язний. Знаходимо: люб’язний,любий, привітний, ласкавий, уважний, кн. обхідливість;люб’язний б.з. (безпідставно занедбане слово), любий, милий».
Слово ґречний уживається в українській мові з ХVІІ століття, утворено від злиття давнього прийменника кз давальним відмінком іменника речи (к речи – до речі).
Учені зазначають, що мовний етикет українців є унікальною універсальною моделлю їх мовної діяльності. Знання цієї системи, а ще більше – повсякденна їх реалізація знань і внутрішнього світу людини, без перебільшень, є своєрідним барометром духовної зрілості нації.
Головне призначення етикету, в тому числі й мовленнєвого, – встановлення сприятливого контакту між людьми, регулювання їх взаємин на підставі принципу ввічливості.
Без знання прийнятих у суспільстві правил мовного етикету, не володіючи вербальними формами вираження ввічливих взаємин між людьми, особистість не може правильно встановити різноманітні контакти з оточуючими, тобто, не може з найбільшою користю для себе і для оточуючих здійснити сам процес спілкування.
Існують формули мовного етикету. Відомо, що спілкування можливе за наявності мовця, адресата, до якого звернена мова, мети і теми мовленнєвої діяльності. Схематично код мовленнєвої ситуації можна зобразити так: «хто – кому – чому – про що – де – коли».
Структуру мовного етикету визначають такі основні елементикомунікативних ситуацій, які властиві всім мовцям: звертання, привітання, прощання, вибачення, подяка, побажання, прохання, знайомство, поздоровлення, запрошення, пропозиція, порада, згода, відмова, співчуття, комплімент, присяга, похвалатощо. З-поміж них вирізняють ті, що «вживаються при зав’язуванні контакту – формули звертань і вітань; при підтриманні контакту – формули вибачення, прохання, подяки та ін.; при припиненні контакту – формули прощання, побажання тощо. Це – власне етикетні мовні формули» [4].
Ситуації «ввічливого контакту» між комунікантами – необхідна й важлива складова частина процесу спілкування. Вислови мовленнєвого етикету, закріплені за певними ситуаціями ввічливих взаємин стали стійкими формулами спілкування, стереотипами – типовими, стійко повторюваними конструкціями, що використовуються практично в усіх ситуаціях спілкування. Вони є готовими формулами не лише з погляду їх морфолого-синтаксичної структури, а й з погляду їх лексичної наповненості.
Стереотипні вирази вмотивовані стилістично, функціонально, оскільки забезпечують точність, однозначність, економність процесів спілкування.
У спілкуванні надзвичайно важливо добирати мовні етикетні формули відповідно до сфери спілкування, ситуації та соціального стану співрозмовника. Використовуючи мовні формули у різних сферах спілкування, необхідно пам’ятати, що вони несуть інформацію про соціальний статус мовця і його співрозмовника, ступінь їх знайомства, офіційність чи неофіційність спілкування, наявність чи відсутність вікової різниці тощо.
Ділове спілкування характеризується високим ступенем формальності: учасники комунікації, особи і предмети, про які йдеться, потрібно називати їхніми повними офіційними назвами. Слово вибачаюсь буквально означає я вибачаю себе, адже у його складі є постфікс – ся, що означає оберненість дії на себе. Тому неетично вживати слово «вибачаюсь», коли просите у когось вибачення.
Загальна функціональна типологія одиниць мовленнєвого етикету українського народу така (наводимо приклади найбільш типових формул):
1. Етикетні одиниці, якими виражається вітання:
Добрий ранок! Доброго ранку! Добрий день! Доброго дня! Добридень! Добрий вечір! Здрастуйте! Здоров був! Здоровенькі були! Доброго здоров’я! Моє шанування! Вітаю Вас! Радий (-а) вітати Вас! Скільки літ, скільки зим! Яким вітром? Салют! Радий (рада) вас (тебе) бачити (вітати)!
Встановлення контакту із адресатом, привернення його увагивідбувається через етичні формули звертання. В офіційно-діловому стилі звертання традиційно використовується у листах та в усному спілкуванні.
Нормативною формою звертання в українській мові є кличний відмінок, наприклад: Ольго Іллівно, Святославе Володимировичу.
Українська літературна мова, а саме офіційно-ділова сфера, має цілу історію цього питання. За часів Київської Русі поширеними були звертання княже, князю, дружино, людіє, наприклад: Братіє і дружино!(«Слово про похід Ігорів»).
За часів Запорізької Січі побутували звертання, подібні до звертань у родині, наприклад: батьку (гетьмане, отамане), діти мої, братове, браття, братці, братія, братики, що зумовлено гуртовими порядками, які передбачали рівність усіх козаків, а взаємини молодих і старих мали родинний характер, наприклад: Здоров будь, батьку отамане!
У часи УНР в офіційному вжитку переважали звертання пане, пані, панове і – рідше – добродію, добродії із прикметниковими означеннями – високо достойний,високоповажний, вельмишановний, наприклад: Вельмишановний пане посол! Високоповажний пане міністре!
У звертаннях до керівників держави використовували такі назви: гетьман, головний отаман.
Революція 1917 р. внесла докорінні зміни у мовний етикет, у формули звертання. З мови поступово витіснилися звертання пане/пані, добродію/добродійко. Натомість активно стали використовувати звертання товаришу і громадянине/громадянко, але правила їх вживання істотно відрізнялися від правил дореволюційних звертань.
Нині в українську мову як офіційне повернено звертання пане/пані, яке найчастіше вживається разом із прізвищем, професією або посадою у Кл. в., наприклад: пане Дмитренко, пане директоре. Звертаються до співрозмовника на ім’я, на ім’я по батькові, за званням, посадою чи професією пані Оксано, колего Олено Петрівно, Петре Миколайовичу.
Особливі мовні формули використовують у звертанні до церковних осіб і вищих державних осіб:Високопреподобний отче, Ваша святосте, Ваше Преосвященство, Ваша Високодостойносте, вельмишановний пане Президенте.
® Вітаючись, добирайте ту вітальну формулу, яка підходить для даної ситуації.
® Вітаючись, привітно посміхайтеся. Дивіться людині у вічі.
® Вітаючись, не тримайте руки в кишенях. Зніміть рукавички (у рукавичках може дозволити собі вітатися лише жінка).
® Якщо ви молодий, вітайтеся першим.
® Якщо ви кудись зайшли (до установи, до квартири чи хати друзів), вітайтеся першим (першою).
® Жінку має вітати чоловік (руку для вітання першою подає жінка).
® Підлеглий має привітати свого керівника (а руку може подати першим керівник).
® Незалежно від віку, статі, посади тощо першим (першою) вітається той (та), хто заходить до кімнати (кабінету).
® Ідучи в гості, не забудьте, що першою маєте привітати господиню, потім господаря, потім гостей (у тому порядку, як вони сидять).
2. Формули із значенням прощання: Прощавайте! До зустрічі! Дозвольте попрощатись! Бувай (бувайте) здорові! Дозвольте відкланятись! На добраніч! Щасливої дороги! Будь щасливий (-а, -і)! Я з Вами не прощаюсь! Ми ще побачимось! Ми ще зустрінемось!
3. Вислови вибачення: Вибачте, пробачте, даруйте, прошу вибачення, я дуже жалкую, мені дуже шкода, прийміть мої вибачення, винуватий (-а), приношу свої вибачення, перепрошую, не гнівайтесь на мене, я не можу не вибачитись перед Вами...
4. Мовленнєві одиниці, що супроводжують прохання: Будь ласка, будьте ласкаві, будьте люб’язні, прошу Вас..., чи не змогли б Ви..., чи можу я попрохати Вас..., дозвольте Вас попросити, якщо Ваша ласка, можливо, Ви мені допоможете...
5. Формули подяки: Спасибі! Дякую! Прийміть мою найсердечнішу (найщирішу) подяку! Не знаю, як і дякувати вам (тобі)!
6. Конструкції побажальної модальності: Будь (-те) щасливий (-а, -і)! Щасливої дороги! Успіхів тобі (Вам)! Хай щастить! Зичу радості, гараздів, успіхів! З роси і води!..
7. Формули привітання з певної нагоди: Поздоровляю з ..., Вітаю (Вас, тебе) з ..., Прийми (-іть) поздоровлення (привітання) з ..., З Новим роком! З днем народження!
8. Типізовані фрази ритуалу знайомства: Знайомтесь... Я хочу представити тобі (Вам)... Рекомендую... Дозволь (-те) представити (познайомити, рекомендувати)... Маю честь представити (рекомендувати) тощо.
9. Звертання: Мамо, тату, доню, сину, сестро, брате, бабусю, пані, пане, панно, паничу, панове, добродійко, добродію, добродії, товаришу, товариство, друже, приятелю, подруго, колего...
10. Згода, підтвердження: Згоден, я не заперечую, домовилися, Ви маєте рацію, це справді так, авжеж, звичайно, певна річ, будь ласка (прошу), гаразд (добре)...
11. Заперечення: Ні; ні це не так; нас це не влаштовує; я не згодний (згоден); це не точно; не можна; Ви не маєте рації; Ви помиляєтесь; нізащо...
12. Співчуття: Я Вас розумію; це не може нікого залишити байдужим; я теж переймаюся Вашим болем (горем, тривогою); я співпереживаю (Вашу втрату, Вашу тривогу)...
13. Пропозиція, порада: Дозвольте висловити мою думку щодо..., а чи не варто б..., чи не погодилися б Ви на мою пропозицію...
Вибір етикетних одиниць комунікантами залежить від таких чинників: соціальна роль; вік; місце проживання; стать; культурно-освітній рівень адресата й адресанта, соціальна дистанція між ними; характер ситуації спілкування; специфіка взаємин між комунікантами; дещо менше вибір потрібної етикетної одиниці обумовлений особистісними характеристиками мовця, його психологічними установками (схильність до руйнування мовленнєвого шаблону, намагання виявити свою індивідуальність у ситуаціях-стереотипах).
Завжди контролюйте себе що – кому – чому – про що – де – коливи говорите.Дотримуйтесь правил мовного етикету.Засвідчуйте свою вихованість, шану і уважність до співрозмовника, привітність, приязнь, прихильність, доброзичливість, делікатність.
Правила мовного етикету повинні прищеплюватися з дитинства батьками, вчителями, але ніколи не пізно з ними ознайомитися і взяти за звичку їх дотримуватися.
Мовний етикет посідає значне місце в українській науці. Він є результатом мовностилістичних процесів, які відбулися в науковому стилі. Ці процеси найбільш помітні за останнє століття. Наука розвивалася під гаслом інтегрування. Фахове мовлення науки потрібно було стандартизувати, уніфікувати. На засоби вираження мовного етикету вплинули соціальні, тобто позамовні чинники.
Мовний етикет відіграє важливу роль у комунікації науковців. Їх поведінка, мова цілком залежить від того, з ким вони спілкуються. Учений і його колеги спілкуються у власне науковому підстилі, а вчений і його учні – в науково-повчальному підстилі.
Науковець, спілкуючись із колегами, послуговується певними мовними формулами (вітань, звертань, представлень тощо), а під час спілкування зі студентами – іншими. Можна дійти висновку, що засоби вираження мовного етикету залежить від того, з ким спілкується науковець. Варто зазначити, що вони мають диференційні ознаки (бо змінюється різновид наукового стилю).
Структура мовного етикету в науковому стилі залежить від форми спілкування. Перебуваючи на науковому симпозіумі, науковець має використати форму звертання до колег-учених, відмінну від тієї, яку він використовує під час академічної лекції. Науковець може змінювати мовні формули. Ці зміни залежатимуть від культури, вишуканості мовлення, смаків, традицій науковця, умов, мети спілкування.
Майже незмінними є етикетні вирази, які використовуються під час публічного захисту дисертацій. Це вирази звертань до голови і членів спеціалізованої вченої ради, наприклад: Глибокоповажний голово спеціалізованої вченої ради! Глибоко поважні члени спеціалізованої вченої ради!; вирази подяки членам спеціалізованої вченої ради, студентам, наприклад: дозвольте сердечно подякувати голові спеціалізованої вченої ради – членові – кореспонденту Академії педагогічних наук України, доктору економічних наук, професору...; моєму керівникові, доктору економічних наук, професору...).
Все темы данного раздела:
Передмова
Народе, ти живеш віки в своїм глаголі,
Не дай скалічити промовисті уста,
Бо мова – то кордон землі твоєї й волі,
Твоя держава й честь, душа твоя свята...
ПРЕДМЕТ, МЕТА ТА ЗАВДАННЯ КУРСУ
Визначальна особливість розвитку вищої економічної освіти в сучасній Україні полягає в тому, що педагогічний процес у всіх економічних університетах та інших вищих навчальних закладах відповідно до
МОВА ЯК СУСПІЛЬНЕ ЯВИЩЕ
Основні питання теми:
® Поняття державної, національної та літературної мови.
® Ознаки літературної мови.
® Версії про походження української мови.
МОЛОДЫМ УЧЕНЫМ
1. Записи лекций, конспект изучаемой книги или статьи надо делать на одной стороне листа и лучше всего на листах, вынимающихся из тетради, блокнота, папки.
Смысл первой заповеди в том, что
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Літературна мова – це…:
а) мова, якою люди користуються в побуті;
б) унормована, відшліфована форма загальнонародної мови, що
обслуго
УНОРМОВАНІСТЬ ТА СТИЛЬОВА ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ
Основні питання теми:
® Мовна норма, загальна характеристика мовних норм.
® Стильова диференціація сучасної української літературної мови.
® Науковий стил
ПРОГОЛОШУЄ
НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИта створення самостійної української держави – УКРАЇНИ.
Територія України є неподільною і недоторканною.
Віднині на території
Функции предприятия
Важной объективной функцией деятельности предприятия является обеспечение занятости населения. Обеспечение населения рабочими местами – основа его благосостояния, возможности получить образование,
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Норма літературної мови – це …:
а) сукупність загальноприйнятих правил, якими користуються мовці в усному і писемному мовленні;
б) норма, яка регулює правильну
ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ МОВИ ЯК СУСПІЛЬНОГО ЯВИЩА
Основні питання теми:
® Функції мови та їх суспільна роль.
® Номінативна функція.
® Комунікативна функція.
® Ідентифікаційна функція.
®
Мовні обов’язки громадян
Мова – запорука існування народу. Захищаючи рідну мову, ти захищаєш свій народ, його гідність, його право на існування, право на майбутнє. Не ухиляйся від цієї боротьби!
Захист рідної мови
ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ИНТЕГРАЦИЯ
Экономическая интеграция(integration, от лат. integratio – восстановление) – взаимодействие и взаимоприспособление национальных хозяйств разных стран, ведущая к их постепенному экономическому слиян
Реферат. Види, структура та правила оформлення рефератів
Основні питання теми:
® Реферат як форма наукової роботи.
® Види рефератів.
® Особливості структури рефератів.
[ Ключові слова:р
Одеса–2009
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
Завдання 1. Підготуйте список літературних джерел, необхідних для розкриття запропонованих тем рефер
РЫНОЧНАЯ ЭКОНОМИКА
Рынок, если давать ему самое общее определение, – это совокупность всех сделок купли и продажи товаров и услуг. Данное положение легко иллюстрировать примерами из повседневной жизни: в такие сделки
Основы экономики свободного предпринимательства
Изучая основополагающие принципы системы свободного предпринимательства в чистом виде, мы должны уяснить, что понятие «свободное предпринимательство» не может быть исчерпывающе раскрыто одним предл
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Стислий виклад книги чи іншого першоджерела з метою фіксування інформації – це…
а) тези;
б) реферат;
в) анотація;
г) конспект.
 
Обсяг анотації
Обсяг анотації до наукової статті – не більше 500 друкованих знаків (літер, розділових знаків, пропусків між словами і реченнями).
Зразок 2:
Л.О. Тищенко
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Найбільш поширений жанр наукового стилю мови-дослідження, яке містить нову інформацію стосовно зазначеної проблеми – це …
а) тези;
б) анотація;
в) реф
Мовностилістичні та структурні особливості оформлення курсової та дипломної робіт
Основні питання теми:
® Курсова робота як перший науковий крок студента.
® Дипломна робота як самостійне закінчене наукове дослідження.
® Особливості рубрикації наукового
Комбінована Нова
А. Б. В. Г. Д. ... Розділ І 1
І. II. III. IV. V. ... Частина 1 1.1
1. 2. 3. 4. 5. ... Частина 2 1.2
1);2);3);4);5); ... пункт 1 1.2.1
а);б);в);г);д);... §1 1.2.1
Неправильно Правильно
По-перше, складання списку ?
термінів мовою оригіналу.
Адаптування іншомовних слів
полягає в їхньому достосуванні ?
до граматичної системи мови.
МОНЕТАРИСТЬІ: СТАБИЛЬНОСТЬ И СВОБОДНАЯ КОНКУРЕНЦИЯ
Монетаристский подход состоит в том, что рынки в достаточной мере конкурентные и что система рыночной конкуренции обеспечивает высокую степень макроэкономической стабильности. Идейные корни монетар
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Закінчене наукове дослідження, яке, на відміну від реферату, відзначається самостійністю і містить елемент наукової новизни, – це …
а) дипломна робота;
б) наук
Який із варіантів рубрикації тексту записаний неправильно?
а) а); б); в); г);
б)А); Б); В); Г);
в) 1); 2); 3); 4);
г) Розділ ІІ.
8. У наукових працях використовують такі види посилань:
а) надряд
КУЛЬТУРА ПИСЕМНОГО ПРОФЕСІЙНОГО МОВЛЕННЯ
Основні питання теми:
® Писемне мовлення.
® Особливості офіційно-ділового стилю.
® Документ – основний вид писемного ділового мовлення.
® Написання автобіографії
Автобіографія
Я, Тарасенко Іван Павлович, народився 3 листопада 1985 року в м. Одесі.
У 1992 році пішов до першого класу Одеської середньої школи №55.
У 2003 році вступив на фізико-математичний
Автобіографія
Я, Петренко Геннадій Миколайович, народився 22 липня 1990 року в м. Іллічівську Одеської області.
У вересні 1997 року пішов до першого класу середньої школи №5 м. Іллічівська, яку закінчив
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Характерними ознаками офіційно-ділового стилю є:
а) вживання побутової лексики;
б) широке використання емоційно-забарвленої лексики;
в
Скільки функціональних підстилів має офійно-діловий?
а) 1;
б) 2;
в) 3;
г) 4.
6. Заяви, автобіографії, накази пишуться від:
а) першої особи;
б) другої особи;
ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ТЕКСТУ ДОКУМЕНТА
Основні питання теми:
® Текст як змістова основа документа.
® Основні вимоги до тексту документа.
® Написання заяви.
[ Ключові слова:
ДОКУМЕНТИ ЩОДО ОСОБОВОГО СКЛАДУ. ЗАЯВА
Нам часто доводиться мати справу із заявою, яку пишемо в різних випадках нашого життя, коли, наприклад, маємо намір вступити до вищого навчального закладу, влаштуватися на роботу або звільнитися з
Бухгалтерский учет
Одним из основных факторов, оказывающим существенное влияние на эффективность деятельности предприятий, являются организационно-управленческие мероприятия, в том числе, система бухгалтерского учета
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Текст документа повинен бути:
а) точним, достовірним, стислим, переконливим, повним;
б) емоційно забарвленим, переконливим, правильним;
ДЕПРЕСИВНИЙ // ДЕПРЕСІЙНИЙ
Спільний корінь депрес-; розрізняються суфіксами -ивн-, -ій/н-.
ДЕПРЕСИВНИЙ, -а,-е. Пов’язаний із хворобливим станом при
ДОКУМЕНТИ ЩОДО ОСОБОВОГО СКЛАДУ. ХАРАКТЕРИСТИКА
Характеристика –це документ, в якому дається оцінка ділових і моральних якостей працівника за підписами представників адміністрації. Це офіційний документ, який видає адміністрація
Атестаційна характеристика
Макаренка Романа Руслановича,
бухгалтера планового відділу
Одеського цукрового заводу,
1972 р. народження, українця,
освіта незакінчена вища
Характеристика
Остапенка Павла Петровича,
студента четвертого курсу ОЕФ
Одеського державного
економічного університету,
1990 року народження
ОБРАЗЕЦ ОФЕРТЫ
Уважаемые господа!
В ответ на Ваш запрос на автомобили мы можем предложить Вам 10 легковых автомобилей в счет взаимных поставок на 1993 г. на следующих условиях:
Цена – Долл. семь
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Розділ мовознавства, пов’язаний зі створенням словників, - це…
а) лексикологія;
б) лексикографія;
в) орфографія;
г) орфоепія.
Вибір слова у мові професійного спілкування. Використання термінів у науковому та офіційно-діловому стилі
Основні питання теми:
® Найважливіші ознаки термінів.
® Вимоги до використання термінів у професійному мовленні.
® Шляхи надходження термінів до мови.
® Особливо
БЕРЕЖЛИВЫ ЛИ ВЫ
Для того, чтобы учесть все доходы и расходы, многие люди составляют личные бюджеты. Бюджет – это финансовый план, который суммирует доходы и расходы за определенный период времени. Когда бюджет пок
Позначте варіант, у якому характеристику мовлення сучасних фахівців з економіки подано відповідно до стилістичної диференціації мови.
Мовлення сучасних економістів має бути:
а) нормальним, змістовим, багатеньким, письмовим, діловим, монологічним;
б) вірним, зміцнілим, збагаченим, діловидним, полілогічним;
ВИБІР СЛОВА У МОВІ ПРОФЕСІЙНОГО та ділового СПІЛКУВАННЯ
Основні питання теми:
® Синонімія у професійному спілкуванні.
® Паронімія як складне лексичне явище.
® Омоніми й антоніми у діловому та професійному спілк
ЖИВАЯ РЕКЛАМА ФИРМЫ
Помните: вы – живая реклама фирмы, и даете информацию о ней, хотите того или нет.
Внешний облик делового человека – это первый шаг к успеху, поскольку для потенциального партнера его костю
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Омоніми – це ...:
а) слова, які мають близькі значення;
б) слова, які мають багато значень;
в) слова, які мають однакове звучання або
Іншомовні слова у професійномумовленні. Неологізми, абревіатури та правила скорочування слів у мові професійного спілкування
Основні питання теми:
® Іншомовні слова у професійному та діловому мовленні.
® Поняття про неологізми у професійному мовленні.
® Абревіатури та правила ск
Единоличное владение
Это дело, которым владеет один человек. Эта форма бизнеса наиболее распространена. Но почти все эти предприятия очень малы по размерам. Причина популярности этой формы в том, что это наиболее прост
Товарищество
Товарищество – это такое предприятие, которым владеют два или несколько совладельцев. Товарищество имеет определенные преимущества по сравнению с предыдущей формой организации бизнеса.
– О
Акционерные предприятия
Это такие фирмы, право на собственность которых разделено на части по акциям, и поэтому владельцы такого предприятия называются акционерами.
Суд признает акционерное предприятие юридически
Позначте варіант, у якому розшифрування абревіатури не є нормативним.
а) СЕП – Система електронних платежів;
б) ВКВ – Вільно конвертована валюта;
в) ДКУ – Державне казначейство України;
г) КЗпП – Кодекс законів про підприємництво.
Усне ділове і фахове мовлення
Основні питання теми:
® Культура мови та мовлення, її ознаки.
® Завдання культури мови.
® Культура фахового мовлення.
[ Ключові слова:мовлення л
Кибернетика
Кибернетика – (рос. кибернетика, англ. Kybernetik) – наука об общих принципах управления в разных системах: технических, биологических, социальных и др.
Основной объект исследования киберн
СТРУКТУРА ЗАРАБОТНОЙ ПЛАТЫ
Общая структура заработной платы представлена в ст.2 Закона об оплате труда. Кроме того, на основании положений указанного Закона разработана и принята Инструкция №5, которая дает детальную расшифр
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Мовлення людини – це …:
а) система вимог, регламентацій стосовно вживання мови в мовленнєвій діяльності (усній чи писемній);
б) своєрідна візитна картка, свідч
Як досягти високої культури мовлення, виразності й багатства індивідуальної мови?
Виробіть стійкі навички мовленнєвого самоконтролю і самоаналізу.
Не говоріть квапливо – без пауз, «ковтаючи» слова.
Частіше «заглядайте у словник» (М. Рильський), правопис, посібн
Усне ПРОФЕСІЙНЕ І ДІЛОВЕ мовлення як складова частина ділового спілкування
Основні питання теми:
w Особливості усного ділового мовлення.
w Специфіка монологічного усного професійного мовлення.
w Форми монологічного усного професійного мовлення.
Завдання 5.
Підготуйте виступ на засідання круглого столу на тему:
«Є два мистецтва, які можуть піднести людину на найвищий щабель пошани: одне – це мистецтво гарного полководця, друге – мистец
Мовна специфіка публічного виступу
Успіх публічного виступу залежить не тільки від його змісту, але й від того, яким стилем викладу користуватися. Стиль – це спосіб вибору мовних засобів для вираження своїх думок і впорядкування їх
Отличительные признаки предприятия
Предприятие должно обладать системой конституирующих признаков, наличие которых выделяет его как определенное подразделение народного хозяйства Украины. Первым из них следует считать наличие докуме
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Правильно написано словосполучення:
а) моя автобіографія;
б) вільна вакансія;
в) особистий підпис;
г) мій власний погляд.
2.
Сутність і специфіка професійного діалогічного мовлення
Основні питання теми:
® Специфіка діалогічного мовлення.
® Репліка як одиниця діалогічного мовлення.
® Форми діалогічного мовлення: ділова бесіда, нарада, переговори.
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Своєрідним «трампліном» для аргументування із наведених етапів ділової бесіди є:
а) етап аргументування
б) етап спростування;
в) етап підведення підсу
Етикетні вирази науковців
Вітання
Із колегами: Доброго ранку! Доброго дня! Здрастуйте!
Учасників конференції керівник може привітати так: Радий (-а) Вас вітати в нашому університеті!
ДОКУМЕНТИ ЩОДО ОСОБОВОГО СКЛАДУ. РЕЗЮМЕ
Резюме – це офіційний документ, адресований роботодавцеві, у якому коротко подаються особисті, освітні та професійні відомості про особу, котра бажає зайняти певну вакансію. Найчастіше резюме подаю
Зібер Микола Іванович
Народився в Судаку (Крим). Син швейцарського підданого і українки, уродженець Таврійської губернії. Вихованець сімферопольської гімназії. У 1876 закінчив юридичний факультет Київського університету
Цели деятельности предприятия
Главной целью деятельности предприятий является производство продукции и услуг, необходимых для обеспечения потребностей общества, т.е. народного хозяйства, населения, экспортных потребностей. Поэт
Службове листування
Основні питання теми:
® Класифікація службових листів. Їх реквізити. Поради щодо укладання службових листів.
® Особливості оформлення листів різних видів.
РЕКОМЕНДАЦІЙНИЙ ЛИСТ
Шановні колеги! З приємністю повідомляємо Вам, що новим представником нашої фірми в Одесі призначено пана Бондарчука. Він уже десять років плідно працює у нас і зарекомендував себе
ДИПЛОМАТИЧНИЙ ПРОТОКОЛ
Це загальновживані всіма державами правила, традиції та умовності. Їх мають дотримуватися уряд, дипломатичні представництва, відомства закордонних справ, дипломатичні працівники та інші офіційні ос
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Службовий лист – це …:
а) головний документ, що підтверджує трудову діяльність громадян;
б) поширений вид документації, один із способів обміну
Особливості використання іменників у ділових паперах
Основні питання теми:
® Основні правила вживання іменників у офіційно-діловому стилі.
® Правила написання великої літери у власних назвах.
[Ключов
Неправильно правильно
анонімка анонімний лист
кадровик кадровий працівник
заліковка залікова книжка
маршрутка маршрутне таксі
астматик хворий на астму
Неправильно правильно
літак з іноземними гістьми літак з іноземними гостями
повернулись з грішми повернулись із грошима
10. Нормою є вживання одиниць виміру у паралельних
Экономист
Профессия экономиста возникла сотни лет назад, когда начали существовать основные экономические понятия: товар, обмен, деньги. За прошедшие столетия функции экономиста заметно изменились и расширил
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Правильно написано словосполучення:
а) у наступному році, сто гривень, кадровий працівник, вести переговори;
б) залікова книжка, придбали нові шкіряні меблі; з
Форма родового відмінка однини є нормативною?
а) нормативного акту;
б) телефонного апарату;
в) жодного життєво важливого органу;
г) визначення економічного терміна.
FНа замітку майбут
ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У ПРОФЕСІЙНОМУ ТА ДІЛОВОМУ МОВЛЕННІ
Основні питання теми:
® Головні ознаки прикметників.
® Творення власневідносних прикметників від географічних назв.
® Творення ступенів порівняння прикметників.
Рыночная экономика и предприятия
Переход к рыночной экономике требует от предприятий повышения эффективности производства, конкурентоспособности продукции и услуг на основе внедрения достижений научно-технического прогресса, эффек
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Прикметник – це …
а) самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий?
б) службова частина мови, що виража
У рядку всі прикметники належать до твердої групи?
а) українські, відважні, сиві;
б) дорожні, морські, гучні;
в) сильніші, справедливі, всесвітні;
г) професійні, безперечні, новітні.
6. У
Особливості творення відносних прикметників від географічних назв
1. Ці прикметники активно творяться від географічних назв за допомогою суфікса -ськ (-цьк, -зьк): Київ → київ+ськ-ий, Гадяч → гадя+цьк-ий, Париж → пари+зьк-ий.
Особливості вживання займенників у професійному та діловому мовленні
Основні питання теми:
® Займенник як частина мови.
® Розряди займенників за значенням.
® Особливості використання займенників у професійному мовленні.
ГОЛОВНІ ПРОФЕСІЙНІ РИСИ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖЕРА
Час від часу кожен із нас послуговується певними економічними принципами. Візьмемо за приклад товкучку. Більшість із нас бували там, навіть щось продавали. Але купуєте ви чи продаєте – одне очевидн
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Займенники співвідносяться з:
а) іменниками, прийменниками, частками;
б) іменниками, прикметниками, числівниками;
в) дієсловами, присл
ОСОБЛИВОСТІ вживання числівників у професійному мовленні
Основні питання теми:
® Лексичне значення числівників.
® Розряди числівників за значенням і структурою.
® Зв’язок числівників з іменниками.
® Пра
Завдання 5.
а) Виправте помилки в оформленні реквізиту «дата». Правильні варіанти запишіть.
1) 5. х. 06.;
2) 1 вересня 07 року;
3) 30.8.1998 р.;
4) 10/v – 09;
5) 7.
КУЛЬТУРА ТА ДОЗВІЛЛЯ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Мережа закладів культури і мистецтва Одеської області системи Міністерства культури і мистецтв України складається з шести театрів: Одеський академічний театр опери та балету, Одеський український
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Усі слова в рядку є числівниками:
а) перший, по-перше, першість, першокласний;
б) один, одиниця, одинадцятий, одинарний;
в) двадцятеро, двадцятий, два
Уживання дієслів у професійному мовленні
Основні питання теми:
® Значення дієслів.Їх граматичні ознаки.
® Система дієслівних форм.
® Дієслівне керування.
® Правила керування дієслова іме
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Дієслово має такі граматичні ознаки:
а) не змінюється;
б) має ступені порівняння;
в) відмінюється;
г) змінюється за способами
Та ДІЛОВОГО спілкування
Основні питання теми:
® Побудова речень у професійному спілкуванні.
® Уживання вставних слів і словосполучень у професійному мовленні.
® Дієприкметниковий та дієприслівни
Правильно
Для поліпшення виробничого процесу необхідно ознайомитися зі станом справ.
Саме тому варто «розщеплювати» іменники на допоміжне дієслово та віддієслівний іменник, що поширює та узаг
Розпорядчі документи. Договір
Договір– документ господарсько-договірної діяльності, який спрямований на встановлення, припинення чи зміну господарських взаємовідносин. Договір може бути укладений між двома і бі
Зразок договору постачання
ДОГОВІР №_
на постачання друкованої продукції
м. Одеса «_____»__________________200___р.
Видавництво «Астрофіт» при Одеському університеті, що надалі імен
ОТКРЫТИЕ ТЕКУЩИХ СЧЕТОВ
По текущим счетам, открывающимся банками субъектам хозяйствования в национальной валюте, осуществляются все виды расчетно-кассовых операций согласно условиям договора и требованиям законодательства
Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Немає вставного слова у реченні:
а) Життя кажуть прожити – не поле перейти.
б) Недарма всі кажуть гарне братство краще багатства.
в) Українців в Украї
ПРАВИЛЬНО НЕПРАВИЛЬНО
брати участь приймати участь
вживати заходів приймати (вживати)заходи
вибачатися просити пробачення
відмінної якості відмінний за якістю
давати змогу давати можл
ПЕРЕКЛАД ЕКОНОМІЧНИХ ТЕКСТІВ
Основні питання теми:
® Переклад, його види.
® Особливості перекладу фахових текстів.
® Труднощі перекладу словосполучень із прийменником по
Рос. укр.
установка установка
установление установлення
устанавливание установлювання
Трудність полягає у тому, що наведені слова вживаються в обох мовах неодн
Російська мова Українська мова
благодарить (кого?) дякувати (кому?)
причинить (что?) завдати (чого?)
снабжать (чем?) постачати (що?)
нуждаться (в чем?) потребувати (чого?)
Рос. укр.
-ем- -ува- (-ва-) + -н-
исследуемй досліджуваний
употребляемй вживаний
возбуждаемй збуджуваний
Трудність полягає у тому, що
Неправильно Правильно
вступивший який вступив
розглянувший який розглянув
застосувавший який застосував
Національна специфіка мови виразно позначається безпосередньо на ї
ЗНАЧЕНИЕ СБЕРЕЖЕНИЙ
Вы когда-нибудь замечали, сколько различных банков и других финансовых организаций хотели бы хранить ваши сбережения? Практически каждый день мы видим рекламу разных сберегательных и страховых комп
У якому рядку прийменникові сполучення записано неправильно?
а) у справі, за законом, у вихідні, по пошті;
б) ательє для обслуговування, після прибуття, наказ по університету, по можливості;
в) за схемою, через хворобу, з нагоди, надіслати
Новости и инфо для студентов